Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

640 dotazů

  • Dotaz

    Je možné inzulin Lantus aplikovat 2x denně, když v mém těle dávka 12 j působí jen 17 hodin? Příklad: 12 j inzulinu aplikuji ve 21 h a na druhý den od cca 15 h do večeře v 18 h už nepůsobí a glykémie stoupá až do večeře. Mimo to aplikuji Novorapid 3x denně jako bolusový inzulin. Diabetes 1. typu mám 47 let.
    věk: 74 let

    Odpověď

    Dobrý den. Aplikovat Lantus 2x denně je skutečně dobrá možnost. Znamená to ale jednu injekci navíc. Dávka Lantusu podávaného večer se volí tak, abyste ráno měla pokud možno dobrou glykémii (mezi 4,5 a 7 mmol/l), a přitom abyste během noci neměla hypoglykémii. To jde někdy ale obtížně, protože se zvyšující se dávkou u někoho roste riziko noční hypoglykémie (k ránu). Pak se může hodit dávku rozdělit, například ve vašem případě dát večer 8 j a ráno také 8 j (a dále to vyzkoušet a upravit dávky).

    Problém ale může být také v tom, že polední dávku Novorapidu dáváte příliš malou a bylo by vhodné ji tedy zvýšit, anebo vaše jídlo obsahuje příliš mnoho sacharidů.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dlouhodobě užívam SSRI antidepresivum fluvoxamin a valproat na epilepsii. Byl mi zjistěn prediabetes. Mohli to vyvolat uvedené léky? Také mám problémy s vysokým cholesterolem a triglyceridama, hubnu, jsem na dietě, nevím však, jestli tohle všechno nemám z těch léků? Děkuji za odpoveď.
    věk: 40 let

    Odpověď

    Dobrý den. Antidepresiva včetně fluvoxaminu mohou mít vliv na glukózovou toleranci. Vysvětluje se to někdy větší chutí k jídlu a přírůstkem hmotnosti, ale také snižováním efektu inzulínu. Jsou to ale často velmi důležité léky, a tak zhoršení glykémie nebývá důvodem k jejich vysazení, pokud pacient skutečně trpí depresí. Stejně tak valproová kyselina může mírně přispívat ke vzniku diabetu.

    Jako prevenci těchto nežádoucích účinků doporučuji pokračovat v dietě a přidat více pohybu, případně předepsání nějakých léků na diabetes. Nepochopil jsem z vašeho dotazu, zda skutečně hubnete (snižuje se vaše hmotnost) nebo „hubnete“ ve smyslu, že se snažíte zhubnout, protože naopak váhu nabíráte. V tom prvním případě by opravdu nějaká léčba diabetu mohla být vhodná, v tom druhém byste se měla skutečně pokusit zhubnout.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Pane doktore, jim málo sacharidové stravy, nesladím, denně dělám procházky kolem hodiny, přesto mám stále přes noc vysoký cukr. Když si vezmu prášek na noc, stejně je ráno vysoký, kolem 11. Přes den se mi to srovná kolem 6, když si beru metformin je mi zle, mám naopak nízkou hladinu cukru přes den. Opravdu nevím, co s tím dělat. Teď si beru Xeleviu 50 mg, ráno, Mám také biologickou léčbu na Bechtěrewa, nevím, zda mi to nezvedá ona. Prostě ať dělám co dělám, noční a ranní glykémie je vysoká. Děkuji za odpověd. Vladimíra
    věk: 52 let

    Odpověď

    Vážená Vladimíro, nemohu samozřejmě přesně odpovědět, když neznám váš zdravotní stav, věk, hmotnost a další vaši léčbu.

    V prvé řadě je důležité, zda na Bechtěrevovu nemoc neberete také kortikoidy, např. Prednison nebo Prednisolon. Takové léky glykémii spolehlivě zvyšují a je nutné s tím počítat.

    Metformin považuji za dobrý a užitečný lék. Existuje jeho několik forem, např. Glucophage XR nebo Metformin XR, které někteří pacienti snášejí lépe. Metformin účinkuje zejména tak, že tlumí uvolňování glukózy z jater během lačnění a během noci, a to by pro vás mohlo být výhodné. Zkuste brát některou formu metforminu večer, zatím raději malou dávku, např. 500 mg 1x denně. Metformin se dobře kombinuje se sitagliptinem (Xelevia), dělají se dokonce i oba léky v jedné tabletě (Janumet).  Pokud by toto nefungovalo nebo byste to opravdu netolerovala, mohla byste potřebovat malou dávku dlouze působícího inzulínu na noc. Pokud nejste obézní (pak bych vám doporučoval zejména celkové snížení hmotnosti), mohl by ten večerní inzulín být zvláště vhodný.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Moje maminka má cukrovku. V posledních 4 letech má cukr dlouhodobě v normě. Chtěla jsem aby jí její lékařka snižovala dávky léku na cukrovku. Ta to ale rezolutně odmítla-že se to nesmí. Chtěla bych vědět proč, jestli je to pravda. Mám pocit že to mamince poškozuje cévy a nervy. Nyní má diagnostikovánu polyneuropatii. děkuji za odpověď.

    Odpověď

    Dobrý den, pokud je dlouhodobá kontrola diabetu u maminky dobrá při léčbě, kterou užívá, není důvod léky vysazovat. Zejména teď,  když má maminka diagnostikovanou polyneuropatii. Poškození nervů, tedy polyneuropatie je důsledek dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru, viz  https://www.cukrovka.cz/diabeticka-neuropatie-poskozeni-nervu. Maminka má cukrovku zřejmě déle než 4 roky, a to že má cukr po dobu 4 let v normě, je díky užívání léků, které už nesmí vysadit, jinak se jí hladina cukru opět zvedne a neuropatie se bude zhoršovat. Zhoršení kontroly cukrovky by mohlo způsobit, že se objeví další komplikace a zhorší i polyneuropatie. Ke snižováni či vysazováni léčby u cukrovky přistupujeme jen v případě, že se u pacienta objevují hypoglykémie, či jiné nežádoucí účinky léků, případně se zhorší parametry ledvin či jater.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, v září mi byla zjištěna cukrovka 2.typu. Nejprve mi lékař nasadil Glucophage, po tom mi bylo zle, nahradil tedy Metforminem 1000 mg večer. Hodnoty i přes dietu stále vysoké (nalačno okolo 10, přes den to samé). Od ledna beru ještě Amaryl 2 mg ráno. Nyní mám nalačno okolo 7-8. přes den dvě hodiny po jídle mezi 5-6 . Jak snížit tu ranní glykemii? Děkuji za radu.

    Odpověď

    Dobrý den. Bylo by dobré, kdybyste ten Metformin brala a ráno k tomu ten Amaryl. Hodnoty máte celkem dobré, tak byste v tom mohla nějakou dobu vydržet, může se to postupně zlepšit samo, když budete nadále držet i dietu. Pokud nikoliv, mohla byste dostat ještě nějaký další lék či případně na noc malou dávku inzulinu.

    (v zastoupení odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetička 2. typu s na inzulínu (Novorapid 3x6 j. a Levemir večer 38 j. a ráno 26 j.) Pokud u mně dojde k hyperglykémii, tak se jí postupně snažím snížit pícháním několika dávek inzulínu až na optimální hranici. Dávky pro snížení si určuji víceméně intuitivně, ale nemyslím si, že to je zcela optimální postup. Neexistuje prosím nějaké schéma v jakých časových intervalech a v jakých dávkách si postupně připichovat inzulín v případě hyperglykémie? Mám na mysli asi takový postup - zjistím, že mám 17,5 mmol - kolik si inzulinu připíchnout a jak dlouho trvá, než dojde ke snížení a pak se změřit a pokud není dosažena optimální hranice, jak postupovat dále, po změření zjistím, že se hyperglykémie snížila na 13 mmol - mám připichovat dále a když tak kolik nebo čekat. Děkuji předem za odpověď
    věk: 63 let

    Odpověď

    Mohu Vás nasměrovat na místo našich stránek, kde je pro Vás odpověď.

    Jedná se samozřejmě o aplikaci NovoRapidu, což je velmi rychle působící analogon humánního inzulinu. Podívejte se na tato obecná doporučení, zejména body 1-7.

    Odkaz:

    https://www.cukrovka.cz/samostatne-upravy-davek-inzulinu

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem rok diabetik typu Lada, asi před měsícem a půl jsem přešla na inzulín Toujeo a asi po třech týdnech začala mít bolesti nohou, rukou a zad v bederní a také krční oblasti. Ráno i během dne se těžko rozcházím. Potíže se zhoršují. Mohou to způsobovat nežádoucí účinky tohoto inzulínu? Léčím se pouze na cukrovku a špatné prokrvování končetin (secatoxin a Enelbin) během zimních měsíců, momentálně je však neužívám. Je mi 55let, vážím 63kg, měřím 163 cm. Ilona
    věk: 55 let

    Odpověď

    Dobrý den Ilono, bolesti končetin a páteře s velkou mírou pravděpodobnosti hraničící až s jistotou nesouvisí se změnou v typu užívaného inzulínu, spíše budou potíže souviset s poruchou pohybového aparátu. Doporučuji proto vyhledat odbornou pomoc u lékaře se specializací v oboru neurologie, ortopedie či fyzioterapie. 

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vážený pane profesore, asi 5let se léčím s cukrovkou II.typu. Beru 1x Metformin. Dále užívám Betaloc ZOK, Prestarium neo a Stacyl. Hladina cukru mi kolísá mezi 6 až 8 mmol/l. Mám ale trvalý problém s nadváhou. Měřím 175 cm a váha se pohybuje mezi 115-120 kg. V létě jezdím na kole 20-35 km denně nebo chodím se svým psem 4-7 km za den. Zkouším různé diety, ale výsledek je vždy krátkodobý. Viděl jsem pořad "Pilulka pro zdraví", kde pacienti při používání léku s gliflozinem uváděli snížení váhy o 10-12 kg. Může mi teto lék předepsat můj lékař? Rád bych navštívil Vaši ordinaci v Motole. Musím mít doporučení od svého lékaře? Děkuji za odpověď.
    věk: 66 let

    Odpověď

    Dobrý den, z reálné praxe i z klinických studií vyplývá, že léky ze skupiny gliflozinů májí efekt na redukci hmotnosti obvykle kolem 3-5 kg, takže případy, které uvádíte budou spíše ojedinělé. Určitě doporučuji navštívit obezitologickou ambulacni, kde vám zkusí odborně poradit dlouhodobé řešení obezity, ať už formou trvalé změny stravovacích či pohybových návyků, nebo případně formou tzv. metabolické chirurgie. Jakékoliv krátkodobé diety nemají obvykle žádný trvalý smysl a vedou pouze k jo-jo efektu, tedy opakovanému nárůstu původní hmotnosti.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Manžel má čtyřnásobný baypas, dvakrát měl mozkovou mrtvičku, má nález na levé končetině, pravděpodobně z cukrovky, je u něho sledován oční nerv-nebezpečí zeleného zákalu. Má ucpané krční tepny z 50%. Dva roky se snaží diabetoložku přesvědčit o nasazení lepších lékú-gliptyny. Letos jsem se k přesvědčování paní doktorky přidala i já, ale marně. Myslím, že v případě kdy se jedná o nemoci, které vyloženě způsobuje cukrovka u něho noha a oči by měly glyptiny být nasazeny co nejdříve, než dojde k výraznějším problémům. A je z literatury jasné, že cukrovka působí nejvice na nohy, oči a ledviny. Poradte mi jak dále postupovat.

    Odpověď

    Zdravotní stav pana manžela je komplikovaný. Podle popisu je velmi pravděpodobné, že potřebuje léčbu určenou pro pokročilejší fáze cukrovky.

    Sitagliptin (předepisovaný pod názvem Januvia) je ze skupiny léků na cukrovku, které se nezývají gliptiny. Je účinný zejména u pacientů na začátku onemocnění.

    Jsem přesvědčen, že ošetřující diabetolog volí takovou léčbu, která u Vašeho manžela vede k úspěchu a současně snižuje možnost vzniku jakýchkoliv komplikací.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prý existuje lék - novinka, který pomůže zhubnout. Jsem 6rokem po operaci ledviny, mám jen jednu. Je na to lék vhodný? Bohužel neznám jméno noveho léku. Mam cukrovku druhého typu. Beru léky Siofor a Vipidia, rovněž si pícham inzulín. Zkoušel jsem několikrát dietu. Ptám se na nový ten lék na cukrovku, mám také pálení přední části chodidel, hned za prstama u nohou.

    věk: 62 let

    Odpověď

    Dobrý den, v České republice jsou k dispozici zjednodušeně řečeno 2 druhy nových léků na léčbu cukrovky, které mají zároveň účinek na mírnou redukci hmotnosti (obvykle 3-5 kg). Jedna skupina jsou tzv. analoga GLP-1, druhá jsou tzv. glifloziny. Určitě se se svým diabetologem poraďte o tom, zda-li je některý z léků z těchto dvou skupin pro Vás vhodný.

    (v zastoupení odpovídá MUDr. Tomáš Edelsberger, Diabetologická ambulance, Krnov)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!