Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

647 dotazů

  • Dotaz

    Má užití Tebokanu - kapky 1ml na lačno vliv na zvýšení glykémie o 1mmol/l ? Měřeno po 30minutách. Svatoš
    věk: 65 let

    Odpověď

    Milý Svatoši, Tebokan doporučuje řada lékařů na různé obtíže, jako jsou např. hučení v uších, nedoslýchavost, špatné prokrvení tkání, pomalá výbavnost a podobně. Lék není hrazen zdravotními pojišťovnami, dobře se snáší a nemá mnoho vedlejších účinků. Bohužel, jeho účinnost nebyla ověřena pomocí větších klinických studií. Na hladinu krevního cukru vliv nemá.

    Při této příležitosti je nutné upozornit, že hladina krevního cukru se může poměrně rychle měnit, a to i když žádné jídlo nepožíváme. Rozdíl o 1 mmol/l za 30 min. je docela snadno možný. Zejména ale přesnost osobních glukometrů není dokonalá. Jestliže provedeme 2 měření ze stejné kapky krve, může být rozdíl také 1 mmol/l, aniž by to znamenalo, že glukometr je nekvalitní.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chci se zeptat, jako diabetik s cukrovkou 2. typu, zda je možné během začátku léčby, po 2 měsících, léčbu změnit, nebo přidat jiné léky. Cukr v krvi se pohybuje ráno na lačno 12 - 14, po jídle 16 i po nasazení Stadametu, po kterém mám velké problémy s plynatostí a nyní i s průjmem. Můj diabetolog tvrdí, že léky nemůže změnit kvůli pojišťovně, údajně pro vysokou cenu jiných léků. Děkuji za odpověď a ještě doplňuji, že léčba inzulinem injekčně by mě velmi stresovala a mám změřeno, že při stresu jsou tyto hodnoty cukru v krvi vždy hodně zvýšeny. Marie
    věk: 33 let

    Odpověď

    Milá Marie, základ pro  léčbu diabetu 2. typu představují dieta a pohyb. Musíte si umět spočítat, kolik které jídlo obsahuje sacharidů a kolik tuků. Zejména nízkokalorická dieta přinese postupně úspěch. Teprve když to nepostačuje, přidávají se postupně léky. Ale samy práci za vás neudělají, musíte jim pomáhat. Většinou se postupuje stupňovitě. To znamená, že když po určité době nějaký lék nepostačuje, přidá se k němu další. Znovu ale připomínám, že základem je dieta. Ta by často dokázala nahradit mnoho léků, ale lidé to většinou nevydrží a dávají jim přednost.

    Když jsou hodnoty vysoké, je možné samozřejmě začít aktivněji a nasadit hned několik léků zároveň. Někdy je nutný také inzulin.

    Stadamet se většinou podává v dávce 2x 1000 mg a je možné, že vy zatím máte dávku nižší. Nežádoucí účinky po nějaké době většinou vymizí. K němu je možné přidávat do kombinace některé další léky.

    Opakovaně vyšší hodnoty než 14 jsou už opravdu vysoké a mělo by se s tím něco dělat. Je při tom ale nutné opustit některé předsudky a pustit se do toho. Především je nutné se ujistit, že skutečně nejíte zbytečně moc a že vaše strava není příliš kalorická. Pomohl by vám určitě rozhovor s dietní sestrou. Není vůbec nutné jíst 4x a vícekrát denně, 3x denně určitě stačí. Chleba, brambory, knedlíky a rýži byste měla co nejvíce nahradit zeleninou.

    Existuje řada léků, které je možné kombinovat s metforminem a stálo by za to některé vyzkoušet. Pokud jsou ale hodnoty vysoké, neznám důvod, proč byste se měla obávat inzulínu. Je to lék, který skutečně funguje a je pro tělo přirozený. A přece se vy, dospělá osoba, nebudete obávat vpichu tenkou jehlou! To se vám během dne určitě přihodí mnohem víc nepříjemných věcí, které jsou horší než injekce tenoučkou jehlou. Vždyť si inzulín podávají samy malé děti, třeba i 5x denně, a vůbec kolem toho nenadělají žádné caviky. Mnohem víc jim  vadí, když i tak nemají glykémie v pořádku. Žádný stres jim to nedělá a vám by také nedělalo.

    Pro diabetiky 2. typu s nadváhou se nyní také s úspěchem podávají injekčně i jiné léky, které snižují glykémie a napomáhají hubnutí. Jsou to tzv. analoga hormonu GLP-1. Podávají se 1x denně (většinou) podobně jako inzulín. Hodí se do kombinace s metforminem (ten je v tom vašem Stadametu). Existují nyní dokonce již přimíchané i k inzulínu, takže se podávají spolu s ním v jedné injekci, je-li to potřeba.

    Doporučuji vám nyní tento postup:

    1. Nadále si měřte glykémie

    2. Zkuste si spočítat, kolik toho denně sníte, kolik je v tom sacharidů a tuků. Nedokázala byste snížit kalorickou vydatnost vašeho současného jídla?

    3. Ujistěte se, že užíváte dostatečnou dávku Stadametu. Jste-li jinak celkem zdráva, měla byste ho užívat 2 X 1000 mg denně.

    4. Budou-li vaše glykémie nadále vysoké, požádejte svého lékaře o zintenzivnění léčby. Nabízí se hned několik skupin léků, které by so mohly hodit. Máte-li nadváhu a velkou chuť k jídlu, mohl by se pro vás hodit některý z analogů tzv. GLP-1. Ty se podávají injekčně podobně jako inzulín. Injekce jsou ale velmi jednoduché.

    4. Bude-li to nutné, nebraňte se inzulínu. Mohla byste jej užívat např. večer a dávku byste volila tak, aby ranní glykémie byly blízko normmální hodnoty. Inzulín je přirozená látka, snadno se podává a většinou velmi dobře funguje. Kdybyste později třeba zhubla, je docela možné, že by se inzulín mohl později zas vysadit a nahradit nějakými tabletami.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, teprve měsíc si píchám Levemir - 1x večer, začínala jsem 6 j, po 3 dnech, dle pokynů lékaře jsem přidala na 8 jednotek. Ranní glykemie se mi ale pohybuje stále mezi 6 - 7. Nevím, jestli ještě nějakou jednotku přidat, aby byla glykemie ještě nižší? Nejsem si jistá, zda ano a kolik? A zda se dají jednotky přidávat a ubírat nebo se má zůstat na stejném počtu jednotek? Zároveň nadále užívám 1x večer Synjardy. Zlatava
    věk: 53 let

    Odpověď

    Milá Zlatavo, myslím, že postupujete správně. Ranní hodnoty mezi 6 a 7 mmol/l jsou celkem dobré a kdybyste hned na začátku inzulínové léčby prodělala hypoglykémii, mohlo by vás to odradit. Pokud se to ale dále samo neupraví, mohla byste v klidu ještě pár jednotek přidat, řekněme třeba po týdnu 2 jednotky a přípaně po dalším týdnu opět o 2 jednotky. Je to pořád malá dávka. Určitě ale bude záležet také na tom, kolik toho večer sníte.

    Není to jednoznačné, ale já bych lék Synjardy doporučoval užívat spíše ráno. Na noc máte ten inzulín. Lék Synjardy obsahuje 2 látky, z nichž jedna zvyšuje vylučování glukózy do moči, ale to jenom tehdy, jestliže je glykémie zvýšená. Vy ale máte přes noc glykémii blízkou normě a naopak vám může stoupat přes den po jídle. Také by vás to mohlo nutit více močit v noci, a to si asi nepřejete. 

    Do budoucna bude jistě dobře, když si budete sama umět upravovat potřebnou dávku inzulínu. Jen se nesmíte ukvapovat a bude vždy lepší, když budete vycházet z opakovaných pozorování než z jedné náhodné hodnoty. Přiznám se ale, že váš zodpovědný přístup chválím.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Lék Januvia užívám 4 dny a už 2. noc nemůžu v noci spát. Může to být z toho léku? Děkuji Anna
    věk: 62 let

    Odpověď

    Milá Anno, lék Januvia se vyznačuje mimořádně dobrou tolerancí a málo pacientů udává při jeho užívání nežádoucí účinky. Při porovnání velkého souboru pacientů, z nichž asi 3000 osob Januvii užívalo a 2500 neužívalo, udávalo nově vzniklou nespavost asi 1,3% otázaných v obou skupinách. Přitom pacienti sami nevěděli, zda lék skutečně užívají, nebo jen jeho falešnou náhražku – placebo. Pro vaši informaci: takto se vždy postupuje v klinických studiích u nových léků a pacienti jsou si vědomi toho, že nebudou v průběhu studie vědět, zda lék skutečně berou.

    Toto zjištění ukazuje, že nespavost rozhodně není častějším vedlejším účinkem, ba dokonce ani vzácným vedlejším účinkem léčby Januvií.

    Šedivá je teorie, ale zelený je strom života. Proto nelze s naprostou jistotou vyloučit, že zrovna  u vás Januvia nespavost způsobuje. Je to ale velmi nepravděpodobné. Doporučuji vám proto zatím pokračovat v léčbě a pátrat spíš po jiných příčinách. Pokud by nespavost trvala dále, je možno zkusit Januvii později vysadit/nahradit. Ale zatím bych to nedoporučoval.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den preji. Chtel bych se zeptat. 2rokem uzivam stadamet 500-1x denne vecer. Pri pravidelnych kontrolach-1x za 3mesice je hladina stale vysoka. Dnes namereno 8,5 .. pri dodatecnem namereni nejaky momentalni, nevim jak se to jmenuje namereno 37...coz je pry vyborne. Nevite co je spatne a cukr neklesne pri uzivani leku? Lekar mi rekl ze mi pomaha toto uzivani pred infarktem mrtvici atd.. Nema uzivani tohoto leku vliv na vyssi hladinu cukru? Kdyz se snazim jist stridme a sportovat? Je mi 50let a v rodine nikdo cukrovku nemel. Dekuji Petr
    věk: 0 let

    Odpověď

    Milý Petře, nemohu pochopitelně po internetu nahradit vašeho pana doktora, který vás vidí a má k dispozici vaše výsledky. Z toho, co píšete, mi jsou ale jasné 2 věci: jste motivovaný léčit se správně, ale nemáte potřebné informace. Tedy jak mi říkáme, nejste dostatečně edukovaný. Bylo by určitě pro vás dobré se přečíst nějakou vhodnou brožuru o diabetu 2. typu, pro začátek alespoň stručné informace, které bývají v podobně letáčků vystavené v diabetologických ordinacích. Případně studovat naše stránky, kde naleznete podstatné informace o tomto onemocnění.

    Je vám 50 let, občas míváte vyšší glykémii a jste ochoten držet přiměřenou dietu a sportovat. Diabetes se bohužel v průběhu let spíše zhoršuje, zejména když člověk proti tomu nic nedělá. Ve vašem případě by bylo dobré, abyste neměl nadváhu, respektive abyste alespoň dále nepřibíral a abyste se udržoval fit a sportoval. Velmi bych vám doporučoval pořídit si osobní glukometr a občas si sám měřit glykémii, někdy na lačno, jindy po jídle. Měl byste znát normální hodnoty (na lačno do 5,6 mmol/l) a měl byste vědět, nad jakou hodnotu by vám glykémie pokud možno neměla stoupat po jídle. Tyto hodnoty naleznete i na našich stránkách, viz rubrika DIAGNOSTIKA.

    To, o čem mluvíte, že bylo 37, je asi glykovaný hemoglobin. Je to dlouhodobý ukazatel vyrovnání diabetu za zhruba poslední 2 - 3 měsíce, normální hodnota je do asi 40 mmol/mol, velmi dobrá hodnota pro vás je do 45 mmol/mol.

    Pokud budou vaše hodnoty, které si naměříte, vyšší, budete vědět, že něco není v pořádku a že by léčba měla být intenzivnější. Především byste měl asi méně jíst, zejména byste měl mít menší porce sacharidů. O tom, co jsou to sacharidy a kolik jich které potraviny obsahují, se rovněž dočtete na našich stránkách v rubrice ŽIVOTOSPRÁVA, ale také v mnoha edukačních materiálech. Měl byste alespoň základy znát a měl byste umět si sestavit jídelníček. Určitě by vám v tom pomohla i dietní sestra, na kterou by vás měl váš lékař odkázat.

    Stadamet obsahuje metformin - látku, která představuje nejčastěji používaný lék v léčbě diabetu 2. typu. Je dlouhodobě osvědčený, má málo nežádoucích účinků a zlepšuje účinnost inzulínu, který se ve vašem těle tvoří. Jak správně říká váš lékař, má ještě další příznivé účinky.

    500 mg je poměrně nízká dávka. Bude-li potřeba, je možné ji zvýšit na 1000 či případně 2000 mg denně. Teprve potom se zpravidla přidávají další léky, je-li to nutné a pohyb a dieta nepostačují.

    Vy ale máte zatím výsledky dobré. Pokud vám po jídle příliš stoupá glykémie, např. nad 9 mmol/l za 2 hod., měl byste se snažit jíst méně sacharidů a pak teprve případně zvýšit dávku Stadametu či přidávat další lék. Určitě se vám ale vyplatí ten glukometr a nějaké informace navíc, abyste se mohl sám kontrolovat a bránit postupnému zhoršování diabetu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den kdy se má aplikovat dávka inzulinu.... Před nebo po jídle? Děkuji za odpověď.
    věk: 46 let

    Odpověď

    Dobrý den, inzulin určený k pokrytí sacharidů (cukrů) přijatých v jídle, tzv prandiální inzulin, by měl být aplikován ideálně vždy před jídlem.

    Doba aplikace závisí na typu inzulinu, který užíváte.

    U humanních prandiálních inzulinů (Actrapid, Humulin R, Insuman rapid) by měla být dávka aplikována 30 minut před jídlem.

    U prandiálních inzulinových analog (Humalog, Apidra, Novorapid) je ideální podání 10 až 15 minut před jídlem. Výjimkou je inzulin Fiasp, který může být podán 5 minut před jídlem.

    K aplikaci po jídle by se mělo přistupovat jen ve výjimečných případech, např. když je u diabetika závažně omezený příjem stravy a je obava z nedostatečného příjmu cukrů, poté je možné podat inzulin těsně po jídle. Případně podat před jídlem jen část dávky a dle množství snědené stravy dopíchnout zbytek inzulinu po jídle.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová z diabetologické stanice a ambulance Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Vysadila jsem inzulin, mohu si ho Teď zase píchat?
    věk: 50 let

    Odpověď

    Milá Katko, v některých případech se dá inzulín jen těžko vysazovat. Jedná se zejména o osoby s diabetem 1. typu, kteří jsou na něm životně závislí. Vzhledem k tomu, že nám píšete, tak jste asi v pořádku a máte nejspíš diabetes 2. typu. Inzulín nejspíš dostáváte ještě spolu s jinými léky na diabetes, které samy k dobrému vyrovnání nepostačovaly.

    Jestliže se za těchto okolností inzulín vysadí, nemusí se se bezprostředně nic závažného dít, zvláště když zpřísníte dietu či se začnete více pohybovat. Pokud ale nemáte glykémie v pořádku, např. nedaří-li se vám mít glykovaný hemoglobin alespoň pod 57 mmol/mol a míváte-li glykémie přes den nad 10 a ráno nad 7 mmol/l, měla byste se k inzulínu zase vrátit. 

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dlouhodobě se léčím s cukrovkou typu 2, kdy jsem až do minulého roku se pohybovala v hodnotách od 5,8 -6,6 a najednou od nového roku mně vyskočila glykémie na hodnoty nad 10 - 18,3 umol. Lékař mně přidal k Sioforu 1000 ještě Trajentu, ale stále mám ranní glykémii 18,3 a navíc bílkovinu v moči 260 a lehce zhoršené hodnoty jaterních testů. Je mně 59 let a jsem obézní 171cm/107 , užívám ještě k tomu Euthyrox 137, Milurit 300 Atoris20, Controloc, Kapidin a od bolesti Biofenac kvůli bolestem páteře v důsledků fatální stenozy. Trpím v noci i neuropatií. Euthyrox 100 beru 2x denně ráno i večer a ráno přidávám Trajentu. Mám opakovanou bílkovinu v moči a nevím, zda Siofor je správným lékem právě kvůli zánětům, navíc trpím na astma. Jsem nešťastná a už si nevím rady, jak glykemii snížit. Samozřejmě váhou, tu snižuji, ale o to větší je ranní glykémie, aspoň se mně tak už zdá. Můžete mně pomoci, nebo doporučit jiné řešení. Děkui.
    věk: 59 let

    Odpověď

    Milá paní Zdeňko, diabetes 2 typu se bohužel v průběhu let spíše zhoršuje, zvlášť když se nepodaří zvládnout jeden z hlavních faktorů pro zhoršování, a tím je narůstající obezita. Základní porucha spočívá v tom, že vaše tělo je nedostatečně citlivé vůči působení vůči inzulínu, který se ve vašem těle tvoří. Citlivost na inzulín se snižuje s narůstající obezitou a se snižující se hybností. V důsledku toho se v těle musí tvořit inzulínu více, až jednoho dne už slinivka břišní není schopna výrobu inzulínu stupňovat, a naopak buňky vyrábějící inzulín se mohou vyčerpat.

    Vysoká glykémie je pro vás nezdravá. Zhoršuje neuropatii, může vést k poškození ledvin a podporuje vznik močových infekcí. Proto by se měla systematicky a intenzivně léčit. Možností dnes existuje více. Bylo by možné ještě přidat další tablety, které glykémii snižují, ale protože vaše glykémie jsou nyní dost vysoké, domnívám se, že by u vás měla být zahájena léčba inzulínem. Pravděpodobně vám ale zatím bude postačovat jedna denní dávka. Inzulín je přirozená látka, kromě toho, že za určitých okolností může glykémii snižovat nadměrně, nemívá jiné vedlejší účinky. Jeho podávání je jednoduché a není rozumný důvod se tomu bránit.

    Doporučuji vám proto tento postup:

    1. Snažte se lépe dodržovat dietu. Zejména snižte celkový kalorický příjem, jezte co nejméně tučných jídel, která jsou nejkaloričtější. Rozhodně nepijte sladké nápoje. Bylo by dobré se o tom poradit s dietní sestrou a použít nějaký modelový jídelníček.
    2. V rámci svých tělesných schopností zařaďte do svého denního programu co nejvíce pohybu. Možná je to pro vás obtížné, ale i rychlejší chůze je dobrá, jen musí trvat dostatečně dlouho, alespoň 30 minut 2x denně.
    3. Pokračuje v léčbě Sioforem v dosavadní dávce. Je to dobrý a bezpečný lék, který zlepšuje působení inzulínu. Trajenta působení inzulínu také podporuje. K dispozici je nyní také lék Jentadueto. Ten v sobě obsahuje 2 látky současně: metformin a linagliptin, jež jsou jinak obsaženy v Sioforu a Trajentě.
    4. Hodilo by se zahájit léčbu inzulínem. Zatím nejlépe večer před spaním a to např. Lantus ve výchozí dávce asi 16 jednotek. Dávku byste postupně pomalu zvyšovala tak, abyste ráno měla opět hodnoty mezi 4,5 a 7 mmol/l. Inzulínů je k dispozici více, záleželo by na preferenci vašeho diabetologa. Tato léčba zabere a určitě budete spokojená. Jen to nesmíte kazit porušováním diety. Budete si tím také chránit vaše buňky vyrábějící inzulín, protože se nebudou muset tolik namáhat. Podávání inzulínu je dnes jednoduché a nebolestivé, nebraňte se tomu.
    5. Pokud možno neužívejte příliš léky proti bolestem kloubů. Některé z nich při dlouhodobém používání působí špatně na ledviny. Také nedoporučuji obstřiky, které časo obsahují tzv. kortikoidy, které u diabetiků pravidelně zvyšují glykémie.
    6. Bude dobré, když si nadále budete měřit glykémie. Bude-li glykémie zvýšená, bude to pro vás signál, že musíte jíst méně, případně, že si musíte inzulín trochu přidat.

    Držím vám palce, aby se vám podařilo glykémie zkrotit. Bude to ale hodně na vás a nesmíte propadnout pocitu, že to nejde. Jde to, jen se musíte snažit a mít z úspěchu radost.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Jsem diabetik I. Nově užívám Fiasp a dlouhodobě Toujeo. Během dne je glykémie standartní. Večeřím v 19hod. Druhou večeři nemám, pouze při nižší glykémii. Při nočním měření hodnota stoupne max. o dva. Ráno mám glykémii kolem 20. Před snídaní korekční inzulín a celý den mám dobré glykémie.Před Fiasp jsem měla Apidru. Na noční hypa netrpím. Diabetikem jsem 6 let. Děkuji Hana
    věk: 59 let

    Odpověď

    Milá Hano, za hlavní problém ve vašem případě považuju nedostatečně fungující inzulín Toujeo. Toujeo je dlouhodobě působící inzulín, který má fungovat déle než 24 hod. a má mít vyrovnané hladiny po celých 24 hod. Je více koncentrovaný, takže se ho podává poměrně malé objemové množství, což má výhodu hlavně u osob, které potřebují velké dávky. Jinak se jedná o stejný inzulín, jako je Lantus, který méně koncentrovaný (100 jednotek v 1 ml na rozdíl od Toujeo, jež má 300 j. v 1 ml). Toujeo je navíc „rozpuštěné“ v hustější tekutině, což způsobuje ještě delší působení.

    První, co bych ve vašem případě doporučil, je zvýšit dávku Toujeo, např. z 20 na 25 j. Toujeo se může dávat ráno nebo večer, běžnější je asi večer. Jeho dávky se upravují tak, že se postupně zvyšují, dokud ranní glykémie se nebudou pohybovat kolem 5 – 6 mmol/l a zároveň se ovšem nemají vyskytovat noční hypoglykémie.

    Hlavním úkolem večer podávaného dlouho působícího inzulínu je právě zabránit, aby se během noci a časně ráno nezvyšovala glykémie tím, že se glukóza uvolňuje z jater. Inzulín tuto reakci brzdí. Pokud je ho málo, tvorba glukózy se odbrzdí a glykémie stoupá. Navrhuji tedy podávat Toujeo večer, např. před spaním. Dávku postupně lehce zvyšovat. Pokud by to nefungovalo dostatečně, anebo byste pak měla během dne hypoglykémie, nahradil bych Toujeo inzulínem Lantus a podával jej rovněž před spaním. Má sice o něco kratší účinek, ale právě asi za 8 hod. po večerním podání můžeme očekávat jeho plné působení.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžu nahradit na pár dnů Stadamet 1000 Metfogammou 500? Jsem v zahraničí a bohužel mi Stadamet došel a domů se dostanu cca o týden. Moc děkuji za odpovědˇ

    Odpověď

    Dobrý den,

    přípravky Stadamet 1000 i Metfogamma 500 obsahují stejnou účinnou látku metformini hydrochloridum. Množštví účinné látky je však v přípravku Metfogamma 500 poloviční. Lze tedy Stadamet Metfogammou nahradit, jen místo jené tablety Stadametu 1000 je třeba vzít dvě tablety Metfogamma 500.

    Podrobné informace o metforminu naleznete v rubrice léky.

    S pozdravem Vaše redakce
    www.cukrovka.cz

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!