Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

diabeticka noha-amputace prstu leve nohy

Datum vložení dotazu: 04.05.2023

Ptá se: Ján

Dotaz

je mozna plastika po amputaci prstu leve nohy---stale dva male defekty-trva jeden rok Ján
věk: 57 let výška: 193 cm váha: 115 kg

Odpověď

Milý Jáne,

základy pro hojení chronických klidných „menších“ defektů na dolních končetinách u pacientů s diabetem jsou:

 • odstraňování neživotných tkáňových součásti v defektu a okolí (odborníkem)
 • prevence dalšího poranění, respektive tlaku či tření, aby se defekt dále nešířil a neinfikoval (omezení pohybu, správná obuv, malé zatěžování apod.)
 • ověření dostatečného prokrvení, aby byla šance na zhojení

Ptáte-li se na možnost plastiky, tak já tím spíše rozumím odstranění části prstů, které nejsou dostatečně prokrvené, a tudíž mají malou naději na zhojení a mohou představovat dlouhodobé riziko šíření infekce. V prvé řadě je nutné ověřit stav prokrvení, k čemuž existují různé neinvazivní techniky, ale zásadní je arteriografie spočívající v zobrazení cévního zásobení po podání kontrastní látky do příslušné přívodní tepny. Je-li prokrvení nedostatečné, dá se v mnoha případech provést nechirurgické rozšíření tepen (angioplastika) ve zúžených oblastech, což bývá radiologický zákrok. Někdy se také provádějí cévní operace. Podaří-li se rozšířit zúženou tepnu, většinou to hojení defektů velmi prospěje. Když ale cévní zákrok není možný (např. zúžení je příliš nízko na končetině, postihuje více tepen nebo je velmi rozsáhlé), může ke zhojení přispět odstranění postižené části nohy, tedy v tomto případě nejspíše postiženého prstu, a to tak, aby ponechaná část již byla dobře prokrvena a mohla se zahojit. Velmi obtížně se také hojí postižená kost – často bývá vhodná operace s odstraněním postižené části kosti.

Jsou-li defekty na noze jen malé a mělké, bez postižení kosti a je-li prokrvení dostatečné, spíše bych radil opatrný postup s omezeným zatěžováním, odborníkem (podiatrem) schválenou obuví, častým odborným čištěním. Bez spolupráce s kvalifikovaným podiatrem se ale neobejdete.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

147 dotazů

 • Dotaz

  Mám diabetes II, neustále mám bolesti a křeče dolních končetin. Vyzkoušel jsme několik léků, problémy se na 2-3 týdny zmírnily, posléze se však vrátily. Můžete poradit, které léky pomáhají, případně nějaká dieta? Děkuji Ivo

  Odpověď

  Milý Ivo, kladete mi těžkou otázku. Problémy s křečemi v končetinách udává řada pacientů s delším trváním diabetu v pokročilejším věku. Na prvním místě se snažím vyloučit některé známé častější příčiny, jako jsou především nízká hladina vápníku, případně nerovnováha dalších iontů v krvi, zejména sodíku, draslíku a hořčíku. Je také důležité vyloučit některá závažnější onemocnění, např. pokročilé onemocnění ledvin nebo jater a dále iontovou nerovnováhu vyvolanou např. nadměrným účinkem léku na odvodnění (diuretik).

  Pokud žádnou takovou zjevnou příčinu nezjistím, většinou doporučuji zkusit některé doplňky potravy, jako jsou právě vápník nebo hořčík, například ve formě šumivých tablet.

  Příčinou ale může být diabetická polyneuropatie, která je bohužel poměrně běžná při delším trvání diabetu a při jeho nedostatečné léčbě. Ta se léčí obtížně, ale naštěstí mívá kolísavý průběh, takže obtíže se mnohdy samy časem zmírňují. Často pomáhají kromě vápníku či hořčíku léky typu gabapentinu či pregabalinu (např. lék Lyrica), při horších křečích některé benzodiazepinové léky, např. Diazepam (na noc, protože trochu uspává) nebo Rivotril. Tyto léky by měl pro tuto indikaci zvažovat ale neurolog.

  Jinak doporučuji pravidelné a vašim schopnostem přizpůsobené cvičení. Měl byste přiměřeně zkoušet pohyby, které vám někdy vyvolávají křeče ve snaze křeči předejít protažením či opakovaným prováděním. Tyto pohyby se pak pro vás stávají méně namáhavé a spíše pak nevedou ke křeči. Obecně vám tělesný pohyb velmi doporučuji.

  Rozhodně ale bude pro vás vhodné navštívit neurologa, který lépe posoudí vaši individuální situaci.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Bolí mě nohy a pálí. Tibor

  Odpověď

  Milý Tibore, nezlobte se na mě, ale odpovědět na vaše konstatování, že vás bolí nohy, aniž byste vůbec uvedl, zda máte cukrovku, jak dlouho ji máte, jak jste léčen a podobně, to opravdu nemohu. Jediné, co vidím z vašich údajů, je výrazná nadváha, která nohy určitě velmi zatěžuje.

  Příčin bolestí a pálení nohou je hodně. U pacientů s déle trvajícím diabetem připadá na prvním místě diabetická polyneuropatie. Ta se vyvíjí velmi pozvolna, většinou se spíše zhoršuje a málo kdy zcela ustupuje. Příznaky se ale často podaří zmírnit. Protože potíže, podobné těm vaším, bývají provázené také poruchou čití na nohách, je nutné zvláště pečlivě dbát na prevenci otlaků či poranění a je nutné nosit vhodnou odborníkem doporučenou obuv.

  Doporučuji vám tedy následující:

  • Máte-li diabetes, ověřte si, do jaké míry jsou vaše glykémie vyrovnané a jak by se péče o váš diabetes dala zlepšit. Dlouhodobé dobré vyrovnání je nutné pro prevenci zhoršování polyneuropatie.
  • Dostavte se na vyšetření do podiatrické ambulance (péče o nohy u diabetiků)
  • Váš lékař vám může doporučit neurologické vyšetření, které by bylo vhodné zejména pokud byste diabetes neměl nebo by připadala v úvahu jiná příčina bolestí, např. od žil na nohách, při poruchách páteře či při vzácnějších neurologických nemocech
  • Váha – já vím, tady je asi zbytečné mluvit. Vy si musíte uvědomit, zda jste či nejste schopen a ochoten s tím něco dělal a vyhledat si odpovídající lékařskou podporu k hubnutní.
  • Proti bolestem můžete zkusit např. lék Lyrica či Neurontin. Může vám je předepsat váš diabetolog či internista nebo neurolog. Většinou pomáhají, ale samotné postižení nervů neléčí.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den jsem diabetik typu 1 na inzulínu chytla jsem střevní chřipku i se zvracením neudrzim jídlo jak mám postupovat při klesáni glykémie aktuálně nám 4.1 Hana

  Odpověď

  Milá Hano, zejména musíte pamatovat, že podávání inzulínu nesmíte přerušit. Je ale možné přiměřeně snížit dávky, zejména inzulínu, který si dáváte jinak před jídly. Potřebujete také dostatečný příjem tekutin, abyste vyrovnala ten průjem a zvracení. V takovéto situaci se někdy (kupodivu) osvědčuje chlazená normální Coca Cola. Zvracení spíše zklidňuje a poskytne vám základní dávku sacharidů, které jinak také alespoň v malé míře musíte mít. Ucucávejte po malých doušcích tu jinak zatracovanou Coca Colu a měřte si často glykémie. V podobné situaci se často hodí.

  Pokud by ale zvracení bylo intenzivní a žádné jídlo či pití byste „neudržela“, musela byste do nemocnice. Tam by vám asi dali infúzi glukózy do žíly. To jen na vysvětlenou – protože Cola do žaludku je vlastně něco podobného, jen je to méně nepříjemné.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím o Váš názor na mé dva dotazy: 1. Asi před 10-ti lety mi byl potvrzen syndrom bílých plášťů. Při měření TK ve zdrav. zařízeních mám vždy vysoké hodnoty, v domácích podmínkách je TK v pořádku. Hodnoty tlaku v domácím prostředí 120-130/70-80, u lékaře 170-190/90-100. Od května 2022 jsem v péči diabetologa a nutričního poradce. Užívám Siofor Prolong 1000. Z původní váhy 96 kg jsem během ½ roku zhubnul o cca 8 kg. Při ranním měření glukometrem nalačno v domácích podmínkách mám hodnoty 5,4 – 6,0 mmol/l. Absolvuji náběry v nemocnici, před tím nic nesním ani se nenapiji a naměřené hodnoty jsou 7,0 – 7,5 mmol/l. Ty samé nebo velmi blízké hodnoty naměřím i osobním glukometrem, u kterého si zároveň ověřuji správnost měření porovnáním výsledků naměřených v laboratoři. Je možné, že se syndrom bílých plášťů „podepíše“ i na zvýšených hodnotách glukózy? 2. Celý život se vyhýbám tučným jídlům, nepiji alkohol, nekouřím. Před návštěvou diabetologa jsem ale jedl hodně sladkosti. Naměřené hodnoty cholesterolu z dřívější doby se pohybovaly v rozmezí: P/S cholesterol 3,9 – 4,3 mmol/l, LDL do max 2,5 mmol/l. Během půl roku, co jsem v péči diabetologa a dodržuji jeho a nutričního poradce doporučení ohledně stravování, se mi zvýšila hodnota P/S cholesterolu na 5,2 mmol/l, LDL 3,07 mmol/l. Zároveň mi při sonu žlučníku zjistili žlučníkové kameny, které jsem před započetím dia léčby prokazatelně neměl (dřívější sono žlučníku). Může za to právě ten můj přechod na jiný způsob stravování (menší a častější dávky jídla, více zeleniny) a současně snížení mé váhy, popř. užívání Sioforu? Děkuji, přeji hezký den - Radek

  Odpověď

  Milý Radovane, to čemu se lidově říká „syndrom bílého pláště“, nepochybně existuje. Nejenže člověk opouští klid a bezpečí svého domova, ale také různě cestuje, účastní se různých méně či více důležitých konfrontací se zevním světem, a na závěr všeho přichází ten hlavní viník, který mi chce vyčítat moji ve skutečnosti dokonalou dietu, moje dietní prohřešky a moji občasnou neochotu cvičit. Všichni jsme rádi pochváleni a i lékař by to měl vědět, však i on občas zatouží po pochvale (které se mně ale nedostane, protože vám odpovídám příliš otevřeně).

  Život už je takový a lékař není jedinou věcí, která nás znervózňuje a ruší a není to jenom ten lékař, kdo vás není ochoten vždy pochválit. Proto si vždycky říkám, že má-li někdo opravdu vysoký krevní tlak u lékaře, to má vysoký krevní tlak asi také, když nastoupí do tramvaje revizor (i když máte zakoupený lístek), manželka se na vás oboří pro zbytečnost nebo nemůžete najít brýle a viníte z toho vnučku.

  Většinou potom žádám pacienta, aby si krevní tlaky zaznamenával a příště mi ty záznamy ukázal. Pokud má opravdu skoro stále krevní tlak v normě, tak zpravidla věřím a intenzivní léčbu nenasazuju, ale když i doma jsou občas krevní tlaky vyšší, tak přece jenom dám na svoje měřidlo v ordinaci. Ostatně – je dnes možné provádět i 24-hodinové měření v domácím prostředí a potom výsledek vyhodnotit.

  S glykémiemi je to dost podobné. Od ranního vstávání uplyne většinou dost času, a tak může klidně glykémie mírně stoupnout. Ostatně – právě proto máme dnes k dispozici měření glykovaného hemoglobinu, a to se jen tak ošálit nedá.

  No a konečně, že by vám z obavy před zlým lékařem vznikly žlučníkové kameny, tomu asi ani vy sám nevěříte.

  Doufám, že se na mě nezlobíte pro trochu odlehčující odpověď. Jinak ale vězte, že správná „diabetická“ dieta je v podstatě ta nejzdravější, a to i z hlediska hladiny krevních tuků a prevence žlučových kamenů. Vlastně to ani není žádná dieta v pravém slova smyslu, je to v podstatě zdravá strava, kterou bych doporučoval skoro každému.

  Možná by měl váš lékař na vás vaše starosti líp poznat a trochu vás občas pochválit, abyste z něho neměl zbytečně trému a aby návštěva u lékaře byla také trochu legrace a ne jenom kázání o tom, co všechno člověk dělá nebo nedělá špatně. Ale jinak byste měl vy sám vědět, že mít dobrý krevní tlak (doma i v ambulanci), dobrou hladinu cholesterolu a mít glykémii co nejblíže normy, je pro vás to nejlepší a zejména vy byste si to měl hlídat.

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!