Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

698 dotazů

  • Dotaz

    Po odstranění hypofýzy užívám jako náhradu hydrocortizon 10mg (1-1/2-1/2) cca rok užívám na cukrovku Glycladu 60mg. Moje diabetoložka o hydrocortizonu ví, a je stále znepokojena výsledky hladiny glukózy. Během dne a večer 15-20mmol/l. Já sám mám pocit nižšího účinku po užití hydrocortizonu. Dále užívám Omnis Tocas 0,4mg (0-0-1) a Moduretic (1-0-0), 2x Kalium chloratum (křeče) Prosím o laskavé posouzení sestavy léků. Děkuji za vyjádření k mé lékové situaci. Stanislav
    věk: 77 let výška: 164 cm váha: 97 kg

    Odpověď

    Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

    některé léky mohou snižovat účinek léků určených pro léčbu cukrovky, a to je i Váš případ. Vedle hydrokortisonu, který prokazatelně snižuje účinek gliklazidu (Glyclada) bohužel současně užíváte také lék Moduretic, který také snižuje účinek gliklazidu. Je velmi pravděpodobné, díky tomu, že každý z uvedených léků snižuje účinnost gliklazidu jiným mechanismem, že se jejich účinky negativně posilují. Hydrokortison užívat nepochybně musíte, protože vám nahrazuje endogenní (váš vlastní) kortizol, avšak domnívám se, že by bylo vhodné, aby paní doktorka zvážila nezbytnost podávání léku Moduretic, respektive jeho náhradu jiným vhodnějším lékem, podle toho z jakého důvodu lék Moduretic užíváte. Dávka 1 tableta léku Moduretic denně je totiž již dávkou vyšší a může docela významně zvýšit hladinu krevního cukru.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám 43 let 1 rok DM1Lada, picham si Novorapid 14-13-13, bazal lantus22, ráno mívám glyk. Cca 7-8, picham si 20min před jídlem, ať snim cokoliv, zdravé, nezdravé, minimum, vždy mi vyskočí až na 14g/m, opravdu si s tím nevím rady, ani dr. neporadila, už jsem zkoušela dávku rozdělit na 2x ale nepomáhá nic, Děkuji za radu Marta
    věk: 44 let výška: 175 cm váha: 89 kg

    Odpověď

    Milá Marto,

    v léčbě diabetu existují 3 hlavní zbraně: pokud je porušená citlivost vůči inzulínu, nejlépe funguje dieta a velmi pomáhá pohyb. Pokud ale chybí dostatečná sekrece inzulínu, tak pomáhá správně dávkovaný inzulín.

    Existuje ještě řada užitečných léků, které pomáhají zejména tam, kde si pacient s uvedenými metodami nepostačí, protože nemá dost odhodlání a síly. Jsou to ale léky dobré, ale nikoliv již tolik zásadní.

    Vy jste poměrně mladá a máte výraznou nadváhu. Nejspíš se u vás kombinují obě poruchy současně, i když asi porucha sekrece inzulínu převažuje, což odpovídá diabetu typu LADA.

    Navrhuji vám tedy na prvním místě omezit celkový kalorický příjem a zejména příjem sacharidů. Vypočítejte si dietu s obsahem sacharidů za den 150 g, je ale nutné započítat sacharidy opravdu všechny. Rozdělte si je na několik jídel denně, jak vám to vyhovuje, nejspíše na 3, možná si přidejte malé jídlo ještě před spaním, třeba jablko.

    Dále si najděte vhodnou formu tělesného pohybu, jako jsou třeba chůze do práce, práce na zahradě, cvičení či podobně, ale aby vás to opravdu trochu namáhalo a trochu jste se při tom zadýchala, a to tak asi na 60 minut denně.

    Pro začátek bych dávku inzulínu nezvyšoval, leda snad ten Lantus, pokud byste ráno měla glykémie opakovaně nad 7 mmol/l. Pokud budou glykémie stále vysoké, snižte dále příjem sacharidů, pokud nebudou hodnoty ve vyhovujících mezích. Hodnoty by mohly stoupnout třeba na 10, ale pak by měly dále klesat. To je samozřejmě ideální stav, občas se to tak dobře nepodaří.

    V záloze vám zůstává ještě používání senzorů na glykémie a dále použití inzulínové pumpy. Mohla byste také k léčbě přidat nějaký lék na zlepšení citlivosti vůči inzulínu, např. metformin, ale myslím, že bude lepší se obejít bez toho. Uvidíte také, že se vám zlepší kondice a budete se cítit lépe. Jen to člověk musí dokázat, mít to odhodlání a vůli pokračovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Moc děkuji za odpověď na dotaz ze 14.10, máte pravdu, že jsem dotaz nepoložila přesně, po hodnotách z glukometru mezi 6 až 7,2 jsem navštívila diabetologii, hlavně pro naléhání kardiologa a od té doby mám problémy. Nejprve mě předepsali Januvii, kterou jsem po přečtení přibalového letáku (prosím nemračte se) nezačala brát, jsem sledovaná pro cystu v hlavě pankreatu, poté jsem začala brát Stadamet, zde však problém s průjmy, a protože mám divertikulozu a za sebou 8 divertikulid,vždy jen preléčeno normixem, bylo mě předepsaná Glyclada nu a to byl můj špatně označený dotaz, na který jste velmi vtipně odpověděl a tak jsem se vrátila k Stadalu a průjmu. Moc prosím o radu, už teď se těším. Zdraví Magdalena alis kulhající unavený oslík. Magdalena
    věk: 78 let výška: 165 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milá Magdaleno, opět vám děkuji za důvěru. Nyní je pro mne odpověď snazší, protože již vím, na co a proč se ptáte.

    Znovu ale opakuji, že na tzv. prediabetes je ve většině případů nejlepší dodržovat dietu s omezením celkového množství kalorií a s omezením množství sacharidů. Většina z nás ráda jí, kromě běžných jídel si dáme tu a tam něco navíc, někdy i víc, než si myslíme, že jsme snědli. Jenomže naše tělo to pak nestačí zpracovat, a co s tím má dělat? Pokud to zvládne, přeměňuje jídlo na podkožní tuk a tuk kolem střev, co už tělo nezvládne zpracovat, bezmocně cirkuluje v naší krvi a poškozuje cévy, játra, … mozek a usazuje se, kde se dá. Léky jako metformin pomáhají kalorie lépe zpracovat, ale také snižují chuť k jídlu. Metformin někomu působí průjmy, které ale většinou časem ustoupí. Pokud se nejedná o průjmy záchvatovité, bolestivé a příliš časté, nemusí to být ani tolik nežádoucí. Ostatně, podle lékařské terminologie se uvádí, že průjem znamená nadměrně řídkou stolici 5x denně a více). Většinou stačí trochu snížit dávku. A pokud trochu průjmy trvají, nemusí to zase tolik vadit, když cílem je vlastně zhubnout. A divertiklům by to také nemělo moc vadit, řidší stolice se v nich alespoň bude méně hromadit.

    Navrhuji vám proto pokračovat v léčbě metforminem (např. Stadamet) v dávce postupně 1x 500 mg, později 2x 500 mg a případně je možné i dávku zvýšit, u vás např. do 2x 850 mg. K tomuto léku se docela dobře hodí ta Januvia, lék obecně velmi dobře snášený a v převážném počtu případů zcela bez vedlejších účinků. Je k dispozici také lék kombinovaný (metformin + sitagliptin), který se jmenuje Janumet, a další podobné léky, např. Jentadueto nebo Eucreas aj. Oba léky jsou pak v jedné tabletě.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžu přejít na léčbu GLP-1, když v současné době jsem kompenzovaný inzulinem a Dapagliflozinem-XIGDUO? Který diabetolog o tomto způsobu léčby rozhoduje?
    věk: 72 let výška: 177 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    dobrý den

    pojišťovna hradí plně léčbu GLP1 analogy pouze pacientům s hodnotou HbA1C nad 60 mmol/mol. Další podmínkou pro plnou úhradu je hmotnost pacienta, která je pro různá GLP1 analoga odlišná (Váš index hmotnosti je 38,4, takže tuto podmínku splňujete) nepíšete ale jaká je hodnota vašeho HbA1C.

    Pokud tedy máte hodnotu HbA1C pod 60 mmol/mol, nelze žádat o plnou úhradu vaší pojišťovnou. Pokud máte o tento druh léčby zájem, lze se domluvit s vaším diabetologem a můžete si jej plně hradit i sám. Cena za měsíční léčbu je kolem 2 500 - 3 000 korun. 

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, Lenka . Chci se zeptat rano si picham inzulin 24j, podle ceho se to vypocitava. Dostala sem brozurku, kde si zapisuji hodnoty ranni Glykemie. A vyjde mi ze bych si mela pichnout Inzulin 14j. Chtela bych to vysvetlit. Co je spravne, jest-li tech 24j. nebo 14j. inzulinu. Dekuji, hezky den.
    věk: 58 let výška: 164 cm váha: 103 kg

    Odpověď

    Milá Lenko,

    léčba inzulínem se zahajuje empiricky. Empiricky znamená "podle zkušenosti". Pro zahajování léčby inzulínem jsou jenom rámcová pravidla. Velmi záleží na tom, o jakého pacienta se jedná.

    Pokud např. léčíme dítě, které má náhle vysokou glykémii a jedná se o nově zjištěný diabetes, podáváme inzulín v pomalu vzestupných dávkách, dokud se glykémie nezačne blížit normálním hodnotám. Teprve potom nasadíme pro nás obvyklé dávky a snažíme se nastavit denní režim.

    Určité tabulky nebo doporučení pro domácí léčbu používáme teprve tehdy, když se diabetes ustálí. Většinou při tom vycházíme z celkové denní dávky, kterou pacient doposud potřeboval, z jeho hmotnosti a z odhadu, kolik je třeba inzulínu, aby v ustáleném stavu klesla glykémie o 1 mmol. Dále odhadujeme, kolik pacient potřebuje inzulínu, aby pokryl příjem sacharidů v množství 10 g.

    Pacienti se pak postupně naučí, kolik si mají dát inzulínu před jídlem, aby mohli sníst určité množství sacharidů v tomto jídle. K tomu je pak ještě potřeba vědět, jaká je aktuální glykémie, kdy si dal pacient naposledy inzulín a kolik, a dále, zda se snad nechystá podnikat náročnější fyzickou zátěž.

    Vy ale máte pravděpodobně diabetes 2. typu a máte dost nadváhu. Pravděpodobně si také dáváte jen jednu denní dávku inzulínu. To ovšem nevím jistě. Tato dávka vám pak má během celého dne vypomáhat, a to jak na lačno, tak i po jídle.

    Pokud tedy opravdu máte jen jednu denní dávku dlouze působícího inzulínu, tak sice je dobré přihlížet k vaší aktuální glykémii ráno, ale to zdaleka nestačí. Je potřeba přihlížet k tomu, jak vysoké byly glykémie v předešlých dnech během dne, večer a možná i během noci. Nikoliv ideální, ale velmi dobře přijatelné by bylo, kdyby se vaše glykémie pohybovaly na lačno mezi 4 a 6 mmol/l a po jídle maximálně do 9. Vy byste tedy měla začít od lékaře doporučenou dávkou, např. 24 jednotek. Pokud byste měla během dne glykémie příliš nízké, např. pod 4 a dokonce jen kvůli tomu byste musela zbytečně jíst, byla by tato dávka příliš vysoká. Takže byste ji postupně mohla snižovat, např. napřed na 20 a později i méně jednotek.

    A to platí i opačně. Pokud by byly glykémie během dne příliš vysoké, a nebylo by to způsobené nadměrným jídlem, tak byste asi potřebovala inzulínu více. Tedy postupně byste dávku trochu zvyšovala a samozřejmě, pokud možno, i méně jedla.

    Jiná je situace, pokud lidé používají aktivní inzulínové režimy, nejčastěji se 4 denním dávkami nebo s pomocí inzulínové pumpy. Takový pacient musí být podrobně zacvičen lékařem či sestrou, měl by si glykémie pravidelně měřit a podle pro něho zvlášť připravených pravidel upravovat dávky inzulínu před jídly. O tom, jak se postupuje, byste se mohla dočíst i na našich stránkách. Bez zácviku edukační sestrou se ale asi neobejdete.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Nejlepší lék na prediabet
    věk: 78 let výška: 165 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Magdaleno, Magdaleno!

    Na této rubrice našeho webu si cením, že tříbí moje logické uvažování. Nejednou totiž musím spekulovat, na co se to naši milí čtenáři vlastně ptají a zda se vůbec na něco ptají.

    Ve vašem případě člověka nejdříve napadne, že se ve skutečnosti na nic neptáte, ale jen radostně konstatujete, že jste objevila nejlepší lék na prediabetes, a tím má být Glyclada.

    Glyclada obsahuje jako účinnou látku glipizid. To je už dlouhá léta známý lék ze skupiny tzv. derivátů sulfonyl močoviny. Tyto látky působí na beta buňky pankreatu, kde se tvoří inzulín. Naváží se na buněčnou membránu těchto buněk a působí uvolnění zásobního inzulínu v těchto buňkách do krevního oběhu. Navíc se glipizidu připisovaly určité příznivé účinky na krevní srážení a postižení cév při diabetu, ale nyní se má za to, že glipizid prostě zvyšuje uvolňování inzulínu, zejména pokud je glykémie zvýšená. Působí ale i u zdravých lidí a může případně způsobit hypoglykémii, pokud by člověk užil příliš velkou dávku nebo opomněl jídlo.

    Podle mého názoru Glyclada ale není nejlepším lékem na prediabetes. Při prediabetu neboli při poruše glukózové tolerance fungují nejlépe dieta, zhubnutí a tělesný pohyb. Tím se v těle sníží potřeba inzulínu, takže není nutné jeho sekreci stimulovat a beta buňky pankreatu nadměrně unavovat. Glycláda je takový „bičík pro unaveného oslíka“, který sice zabere za těžkou káru, ale když ho vozka příliš dlouho popohání a nenechá odpočinout, nakonec se vyčerpá a káru dál neutáhne.

    Pokud nemáte ještě zjevný diabetes, znamená to, že vaše glykémie na lačno nepřesahují 7,0 mmol/l a současně vaše glykémie po jídle nepřesahují 11 mmol/l. Za těchto okolností by se však mohlo zejména u starších lidí občas stát, že glykémie při náhodném opomenutí jídla klesne příliš a vznikne hypoglykémie, která může být pro staršího člověk nebezpečná. Proto bych spíše volil léky, které nestimulují sekreci inzulínu, ale spíše zlepšují účinnost přirozeného inzulínu. A takovým zavedeným lékem pro tento účel je lék metformin. Pokud tedy někdo není schopen či ochoten dodržovat pořádnou dietu, tak na prediabetes doporučuji nejspíše právě metfromin (např. Metformin Teva, Siofor či Glucophage.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na vysoke nocni hodnoty u sedmilete dcery. Pouzivame levemir. Ale jsou noci kdy je videt podle krivky, že vubec inzulin nezabral. Klidne muzete zavolat pro lepsi komunikaci. Moc diky Iveta 
    věk: 7 let

    Odpověď

    Milá paní Iveto, vážíme si důvěry, se kterou se na nás obracíte o radu. Na druhé straně ale naše poradna nemůže sloužit pro přímé doporučení způsobu léčby pacientů, které osobně neznáme a nemáme dostatečný přehled o jejich zdravotním stavu.

    Ve vašem případě bude správný postup spočívat v tom, že se přímo obrátíte na ošetřujícího lékaře vaší dcery a její léčbu prodiskutujete. Velmi pravděpodobně se jedná o specializovaného dětského diabetologa. Jistě bude ochotný se vám věnovat. Teprve pokud by vám i nadále bylo něco nejasné, můžeme se pokusit vám jeho doporučení podrobněji vysvětlit.

    Protože hovoříte o křivkách glykémií, tak se domnívám, že vaše dcera používá senzor glykémií. Podle něho můžete případně reagovat jak úpravou diety, tak případným navýšením dávek inzulínu či případně podáním velmi malé korekční dávky rychle působícího inzulínu. Samozřejmě s ohledem na riziko noční hypoglykémie v případě příliš intenzivní korekce.

    V úvahu připadá také výměna dlouze působícího inzulínu za jiný typ. Místo Levemiru by mohl být např. použit inzulín Lantus, který má o něco kratší působení a mohl by více účinkovat během noci. Lantus se také někdy používá 2x denně, aby bylo zajištěno jeho vyrovnané působení po celý den a během noci.

    Vaše dcera by také mohla výhledově používat inzulínovou pumpu, ale většinou se s ní začíná až u dětí o něco málo starších. Pumpa se pak dá naprogramovat tak, aby rychlost podávání inzulínu během noci lépe odpovídala individuální potřebě.

    To jsou ale jen obecné rady. Opravdu se musíte poradit s vaším lékařem. Léčit diabetes u 7letého dítěte je pro rodiče velmi náročné, ale na druhé straně pravděpodobně máte již nejhorší za sebou a pokud bude vaše dcera zodpovědná, vše se bude postupně lepšit. Vaše dcera se pravděpodobně brzy naučí regulovat si dávky sama, vy jí budete jenom radit a kontrolovat ji a celkové vyrovnání diabetu se stabilizuje a zlepší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, je vhodné při prediabetu (5,7 mmol/l nalačno) užívat lék na snížení cholesterolu Rosuvastatin Teva Pharma 20 mg, když jeden z nežádoucích účinků je cukrovka (pokud máte zvýšenou hladinu cukru nebo tuku v krvi, nadváhu nebo vysoký krevní tlak). Užívám ještě Betaloc ZOK 25 mg a Perinpa tablety 4 mg/1,25 mg. Děkuji za odpověď. Alice
    věk: 69 let výška: 164 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Vážená paní Alice, přeji dobrý den,

    máte pravdu, podávání rosuvastatinu mírně zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Bylo to zjištěno v jedné velké klinické studie, jejím cílem bylo dokázat, zda je terapie rosuvastatinem pro pacienty užitečná (konkrétně se jednalo o studii JUPITER). Toto zjištění vedlo k tomu, že se v příbalových informacích všech tzv. statinů objevila informace o možnosti vzniku diabetu 2. typu u pacientů léčených statiny (tedy i rosuvastatinem). Tato změna vyvolala pochopitelně rozsáhlou odbornou diskusi, zda tedy je podávání rosuvastatinu správná, když může vést ke vzniku cukrovky. Dnes se považuje za prokázané, že riziko vzniku cukrovky je malé a je vyšší pouze u pacientů, kteří mají již na začátku podávání rosuvastatinu zvýšenou glykémii, současně mají metabolický syndrom a významnou obezitu, to jsou ale pacienti, u který je i bez léčby rosuvastatinem zvýšené riziko vzniku diabetu. Je totiž nezbytné si uvědomit, že zmíněná studie JUPITER trvala 5 let, tedy velmi dlouhou dobu. Konkrétně bylo riziko vzniku diabetu zjištěno jako 1,09násobné (s rozpětím 1,02 až 1,17 u 95 % všech pacientů). Na druhou stranu podávání rosuvastatinu (ve studii JUPITER) bylo spojeno s výrazným poklesem výskytu infarktu myokardu, cévní mozkové příhody (téměř o polovinu), snížení výskytu nestabilní anginy pectoris a snížení úmrtnosti pacientů. Má se za to, že prospěch podávání rosuvastatinu významně převažuje nad rizikem vzniku diabetu 2. typu. Užívat rosuvastatin tedy lze doporučit, neznám Vaší výši hladin cholesterolu, ale domnívám se, že Vám lékař rosuvastatin indikoval tak, že vycházel z doporučených postupů a že splňujete kritéria pro zahájení takové terapie.

    Všechny další léky, které užíváte nemají s rosuvastatinem negativní lékové interakce, naopak mají ve svém komplexu příznivý dopad na Vaší dlouhodobou prognózu.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Rada by som vedela, kde si môžem objednať (kúpiť) uvedený liek bez lekárskeho predpisu. Helena
    věk: 72 let výška: 168 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Milá Heleno,

    lék Jardiance má svoje pravidla pro předepisování. Lékař oprávněný předepisovat tento lék (diabetolog, endokrinolog nebo internista) může usoudit, že pacient tento lék potřebuje a je pro něho vhodný. Potom může lék pacientovi předepsat.

    Jsou stanovena rovněž pravidla pro to, aby byl tento lék hrazen zdravotními pojišťovnami. Pokud pacient tato pravidla splňuje, pacient nic nebo téměř nic nedoplácí a lék dostane. Pokud tato kritéria nesplňuje, ale lékař si myslí, že je pro něho tento lék přesto vhodný, může lékař lék Jardiance předepsat s tím, že pacient si lék zaplatí.

    Není tedy možné, aby pacient sám chtěl získat tento lék s tím, že si jej sám zaplatí a použije podle svého.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na zkušenosti s projevy vedlejších účinků léku Ozempic. Mám diabetes II. typu zjištěný v lednu 2021, užívám tablety Siofor 500 2 x denně od začátku léčby, injekčně Ozempic 0,5 1 x týdně od března 2021 (na začátku léčby první 4 týdny Ozempic 0,25), kromě toho Letrox 75 1 x denně na štítnou žlázu. Inzulin Lantus mi byl postupně již vysazen. Od zimy se mi podařilo zhubnout 27 kg, držím redukční dietu do 150 g sacharidů na den, mám více pohybu, glykovaný hemoglobin poklesl za 9 měsíců ze 120 na 42,5, glykémie poklesla z 33 při zjištění cukrovky na 4,8 - max. 6 v současné době. mám více pohybu. Od září se mi však do 24 hod. po aplikaci Ozempicu začaly objevovat úporné průjmy, zvracení a hypoglykémie s poklesem pod hodnotu 4 (pocení, bledost, bušení srdce, třes, pocit na omdlení), po podání cukru 4,5 - 5.Potom se vše vrátí do normálního stavu, dokud si nepíchnu další dávku. Prvních několik měsíců jsem měla pouze silné žaludeční nevolnosti a průjmy, v diabetologické ordinaci jsem byla informována, že to k léčbě Ozempicem patří, takže jsem si na to nějak "zvykla". Po vyskytnutí hypoglykémií mi byl na 14 dnů Ozempic i Siofor vysazen, od poloviny října se mám vrátit k léčbě oběma přípravky a zkusit Ozempic v dávce 0,25. Obávám se ho však znovu užít, aby se nevyskytly opakující se hypoglykémie a silné žaludeční problémy. Je možné, že by kombinace dávky Ozempicu se Sioforem byla při zlepšení cukrovky, dodržování diety a redukci váhy příliš vysoká, stačilo by pouze užívání tablet a dodržování diety a zkusit dále snižovat hmotnost bez léčby Ozempicem? Mohou se silnější vedlejší účinky léčby objevit při poklesu hmotnosti, záleží i na výši dávky Ozempicu? Skladbu stravy jsem neměnila. Velmi děkuji za radu. Alena
    věk: 48 let výška: 170 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Milá Aleno, váš případ je dost netypický a odpovědět není pro mě snadné.

    Ozempic je osvědčený lék pro léčbu diabetu 2. typu, a to zejména u obézních lidí. Jeho podávání zpravidla vede ke zlepšení vyrovnání diabetu, což se může projevit poklesem hladiny glykovaného hemoglobinu asi o 10 až 20 mmol/mol. Také většinou klesne hmotnost,  zejména v prvním půl roce podávání. Zhubnutí bývá významné, ale zpravidla nikoliv dramatické, tedy v rozsahu 5, výjimečně 10 kg během jednoho roku. Ozempic také zpravidla nepůsobí hypoglykémie, pokud se nepoužívá současně s inzulínem nebo s léky, které stimulují inzulínovou sekreci (což Siofor není). Udává se, že z důvodů nežádoucích účinků (nejčastěji nevolnost a průjem) léčbu ukončuje asi 8 % pacientů.

    Ve vašem případě došlo k velmi výraznému zlepšení diabetu a také jste velmi rychle ztratila řadu kilogramů. Je pravděpodobné, že tento efekt nelze připisovat jenom samotnému Ozempicu, ale také vaší velmi intenzivní snaze. V té byste rozhodně měla pokračovat.

    Nyní se váš diabetes natolik zlepšil, že by bylo klidně možné léčbu Ozempicem přerušit a snažit se udržet hmotnost (nebo dále zhubnout) při používání jen Sioforu, nebo ještě nějakého dalšího léku k němu. Teprve pokud byste začala opět nabírat váhu a diabetes by se zhoršil, mohl by být Ozempic nasazen znovu ve snížené dávce. Možné by bylo také zkusit jiný lék s podobným účinkem, např. lék Victoza. Ten se ale musí píchat 1x denně. Opakovaně jsem se ale již setkal s pacienty, kterým léky stejného typu, jako je Ozempic, působily dosti závažné obtíže. Když jsem jim ale navrhnul, aby léčbu přerušili, přáli si raději pokračovat, protože by jinak znovu ztloustli.

    Takže rozhodnutí bude určitě také na vás.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!