Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
763 dotazů
-
náhrada Glucophage 1000 MG
(17.10.2023)
Dotaz
Dobrý den, užívám 1 tabletu Glucophage 1000 denne večer. Je mi 76 let , 85 kg, 181 cm. Ranni glykemie do 6,5 mmol/l, dve hodiny po jídle cca 7,2-7,4 mmol/l. Každý den mam silné ranni průjmy, do 10 hod prakticky nemohu opustit domov. Chodím cca 5 km rychlou chůzí denně, cvičím. Průjmy jsem měl i při 500 Glucophage Prosím o názor, jaká by byla nejvhodnější náhrada Glucophage. Dekuji Vám.věk: 76 let výška: 181 cm váha: 85 kgOdpověď
Dobrý den,
nevím jestli jste zkoušel i variantu Glucophage XR 500 mg s užívám během jídla. Pokud ale i tato forma (označení XR) glucophage u Vás způsobuje průjmy, není nutné tuto léčbu užívat.
Možností je více, finálně je ale nutné rozhodnout s vaším lékařem, protože při výběru posuzujeme zda máte nějaké komplikace diabetu, zda máte cévní nebo ledvinové onemocnění, jaké jsou vaše laboratorní výsledky stavu kompenzace diabetu.
Nabízí se
1. léky tzv. glifloziny (zástupce např. Jardiance, Forxiga, Invokanna). Jedná se o velmi vhodnou a bezpečnou léčbu, chránící navíc Vaše cévy a ledviny. Lék vylučuje cukr do moči, lehce se po něm hubne,
2. léky tzv. gliptiny (zástupce např. Januvia, Trajenta, Galvus). Tato léčba je s minimem nežádoucích účinků, opět velmi bezpečná, s minimálním rizikem hypoglykémie,
3. léky tzv. GLP-1 analoga. Velmi moderní účinná léčba, spojená s váhovým úbytkem. Navozuje pocit sytosti, vede k většímu váhovému úbytku. Z počátku spojena také s rizikem zažívacích nežádoucích účinků,
4. lék pioglitazon. Riziko otoků, doporučen individuálně podle vašich laboratorních výsledků,
5. inzulín, ten je ale pro Vás ne zcela vhodný.
Vidíte, že možností je řada, proberte na kontrole se svým lékařem, abyste vybrali lék na míru.
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
lék Rybelsus a jeho úhrada
(15.10.2023)
Dotaz
Mám předepsaný lék Rybelsus. Mam diabetes 2.st. a beru denně l tbl. Glucophaze 1000 R. Je mi 75 let. Kolik se doplácí na předpis Rybelsus? Děkuji.věk: 75 let výška: 176 cm váha: 107 kgOdpověď
Podobné odpovědi jsme již poskytovali jiným tazatelům, tak si Vás dovolujeme odkázat na podobný dotaz:
https://www.cukrovka.cz/poradna/uhrada-leku-rybelsus
s pozdravem
-
Může se po Jardiance omdlit když nemám cukrovku?
(12.10.2023)
Dotaz
Jardiance užívám na srdeční selhání, cukrovku nemám, omdlela jsem v obchodě, užívám Concor na tlak. Janavěk: 76 let výška: 158 cm váha: 57 kgOdpověď
Milá Jano, to, čemu se říká "omdlít", je nejčastěji způsobeno nízkým krevním tlakem, respektive nízkým prokrvením mozku. Příčin je mnoho a mohu jmenovat například nedostatečnou srdeční činnost, např. při náhlé srdeční arytmii, velký nedostatek tekutin v těle, malé napětí krevních arterií - např. při příliš intenzivní antihypertenzivní léčbě, ale také při dlouhém stání a únavě. Příčiny mohou být ale také např. metabolické a v případě diabetu může jít o hypoglykémii, tedy příliš nízkou hladinu krevního cukru. Může jít ale také o poruchu vědomí při nějaké neurologické příčině.
Lék Jardiance nepůsobí hypoglykémie. U lidí léčených pro diabetes ještě jinými léky ale může ke vzniku hypoglykémie přispět. Lék také při delším užívání zbavuje tělo nadbytečné tekutiny, a to by případně k omdlení mohlo přispět, ale rozhodně ne ji samostatně vyvolat.
Samozřejmě existují také vzácné atypické reakce na nejrůznější léky, ale to bývá opravdu vzácné a prokáže se to při opakovaném podávání.
Nejspíš jste tedy měla příliš nízký tlak, což mohlo souviset s vaším srdečním onemocněním nebo s antihypertenzivní či antiarytmickou léčbou (Concor patří do obou skupin). Jardiance v tom prsty mít nebude.(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
podávání inzulinu Semglee
(11.10.2023)
Dotaz
Beru inzulin Semglee mám ho brát před nebo po jidle Jaroslavvěk: 72 let výška: 174 cmOdpověď
Milý Jaroslave, insulin Semglee působí 18 až 24hodin. Užívá se 1x, někdy 2x denně. Začne působit nejdříve za 1 hodinu. Je tedy jedno, zda jej berete před jídlem či po něm. Berte ale ve stejnou dobu pravidelně.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Ozempic- ráda bych na něj přešla
(10.10.2023)
Dotaz
Dobrý den mám diabetes 2.typu a nadvahu. Dále hypofunkci štítné žlázy, beru Letrox 100mg denne. Na diabetes beru denne Glucophage 500 mg. XR. Rada bych přešla na ozempic. Mohu znát váš názor ? Dekuju a přeji příjemný den. Miavěk: 34 let výška: 158 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Mio, lék Ozempic pro vás může být vhodný, ale dlouhodobé řešení obezity to není. Léčba musí být komplexní a především vy na tom musíte zapracovat s podporou lékaře a psychologa. O tom, zda Ozempic může být pro vás hrazen, bude rozhodovat stupeň vyrovnání vašeho diabetu. Podrobně jsme zde informovali o podmínkách úhrady v nedávné odpovědi jinému tazateli.
poznámka redakce:
Podívejte se na předchozí odpovědi. jako například https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-diabetes-2.-typu-a-chtela-bych-lek-ozempic.
Případně si do vyhledávače v naší Poradně dejte slovo ozempic a vygeneruje se V8m mnoho otázek/odpovědí na toto téma.
-
Vliv léku Mulago Prolong na křeče
(09.10.2023)
Dotaz
Trpím často nočními křečemi v dolní části nohou. Mám pocit, že to souvisí s užíváním tohoto léku, protože při pobytu v nemocnici, kde tento lék vysadili jsem potíže neměl a po návratu a obnovení užíváni se obtíže obnovily. Františekvěk: 82 let výška: 170 cm váha: 75 kgOdpověď
Milý Františku, podle mého názoru je výskyt křečí v nohách v důsledku podávání metforminu (což je lék obsažený v Mulado Prolong), velmi nepravděpodobný.
Různé formy křečí v nohách jsou bohužel u starších osob s déle trvajícím diabetem poměrně časté a není snadné se jich zbavit. Mohou souviset např. s nízkou hladinu hořčíku či vápníku v krvi. Hladinu těchto iontů je možné laboratorně ověřit, ale je také možné hned zkusit nějaký přípravek, který je obsahuje. Prodávají se bez receptu.
Při horších křečích by vám mohl váš lékař zkusit podávat nějaké tlumivé léky proti křečím, ale žádný nefunguje zaručeně.
Já vám doporučuji během dne a před spaním svaly trochu procvičovat a protahovat. To určitě pomáhá. Naopak, pokud již uléháte ke spaní, tak bývá vhodné předcházet určitým pohybům, které podle vaší zkušenosti mohou křeč vyvolat.
Těžší formy křečí pak vyžaduje podrobnější vyšetření neurologem. Mulado bych z toho ale nejspíš nevinil, i když v medicíně je možné skoro všechno.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Léky - nějaké lepší
(09.10.2023)
Dotaz
Dobry den, uz 20 let mam diabetes 2.typu a zvolna mne rostou hodnoty. Nyni mam cca 8mmol/l, uzivam eucreas50/850 a oltar3 vzdy rano a vecer. Tyto leky uzivam celou dobu nemoci. Nyni mam trochu problemy se srdcem, lecim se. Nejsou prosim lepsi leky na cukrovku nez ty, ktere uzivam dvacet roku? Dekuji Aloisvěk: 67 let výška: 180 cm váha: 83 kgOdpověď
Milý Aloisi,
diabetes mellitus 2. typu je, jak dobře víte, dlouhodobé onemocnění, které má svůj vývoj. Podílejí se na něm vždy 2 složky, a to jsou jednak schopnost produkovat dostatečné množství inzulínu a dále dostatečný efekt inzulínu na tkáně v těle. Příčiny, proč se sekreční schopnost snižuje, stejně tak jako proč se zhoršuje citlivost vůči inzulínu, jsou velmi složité a podílí se na nich řada známých i neznámých faktorů.
Především se ví, že stav má sklon se zhoršovat s pokračujícím věkem, s čímž nic nenaděláme.
Diabetes také zhoršují překážky pro dostatečnou účinnost inzulínu, mezi nimiž se udává zejména obezita a malá fyzická aktivita, ale také přidružená onemocnění, při kterých se často nároky na potřebu inzulínu zvyšují.
Vy nadváhu nemáte a vaše glykémie, pokud hodnotu 8 mmol/l mohu u vás považovat za typickou, jsou celkem v přijatelném rozmezí. V současné době užíváte léky, které mají zlepšovat efekt inzulínu (Eucreas) a které stimulují vaši vlastní sekreci inzulínu (Oltar).
K dispozici je nyní řada dalších léků, které byste případně mohl užívat. Mezi nimi zmiňuji např. tzv. glifloziny, které zvyšují vylučování cukru močí a navíc mají prokázaný příznivý efekt na vývoj kardiovaskulárních onemocnění. V léčbě by mohl být také vyzkoušen nějaký lék ze skupiny GLP-1 analogů, např. Rybelsus, který se podává v podobě tablet, nebo řada jemu podobných léků, které se většinou podávají 1x týdně podkožně.
Ve vaší situaci je především potřeba rozhodnout:
Mohl byste situaci ovlivnit vy sám, např. tím, že byste byl více fyzicky aktivní a přísněji dodržoval dietu, především omezení sacharidů (zdaleka však nikoliv jejich vynechání!)? Jistě by to stálo za pokus, pokud tak dosud nečiníte.
Dále je potřeba lépe zhodnotit vaše vyrovnání diabetu. Je třeba posoudit hodnoty glykémie i po jídle a znát hodnotu glykovaného hemoglobinu. Pokud by např. hodnota glykovaného hemoglobinu byla nad 47 mmol/l, ale mnohem spíše pokud by byla např. nad 53 mmol/l, měla by být léčba zintenzivněna. Já se tedy domnívám, že vzhledem k tomu, že jste spíše štíhlý, tak by pro vás mohla být vhodná jedna denní dávka dlouze působícího inzulínu. Nejsem zastánce velké stimulace vlastní sekrece, např. zvyšování dávek léku Oltar. Sekreci inzulínu mate jistě sníženou a honit „unavené“ beta buňky produkující inzulín by mohlo ještě zhoršovat jejich vyčerpání.
Tedy můj návrh by nejspíš byl:
Pokusit se upevnit pohybový a dietní režim.
Pokračovat v léčbě lékem Eucreas a případně přidat některý další lék, např. gliflozin, bude-li to potřeba.
Pokud by toto nepostačovalo, byla by pro vás vhodná jedna dávka dlouze působícího inzulínu. Oltar by se mohl případně vysadit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
Diabeticka - kdy pichat inzulin
(08.10.2023)
Dotaz
Dobrý den jsem diabetická typu 2...delší dobu si aplikují inzulín večer po jídle.. to mi řekla.. sestřička pak jsem se dozvěděla že se aplikuje před jídlem tak jsem volala panu doktorovy že jak to vlastně je....že jsi ráno picham před a večer po jídle....přitom sestra mi řekla po jídle večer pan doktor je cizinec...tet je tam nová sestra a ta se ptala doktora a on řekl večer taky před jídlem tet si picham večer před jídlemasi 3 dny a pociťují že mě bolí žaludek tak jsem s toho zmatená... děkuji za radu Helenavěk: 69 let výška: 167 cm váha: 97 kgOdpověď
Milá Heleno,
základem léčby diabetu je řádné poučení pacienta. Ten by měl jasně rozumět instrukcím lékaře a vědět, jaké léky užívá a proč. Jenom tak můžete správně využít jejich léčebné účinky. Pokud mu to není jasné, musí se včas zeptat svého lékaře a sestřičky.
Inzulínů existuje celá řada. Některé účinkují velmi rychle a dávají se těsně před jídlem či současně s jídlem. Jiné působí naopak dlouze a tam příliš nezáleží, zda si je dáváte před jídlem či po jídle, jen byste měla přibližně dodržovat čas, kdy si inzulín pícháte. Existují dokonce inzulíny kombinované, které obsahují v jednom peru rychlou i dlouze působící složku.
Pokud tedy užíváte rychle působící inzulín, jako jsou např. přípravky Humalog, Novorapid, Fiasp či Apidra (je jich ale více), tak ty se dávají před jídlem. Naopak u dlouze působících inzulínů je to celkem jedno. Může jít např. o Lantus, Toujeo, Tresiba a řadu jiných.
Není pravděpodobné, že by vás bolel žaludek v souvislosti s podáváním inzulínu. Inzulíny ale, jak známo, snižují glykémii. Pokud byste je používala nesprávně, mohou někdy vyvolat hypoglykémii (příliš nízká hladina krevního cukru), a ta se může projevovat i jako zmatenost. Proto, prosím, to proberte se svým lékařem, v klidu a podrobně. Musíte vědět, jaký typ inzulínu berete a jak jej máte používat. Více vám bez dalších informací poradit nemohu.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
-
dlouhodobé noční hyperglykémie
(06.10.2023)
Dotaz
Prosím vás o radu ,můj dospělí mentálně postižený syn má každé ráno glykemii mezi 14 - 22 .Nevím proč ,když ve 22 hoď.má glykemii 7-8 .V noci nejí , pícháme humulin R 3x denně 14 j.a tresiba 10 j.na 24 hod.nevin co už mám dělat , neustále měříme, píchání do prstu už syn nechce ,děkuji za jakékoliv informace ,syn 33 let ,váha 79 , výška 159 diabetes 2,věk: 54 letOdpověď
Ranní hyperglykémie je problémem řady diabetiků. Důvodů může být více:
1. večerní nebo noční jídlo. Určitě ještě prověřte. Může to být i ovoce, jogurt, oříšky, slané tyčinky. Na noc již není nutné jíst, pokud ano tak do 20 g pomalu se uvolňujících cukrů (např. 1 malý krajíc chleba)
2. ne vždy je na vině jídlo. Ranní hyperglykémie může být dána tzv. inzulínovou rezistencí (necitlivostí těla na inzulín). Za normální situace si játra vyrábí přes noc cukr. Je to zdroj energie pro mozek. Úkolem inzulínu je korigovat ranní glykémii mezi 4-5,5 mmol/l. Pokud inzulín správně nefunguje, dochází k vzestupu ranního cukru.
3. někdy pozorujeme tzv. fenomén svítání. Mezi 2-4 hod ranní stoupá hladina hormonů, které snižují účinek inzulínu, výsledkem je opět ranní hyperglykémie.
Co s tím?
Používáme léky, které zlepšují citlivost těla na inzulín a snižují ranní glykémii. Píšete, že má typ diabetu 2. V tomto případě existují tablety, které by mohly pomoci.
Konkrétně nemohu říci jaké, protože k tomu je potřeba zhodnotit laboratorní výsledky. To je potřeba probrat s vaším lékařem.
Dále bych doporučila navyšovat dávku Inzulínu Tresiba po 2j týdně dokud neklesne ranní glykémie alespoň mezi 6-7 mmol/l. Zde je ale důležité kontrolovat glykémii v noci, aby mezi 3-4 hod nedocházelo k poklesu. Tresibu lze tedy navyšovat za předpokladu, že i v noci je glykémie vyšší. Dávka Tresiby je individuální, většinou se ale pohybuje mezi 20-40 j. Ideální pro kontrolu úpravy dávky inzulínu Tresiba je kontinuální monitorace glukózy (tzv Libre). Toto čidlo měří cukr 14 dnů v kuse bez nutnosti odběru vzorku krve. Zeptejte se vašeho lékaře, jestli Vám to umožní. Většina diabetologů s těmito senzory pracuje.
Závěrem: doporučila bych Vám nyní navyšovat dávky inzulínu Tresiba (viz výše) a zkusit probrat s vaším lékařem možnost přidání tablet, které by pomohly zlepšit citlivost těla na inzulín.
držím Vám palce
s pozdravem
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
Chci přestat brát léky na cukrvku
(03.10.2023)
Dotaz
Dobrý den mám diabetes 2 každé ráno jim jednu tabletu ráno metformin 850 již 7 let chci prášky úplně vysadit paní dochtorku mi dala 2x prášky 1000 mg po kterých mi bylo špatně a nutila mi je stále jíst já je nejím jen ty sve 850 mgvěk: 44 let výška: 160 cm váha: 89 kgOdpověď
Milá Barboro, pro vás je velmi důležité, abyste sama měla zájem o dobrou léčbu vašeho diabetu. Na prvním místě máte dost výraznou nadváhu. Kromě toho hodnota glykovaného hemoglobinu 60 mmol/mol je zbytečně vysoká a jistě by se vám mohlo podařit dosáhnout lepších dlouhodobých výsledků. Glykémie nijak nebezpečně vysoké nemáte, ale alespoň mírné zlepšení by se hodilo.
Metformin je osvědčený základní lék pro většinu osob s diabetem 2. typu. Pokud nepostačuje, mohou se k němu přidávat léky další. Standardní dávkování je 2x 500, 750, 850 nebo i 1000 mg, ale může se podávat až 3x 1000 mg. Někomu vysoké dávky dělají zažívací obtíže (což ale je někdy možné považovat za lehce pozitivní efekt, protože lidé pak méně jedí). Pak je skutečně možné podávat jen např. 1x 850 mg, ale je nutné se s lékařem v klidu dohodnout a vysvětlit svoje stanovisko. Lékař potom může přidat další lék z jiné skupiny místo zvyšování dávky metforminu.
Základem správné léčby diabetu vašeho typu je ale především omezení celkového kalorického příjmu a snížení tělesné hmotnosti. To zpravidla funguje lépe než řada léčiv používaných na diabetes. Problém ovšem je, že řada osob nechce a nebo neumí pořádně dodržovat doporučený jídelní a pohybový režim a tak se mu postupně místo toho přidávají různé léky. Ve vašem případě pokud ale opravdu nechcete užívat vyšší dávky tablet, měla byste se pokusit zvládnout situaci přísnější dietou a pohybem. Byl by to také přístup nejzdravější.
Teprve pokud by i po alespoň mírném zhubnutí se glykémie nelepšily, mohla by vám paní doktorka přidat léky z jiné skupiny, které byste dobře tolerovala a byla spokojená.
Poznámka redakce:
Pomalé zvyšování dávky metforminu může zvýšit gastrointestinální toleranci. Nauzea, zvracení, průjem, či bolest břicha pak většinou spontánně vymizí. Důležité pro snížení nežádoucích účinků je užívání během jídla, nebo po jídle.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!