Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

642 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, syn má Lantus 2j na noc a celou noc krásně drží, ale navečer cca 16 hodina mu glykémie stoupají. Dr mi navrhla aplikovat Lantus ráno, ale mě napadlo, když mu to večer pěkně zabírá a drží kolem 5, zda by nešlo kolem poledne přidat třebas 0,5 jednotky Lantus, aby ho to udržovalo i odpoledne. Syn 7let, DM 1 od poloviny září. Děkuji za odpověď. Jana
    věk: 7 let

    Odpověď

    Milá Jano, mohu odpovědět pouze obecně a změna by se měla určitě projednat s ošetřující lékařkou, protože vašeho syna zná. Zpočátku se potřeba inzulínu může různě měnit. Někdy přechodně klesá, protože buňky tvořící inzulín se mohou přechodně zotavit. Ale jinak spíše po nějakou dobu dlouhodobě stoupá.

    U inzulínu Lantus se uvádí působení až 22-24 hod., ale velmi často tomu tak není. Pokud by se večerní dávka zvyšovala, mohlo by to zase vést k nočním hypoglykémiím. Řada lidí si proto skutečně dává Lantus 2x denně, nejčastěji ráno a před spaním, což bych doporučoval spíše, než v poledne. Dnes ale jsou také k dispozici inzulíny s delším působením, konkrétně Toujeo a Tresiba. Konkrétně Tresiba působí podstatně déle. V každém případě se to musí vyzkoušet, samozřejmě opatrně. Je ovšem také možné, že polední dávka inzulínu je příliš malá nebo množství sacharidů velké. Možností je hodně a osvědčit se může i více variant.

    Možná již nyní používáte podkožní senzor ke sledování hladiny glukózy, ale pokud ne, velmi to doporučuji.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Hladina glykémie po večeři v 18.00 h 6 mmol/l až 7 mmol/l, ranní glykémie před snídaní 7.00 h 11 mmol/l až 12 mmol/l. Jak snížit ranní glykémii? Beru léky Stadamet a Amaryl ráno a večer při jídle. Josef
    věk: 68 let výška: 162 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, možností existuje více.

    Protože máte výraznou nadváhu (162 cm, 104 kg), určitě je na prvním místě dieta. Zejména k večeru a večer už byste neměl příliš jíst a zejména byste neměl přijímat sacharidy. Také by prospěla večerní procházka bez jídla.

    Jinak by ale mohl být přidán nějaký další lék, např. ze skupiny gliflozinů, případně analog GLP-1, který byste mohl užívat i večer.

    Když nic z toho příliš nepomáhá, podává se často večerní dávka inzulínu. To většinou funguje, ale mnohem lepší by bylo pokusit se snížit hmotnost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné současně užívat Janumet a jardiance? Vlastimil
    věk: 59 let výška: 191 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milý Vlastimile,

    Janumet je kombinací již dvou léků, a to metforminu a sitagliptinu. Pokud kromě diety a pohybu není tato léčba dostatečná, může být s výhodou přidán další lék ze skupiny tzv. gliflozinů. Mezi glifloziny patří i lék Jardiance.

    Aby ale byl lék plně hrazen zdravotní pojišťovnou, musí lékař prokázat, že dosavadní léčba není pro vás dostatečná z hlediska dosažení potřebné úpravy glykémií a glykovaného hemoglobinu. V současné době je v takových případech stanovena hodnota glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/l. To neznamená, že by se tento lék do kombinace nehodil i při jenom hraničně neuspokojivé léčbě, ale pak byste si musel na léčbu doplatit. Podmínkou pro dlouhodobé hrazení tohoto léku je pak ještě průkaz, že nasazení léku vedlo k jasnému zlepšení ukazatelů vyrovnání vašeho diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik II typu. Je mi 71let, na cukrovku beru Jentadueto 2,5/1000 mg 1-0-1, a Clycladu 60 mg 1/2 1-0-1. Dlouhodobý cukr mám 52. Dietou se snažím držet cukr v rozmezí 7-10 mmol/l. Na ktrevní tlak beru Agen 5 mg 1-0-1. Je to pro mne vhodná léčba, nebo by byl vhodnější inzulin? Děkuji za odpověď. Milena
    věk: 71 let výška: 163 cm váha: 74 kg

    Odpověď

    Milá Mileno,

    o doporučených hodnotách glykovaného hemoglobinu pro pacienty s diabetem 2. typu byste se mohla dočíst na našich stránkách na:

    Glykovaný hemoglobin - cílové hodnoty | cukrovka

    Hodnota 52 mmol/mol je přijatelná, ale samozřejmě platí, že čím více se přiblížíte k normální hodnotě, tím lépe. Pro vás by takovým cílem mohlo být asi 47 mmol/mol, ale především byste při tom neměla mít hypoglykémie (pod 3,5 mmol/) a raději ani pod 3,8 mmol/l. Podle mého názoru máte ještě rezervu v dietních opatřeních, zejména byste mohla trochu omezit sacharidy, a to zejména v přílohách, jako jsou pečivo, brambory, rýže, knedlíky apod. Naopak, spíše byste mohla více zeleniny, zejména té s malých obsahem sacharidů. Pokud by toto opatření (spolu s pohybem, pokud možno) nevedlo alespoň k mírnému zlepšení, skutečně by pro vás připadalo v úvahu nasazení inzulínu, nejspíše v jedné denní dávce. Máte ale také určitou rezervu v přidání či výměně vašich tablet. Např. místo té Glyclady by se mohl zkusit některý z přípravků gliflozinů.

    Inzulín bych nasazoval tehdy, pokud by se navzdory zpřísnění diety nedostavilo alespoň mírné zlepšení, nebo pokud byste při přísné dietě hubla více, než by bylo žádoucí, nebo pokud by se glykémie spíše zhoršovaly. V tom případě by se ale asi musela upravit i ostatní léčba. Nejspíše by vám pak zůstal metformin, který je součástí Jentaduetta (pojišťovna tento přípravek spolu s inzulínem nehradí) a asi by se vysadila i Glyclada.  

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý večer, jsem dlouhodobý diabetik, zdědila jsem i po rodičích a oba mí sourozenci jsou rovněž diabetici, ale zatím na lécích, já jako jediná jsem začala být diabetikem poslední, ale zato jsem i na inzulínu. Užívám Siofor 1000 3x dennně a večer si píchám 30 jednotek inzulinu Lantus. Snažím se držet i dietní režim, ale fakt je, že mám málo pohybu kvůli silné artroze v kolenou a čekám na odložené operace TEP obou kolenou a zároveň jsem i po operaci páteře. I přes snahu mám pocit, že ranní glykémie je stále na lačno vysoká i 8,5 a někdy i více a to i přesto, že již ze 22 jednotek jsem na 30 jednotkách inzulinu Lantus. Dlouhodobá glykémie je 46 mmol. Co může být prosím špatně? Zhubnout se mně dlouhodobě nedaří a v noci se potím tak hrozně, že se musím každou noc nad ránem ve 3 hodiny převlékat a měnit si polštáře. Děkuji za Vaši radu. Zdeňka
    věk: 61 let výška: 170 cm váha: 107 kg

    Odpověď

    Milá Zdeňko, vy jistě tušíte, co vám odpovím a sama víte, co je špatně.

    Máte velikou nadváhu, která asi vznikala v průběhu mnoha let, vedla ke vzniku diabetu a ohrožuje i vaše klouby. Měla byste se pokusit držet opravdovou dietu. Nejprve by vás ale o ní měl někdo podrobně poučit a měla byste také umět sama si vypočítat, kolik které jídlo obsahuje kalorií a kolek sacharidů a tuků. Potřebovala byste podrobný a raději opakovaný pohovor s nutričním terapeutem nebo dietní sestrou. Hodně informací byste ale nalezla také na našich stránkách.

    Vy máte vyrovnání diabetu celkem dobré. To pocení může souviset se samotnou obezitou i diabetem, ale pro jistotu je nutné vyloučit, že se nejedná o noční hypoglykémii. Měla byste se měřit osobním glukometrem a zkusit to někdy i v noci při tom pocení. K vašemu inzulínu by se možná hodil i nějaký další injekční přípravek, konkrétně analog GLP-1. Ten existuje i přímo v kombinaci s inzulínem v jednom peru, např. přípravek Suliqua, ve kterém je přímo i ten váš Lantus spolu s tím dalším lékem. Nebo byste mohla dostávat další lék v injekcích podávaných 1x týdně.

    Analoga GLP-1 nejenže snižují glykémii, ale také snižují chuť k jídlu a podporují hubnutí. Jsou ale plně hrazeny jen tehdy, když dosavadní léčba prokazatelně nepostačuje. Ve vašem případě, kdy máte vyrovnání dobré, by se ale jejich použití mohlo zdůvodnit nutností zhubnout před operací kolen. Jinak byste asi musela něco doplácet, ale jde o léky kvalitní a účinné. O tom se ale musíte poradit se svým diabetologem a více než na léky spoléhejte na vliv diety.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám od 15ti let polyvalentní alergii a před 2 roky při infarktu mi zjistili cukrovku. Večer beru kromě léků 18 j Lantusu do pravého stehna. Bohužel při vycházce jsem zakopl o vlastní berlu, natáhl se a díkly warfarinu zmodral od kolene až po rameno. Večer si tedy píchl Lantus do levého stehna a po 10 minutách se začal dusit, ale takovým fofrem, že to vypadalo jak anafylaktický šok. Manželka volala rychlou, v sanitce jsem byl pod kyslíkem, prudce mi šel tlak dolů a na urgentu do mě pak 3 hodiny pumpovali Dithiaden. Zajímalo by mě, proč Lantus v pravém stehně je OK a v levém vyvolá anafylaktický šok. Jinak ráno nalačno mám cukr 4,4 a nejvíc mi vyleze na 7,4 během dne. Děkuji za odpověď. Zdeněk
    věk: 59 let výška: 198 cm váha: 119 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku, za ta léta praxe v medicíně jsem už skoro schopen připustit cokoliv, ale jednostrannou alergii na nějaký injekční lék, to považuji za maximálně nepravděpodobné.

    Uvádím tedy to, co považuji za nejpravděpodobnější:

    1. Způsobil jste si dosti závažné poranění s velkým podkožním krvácením. Muselo to určitě bolet a vyvolávat řadu obtíží. Proto si myslím, že jste si vzal ještě nějaký jiný nový lék nebo podpůrný přípravek, nebo mazání, a to vám vyvolalo tu reakci.
    2. Každá alergie se musí projevit někdy poprvé. Alergie na inzulín Lantus je velmi vzácná, ale vzniknout může. Může se jednat o reakci na samotný inzulín, nebo častěji na nějakou přídavnou látku, která se do inzulínu přidává pro stabilizaci. Tato reakce mohla nastat právě v den vašeho poranění poprvé. Pak bych ale téměř se 100% pravděpodobností očekával, že reakce se bude opakovat, ať už si ten inzulín píchnete kamkoliv. Mohlo by se jednat i o reakci na desinfekci před injekcí, ale to by se asi projevilo i přímo na kůži, kde jste tu dezinfekci použil.
    3. Nemuselo se tentokrát jednat o alergickou reakci. Pokud bylo vaše krvácení tak velké, jak uvádíte, mohlo to vyvolat významnou ztrátu krve, pokles krevního tlaku i reakci na samotnou přítomnost krve v podkoží.

    Nyní bych vám doporučoval pro jistotu přejít na jiný typ inzulínu, např. inzulín Tresiba, a jeho první aplikaci bych raději provedl na lékařském oddělení, které je vybavené pro léčbu těžkých alergických reakcí. Typuji si, že vše proběhne bezpečně.

    Ačkoliv jste chlap jak hora, máte také nadváhu. Možná byste mohl výrazně zpřísnit dietu a inzulín na nějakou dobu vynechat. O tom se ale musíte poradit se svým diabetologem, který zná váš zdravotní stav.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, užíval jsem s velmi dobrými výsledky VIPIDIA 25mg + LANTUS 12 jedn. na noc, při diabetu 2. typu, kdy dlouhodobě s dietou trvale udržuji hladinu cukru pod 6 mmol/l. Nyní se dovídám, že lék VIPIDIA není vhodný aplikovat s LANTUSEM - po tolika letech stabilizace!!! Šest roků mně udržuje ve stabilním a vynikajícím stavu, jako když cukrovku vůbec nemám s výše uvedenými léky, a proto se chci optat proč mi tato vyhovující medikace, je nyní měněna? Nerozumím tomu! Děkuji za odpověď. Josef
    věk: 89 let výška: 170 cm váha: 69 kg

    Odpověď

    Milý Josefe,

    důvod, proč nyní máte ukončit léčbu lékem Vipidia, mi není jasný, ale předpokládám, že váš lékař k tomu měl důvod ten, že Vipidia není nyní hrazena zdravotními pojišťovnami, pokud se podává v dvojkombinaci spolu s inzulínem. Vipidia je hrazena, pokud pacient užívá další  tablety na léčbu diabetu, ale ty samy k dostatečnému vyrovnání nepostačují.

    Inzulín Lantus a Vipidia (alogliptin) se ale mohou podávat současně. Vipidia může do určité míry podporovat účinek inzulínu, ale léčebný efekt je velmi výrazně slabší než u inzulínu. Vy máte dávku inzulínu Lantus poměrně malou a vyrovnání diabetu máte dobré. Pokud by tedy tato dávka nepostačovala, je zde dostatečná rezerva pro zvyšování dávky. Protože jste štíhlý, tak lze také usuzovat, že vašemu tělu spíše chybí dostatečná vlastní sekrece  inzulínu a že na vás inzulín působí dobře, ať již váš vlastní, či ten injekční. Proto se mi zdá ve vašem případě léčba samotným inzulínem dobrou volbou.

    Je také potřeba vzít v úvahu, že u osob ve vyšším věku je spíše vhodné používat dávku léku Vipidia nižší nebo jen střední, tedy méně než 25 mg, jak jste to užíval dosud. Mohlo by to zvyšovat riziko neočekávané hypoglykémie.

    Pro léčbu diabetu je dnes většinou možné volit z více možností. Ve vašem případě by se možná dala zkusit také kombinace dvou či tří typů tablet, z nichž jedna by byla Vipidia. Jak jsem už ale uvedl, ve vašem případě porucha spočívá nejspíše v tom, že vám vaše vlastní sekrece nepostačuje. Nejlogičtější a nejpřirozenější způsob léčby je tedy pro vás asi podávání malé dávky inzulínu, pokud jste schopen zajistit jeho správné a přesné podávání. Lék Vipidia byste nicméně mohl mít také nadále, ale musel byste jej zaplatit, což by činilo asi 500 Kč měsíčně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Ryzodeg mám po aplikaci velké otoky dolních končetin, váha se zvedá, nám steatózu jater, karcinom rekta, vysoký krevní tlak, ale léčený, refluxní esofagitydu, 3 roky se stále zvedá dlouhý cukr nyní 77. Chtěla jsem změnu v léčbě. Paní doktorka předepsala Xultophy, chci se zeptat je to Analog GLP1 a je pro mě vůbec vhodný? Za rok píchání inzulinu - nejprve Tresiba a poté měsíc Ryzodeg jsem přibrala 12 kg. Četla jsem, že by se po analogu GLP mělo hubnout. Je to pravda ? Alena
    věk: 64 let výška: 163 cm váha: 125 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, už v minulosti jsem Vám na dost podobné dotazy odpovídal a nyní Vám neporadím nic nového.

    Inzulín se diabetikům 2. typu s obezitou nasazuje jen tehdy, když je to nutné, protože glykémie jinak příliš stoupají a nedaří se to zvládnout tableta, případně ani pomocí těch analogů GLP-1.

    Když se potom podává inzulínu příliš velká dávka, tak po něm opravdu někteří pacienti spíše tloustnou, i když se jim upravují glykémie. Inzulín pomáhá zabudovat snědené „kalorie“ do zásobního tuku, a to není žádoucí. I když se tedy používá inzulín, je nutné při obezitě důsledně dodržovat nízkokalorickou dietu. To je jediný způsob, jak dosáhnout zhubnutí ve vašem případě.

    Přípravek Xultophy je kombinovaný. Obsahuje v sobě a) dlouze působící inzulín, b) analog GLP-1 (liraglutid). Liraglutid zlepšuje účinnost inzulínu, snižuje jeho potřebu, snižuje chuť k jídlu a mnoha lidem pomáhá k hubnutí. Tento přípravek je proto pro vás asi vhodný.

    Ve vašem případě je nutné

    1. Omezit kalorický příjem. Lékař či dietní sestra či nutriční terapeut by vám měl vypracovat návrh jídelníčku a ten byste měla rámcově dodržovat
    2. Už dříve jsem psal, že je nutné pátrat také po jiných příčinách otoků (např. nadměrný příjem soli, onemocnění srdce či ledvin či onemocnění žil dolních končetin

    Určitě byste se neměla spokojit s pouhou radou, abyste méně jedla. Dietní sestra či někdo jiný s potřebnými znalostmi by vám měl dietu pořádně vysvětlit a dát vám přehledný rozpis, jak se máte stravovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Prosím, měl bych dotaz na užívání léků. Byl mi předepsán lék Glucophage ráno a večer 1000 mg. V lékárně mi již po několikáté dávají místo předepsaného léku Metformin. Chci se zeptat, zda je možné , že Metformin Teva XR je méně účinnější než Glucophage?
    věk: 65 let výška: 168 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milý Pavle,

    oba přípravky, jak Glucophage tak Metformin Teva obsahují látku metformin. Jsou-li oba léky označené 1000, pak oba obsahují stejné množství tohoto léku. V poslední době se tento dlouho známý a dobře účinný lék vyrábí také v tzv. mikrokrystalické formě, která zaručuje o něco lepší vstřebávání v zažívacím ústrojí a delší účinek během dne. Takto připravené přípravky se označují přídomkem XR, tedy Glucophage XR nebo Metformin Teva XR.

    Jedná se o v ČR registrované a dobře známé přípravky, které mají obdobnou účinnost. Rozdíl by tedy neměl být. Přesto se může stát, že někomu vyhovuje více jeden nebo druhý přípravek a rozdíl může být i v ceně, kdy lze očekávat, že přípravek Teva bude levnější. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím, maminka r. 1946, má cukrovku. Zvýšila se jí hladina cukru v krvi na 27 mmol/l. Léčí se, bere 2 tablety Metformin a Amaryl denně. Děkuji mnohokrát, Iveta, dcera
    věk: 74 let výška: 162 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Iveto, hodnota 27 mmol/l je velmi vysoká. Pokud se nejedná o jednorázový vzestup např. po celodenním zavařování ovoce, které bylo spojeno s ochutnáváním, potřebuje vaše maminka okamžitou změnu léčby.

    Zatím doporučuji zvýšený příjem nesladkého pití a výrazné omezení všech jídel, která obsahují sacharidy (pečivo, přílohy, ovoce atd.). Glykémii ověřte a bude-li stále vysoká (např. nad 15 mmol/l), hned s ní navštivte praktického lékaře nebo diabetologa. Pravděpodobně bude vhodná léčba inzulínem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!