Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

649 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, již pár dní mám zvýšené hodnoty cukru a to před i po jídle. Pohybují se kolem 10 mmol/l. Cukroví jsem na vánoce moc nejedl, tak tři, čtyři kousky. Před třemi týdny mě byl diagnostikován covid, ležel jsem na kyslíku v nemocnici. Po propuštění mě byl předepsán lék Xarelto 20mg, který beru jednou denně. Má diabetoložka má dovolenou a nevím s kým se poradit. Na cukrovku beru Stadamet 850 2x denně. Děkuji Stanislav
  věk: 69 let výška: 178 cm váha: 116 kg

  Odpověď

  Milý Stanislave, předpokládám, že diabetes jste měl již dříve a Stadamet užíváte asi již delší dobu.

  Onemocnění COVID-19 s těžším průběhem vyvolává často zhoršení diabetu, podobně jako většina horečnatých onemocnění, při který jste navíc upoután na lůžku. Některým pacientů se dokonce přechodně podávají kortikoidy (např. Prednison nebo Dexametason), které zhoršují glukózovou toleranci.

  Předpokládám, že za určitou dobu by se váš diabetes mohl srovnat na podobnou úroveň, jako jste měl dříve. Je dost možné, že ani dříve jste to neměl v pořádku a teprve nyní jste si toho více všímal.

  Já vám na prvním místě doporučuji léčbu hned nejnáročnější a nejosvědčenější, a tou je výrazná úprava diety. Máte výraznou nadváhu, a to způsobuje malou citlivost k působení inzulínu. Nejde ani tolik o to, že nebudete jíst sladká jídla, jakým je např. vánoční cukroví. Měl byste především omezit celkový kalorický příjem, tedy zejména tuky v dietě. Množství sacharidů v dietě vám nyní doporučuji maximálně 150 g denně, což znamená, že bude nutné velmi výrazně omezit přílohy (rýže, chléb, brambory, těstoviny apod.), nebo je téměř vynechat. I na našich stránkách můžete nalézt vzor doporučené diety s obsahem 150 g sacharidů.

  Dále je důležitý tělesný pohyb, a to i navzdory tomu, že jste v rekonvalescenci.

  Glykémie kolem 10 mmol/l sice nejsou z dlouhodobého hlediska dobré, ale bezprostředně vás neohrozí. Pokud tedy nebudou glykémie dále stoupat, zkuste toto moje doporučení. Možná ale bude vhodné nějaký další lék na cukrovku přidat. Možností je celá řada a mohlo by se přihlížet k vaší obezitě. Proto by se mohl hodit třeba nějaký lék ze skupiny gliflozinů nebo ze skupiny GLP-1 analogů (i o těchto lécích píšeme na našich stránkách). Je dobře, že si provádíte kontroly glykémií. Pokud by váš stav nebyl v pořádku, měl byste kontaktovat někoho, kdo vaši paní doktorku zastupuje, nebo praktického lékaře.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru lék Xigduo 5mg + Glymepirid 3mg je mi 66 let a v letáku jsem se dočetl, že lék Xigduo bych neměl po 65 letech užívat je možný jiný lék? Mám ještě vysoký tlak, užívám Tonandu, Dopegyt 250mg, Moxostad 2mg. Zajímá mne, jestli se navzájem léky neovlivňují, Láďa

  věk: 66 let výška: 183 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Láďo,

  dnes existuje široký výběr léků na diabetes i na krevní tlak a dá se vybírat podle toho, co kterému pacientovi nejvíc vyhovuje, funguje a nemá nežádoucí efekty.

  Obecně lze všechny vaše léky užívat současně. Určitě záleží na tom, jak je váš diabetes vyrovnaný a jak vyrovnaný je váš krevní tlak, ale také na tom, zda případně nemáte ještě nějaké onemocnění nebo zdravotní potíže.

  Xigduo je lék určitě dobrý a není zjevný důvod, proč byste jej ve vašem věku nemohl používat. Obě jeho součásti (metformin a dapagliflozin) se nepodávají za určitých specifických situacích, např. při pokročilé nedostatečnosti ledvin. Jinak ale lék pomůže i ve vyrovnání krevního tlaku, přispěje spíše ke snižování hmotnosti než ke tloustnutí.

  Nezapomeňte ale, že velmi důležitá je životospráva, zejména přiměřený kalorický příjem, pravidelný pohyb a omezení solení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Moje matka 98 let bere od 60. let prášky na cukrovku II. typu. Nyní z alzheimer centra, kde je umístěna v současné době, byla převezena do nemocnice se zánětem močového měchýře. Zpět do centra převezena po 5 dnech s tím, ze ji do lékařské zprávy nepředepsali léky proti cukrovce. Vzala jsem si ji na Vánoce domů, kde jsem zjistila, že v předpisu léku (bere jich hodně, na tlak, na cholesterol, na demenci, atd.) chybí léky na cukrovku. Když jsem se zeptala v zařízení, kde je umístěna, řekli mi, že oni nepochybili, že nemocnice do rozpisu léku tento lék již nezařadila. Měřila jsem ji hladinu cukru, má kolem 10 moll/l. Je možné, aby po téměř 40 letech užívání léku proti cukrovce II. typu byl lék vysazen? Nebo se jedná o bezprecedentni nepozornost nemocnice? Matka je a byla vždy hubená a vždy se snažila držet dietu. Děkuji za odpověď. Kristina 
  věk: 98 let výška: 157 cm váha: 54 kg

  Odpověď

  Milá Kristino, já takto na dálku bez znalosti zdravotní situace vaší matky si nemohu dovolit dávat doporučení. V tomto věku bych se v léčbě zaměřil spíše jen na zásadní věci, asi není vhodné léčit každou poruchu, pokud není výrazná. Léky pak mohou mít i nežádoucí efekty.

  Nejběžnějším lékem na diabetes 2. typu je metformin. Jeho výhodou je, že nezpůsobuje hypoglykémii a má řadu příznivých účinků. Nicméně není vhodný např. při výrazně snížené funkci ledvin, což může být případ i vaší matky. Další léky, jako např. deriváty sulfonylmočoviny, hypoglykémii případně způsobit mohou a důsledky toho mohou u starých osob být závažné. V současné době existuje léků pro diabetes 2. typu řada a u každého z nich je nutno přihlížet k dalším okolnostem, které já pochopitelně nemohu znát. Je-li to vhodné, používá se také inzulín.

  Myslím, že správné by bylo, kdyby lékaři v lékařské zprávě posoudili, jak je na tom pacient s diabetem a zda potřebuje kvůli tomu léky, případně zdůvodnili, proč dosavadní léky vysadili a nedoporučují je již dále užívat. Asi by při propouštění byla vhodná vaše přítomnost, abyste mohla tyto otázky prodiskutovat. Glykémie 10 mmol/l není z krátkodobého hlediska nic závažného, ale z dlouhodobého pohledu by asi nějaká léčba, např. ten metformin ve snížené dávce, byla vhodná.

  Domnívám se, že v léčebně, kde se vaše matka nyní nachází, bude možnost vyžádat posouzení praktickým lékařem. Ten pak při znalosti celkového stavu a laboratorních výsledků z nemocnice bude moci rozhodnout, jak dále postupovat a lék také předepsat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  kombinace Glucophage 850mg a Jardiance 10mg, užíváni obden, ano nebo ne, dekuji
  věk: 63 let výška: 171 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  s ohledem na poločas eliminace léku (dobu za kterou se vyloučí kolem poloviny množství léku, který se dostal do těla) tyto léky již nebudou druhý den skoro působit. Druhý den by proto glykémie jejich působením prakticky neklesala a je proto vhodné užívat tyto léky každý den.

  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý Večer! Dnes mi byl rychlotestem z prstu měřen cukr v krvi , Hodnotou 7,1. Pan doktor mi napsal lék Glucophage 500 mg. Mám kardiostimulátor a beru Warfarin a Betaloc. Mám lék Glucophage 500 mg vůbec užívat? Děkuji za Odpověď. S pozdravem Petr 
  věk: 76 let výška: 178 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Milý Petře, hodnota glykémie na lačno nad 7,1 mmol/l již značí diabetes. Vyšetření má být ale provedeno nejméně 2x a po celonočním lačnění. I v případě, že by ale hodnota byla o něco nižší (nad 5,6 do 7 mmol/l se tomu říká porucha glukózové tolerance), tak by lék metformin byl vhodný. Metformin se může podávat spolu s wararinem, kardiostimulátor není překážkou. Metformin působí příznivě na kardiovaskulární nemoci. Má jen málo kontraindikací, mezi které patří zejména závažné postižení ledvin.

  Lék vám doporučuji.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  DM 2 mám insulin měsíc metformin 1000 mg xr. Předtím janumet a insulin glykémie šla dolů, ale pak mi dala internistka metformin Teva xr a trvalý nárůst glykémie ( beru ho 14 dní). Předtím glykémie z 22 m/mol na 7,8 teď ráno na lačno 12,5 a večer před jídlem 18 až 20 insulin basal 18 jednotek 2x denně. Když jsem brala jen tablety metformin intolerance nevolnost a průjem, ale doktorka mi přesto píše stále. Matka má obdobný problém. Pokud celý den sním jen jede jogurt ta večer glykémie 9,4. Takhle ale nemohu vydržet dlouho. Teď je omezen pohyb. Dobromila
  věk: 50 let výška: 168 cm váha: 98 kg

  Odpověď

  Milá Dobromilo, škoda, že píšete tak nesrozumitelně, takže vlastně nevím, co nyní užíváte a jak to funguje. Přece jenom měli ve škole trochu pravdu, když nám říkali, že věta má mít podmět a přísudek. Ale časy se mění. To jen na okraj.

  Chápu vaše líčení tak, že poté, co se u vás objevil diabetes, vám paní doktorka nasadila inzulín, který měl dobrý efekt. Když glykémie klesly z nejhoršího, dostala jste metformin, který vám nedělá dobře, a navíc vám glykémie zase stoupají, pokud nedržíte velmi přísnou dietu. Snad jsem vaše líčení pochopil alespoň přibližně.

  A zde jsou moje rady:

  1. Jíst jeden jogurt denně by po nějakou dobu bylo asi nejlepší řešení, ale to byste opravdu nevydržela. Jestli budete mít silnou vůli, mohla byste si ale sestavit redukční dietu, která by třeba zahrnovala: 2 kelímky bílého jogurtu po 150 ml, 2 jablka, 2 pomeranče, 100 g libového masa, hlávkový salát (případně s okurkou, rajčetem, paprikou) se zálivkou s 1 lžičkou oleje, bez cukru nebo s umělým sladidlem, s citronem či octem). Salátu klidně hodně.
  2. Měla byste chodit ven alespoň na intenzivnější procházky (aspoň 60 minut), pokud možno i doma si trochu v rámci možností zacvičit či zatančit.
  3. Pokračovat v Metforminu XR. Možná vám nedělá úplně dobře, ale na to si většinou pacienti zvyknou. Mírná nechuť k jídlu je spíše kladem, mírný průjem je rozhodně lepší než zácpa, a také se nemusí všechno svádět na metformin. Je to dobrý osvědčený lék.
  4. Existuje řada léků, které se mohou k metforminu přidat. O tom ale by měla rozhodnout vaše paní doktorka.
  5. Inzulín je určitě dobrý, ale ve vašem případě bych ho nasazoval až tehdy, pokud by ostatní postupy uvedené výše nepostačovaly. To by znamenalo, že vám inzulín v těle opravdu chybí, a pak je nutné jej nahradit. Já si ale myslím, že inzulínu máte v těle dost, jen vám málo účinkuje. Uvedené postupy by mohly účinnost vašeho inzulínu zlepšit.

  Měla byste určitě navštívit nutričního terapeuta a nechat si vysvětlit dlouhodobě pro vás přijatelnou mírně redukční dietu, kterou byste dokázala držet dlouhodobě.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lék Jardiance, tím, že brání cukru se dostat do krve a cukr odchází močí, tak zda neovlivňuje i účinnost léku Condrosulf 800 (popřípadě Glukosaminu sulfat). Dekuji za odpověď a přeji hezký den
  věk: 50 let

  Odpověď

  Oba léky se vzájemně (ani teoreticky) neovlivňují a je možné je užívat současně bez jakéhokoliv problému.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, syn má Lantus 2j na noc a celou noc krásně drží, ale navečer cca 16 hodina mu glykémie stoupají. Dr mi navrhla aplikovat Lantus ráno, ale mě napadlo, když mu to večer pěkně zabírá a drží kolem 5, zda by nešlo kolem poledne přidat třebas 0,5 jednotky Lantus, aby ho to udržovalo i odpoledne. Syn 7let, DM 1 od poloviny září. Děkuji za odpověď. Jana
  věk: 7 let

  Odpověď

  Milá Jano, mohu odpovědět pouze obecně a změna by se měla určitě projednat s ošetřující lékařkou, protože vašeho syna zná. Zpočátku se potřeba inzulínu může různě měnit. Někdy přechodně klesá, protože buňky tvořící inzulín se mohou přechodně zotavit. Ale jinak spíše po nějakou dobu dlouhodobě stoupá.

  U inzulínu Lantus se uvádí působení až 22-24 hod., ale velmi často tomu tak není. Pokud by se večerní dávka zvyšovala, mohlo by to zase vést k nočním hypoglykémiím. Řada lidí si proto skutečně dává Lantus 2x denně, nejčastěji ráno a před spaním, což bych doporučoval spíše, než v poledne. Dnes ale jsou také k dispozici inzulíny s delším působením, konkrétně Toujeo a Tresiba. Konkrétně Tresiba působí podstatně déle. V každém případě se to musí vyzkoušet, samozřejmě opatrně. Je ovšem také možné, že polední dávka inzulínu je příliš malá nebo množství sacharidů velké. Možností je hodně a osvědčit se může i více variant.

  Možná již nyní používáte podkožní senzor ke sledování hladiny glukózy, ale pokud ne, velmi to doporučuji.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Hladina glykémie po večeři v 18.00 h 6 mmol/l až 7 mmol/l, ranní glykémie před snídaní 7.00 h 11 mmol/l až 12 mmol/l. Jak snížit ranní glykémii? Beru léky Stadamet a Amaryl ráno a večer při jídle. Josef
  věk: 68 let výška: 162 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Milý Josefe, možností existuje více.

  Protože máte výraznou nadváhu (162 cm, 104 kg), určitě je na prvním místě dieta. Zejména k večeru a večer už byste neměl příliš jíst a zejména byste neměl přijímat sacharidy. Také by prospěla večerní procházka bez jídla.

  Jinak by ale mohl být přidán nějaký další lék, např. ze skupiny gliflozinů, případně analog GLP-1, který byste mohl užívat i večer.

  Když nic z toho příliš nepomáhá, podává se často večerní dávka inzulínu. To většinou funguje, ale mnohem lepší by bylo pokusit se snížit hmotnost.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je možné současně užívat Janumet a jardiance? Vlastimil
  věk: 59 let výška: 191 cm váha: 113 kg

  Odpověď

  Milý Vlastimile,

  Janumet je kombinací již dvou léků, a to metforminu a sitagliptinu. Pokud kromě diety a pohybu není tato léčba dostatečná, může být s výhodou přidán další lék ze skupiny tzv. gliflozinů. Mezi glifloziny patří i lék Jardiance.

  Aby ale byl lék plně hrazen zdravotní pojišťovnou, musí lékař prokázat, že dosavadní léčba není pro vás dostatečná z hlediska dosažení potřebné úpravy glykémií a glykovaného hemoglobinu. V současné době je v takových případech stanovena hodnota glykovaného hemoglobinu nad 60 mmol/l. To neznamená, že by se tento lék do kombinace nehodil i při jenom hraničně neuspokojivé léčbě, ale pak byste si musel na léčbu doplatit. Podmínkou pro dlouhodobé hrazení tohoto léku je pak ještě průkaz, že nasazení léku vedlo k jasnému zlepšení ukazatelů vyrovnání vašeho diabetu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!