Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
722 dotazů
-
kombinace léků na cukrovku
(29.07.2023)
Dotaz
Chtěla bych se zeptat. Na cukrovku 2.typu mám předepsaný Glukophage 1000 po 2 tabletách večer a teď mi ještě paní doktorka přidala Januvii. Neklesá mi potom glykemie míč, když beru 2 přípravky? Vendulavěk: 52 let výška: 150 cm váha: 115 kgOdpověď
Milá Vendulo, to samozřejmě závisí na tom, v jakém stavu máte diabetes. Obecně ale ani metformin ani Januvia hypoglykémie nepůsobí, leda k nim mohou přispívat u osob, které jsou léčeny léky, které přímo stimulují sekreci inzulín (což tyto dva nejsou), případně spolu s injekčním inzulínem. Existuje také přípravek Janumet, ve kterém jsou oba léky již spojeny v jedné tabletě, takže byste je nemusela brát odděleně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
vyzvednutí inzulínu v zahraničí
(17.07.2023)
Dotaz
Dobrý den. Jsem na dovolené ve Francii, a pravděpodobně mi dojde během pobytu noční inzulín (Tresiba) a další s sebou nemám. Když mi má lékařka pošle předpis vydají mi Tresibu i ve Francii? Barboravěk: 19 let výška: 175 cm váha: 68 kgOdpověď
Vážená paní Barboro, přeji dobrý den,
ještě v nedávné době bylo třeba mít ve všech zemích EU k vyzvednutí léku papírový lékařský předpis. To se poměrně významně změnilo a podle mých informací je aktuálně možné i na e-recept (respektive na jeho identifikátor) vyzvednout léky v Polsku a Chorvatsku. Dalšími zeměmi, které to brzy umožní jsou Finsko, Estonsko, Portugalsko a Španělsko. V případě Švédska, Řecka, Irska, Maďarska, Lotyšska, Itálie, Litvy a Kypru se na možnosti výdeje léků na e-recepto již začalo pracovat. Postupné zapojení dalších států je možné, ale je dobrovolné a souvisí s jejich konkrétním rozvojem elektronizace zdravotnictví. Bohužel v tuto chvíli mezi danými zeměmi Francie není.
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
cukrovka a dva prášky omylem užité
(17.07.2023)
Dotaz
Peru prášek 500 na cukr omylem sem vzala dvavěk: 43 let výška: 160 cm váha: 136 kgOdpověď
Dobrý den. Milá Jano, z vašeho stručného dotazu nevím, jaký prášek 500 „perete“, ale předpokládám, že máte na mysli metformin 500 mg. Jeho plná dávka je kolem 2000 mg denně, může se brát až 3000 mg. Tedy dvojnásobná dávka vašich 500 mg nebude žádný problém. Klidně „perte“ dál.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Nedobrovolné konstantní hubnutí
(16.07.2023)
Dotaz
Dobrý den, je mi 59 let, sportovec (běh/plavání/fotbal/posilovna několikrát týdně), 176cm a 59 kg - zhruba před 2,5 rokem jsem nárazově zhubnul asi 15 kg (měl jsem cca 80kg), přišlo se na to, že mám diabetes 2. stupně. Beru prášky, sacharidy nejím skoro vůbec, jinak by mi okamžitě vyletěl cukr (dávám si je pouze před sportem). Jím hodně masa, zeleniny (bílkoviny a tuky do sebe dostávám, ačkoli "zdravější" věci jako ořechy/avokádo/tofu mi moc nejedou). Hladinu krátkodobého i dlouhodobého cukru se daří držet v předepsaných mezích. Je to však vykoupeno tím, že pomalu ale jistě hubnu. Dle diabetoložky jsem "v pořádku" (nejenom ohledně hladiny cukru, ale i dalších vyšetření, které jsem podstoupil), nikdo mi však ještě nebyl schopen poradit, jak sportovec jako já může při cukrovce přibrat, nebo přinejmenším zamezit konstantnímu hubnutí. Pomohlo by, kdybych si začal píchat inzulín a mohl si tím dovolit jíst více sacharidů? Je to opravdu frustrující situace, budu vděčný za jakýkoli nápad/podnět. Pokud byste o mě či mém zdravotním stavu potřebovali více informací, neváhejte se ozvat. Děkuji, hezký den Miroslavvěk: 60 let výška: 176 cm váha: 59 kgOdpověď
Milý Miroslave, diabetes 2. typu má více podob a ne vždy se jedná o typické osoby s nadváhou a inzulínovou rezistencí. U některých osob se snižuje schopnost produkovat inzulín, takže stav trochu připomíná diabetes 1. typu. U něho ale inzulín chybí zcela, či téměř zcela a pokud by pacient inzulín nedostával, postupně by chátral.
Vy neuvádíte, jaké máte glykémie a jaké hodnoty glykovaného hemoglobinu, ale zřejmě je to blízko normy, pokud opravdu málo jíte a vynecháváte sacharidy.
Myslím, že ve vašem případě by bylo vhodné přejít na „normální“ pro vás navrženou dietu, která může obsahovat 120 až asi 200 g sacharidů denně podle vašich preferencí, abyste ale zbytečně netloustnul, případně jen lehce přibral, ale dále už nenabíral. Pokud byste při tom měl glykémie zvýšené, měl byste nejspíš začít užívat inzulín. Ideální by byl asi režim 3-4 zatím velmi malých dávek, ale z praktického hlediska by stačilo začít dávkou jen jednou, a to např. večer inzulín Tresiba v dávce odhaduji 12 j. denně. Měl byste si ale měřit glykémie několikrát denně a dávat pozor, abyste neměl hypoglykémie. Při léčbě tímto inzulínem byste mohl přehodnotit stav asi po týdnu. Přípravek účinkuje asi 36 hodin, takže po první dávce je na hodnocení opravdu brzy. Podle glykémií pak bude možné dávku dále zvyšovat či upravovat, abyste měl diabetes dobře vyrovnaný, neměl hlad a neměl hypoglykémie.
U osoby, která tvoří jen málo inzulínu, nenahradí inzulín žádný jiný lék než inzulínový přípravek.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dávkování metforminu a porce zmrzliny
(14.07.2023)
Dotaz
Prosím, mohu si dát občas malou porci např. zmrzliny slazenou cukrem a zvýšit dávku metforminu z 1000 mg třeba o 500 mg?věk: 68 let výška: 176 cm váha: 83 kgOdpověď
Milý Viléme, pevně věřím, že tuto klíčovou otázku jste teprve jenom položil a nyní trpělivě čekáte na odpověď. No, vlastně tomu moc nevěřím, neboť by se dávno už rozpustila, nebo by zmrzlinář odjel jinam.
Ale teď vážně: Svůj diabetes máte ve svých rukou a jistě víte, že mít glykémii co nejblíže normy je hlavním cílem. Pokud vám k léčbě postačuje metformin, tak pravděpodobně máte ještě zachovanou vlastní sekreci inzulínu a vaše glykémie závisejí ze všeho nejvíc na tom, kolik sacharidů jíte. Zmrzlina je sice sladká, ale zase v ní není sacharidů pravděpodobně více, než v jedné housce nebo krajíci chleba. Myslím, že je lepší, když si tu a tam dopřejete to, na co máte chuť, než kdybyste si to dlouho odpíral a pak toho snědl najednou moc, nebo si dával zbytečně velké dávky "dietního" tmavého pečiva. Pamatujte, že sacharidy se načítají, takže když sníte tu housku a navrch zmrzlinu, tak je toho o dost více, než kdybyste si dal jen tu zmrzlinu.
Metformin podporuje zužitkování sacharidů v těle, ale nijak dramaticky glykémii nesnižuje, takže jednorázové zvýšení dávky se asi nijak neprojeví a také nic nepokazí.
Poznámka redakce:
https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/vanilkova-zmrzlina-tocena
https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/houska-obycejna
https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/chleb-sumavsky-krajic-krajeny-lacestera
-
cukrovka - jak s Actrapidem?
(13.07.2023)
Dotaz
Koľko inzulínu Actrapid pichať pri váhe 92kg. Davidvěk: 21 let výška: 186 cm váha: 92 kgOdpověď
Milý Davide, na takovouto otázku nelze odpovědět, pokud neznám historii vašeho diabetu a váš aktuální zdravotní stav. Předpokládám ale, že se jedná o diabetes 1. typu, máte celkem vyrovnanou dietu, nehubnete ani netloustnete a alespoň průměrně se pohybujete.
U diabetu 1. typu se samozřejmě podává takové množství inzulínu, které je potřebné k tomu, aby bylo vyrovnání diabetu dobré, abyste neměl zbytečné hypoglykémie a zbytečně nehubnul či netloustnul. Existují ovšem faktory, které působení inzulínu zhoršují a tím také zvyšují denní potřebu. Takovými faktory jsou zejména malá fyzická aktivita, dieta s nadměrným příjmem sacharidů a obecně rozkolísaný diabetes. Čím lépe jsou glykémie vyladěné blízko normálních hodnot, tím zpravidla bývá také nižší potřeba inzulínu.
Obecně bych při vašich proporcích očekával potřebu inzulínu mezi asi 35 a 70 j. denně. Vyšší potřeba často ukazuje na nesprávné vyrovnání diabetu s častějšími hyperglykémiemi a hypoglykémiemi. Potřeba je ale individuální a může se měnit i v důsledku např. přidružených onemocnění, úrazu, někdo uvádí že i při stresu (pacienti to uvádějí často, já to spíš považuju za výmluvu, s pardonem pro mnoho čitatelů).
Záleží také na tom, jakou formou si inzulín podáváte. Celková dávka bývá nižší při používání inzulínové pumpy (ale chyby v jejím nastavení nebo málo časté výměně kanyly mohou dávky zvyšovat). Mladší osoby ve vašem věku potřebují s pumpou zpravidla něco mezi 36 a 55 j. inzulínu denně. Při použití inzulínových per bývají dávky kolem asi 8 až 12 j. rychlého inzulínu před hlavními jídly a asi 20 až 28 j. inzulínu dlouze působícího.
Znovu ale opakuji, že potřeba je individuální a může se měnit za různých situací.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Možnost užívání léku Saxenda s inzulinem
(09.07.2023)
Dotaz
Dobrý den. Chtěla bych od vás radu, zda bych mohla užívat lék Saxenda společně s inzulinem. Aplikuji si 3x krátkodobý Apidra SoloStar a večerní Toujeo DubleStar, jsem astmatik a po operaci kolena (TEP). Dvakrát týdně cvičím v posilovně pro ženy - po cvičení se mi zvyšuje cukr, občas chodím plavat. Nemohu jezdit na kole kvůli špatné stabilitě, hůř se mi chodí - mám problémy s páteří. Snažím se dodržovat dietu, ale nehubnu, což mě netěší a ostatné lékaře také ne.věk: 64 let výška: 164 cm váha: 126 kgOdpověď
Dobrý den,
Saxendu je možné s inzulinem užívat. Jen pozor - jedná se o agonisty GLP-1 receptoru. Tato skupina léků se používá i jako lék na cukrovku. U zdravých jedinců hypoglykémie běžně nedělá, ale pokud máte inzulin, může způsobit pokles glykémie a je možné, že budete potřebovat o něco snížit Vaše dávky inzulinu. Potřeba snížení nemusí nutně nastat, ale rozhodně je při nasazení Saxendy k inzulinu vhodné častěji kontrolovat glykémie a případně upravit dávkování inzulinu.
Pozn. Při cvičení může přechodně stoupat glykémie, pokud se dostáváte až do pásma anaerobní aktivity. Přesto toto cvičení, pokud se občas střídá s aerobní aktivitou, má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na celkový metabolismus a diabetes.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
inzulín nebo léky
(08.07.2023)
Dotaz
Dobrý den přešla jsem z diabetu 2 na diabetes 1 (dědičná) . Mám teď inzulín a léky a moc mi to nevyhovuje. Jen při lékách jsem měla cukr vyšší, ale inzulín a léky mi dělají často hypoglikémii. Tak jsem se chtěla zeptat, zda mohu užívat jen inzulín než s tím půjdu za svým lékařem. (nyní má dovolenou) děkuji. Annavěk: 33 let výška: 158 cm váha: 62 kgOdpověď
Milá Anno, diabetes 1. typu se zpravidla léčí jenom inzulínem a jen výjimečně, ze speciálních důvodů, se mohou přidávat také jiné antidiabetické léky. Váš věk i vaše tělesná konstituce naznačují, že opravdu nejspíš máte diabetes 1. typu, ale neuvádíte více informací, abych se o tom mohl více ujistit.
Typický inzulínový režim u diabetika 1. typu spočívá buď ve 3 denních dávkách rychle působícího inzulínu před jídly a jedné dávky dlouze působícího inzulínu, nebo se používá inzulínová pumpa. Silně doporučuji začít hned od začátku vše provádět co nejlépe, protože také zvyky se ukotví a později už nebudete muset dělat nějaké kompromisy. Součástí je samozřejmě monitorování glykémií, dnes nejlépe s pomocí kontinuálního senzoru.
U vás se asi diabetes rozvíjel pomalu, a tak mohl jevit jako typ 2. Inzulínová sekrece u vás asi zaniká pomalu a dost pravděpodobně ji máte i dnes částečně zachovanou. Vlastní produkce inzulínu není vždy rovnoměrná, a to vám může dělat problémy s nastavením vhodných dávek.
Protože asi máte citlivost vůči inzulínu více méně v normě, tak nemá moc smysl brát léky, které citlivost mají zvyšovat. Rovněž nemá smysl stimulovat vaši vlastní sekreci. Spíš je výhodné ji šetřit, aby vydržela co nejdéle, protože to kompenzaci diabetu usnadňuje. Proto byste žádné takové léky opravdu spíše brát neměla a měla byste se postupně naučit dávkovat správně inzulín podle aktuální glykémie a podle toho, co se chystáte sníst a co se chystáte dělat. K tomu budete potřebovat pečlivou edukaci, k níž mnohé můžete najít i na našich stránkách, ale bude dobré, když vám vše podrobně vysvětlí dietní sestra. -
Můžete doporučit jiný lék, když není Ozempic k dostání?
(07.07.2023)
Dotaz
Doporučení jiného léku pri diabetu 2.st.než je ozempic. Užívám při diabetu Stadamet a jsem ochotna lek hradit.
Děkuji za odpověď Františka
věk: 72 let výška: 165 cm váha: 95 kgOdpověď
Milá paní Františko,
na lék Ozempic se ptá mnoho čtenářů, a protože jsme podobné dotazy již zodpovídali, doporučuji podívat se zde:
https://www.cukrovka.cz/poradna?search=ozempic
(odpovídá redakce, )
-
zapomenutý večerní inzulin
(01.07.2023)
Dotaz
Píchám si teprve krátce večer Lantus a včera jsem zapomněl co dělat? Michalvěk: 75 let výška: 182 cm váha: 130 kgOdpověď
Milý Michale, osoby s diabetem 1. typu si často podávají inzulín ve 4 dávkách, přičemž právě inzulín Lantus se může podávat jako dlouze působící inzulín na noc, aby zajistil tzv. bazální dávku a zabránil vysoké glykémii v noci a příští den dopoledne. Ostatní dávky většinou představuje některý z rychle působících inzulínu a podává se před jídly. V takovém případě vynechání dávky na noc se jistě ráno projeví vysokou glykémií a bude vyžadovat např. zvýšit dávky inzulínu před jídly, nebo alespoň podání menší dávky Lantusu hned ráno.
Pokud ale jste diabetik 2. typu a začal jste užívat 1 denní dávku inzulínu na noc, tak se pravděpodobně nic pozoruhodného při vynechání večerní dávky nepřihodí. Asi budete mít vyšší glykémie, což můžete vyrovnat omezením příjmu sacharidů a zvýšeným pohybem. V každém případě je vhodné si glykémii zkontrolovat.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!