Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

syndrom bílých plášťů, zvýšený cholesterol, žluč. kameny

Datum vložení dotazu: 17.04.2023

Ptá se: Radovan

Dotaz

Dobrý den. Prosím o Váš názor na mé dva dotazy: 1. Asi před 10-ti lety mi byl potvrzen syndrom bílých plášťů. Při měření TK ve zdrav. zařízeních mám vždy vysoké hodnoty, v domácích podmínkách je TK v pořádku. Hodnoty tlaku v domácím prostředí 120-130/70-80, u lékaře 170-190/90-100. Od května 2022 jsem v péči diabetologa a nutričního poradce. Užívám Siofor Prolong 1000. Z původní váhy 96 kg jsem během ½ roku zhubnul o cca 8 kg. Při ranním měření glukometrem nalačno v domácích podmínkách mám hodnoty 5,4 – 6,0 mmol/l. Absolvuji náběry v nemocnici, před tím nic nesním ani se nenapiji a naměřené hodnoty jsou 7,0 – 7,5 mmol/l. Ty samé nebo velmi blízké hodnoty naměřím i osobním glukometrem, u kterého si zároveň ověřuji správnost měření porovnáním výsledků naměřených v laboratoři. Je možné, že se syndrom bílých plášťů „podepíše“ i na zvýšených hodnotách glukózy? 2. Celý život se vyhýbám tučným jídlům, nepiji alkohol, nekouřím. Před návštěvou diabetologa jsem ale jedl hodně sladkosti. Naměřené hodnoty cholesterolu z dřívější doby se pohybovaly v rozmezí: P/S cholesterol 3,9 – 4,3 mmol/l, LDL do max 2,5 mmol/l. Během půl roku, co jsem v péči diabetologa a dodržuji jeho a nutričního poradce doporučení ohledně stravování, se mi zvýšila hodnota P/S cholesterolu na 5,2 mmol/l, LDL 3,07 mmol/l. Zároveň mi při sonu žlučníku zjistili žlučníkové kameny, které jsem před započetím dia léčby prokazatelně neměl (dřívější sono žlučníku). Může za to právě ten můj přechod na jiný způsob stravování (menší a častější dávky jídla, více zeleniny) a současně snížení mé váhy, popř. užívání Sioforu? Děkuji, přeji hezký den - Radek
věk: 65 let výška: 183 cm váha: 88 kg

Odpověď

Milý Radovane, to čemu se lidově říká „syndrom bílého pláště“, nepochybně existuje. Nejenže člověk opouští klid a bezpečí svého domova, ale také různě cestuje, účastní se různých méně či více důležitých konfrontací se zevním světem, a na závěr všeho přichází ten hlavní viník, který mi chce vyčítat moji ve skutečnosti dokonalou dietu, moje dietní prohřešky a moji občasnou neochotu cvičit. Všichni jsme rádi pochváleni a i lékař by to měl vědět, však i on občas zatouží po pochvale (které se mně ale nedostane, protože vám odpovídám příliš otevřeně).

Život už je takový a lékař není jedinou věcí, která nás znervózňuje a ruší a není to jenom ten lékař, kdo vás není ochoten vždy pochválit. Proto si vždycky říkám, že má-li někdo opravdu vysoký krevní tlak u lékaře, to má vysoký krevní tlak asi také, když nastoupí do tramvaje revizor (i když máte zakoupený lístek), manželka se na vás oboří pro zbytečnost nebo nemůžete najít brýle a viníte z toho vnučku.

Většinou potom žádám pacienta, aby si krevní tlaky zaznamenával a příště mi ty záznamy ukázal. Pokud má opravdu skoro stále krevní tlak v normě, tak zpravidla věřím a intenzivní léčbu nenasazuju, ale když i doma jsou občas krevní tlaky vyšší, tak přece jenom dám na svoje měřidlo v ordinaci. Ostatně – je dnes možné provádět i 24-hodinové měření v domácím prostředí a potom výsledek vyhodnotit.

S glykémiemi je to dost podobné. Od ranního vstávání uplyne většinou dost času, a tak může klidně glykémie mírně stoupnout. Ostatně – právě proto máme dnes k dispozici měření glykovaného hemoglobinu, a to se jen tak ošálit nedá.

No a konečně, že by vám z obavy před zlým lékařem vznikly žlučníkové kameny, tomu asi ani vy sám nevěříte.

Doufám, že se na mě nezlobíte pro trochu odlehčující odpověď. Jinak ale vězte, že správná „diabetická“ dieta je v podstatě ta nejzdravější, a to i z hlediska hladiny krevních tuků a prevence žlučových kamenů. Vlastně to ani není žádná dieta v pravém slova smyslu, je to v podstatě zdravá strava, kterou bych doporučoval skoro každému.

Možná by měl váš lékař na vás vaše starosti líp poznat a trochu vás občas pochválit, abyste z něho neměl zbytečně trému a aby návštěva u lékaře byla také trochu legrace a ne jenom kázání o tom, co všechno člověk dělá nebo nedělá špatně. Ale jinak byste měl vy sám vědět, že mít dobrý krevní tlak (doma i v ambulanci), dobrou hladinu cholesterolu a mít glykémii co nejblíže normy, je pro vás to nejlepší a zejména vy byste si to měl hlídat.

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

229 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den. Mám dotaz, zda může lék Jardiance způsobit retenci moči. Manžel 76 let trpí léta srdečními problémy, aritmií, dilatace obou síní a pravé komory. Dále má revmatoidní artritidu. Bere tyto léky: Xarelto, Stacyl, Betaloc, Simvastatin, Furon, Eplerenon, Monosan, Plaquenil, Medrol, Trexan, Acidum folicum. (Tyto dva poslední léky 1x týdně. Před týdnem Dr. kardiolog změnil medikaci, vysadil Eplerenon , Simvastatin snižil na 10 mg , Digoxin a nově nasadil lék Jardiance. Po týdnu užívání těchto nových léků měl manžel problémy s močením, chodil každých 5 minut bez efektu. Dostal silnou zimnici a poté teplotu 39 stupňů. Po přivolání rychlé pomoci je nyní třetí den hospitalizován a byla zjištěna retence moči, zavedena cévka. Je bez teploty a zánětlivé onemocnění močového ústrojí ani jiného orgánu nebylo prokázáno. Prosím o posouzení , zda nově předepsaný lék Jardiense může způsobit tyto problémy . Cukrovku manžel nemá. Děkuji. Výška a váha manžela je uvedena níže. Zdenka

  Odpověď

  Vážená paní Zdenko, přeji dobrý den,

  retenci moči nemá léčivý přípravek Jardiance uvedenou jako nežádoucí účinek v příbalové informaci. V odborné literatuře se ale lze setkat s několika případy, kdy byla retence moči pozorována u pacientů léčených empagliflozinem (přípravek Jardiance). Ani v jednom případě však nelze jednoznačně rozhodnout, zda retence moči přímo souvisí se zahájením léčby empagliflozinem a podobně to je i u Vašeho manžela, u kterého došlo hned k několika změnám terapie. Popisujete, že manžel často chodil močit. Empagliflozin skutečně zvyšuje tvorbu moči a nucení na močení. Z hlediska účinku léku, ale sám nevyvolává retenci moči. Důvod tedy tedy patrně bude spočívat v jiné příčině, jako je zvětšená prostata nebo infekce močových cest (tomu by přisvědčovala i horečka), např. v důsledku podávání kombinace Jardinace, Trexan a Medrol. Několikrát jsem se setkal i s retencí moči po užití nesteroidních protizánětlivých léků a popravdě odborná literatura uvádí značné množství takových případů. Mohlo tak dojít k retenci moči po užití ibuprofenu nebo podobného léku.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, léčím se 28let s DIA 1, na inzulínové pumpě, skoro 2 roky na senzorech, poslední glykovaný byl 42,00 mmol/mol :) včera se mi ale stala strašidelná příhoda, kdy jsem byla na kávě s kamarádkou a najednou jsem prý tak od půlky setkání začala být ,,divná,, - nereagovala jsem moc na dotazy, pokud ano, tak jsem říkala,že nevím, nebo že jsem vyřízená apod. Všechny předměty kolem mě se změnily do podivných tvarů (jako ve 3D) mobil měl šikmé hrany na sobě apod. stoly kolem měly také divné tvary vůbec jsem se ale nepotila, neměla jsem třes, jenom jsem prý seděla a moc nemluvila vůbec nevím, jak jsme se dostaly ven z kavárny, že kamarádka platila, že jsme pak šly ještě na jídlo atd. Prý jsem pak najednou (i po jídle) naběhla a normálně komunikovala, reagovala Dnes jsem jenom hodně unavená. Bohužel, jsem včera neměla senzor, jelikož se mi zadařilo si ho ráno v práci omylem strhnout :-( takže nevím, zda to nemohlo být třeba těžké hypo? Ale je mi divné, že normálně se při hypo hodně potím a i cítím mírný třes. Je toto co popisuji možný příznak hypoglykémie? (taková jako pseudohalucinace)? Děkuji velmi za případnou odpověď.

  Odpověď

  To, co popisujete, docela dobře odpovídá tzv. syndromu porušeného vnímání hypoglykémie. To se bohužel objevuje dost často u osob dlouhodobě léčených s diabetem 1. typu. Porucha je způsobena tím, že vaše kontraregulační hormony reagují nedostatečně na nízkou glykémii.

  Jedná se zejména o porušenou sekreci adrenalinu v nadledvinách. Adrenalin rychle pomáhá uvolňovat zásoby glukózy z glykogenu v játrech, ale také jako stresový hormon vyvolává typické příznaky, podle kterých pacienti poznávají, že se blíží hypoglykémie: pocení, třes, tachykardie.

  Druhý důležitý hormon glukagon u pacientů s dlouho trvajícím diabetem se uvolňuje nedostatečně při hypoglykémie poměrně často. Proto je ta reakce adrenalinu velmi důležitá. Inervace nadledvin může být vlivem autonomní neuropatie porušená a navíc mozek si postupně navyká na poměrně časté nízké hodnoty glykémie, takže sekreci adrenalinu málo stimuluje. Každá předchozí hypoglykémie pak následně ještě dál vede k omezené reakci.

  Syndrom porušeného hypoglykémie by měl být včas diagnostikován. Jako opatření je velmi důležitá edukace, např. trvalé nošení senzoru, dobré nastavení alarmových hlášení, důsledná prevence hypoglykémii včasným požitím malého množství sacharidů apod. Pomoci může i inzulínová pumpa, která včas sama zastaví podávání inzulínu při klesajících hodnotách glykémie.

  Nevylučuji, že existují i jiné možnosti vaší indispozice, jak např. počínající menstruace (a k tomu možná hypoglykémie), pokles krevního talku či podobně. Rozhodně by stálo za to analyzovat vaše glykemické profily a vybavit si, zda jste si včas uvědomovala nízké hodnoty. Vyplnit se dá i tzv. Clarkům-Goldův dotazník, který pomáhá odhalit syndrom porušeného vnímání hypoglykémie. Do budoucna určitě ale budou pro vás nutná určitá edukační opatření. Pokud by se stav nepodařilo zvládnout, můžete být odeslána na specializované pracoviště, diabetologického centra. Pamatujte, že při hypoglykémie se může i zemřít nebo může člověk vdechnout jídlo, když překotně něco při hypoglykémii polyká.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Nevím si rady, kde řešit. Dokud se nenajim,je vse ok,po jidle se mi točí hlava.nekdy je to hned,někdy je to třeba až hodinu po jidle.nejhorsi je to po sladkem. Mam reflux+kýla jicnova, užívám 1tbl denně emanera 20mg. Vikendy dost prospim,únava. Cukr jsem si měřila,ten je v normě.mam spise nízký tlak,vždy byl nízký. Mám alergii na kravské mléko, užívám jen bezlaktozove výrobky. Kde prosím toto řešit,na interní ambul.se nic neprokazalo. Děkuji VR

  Odpověď

  Milá Vendulo, po jídle může u někoho vznikat tzv. reaktivní hypoglykémie. To znamená, že přestřelí sekrece inzulínu. Je to někdy u osob po chirurgických zákrocích na žaludku či dvanáctníku. Hypoglykémii by bylo možné vyloučit pomocí senzoru glykémií, který byste po nějakou dobu užívala.

  Někdy také dochází k velkému prokrvení zažívacího ústrojí po jídle, což může vést k poklesu krevního tlaku a k mdlobám.

  Zkuste jíst velmi pomalu a delší dobu a volte raději menší porce jídla. Měla byste také dostatečně pít.

  Pokud máte velmi nízký krevní tlak, i to by se mělo objasnit, např. pomocí domácího monitorování.

  Jinak možností, proč se necítíte dobře, může být řada a je potřeba vás řádně vyšetřit.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Píchl jsem omylem dvojitou dávku inzulinu tj 24 jednotek. Co se v takovém případě může stát?

  Odpověď

  Milý Pavle, už se stalo, tak mohu dát jen radu pro příště:

  Je nutné sledovat svoje glykémie, abyste neměl hypoglykémii. Záleží také na tom, zda jde o inzulín rychle či krátce působící. Po dvojité dávce rychlého inzulínu je vhodné sníst preventivně o něco víc sacharidů než obvykle, měřit si glykémie a nevyrážet nikam do terénu. Po několika hodinách nebezpečí odezní.

  S dlouhým inzulínem je to podobně, ale většinou by se nemělo nic závažného stát, pokud si budete sledovat glykémie a budete mít při sobě např. sladký nápoj.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, sestra má manžela s diabetes 1, který si píchá inzulin 4x denně. Chodí pravidelně na kontroly do diaporadny, kde tvrdí, že je vše v pořádku. Bohužel se zvyšují intervaly v záchvatech hypoglykémie (někdy i 3-4x do týdne) i po těchto kontrolách. V záchvatech bývá agresivní, mimo a nechce spolupracovat! Když se jeho manželka snaží o pomoc, začne být protivný nebo nekomunikuje vůbec a v horším případě začíná napadat. V nedávné době nastala situace, kdy ji strčil ze schodů a ona z toho měla tržnou ránu na hlavě (v nemocnici šitá) + zlomené žebro, z toho vyplývající pracovní neschopnost, která trvá již 2 měsíce dosud. Sestra se snažila spojit s MUDr. v diaporadně a bylo jí řečeno, že paní doktorka nemá čas pro konzultaci a že je dle poslední kontroly vše v pořádku. Sestra neví co dál dělat, jak se chovat v případě ataků ze strany jejího manžela a má strach o jeho i svůj život, protože neví co další záchvat přinese. Můžete prosím poradit co by se dalo s touto situací dalo dělat popřípadě kam se dál obrátit? Děkuji a přeji hezký den Milena

  Odpověď

  Milá Mileno,

  podobně jako některé osoby jsou agresivní v opilosti, tak někteří mohou podobně reagovat v hypoglykémii. Často navíc odmítají připustit, že hypoglykémii mají.

  Vaše přítelkyně by měla situaci projednat s manželem, kdy určitě hypoglykémii nemá.

  Také by si vaše přítelkyně měla dojednat konzultaci s tím diabetologem, nebo, což by bylo nejlepší, by mohla přijít společně s manželem, pokud by s tím souhlasil. Jinak ale prostřednictvím manželky není možné toho příliš řešit. Manžel by si měl být vědom své nemoci a chovat se zodpovědně. Za svoji poruchu sice nemůže, ale měl by být ochoten s tím něco dělat. Pokud nikoliv, je to podobné jako s alkoholikem a pomoc je pak těžká. Někdy to končívá rozvodem.

  Poznámka redakce:

  Odpověď je v podstatě jednoduchá, je nutné předcházet hypoglykémiím. Nejlépe správně vyrovnanou glykémií za pomoci pumpy a senzoru, který včas na blížící se hypoglykémii upozorní a pak už stačí jen nějaká sladkost na srovnání...

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a komplikace"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!