Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

rezistentní místa vpichu u pumpy

Datum vložení dotazu: 14.03.2023

Ptá se: Alexandra

Dotaz

Dobry den, cukrovku 1.typu mam 40 let, 23 let mam inzulinovou pumpu. Stale casteji se setkavam s tim, ze se pumpa po prepichnuti nechyti, nekdy to zkousim i 3x, nez zacne fungovat. Zacina to byt pro me narocne na psychiku, ta nejistota, ktery pokus se podari. Mista vpichu stridam, rezistence se objevuje na brise, nohach, vzadu nad paskem.. Je resenim pouzivat delsi kanyly? Dekuji za radu..
věk: 49 let výška: 174 cm váha: 74 kg

Odpověď

Dobrý den,

moc se omlouvám, nejsem si nyní úplně jista zda u Vás rezistence v místě vpichu vzniká hned po aplikaci kanyly a ta vůbec nezačne fungovat, nebo až po nějaké době  -  kanyla přestane fungovat a v místě vpichu je poté rezistence. Proto vezmu Váš dotaz víc zeširoka. Kanyly máme kovové a teflonové, u teflonových kanyl máme kolmé kanyly (6mm +  8 nebo 9mm -  v závislosti na tom jakou pumpu využíváte) a šikmé kanyly. Některé firmy mají i několik typů kolmých teflonových kanyl a zavaděčů pro ně. Pokud Vám přestal vyhovovat jeden typ kanyl může pomoci využití jiného typu, ať již materiálem, délkou kanyly nebo např. využít šikmé kanyly.

Není také špatné zkusit zavést kanylu pod kontrolou odborníka (buď specializovaného edukátora z firmy) nebo lékaře. Vím, že máte pumpu letitě, ale s ohledem na to, že se neustále mění typy kanyl, zavaděčů a různé další drobnosti, může být někdy jeden krok v postupu, kde něco nejde, jak má a následně to vytvoří problém, aniž by si to člověk uvědomil. Jedna z mých pacientech např. odlepovala náplast z kanyly v neideální dobu, čímž docházelo k nepatrnému posunu v zavaděči  a následnému neúspěšnému nastřelení kanyly. Sama si chybu uvědomila po několika zavedeních, ale někdy druhá osoba může pomoci.

Rezistence v podkoží může vznikat po nějaké době jako reakce na kanylu a inzulin. V místě opakovaných vpichů se mohou tvořit i tzv. lipohypertrofie nebo lipodystrofie -  tyto dvě komplikace se právě minimalizují střídáním míst aplikace inzulinu, jak zmiňujete. Pokud rezistence vznikají opakovaně nebo zůstávají delší dobu, je vhodné je ukázat Vašemu diabetologovi, aby Vám pomohl určit příčinu problému nebo pomohl najít řešení.

(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

214 dotazů

 • Dotaz

  Po požití stadamatu500trpim nadměrnou plynatostí co mám s tím dělat. Zdenka

  Odpověď

  Milá Zdenko, metformin (Stadamet) může u některých osob vyvolávat zažívací obtíže charakteru nadýmání či průjmů. Většinou tyto obtíže postupně ustoupí, takže léčba může pokračovat. Vy máte velmi malou dávku, tak bych čekal, že to opravdu postupně ustoupí rychleji. Budou-li obtíže velmi výrazné, můžete lék na čas vynechat a zkusit znovu, případně zkusit jiný přípravek s obsahem stejné látky (existuje jich řada, např. Glucophage XR či Metformin Teva XR). Budou-li potíže trvat i tak, je nutné se domluvit s ošetřujícím lékařem a zajistit si jiný typ léku na diabetes.

  Poznámka redakce:

  Je možné symptomaticky tento nežádoucí účinek po dobu jeho trvání potlačit simeticonem (Espumisan, Simetikon aj)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, od Vanoc resim silnou unavu a vycerpani, nesoavost, citlivy nerv system. 15 let crohn, imunosuprese. Po jidle jsem unavena k placi, zacaly i paniky, hladina glukozy na lacno 5,4. Jake testy absolvovat? Zdravuji se strave, s travenim byly na podzim problemy skrz atb a stres, pak omeprazol, covid a ted 4 mesice nepracuji, nezvladam energeticky pohyb ani mental.praci...brzy se unavim, nemohu ani pribrat. Napadla me inzulin rezistence, ale unava prichazi i po jidlech bez sacharidu (maso plus zelenina). Jake testy udelat, abych nasla pricinu a mohla pribrat a vratit telu energii. Dekuju Štěpánka

  Odpověď

  Milá Štěpánko, vy jistě víte, že Crohnova nemoc je závažné onemocnění, které může vyvolat všechny příznaky, které uvádíte. Já ovšem nevím, zda je nemoc nyní aktivní, čím je léčená, či případně zda jste pro ni podstoupila nějaký chirurgický zákrok. Vidím jen, že jste velmi štíhlá a potřebujete asi lepší výživu.

  K léčbě se někdy používají také kortikoidy (Prednison či Medrol), někdy také klyzmata s podobnými léky. Ty mohou vyvolávat určitý stupeň inzulínové rezistence.

  Vy ale nejspíše žádnou inzulínovou rezistenci nemáte a nemáte diabetes. Tím vaše potíže vyvolané nejsou.

  Měla byste se podrobně poradit se svým lékařem. Možnosti léčby Crohnovy nemoci jsou dnes širší než dříve, efektivní bývá tzv. biologické léčba, která je poměrně bezpečná a často velmi dobře účinná. Možná ji máte.

  Pokud trpíte průjmy, můžete mít nedostatek různých složek potravy, což může vést k chudokrevnosti a řadě dalších obtíží. Tyto látky se dají na základě laboratorního vyšetření doplňovat ústy nebo i do žíly. Můžete také dostávat specializovanou stravu v podobě potravinových doplňků, které byste mohla dobře tolerovat. Obsahují všechny potřebné živiny, prvky a vitamíny a při vaší diagnóze jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

  Moc vám přeju, abyste se brzy dala dohromady.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  jdu na operaci kyčle (endoproteza) ivan

  Odpověď

  Milý Ivane, během operačního zákroku může dojít na přechodnou dobu ke snížení funkce ledvin, případně i samotná celková anestezie může mít určitý vliv na výskyt nežádoucích efektů metforminu (což je Siofor). Riziko je velmi malé, ale přesto se pro jistotu metformin před operačními zákroky vysazuje, zpravidla tak 3 dny před výkonem. Vy máte sice dávku malou, ale přece jen je dobré lék vysadit, už jen proto, aby vám pak operaci neodmítli provést. Kolem operace budete určitě méně jíst, respektive určitou dobu jíst nebudete a to bude na váš diabetes a na vaši nadváhu působit lépe než metformin. Po operaci, jakmile začnete běžně jíst a pít, můžete lék zase začít užívat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, dle vysledku ledvin kreatinin atd mam vse ok ale curam nad 2litry denne a to podle vych mediciny mohou byt oslabene ledviny. Nevim zda mam strevni chripku ale dnes me boli zaludek a je mi na zvraceni, bojim se aby to nebyla lakta acidoza. Dekuji Petra

  Odpověď

  Milá Petro, tzv. laktátová acidóza způsobená metforminem je opravdu velmi vzácná a vyskytuje se zejména tehdy, když pacient tento lék užívá a při tom má závažné onemocnění ledvin se sníženou funkcí, závažnější formu srdeční nedostatečnosti nebo závažnější formu onemocnění jater, případně má jiný závažný stav, jako může být např. těžký úraz, šok apodobně.

  Vy máte normální hladinu kreatininu, alespoň to píšete. To prakticky vylučuje závažnější onemocnění ledvin, respektive jejich sníženou funkci. To, kolik močíte, není tak důležité, pokud se nejedná o nějaký extrém, např. močení pod 800 ml/den či nad 4 litry. Pokud vám není dobře a není to způsobeno zhoršeným vyrovnáním diabetu, tak můžete klidně Glucophage na pár dnů vysadit a méně jíst. Nebude to ale kvůli riziku laktátové acidózy, ale spíš, abyste ulehčila svému žaludku.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Neudělá Mito zánět močových cest.

  Odpověď

  Vážený pane,

  píšete opravdu krásně, takže to chce dost fantazie, abych pochopil, co máte na mysli. Taková „svěcená prostata“, to zní hezky.

  Ale k věci: Forxiga zvyšuje vylučování cukru do moči. Nicméně, při špatně vyrovnaném diabetu se cukr do moči dostává i tak, jenom méně. Velká přítomnost cukru v moči skutečně zvyšuje riziko močových infekcí, protože cukr, to je živná půda pro bakterie a kvasinky. Kvasinky se kromě toho mohou usazovat i pod předkožkou, což může působit zánět.

  Pokud máte již lék nasazený, navrhuji, abyste jej vyzkoušel. Měl byste ale dbát o zvýšenou hygienu. Po každém močení je nutné se dostatečně „otřepat“, nejlépe opláchnout čistou vodou (bez mýdla) a osušit. Tím odstraníte zbytky moči obsahující cukr.

  Pokud by se opakované močové infekce u vás přesto objevily, lék byste musel vysadit a užívat jiný.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!