Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

domnělá hypoglykémie

Datum vložení dotazu: 04.04.2023

Ptá se: Martin

Dotaz

Dobrý den.V únoru mi zjistili neurobireliozu, nasadili antibiotika a po dobrání u mně nastal zvláštní stav. Při hodnotách glykemie 6 - 6,5 u mně nastává stav hypoglykemie. Dochází k třesou končetin, pocení a celkové slabosti. Několik let jsem měl zvýšený cukr kolem 6,5. Může se jednat o tzv. Domněnku hypoglykemii, kdy k hypoglykemii dochází při normálnîch hodnotách glykemie. Mám strach, abych nespadl do hypoglykemického šoku přestože mám normální hodnoty. Ráno se probouzím úplně mokrý přestože jsou hodnoty ranní glykemie kolem 6,2mmol. Dá se s tím něco dělat? Musím neustále držet hladinu kolem 7, tak se neustále měříme a každou hodinu musím jíst i v noci. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Co by se s tím dalo dělat?Uvažoval jsem jestli neexistuje nějaký lék na zvýšení glykemie, abych měl hladinu vyšší. Můžete poradit? Děkuji Martin.
věk: 55 let výška: 200 cm váha: 130 kg

Odpověď

Milý Martine, na váš dotaz jsem již odpovídal a nenapadá mě mnoho, co bych na své odpovědi měnil.

Pro hypoglykémii je zásadní to, že je vyvolána nízkou hladinou krevního cukru. Dolní hranice normální hodnoty se udává 3,8 mmol/l, ale o hypoglykémii zpravidla mluvíme při hodnotách pod 3,5 mmol/l. Vy máte hodnoty výrazně vyšší (nad 6 mmol/l), a tak o hypoglykémii nemůže být řeč.

Hypoglykémie má také svoje příznaky, které mohou být u různých osob odlišné. 1) Nejtypičtějšími příznakem jsou pocit hladu, neklid, třes, pocení, bušení srdce. 

2) Dále se může přidávat zmatenost, porucha soustředění, různé barevné vidiny, brnění jazyka a postupně prohlubující se porucha vědomí.

První skupina příznaků je vyvolána vyplavením kontraregulačního hormonu adrenalinu, který mimo jiné zvyšuje glykémii. Adrenalin se ale může vyplavovat z mnoha jiných důvodů, např. z leknutí, stresu nebo při některých nemocech. Potom mohou mít lidé podobné příznaky, i když nejde o hypoglykémii a neléčí se to podáním cukru či jiného jídla.

Stejně tak poruchu vnímání může mít člověk z mnoha jiných důvodů.

Ještě jednou vám tedy doporučuji:

1) Změřte si glykémii v okamžiku, kdy se potíže objeví. Nebudete-li mít glykémii pod 3,8 mmol/l, nepůjde o hypoglykémii (i když vím, že osobní glukometr neměří dostatečně přesně)

2) Dostavte k vyšetření ke svému lékaři, aby pátral po jiné příčině vašich obtíží

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

296 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, již poměrně dlouhou dobu řešíme s pediatrem u šestiletého syna zažívací obtíže. Syn má na základě obtíží a Peptestu diagnostikován reflux (škytání, říhání, kašle, vracení jídla atd.). Nově si však začal velice často stěžovat na pocit na zvracení a bolení břicha v oblasti pupku, vrácení jidla. Neustále, kdykoliv během dne. Všímám si větší únavy (po sportu, ráno když není delší dobu nasnídaný). Nedokážu rozpoznat souvislost s něčím konkrétním. Lékařka mu nabrala krev mimo jiné na alergie (tyto testy má již několikrát zasebou) a klasický krevní obraz. Z krve mu vyšel špatně "pouze" cukr, respektive hypoglykemie. Nyní ho mám týden sledovat, hledat souvislosti a v případě stěžování si na bolest břicha zkusit dát hroznový cukr (třeba nedokáže rozpoznat pocit vlčího hladu). Syn má od malinka bolesti břicha v oblasti pupku, problemy s nestrávenou stolicí. Má za sebou sono břicha, odběry stolice na okultní krvácení a crohnovu nemoc (vše před cca 2 lety, nyní nás čeká znovu), krevní testy na alergie... potravinové alergie nemá žádné, ale má HIT. Chtěli jsme, aby se na něj podíval nějaký specialista gastroenterolog, ale vše bylo řešeno po emailu a uzavřeno psychosomatickými důvody (měla jsem žádanku od pediatra). Zde v Poradně jsme se dočetla, ze může být hypoglykemie u necukrovkáře způsobena rychlým vyprazdňováním žaludku. Obtíže by tomu odpovídali. Ale je mi jasné, že to může být ale cokoliv jiného. Chtěla bych se zeptat zda hypoglykemie může skutečně souviset se špatným trávením? Respektive s čím konkrétně. Jak mu můžu pomoct? Bojím se stavů způsobených hypoglykemií. Bojím se počínající cukrovky. Nechci nic zanedbat. Je to mé dítě. Děkuji Vám za odpověď!

    Odpověď

    Milá Kateřino, z toho, co popisujete, nic nenasvědčuje tomu, že by váš syn měl náběh na diabetes nebo hypoglykémie. Případné hypoglykémie vyvolané rychlým vyprazdňováním žaludku po jídle, se zpravidla neprojevují poruchou trávení a jsou nepravděpodobné.

    Vyloučit „náběh“ na diabetes je relativně snadné. V současné době probíhá u dětí plošný screening autoprotilátek u dětí, vyšetřuje se to v Praze v Motole, ale vzorek krve mohou posílat všichni pediatři.

    Jinak popisované problémy u dítěte vždy zasluhují pozornost a váš syn by měl podstoupit posouzení dětským gastroenterologem. Je ale možno, že to již podstoupil a psychosomatické obtíže opravdu toto vše mohou vysvětlovat.

    Já nejsem v této oblasti odborník, ale na prvním místě bych usiloval o vyloučení anatomické odchylky na zažívacím ústrojí, k čemuž by mohla sloužit např. endoskopie, nebo některá z forem rentgenologického vyšetření.

    Na druhém místě bych se snažil vyloučit nějakou, často vrozenou, poruchu trávení, např. chybění nějakého střevního či pankreatického enzymu). Pokud existují skutečně objektivně potvrzené potíže, tak je někdy nutná biopsie tenkého střeva (endoskopicky), případně metabolické či genetické vyšetření za měřené na častější (ale přesto velmi vzácné) poruchy. Teprve potom bych uvažoval o psychosomatickém původu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den při každé aplikaci Ozem pick u mi tekutina teče mimo vždycky pero otočím přitlačím k břichu zmáčknu pero držím a tekutina teče mimo děkuji

    Odpověď

    Milá Tetezo, nebo Terezo :-)

    Zcela výjimečně může jít o vadné pero s Ozempicem, ale to je málo pravděpodobné. Jinak si myslím, že

    - můžete mít špatně upevněnou jehlu na peru, která se musí pečlivě nasadit a našroubovat

    - můžete mít příliš krátkou jehlu, kterou si nedostatečně zapíchnete

    - po stlačení pístu po vpichu je nutné počkat asi 10 vteřina a teprve potom jehlu vytáhnout

    Bylo by dobré, abyste příště aplikovala dávku Ozempicu před lékařem či před sestrou, aby vyloučili možnou chybu.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám medikaci Glucophage 1 x d a večer mám otoky kotníku, může to být nežadoucí účinek léku? L.K

    Odpověď

    Milá Lenko, otoky rozhodně nepatří ke známým nežádoucím efektům léku Glucophage. Tuto možnost bych nejspíš pustil z hlavy.

    Mírné otoky kotníku jsou ale celkem běžné u osob vyššího věku, který vy neuvádíte. 

    Velmi mírné otoky, zvláště u osob, které dlouho postávají, nemusejí k večeru představovat skutečný problém. Jinak se ale mohou objevovat např. při nadměrném příjmu soli (tu bych vám doporučoval omezit), dále při žilních problémech na dolních končetinách a konečně u řady dalších nemocí např .srdce, ledvina a jater.

    Pro začátek bych vám doporučoval: Omezte solení, omezte slané potraviny v dietě. Pořiďte si vhodné kompresivní punčochy - o jejich výběru se poraďte ve zdravotnických potřebách. Dostatečně se pohybujte a pokud možno se vyvarujte dlouhého stání.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Myslím že to je pouze přechodně tak vysoké,byl jsem týden v Itálii za mým 3letym synem a dopřával jsem si dost sladkosti Každý den,je to poprvé co mám tak vysokou hladinu cukru

    Odpověď

    Milý Davide, k tomu vám mohu těžko něco poradit. Vůbec netuším, jaký typ diabetu máte, čím jste léčen a jak jste na tom zdravotně po ostatních stránkách. Glykémie 27 je už hodně vysoká. U diabetika 1. typu léčeného inzulínem se ovšem může vyskytnout celkem snadno, když např. vynechá dávku inzulínu nebo třeba si dá celou pizzu a nepíchne si patřičnou dávku inzulínu. Musí si pak svoji chybu uvědomit, hned si doplnit inzulín a do snížení hladiny nejíst další jídlo. A poučit se pro příště.

    Naproti tomu u diabetika 2. typu to může znamenat závažnější změnu v dosavadním průběhu jeho diabetu, tedy pokud zatím míval hodnoty jen lehce zvýšené, např. do 12 mmol/l po jídle. Pokud podobný stav přetrvává, bude nutné patřičně upravit režim a zřejmě i léčbu, možná bude třeba nasadit inzulín.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Môže spôsobiť siofor problémy s trávením.

    Odpověď

    Milá Marto, velmi záleží na tom, jak máte bez inzulínu vyrovnaný diabetes. Je možné, že inzulín prostě potřebujete a jeho vysazení se projevuje hubnutím a možná i nevolností.

    Pokud ale máte po vysazení inzulínu glykémie blízko normy, tak zřejmě inzulín opravdu nepotřebujete. Siofor může sice vyvolávat určité zažívací obtíže a pocit těžkosti v žaludku, ale většinou to není závažné a časem to ustoupí. Siofor se častěji předepisuje osobám s nadváhou, které mají dostatečně zachovanou sekreci vlastního inzulínu. To možná, vzhledem k tomu, že jste štíhlá, nemusí být váš případ.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!