Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

685 dotazů

  • Dotaz

    Jsem diabet II. stupně, beru 2x denně metformin, na vysoký tlak - tenoretik. Poslední dobou cítím mírný tlak v obou nohách od kolen dolů. Můžete mi s otokem pomoci? Děkuji K.P. Plzeň
    věk: 85 let výška: 164 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Karle, bylo by nesprávné vám dát nějaké přímé doporučení, protože o vašem zdravotním stavu toho vím opravdu velmi málo. Neuvádíte nic o svém diabetu ani o krevním tlaku. Zmiňujete tlak v dolních končetinách a otoky, ale nemohu mít představu, jak závažné ty otoky jsou.

    Mírné otoky kolem kotníku k večeru, pokud vás přímo neobtěžují v obuvi nebo nezvyšují riziko poranění nohou z utažené obuvi, nemusejí příliš vadit. Jako první doporučení se udává omezení příjmu kuchyňské soli, která nás jinak doprovází skoro ve všech potravinách, ale v některých je její obsah obzvlášť velký: např. v minerálkách, polévkách, uzeninách, v přisolovaném pečivu, v mnoha sýrech.

    Druhým opatřením používání měkkých kompresivních obvazů od chodidel po bérec a to tak, aby jejich tlak byl vyšší dole a postupně se snižoval směrem nahoru. Posloužit mohou také kompresivní ponožky, které jsou k dostání ve zdravotnických potřebách. Pomoci také může chvíle klidu během dne v leže.

    Dalším krokem je používání diuretik,  která snižují obsah soli v těle a tím i snižují množství vody. Vy již užíváte lék Tenoretik, který obsahuje diuretikum chlortalidon. Po poradě s vaším lékařem by mohlo být vhodné užívat druhou součást tohoto léku odděleně (atenolol) a místo druhé součásti byste mohl s opatrností užívat účinnější diuretikum, např. Furon.

    Otoky ale mohou mít různé příčiny. Proto bude opravdu lepší, když se poradíte se svým lékařem, aby vám stanovil léčbu na míru.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem žena a je mi 59 let,vážím 78kg a měřím 166cm. Užívám Tritace Combi 5mg denně na tlak, Sortis 40mg denně nacholesterol a Diomax na žili. Teď mi lékařka řekla, že mám cukrovku a mám brát Stadamet 850mg denně. Naměřili mi hodnoty 6,2 nalačno a 46 dlouhodobý cukr. Je nutné brát už tet tyto léky, nebo nejprv skusit držet dietu bez léku na cukr. Nemám žádné příznaky cukrovky. Děkuji za odpověď. Hana
    věk: 60 let výška: 166 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milá Hano,

    podle vašich stručných údajů usuzuji, že máte tzv. syndrom inzulínové rezistence, jehož hlavními součástmi jsou: obezita, zvýšený krevní tlak, zvýšené hladiny krevních tuků a zejména porušený účinek inzulínu, který může vyústit až v diabetes 2. typu.  Podrobněji, doufám ale, že srozumitelně, se o tom můžete více dočíst na našich stránkách:

    https://www.cukrovka.cz/inzulin-a-inzulinova-rezistence

    Tato porucha je základem pro vývoj pozdních komplikací, a proto se vyplatí ji věnovat pozornost a „léčit“ soustředěně všechny její součásti. Ve vašem případě užíváte léky na zvýšený krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu. Vaše tělo v současné době již nedokáže čelit snížené účinnosti inzulínu, a to se projevuje zvýšenými hodnotami glykémie.

    Dá se říci, že všechny poruchy dobře reagují na základní opatření, kterými jsou dostatek tělesného pohybu a snížení kalorického příjmu. Kromě zbytečných živočišných tuků byste měla také omezit celkovou spotřebu sacharidů. Pro vás by bylo vhodné jejich množství do 150 g za den, přičemž je nutné zahrnout jejich podíl ve všech složkách stravy (včetně např. polévek a omáček). Toto opatření sice může fungovat, ale v praxi bývá užitečné tělu ještě více pomoci a zařadit také metformin (je v léku Stadamet), který zlepšuje citlivost tkání na působení vašeho vlastního inzulínu. Tento lék má navíc řadu příznivých účinků jak na tělesnou hmotnost, tak také na spektrum krevních tuků. Je velmi dobře ověřen a je prokázáno, že u porušené glukózové tolerance brzdí vývoj směrem ke zjevnému diabetu. Proto vám tento lék doporučuji, i když fyzická aktivita a přísná dieta by možná mohly stačit. Není důvod čekat, až cukrovka bude mít svoje příznaky. Potom již budete potřebovat kombinovanou léčbu. Lépe je takovému vývoji předejít.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mame zistili cukrovku hodnota na lacno 12. obvodna predpísala glucophage 1000mg.s krát denne. Ma 62 rokov. zmenila stravu cvičí lebo ma nadváhu ale cukor je stále rovnaký od 9 do 13.co by ste jej poradili? Ešte sme neboli na diabetologii.. Je to 5 dni co užíva liek.co by ešte mohla urobiť aby sa aspoň ten ranný cukor znížil.? Ďakujem.
    věk: 62 let výška: 162 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den

    Glucophage (účinná látka metformin) je lék, který používáme v léčbě cukrovky vždy jako první. Zlepšuje účinek inzulínu v těle pacienta a snižuje cukr zejména nalačno.  Než se ale efekt léků a také změněného režimu dostaví, může trvat cca 4-6 týdnů. Teprve poté, pokud zároveň s dietou a pohybem nedojde ke zlepšení ranních hodnot k 6-6,5 mmol/l, doporučujeme zvyšování dávky nebo přidání dalších léků. Proto bych vaší mamince radila vydržet minimálně 4, ale klidně 8 týdnů, než budete léčbu upravovat.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Čím delší mám přestávky mezi jídlem ,tím mám vyšší hodnoty cukru.Užívám glimepirid mylan ráno 2 ks.večer jeden ks.Stadamet 500 mg-ráno jeden v poledne jeden.Dříve mi delší přestávky mezi jídlem mi cukr klesal.
    věk: 66 let

    Odpověď

    Dobrý den,

    Glimepirid je silný preparát, který zvyšuje uvolňování inzulínu ze slinivky. Obvykle neradi využíváme vyšších dávek, protože může po delší době dojít ke snížení produkce inzulínu slinivkou. Ve vašem případě bych neradila zvyšovat dávku léků, spíše zvážit úpravu léčby přidáním jiného preparátu. Je možné, zvláště pokud máte cukrovku řadu let, že vaše slinivka již nevyrábí tolik inzulínu. Proto proberte hodnoty glykémie na diabetologii. Lze v laboratoři zkontrolovat zda slinivka inzulín ještě vyrábí. Podle toho by pak pro vás možná byla vhodná kombinační léčba inzulínu s tabletami. Bez znalosti vašeho typu diabetu a dalších nemocí podrobněji léčbu upravovat nelze.

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dotaz, který se týká mého přítele. Jeho glykémie nalačno je 7,0-7,5, glyk.Hb 34, OGTT nalačno 7,5 - po hodině 5 -po dvou hodinách 4,9. Chtěla jsem se zeptat, zda vyšší hladina cukru nalačno nemůže být ovlivněna lékem Remood, který začal užívat, glykémie před tím byly v normě. Diabetoložka mu předepsala Siofor prolong 500 mg. Děkuji Lenka
    věk: 45 let výška: 175 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, Remood je lék používaný k léčbě závažnějších psychiatrických poruch a jeho podávání musí být dobře zváženo. Jedním z méně častých nežádoucích účinků může být porucha glukózové tolerance. Proto vaše podezření je nutno vzít v úvahu, ale ještě důležitější je, aby lék dobře fungoval.

    Váš přítel má ohledně sacharidového metabolismu nejspíše to, čemu se říká „porušená glykémie na lačno“. Opakované hodnoty glykémie na lačno sice již odpovídají diabetu, ale na druhé straně má jinak normální glykemickou křivku a hodnotu glykovaného hemoglobinu.

    Lék Siofor je určitě vhodný, protože ovlivňuje zejména glykémii mezi jídly. Vašemu příteli bych kromě toho doporučil dostatek pohybu a stravu se sníženým obsahem sacharidů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň, môj manžel berie dlhodobo gabagammu, 2tablety 3x denne, kôli veľkým bolestiam z dôsledku polyneuropatie nôh a rúk. Ale od kedy ju berie má problémy s erekciou a tiež sa bezdôvodne začne so mnou zúrivo hádať alebo kričať po mne či 7r dcére. Nadávky, krik, hádky pre maličkosti až hlúposti(dcéra je obed iným tempom ako sa jemu páči, jedlo v chladničke je na inej poličke ako on chce...) Liekov sa nechce vzdať ale ani na psychiatrom nechce ísť... Diabetes má 27rokov. Gsbagammu berie 3roky a už je to neznesiteľné. Maria
    věk: 35 let výška: 176 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Vážená paní Mário,

    obávám se, že popisujete nežádoucí účinky, které léčivé přípravky obsahující gabapentin (mezi které přípravek Gabagamma patří) bohužel mají. Jedná se o častý nežádoucí účinek, který postihuje 1-10 % pacientů a který je uveden v příbalové informaci takto "vztek vůči druhým, zmatenost, změny nálady, deprese, úzkost, nervozita, obtíže s myšlením". Nevyprovokovanému vzteku vůči druhým osobám odborně říkáme hostilita, to je také pojem, který je v souvislosti s gabapentinem v odborné literatuře uváděn.

    Podle mého názoru je jedinou možností změna terapie, neboť existuje více jiných léků, které lze použít při neuropatických bolestech a které tento typ nežádoucích účinků nemají. Je však otázkou, jak změny terapie docílit. Jednou z možností by bylo, pokud by jste se, nejlépe osobně, obrátila na předepisujícího lékaře a důvěrně jej požádala o takovou změnu terapie s tím, že by jste mu vysvětlila důvody, jedná se totiž o nežádoucí účinek léku, který má přímý dopad i na Vás a Vaší dcerku. Neznám ale konkrétní situaci, ani skutečnost kdo manželovi gabapentin předepisuje. V každém případě by Váš manžel měl mít zajištěnou léčbu, nejlépe ale jiným lékem než gabapentinem.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, s cukrovkou se léčím 6 let posledních 5 jsem na lécích ráno 1x Jardiance, večer 2x Glukophage XR 750 a 45 jednotek Toujeo. Nejhorší jsou ranní hodnoty od 10 po 14, dietu držím a každý den, chodím, děkuji za radu, Vera
    věk: 65 let výška: 164 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    kombinace léků, kterou užíváte je dobře zvolená. Měla by ovlivňovat zejména glykémii ráno nalačno, Jardiance pak i glykémii přes den po jídle. Pokud se nedaří vylepšit ranní glykémii, mohla byste udělat následující.

    1. Ujistit se, že ve večerních hodinách nepřijímáte žádné cukry (ovoce, jogurty, oříšky, pečivo apod.) 2. Inzulín lze ještě zvyšovat, po 2j týdně, ale dávku máte již poměrně vysokou, jako maximální bych pro vás viděla dávku někde kolem 50-55 jednotek. Někdy též užíváme jiný druh dlouhodobě působícího inzulínu. Dejte si také pozor, jestli neděláte technické chyby při aplikaci inzulínu (nutné je měnit místa vpichu, neaplikovat inzulín do zatvrdlého podkoží, po 3 dnech měnit jehly k inzulínovému peru) 3. Hladinu glykémie nalačno by také mohlo zlepšit navýšení dávky Glucophage na 2x 1000 mg denně.

    Konkrétní úpravu léků je ale zapotřebí provést po poradě s vaším lékařem. Pro zvyšování dávek léků, či jejich změnu, je potřeba posoudit více věcí a nelze to provádět on-line.

    Držím Vám palce

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Beru Diaprel 45 mg denně, Zkusila jsem ho na několik dní vysadit a cukr mám stále stejný maximálně 5,5 Jindřiška
    věk: 62 let výška: 150 cm

    Odpověď

    Milá Jindřiško, předpokládám, že máte diabetes 2. typu a pravděpodobně máte nadváhu. Málo-kdy se v takovém případě bere pouze Diaprel, většinou se užívá současně také metformin, který zejména zlepšuje účinnost inzulínu. Diaprel spíše potencuje jeho sekreci.

    V léčbě diabetu 2. typu hraje nejdůležitější roli dieta. Jsou-li zejména po jídle glykémie vyšší a pacient není příliš obézní, podávají se léky typu Diaprelu. Ve vašem případě nevím, zda uvádíte hodnoty glykémie na lačno, nebo zda máte takové pěkné hodnoty i po jídle. Pokud by tomu tak bylo, tak byste opravdu ten Diaprel nepotřebovala. Já si ale spíš myslím, že si glykémie za 1 či 2 hodiny po jídle netestujete. Normální hodnota na lačno pak nemusí být dostatečným ukazatelem.

    Jinak si ale opravdu myslím, že u osob s nadváhou je lepší přitvrdit v dietě, než užívat Diaprel jako jediný lék, protože Diaprel obezitu neovlivňuje, nebo ji dokonce může potencovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mohu současně užívat lék na vysoký tlak Tritace 5mg společně s lékem Siofor 500.Velice dekuji za odpověď.
    věk: 45 let výška: 188 cm váha: 99 kg

    Odpověď

    Vážený pane, přeji dobrý den,

    současné užívání léku Siofor a lékem Tritace je bez jakéhokoliv problému možné, protože k žádné nežádoucí lékové interakci nedochází. Naopak je tato kombinace pro pacienty prospěšná, neboť se oba léky při ovlivnění diabetu i hypertenze vzájemně pozitivně doplňují. Užívání těchto léků lze proto určitě doporučit. Z počátku pandemie COVID-19 se zdálo, na základě vlastností léku Tritace i Siofor, že by mohly usnadňovat vstup viru do plicní tkáně. Nyní se ukazuje, že to není pravda a že dobrá kompenzace hladiny cukru v krvu a imunomodulační vlastnosti léku Siofor jsou pro pacienty spíše prospěšné než rizikové.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám diabetes 2 typu, ráno beru ráno Glimepirid 4mg a v poledne a večer (19,00h) Metformin 500 mg, ale když se kolem 23.00 h změřím, mám cukr kolem 15 a ráno před snídaní taktéž. Jako by ten Metformin vůbec neučinkoval. Můžete poradit? Ještě doplním, že když se změřím ve 2.15 až 2.30 h, tedy po obědě, mám do 10 mmol. Díky za odpověď Josef.
    věk: 65 let výška: 178 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milý Josefe,

    Metformin je lék, který zlepšuje účinnost inzulínu a u diabetu 2. typu patří k základním přípravkům. Účinkuje ale spíše dlouhodobě, nepůsobí bezprostřední pokles glykémie. Zejména brání tomu, aby se glykémie nezvyšovala na lačno tím, že se glukóza v těle nadměrně nově nevytváří nebo neuvolňuje ze zásobního glykogenu v játrech.

    Pokud držíte správně dietu, zejména nejíte zbytečně mnoho sacharidů, tak vám vaše dosavadní léčba zjevně nestačí. Mohl byste zkusit jíst denně asi 150 g sacharidů (je ale nutné skutečně započítat všechny, ve všech složkách stravy), ale pokud by to nepostačovalo, doporučoval bych používat na noc malou dávku dlouze působícího inzulínu. Pokud byste měl nadváhu, což vy nemáte, tak by se daly přidávat ještě jiné léky v tabletách, ale asi by byl ten inzulín nejvhodnější.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!