Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

667 dotazů

 • Dotaz

  Zdravím a přeji hezký den. Lečim se na cukrovku 2, neurologie, cévy užívám Glucophage 1000, Helicid 20, Milurit, Tezimi, Ttrombex, Betaserc24, Sectral400, Tulip, chci se zeptat byl jsem na MR výsledek páteře špatný přidali mi Novalgin 500 a DHC continus 60mg. Nevim jestli to může způsobovat pocení po jídle, posílám výpis neurologie. Dekuji Rudolf
  věk: 73 let výška: 171 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Vážený pane Rudolfe, přeji dobrý den,

  s pocením jako žádoucím nebo nežádoucím účinkem některých léků se setkáváme poměrně často. Obvykle jej pozorujeme jako efekt žádoucí, kdy cílem podání léku je snížit tělesnou teplotu, čehož se dosáhne právě tím, že po podání paracetamolu, ibuprofenu a řady dalších léků dojde ke zvýšení pocení, které sníží tělesnou teplotu odpařováním potu (takové léky označujeme jako tzv. antipyretika, tj. léky snižující teplotu). Méně často lze po podání některých léků pozorovat zvýšené pocení jako projev nežádoucího účinku. To může být případ DHC-Continus, ale také Novalginu. Je poměrně málo známo, že Novalgin nepůsobí jen jako analgetikum, ale má také antipyretické vlastnosti. Navíc má Novalgin, zejména po injekční aplikaci významný spasmolytický účinek, tj. má schopnost uvoňovat svaly se zvýšeným napětím, což je symptom často se vyskytující u bolestí zad.

  To že pozorujete zvýšené pocení (ve Vašem případě po jídle), tak nelze považovat za neobvyklý projev, vyskytuje se až u 1 % pacientů užívajících metamizol nebo DHC Continus a je docela možné, že kombinace těchto léků vyvolává pocení ještě častěji. Zvýšené pocení mohou také vyvolávat beta-blokátory a Vy užíváte přípravek Sectral. Vzácně může vyvolat zvýšení pocení také přípravek Helicid, který užíváte. Celkem tak 4 léky, které užíváte mohou vyvolat zvýšené pocení.

  Pocení jako nežádoucí účinek uvedených léků nelze obvykle úplně odstranit. Podání léku po jídle ale může projevy pocení zmírnit, aniž by mělo negativní vliv na účinnost léčby.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, hmotnost 92,  TK 130/87, Glykem 5,9 Hdl0 97 Ldl 2,48 a TG 3,05 HbA1c44. Užívám Sortis a p. Doktorka mě přidala Lipanthyl plus Glucophage. A já se ptám, mohu brát všechny ty tři prášky současně a bylo to nutné? Děkuji za odpověď Karel
  věk: 66 let výška: 189 cm váha: 92 kg

  Odpověď

  Milý Karle, uvedené léky je možné užívat současně. Sortis snižuje zejména hladinu cholesterolu, kterou nyní při léčbě máte v normě. Máte ale zvýšenou hladinu triacylglycerolů (TG), i když jen mírně. Na to pomáhá Lipanthyl. Jen upozorňuje, že zvýšenou hladinu triacylglycerolu pomáhá snížit zejména dieta se sníženým obsahem živočišných tuků a omezení či vynechání alkoholu. Glucophage je základním lékem pro léčbu diabetu 2. typu a jeho dalšími vlastnostmi je příznivý efekt na hladinu jako cholesterolu tak triacylglycerolů. Jde o kombinaci vhodnou, nicméně opakuji, že snížený kalorický příjem, snížený příjem živočišných tuků a tělesná aktivita jsou stejně důležité, ne-li důležitější než uvedené léky.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsou léky které mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi? Přítel bere léky na tlak, fibrilaci, ředění krve (přesné názvy neznám) a sertralin. Má stále stejnou měřenou hodnotu 7-7,5 . Byl na odběrech, krve a tam měl hodnoty v pořádku, jen stále měřenou hodnotu ráno, v poledne večer okolo 7. Glukometr jsme zdědili a náhodně na to přišli. Dagmar

  Odpověď

  Milá Dagmaro, asi jste přece jenom přehlédla, že pro usnadnění našich odpovědí požadujeme od tazatelů vyplnit minimální údaje, které ale bývají užitečné. Týkají se věku, výšky a hmotnosti.

  Takto mohu jen velmi stručně odpovědět, že řada léků může mírně či více u predisponovaných osob (např. obezita) zvyšovat glykémii a vždy záleží na tom, jak důležitý je pro pacienta příslušný lék. Některé jsou téměř nezbytné, a proto není dobré je vysazovat, i když třeba přispívají k diabetu.

  Mezi skupinami léků, které jste jmenovala, nejsou výraznější zástupci, kteří by glykémii zhoršovali. Ale sertralin je lék, který u řady osob zvyšuje chuť k jídlu a může se určitým způsobem přičiňovat na zvyšování glykémie.

  Ať je tomu jakkoliv, váš přítel má zřejmě diabetes a něco by se s tím mělo dělat. Především je třeba glykémii ověřit skutečně na lačno a s použitím laboratorního přístroje. Možná bude vhodná i glykemická křivka. Nicméně je důležité, aby se váš přítel v rámci možností co nejvíce pohyboval a aby dodržoval dietu s omezením sacharidů. Na kolik, to záleží na jeho stavu výživy, ale odhadem bych doporučoval 180 g denně. Je ovšem nutné se naučit, jak se sacharidy v dietě počítají a poctivě započítat zcela všechny ve všech složkách. Nakonec to není příliš složité, ale pro začátek to chce určité zaučení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám cukrovku 2 typu a beru tyto léky. Jednou týdně Trulicity 1,5mg , Siofor 1000mg 1-1-1,Repaglinide 0,5mg 1-0-1,a na tlak Triplixam 10mg/2,5mg/5mg 1-0-0 Při poslední kontrole jsem měl glykémii na lačno 8,05. Vojta
  věk: 61 let výška: 182 cm váha: 135 kg

  Odpověď

  Milý Vojtěchu, kombinace léků, které užíváte, je vhodná. Vy ale mějte na paměti, že tyto léky jsou především doplněk k diabetické dietě, která ve vašem případě má mít výrazně sníženou kalorickou hodnotu. Žádný z vašich léků, ba ani inzulín, nedokáže korigovat velký přísun sacharidů a vysokou kalorickou hodnotu jídel. Přinejmenším mohou pomoci, aby se jídlo lépe ukládalo do zásob a zbytečně vám v krvi nekolovalo příliš glukózy.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Vloni na jaře jsem absolvovala oboustrannou mastektomii pro invazivní lobulární karcinom prsu a v létě 5 týdnu radioterapie. Nádor je hormonálně závislý, takže mi byla předepsána léčba inhibitorem aromatázy (nejprve anastrozol, pro zhoršení deprese výměna za letrozol). Beru cca 15 měsíců. Od začátku letošního roku pozoruji úbytek váhy (cca 4 kg za 6 měsíců), nechutenství nemám, zároveň roste hladina cukru (postupně z 5,3 před diagnózou nádoru na 6 nalačno při kontrole 14. 6. 2021). Zároveň mírný nárůst onkomarkerů (Ca 15-3 2x za sebou lehce nadhraniční). Chtěla bych se zeptat, zda může nárůst cukru souviset s hormonální léčbou a zda to vysvětluje i úbytek na váze. Vzhledem k tomu, že hormonální léčba je plánována na 5-10 let, budu se muset připravit i na léčbu cukrovky? V září jsem objednána na UZ vyšetření hrudní stěny a břicha ke kontrole remise rakoviny. Předem děkuji za odpověď a přeji krásné léto. Eva
  věk: 62 let výška: 169 cm váha: 56 kg

  Odpověď

  Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

  lék letrozol, který v současnosti užíváte může vyvolávat řadu nežádoucích účinků. Patří k nim např. změny tělesné hmotnosti, přičemž často (tj. 1-10 % pacientek) se vyskytuje její zvýšení a méně často (tj. 0,1-1 % pacientek) se pak vyskytuje její snížení. Letrozol však obecně hladinu krevního cukru neovlivňuje. Vámi popisované zvýšení glykémie tak nepatří mezi nežádoucí účinky letrozolu. Za zvýšení glykémie jsou odpovědné jiné hormony, např. glukokortikoidy, které glykémii ovlivňují poměrně významně, a mohou dokonce vyvolat vznik diabetu 2. typu. Nevím jaké léky dále užíváte, postupné zvyšování glykémie mohou vedle glukokortikoidů vyvolat např. některé léky používané při léčbě vysokého krevního tlaku, zvýšení glykémie mohou také způsobit některé léky používané u hypercholesterolémie.

  Doporučil bych Vám proto kontaktovat Vašeho praktického lékaře. Ten může zhodnotit Vaší terapii a případně provést její změny. Může Vám také nechat provést glukózový toleranční zátěžový test, což je poměrně jednoduché vyšetření, které odpoví na otázku zda máte porušenou regulaci krevního cukru a zda je vhodná nebo dokonce nutná léčba. S tímto vyšetřením není třeba čekat na kontrolní vyšetření, které máte naplánováno na září a můžete jej podstoupit ještě o prázdninách, ať se zbytečně nestresujete.

  Držím palce a jsem s přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Kdy bude k dispozici nový inzulin ICODEC? Bude to do konce tohoto roku? Jaké jsou doplatky na GLP-1 diabetikem? Děkuji za odpověď. Tomáš
  věk: 72 let výška: 178 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,

  insulin isodec je v současné době ve třetí fázi klinického zkoušení a dosud není v Evropě, tedy ani v ČR registrován. Je obtížné odpovědět na otázku, kdy bude tento nový typ insulinu, který se aplikuje 1krát za týden, dostupný pro pacienty, je však téměř jisté, že to nebude do konce letošního roku. Nejprve totiž budou muset být dokončeny všechny studie fáze III klinického hodnocení, teprve poté bude možné, aby výrobce požádal o registraci, konečně následně bude třeba, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv v Praze přiznal tomuto léčivu úhradu.

  Co se týká doplatků na léčiva ze skupiny analogů GLP-1 ze strany pacienta pak je nutné uvést, že přibližně do konce července 2020 byly informace o doplatcích na léky uváděny na portálu Ministerstva zdravotnictví (https://staryweb.mzcr.cz/leky.aspx), kde bylo možné pouze zadat název léku. Nyní je možné se buď obrátit s dotazem na jakoukoliv lékárnu (kde lze získat konkrétní informaci o výši doplatku, doplatky se však mohou v jednotlivých lékárnách lišit) nebo zjistit nejvyšší možný teoretický doplatek na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz), kde se nejprve vstoupí do části vyhledávání léků: https://www.sukl.cz/modules/medication/search.php, následně se vyplní název léčiva, např. VICTOSA, klikne se na název přípravku a na horní liště se vybere záložka "ceny a úhrady". Upozorňuji, že léky ze skupiny analog GLP-1 mají stanoveny dvě úhrady, jednu tzv. základní a jednu tzv. další zvýšenou. Je tedy důležité vědět, zda lékař lék předepsal v režimu základní nebo jedné další zvýšené úhrady (to musí být vyznačeno na receptu). Výše doplatku se pak pochopitelně liší. Nejvyšší možný doplatek v případě léčivého přípravku VICTOSA v základní úhradě aktuálně činí 1 867,92 Kč (balení 2x3ml), doplatek v případě další zvýšené úhrady aktuálně činí 587,12 Kč (za balení 2x3 ml).

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Úhrada inzulínu pacientem

  Linda

  věk: 28 let výška: 167 cm váha: 63 kg

  Odpověď

  Milá Lindo,

  kroutíme s panem redaktorem Šimkem nad vaším příspěvkem hlavou a přemýšlíme, na copak se asi ptáte. Nebo jen tak nostalgicky přemýšlíte, jaké by to bylo krásné, kdyby v Česku měli pacienti za inzulín v lékárnách platit?

  Většina inzulínů je totiž v lékárnách skutečně bez doplatku, i když v některých lékárnách může být určitý doplatek (asi do 10% ceny) u některých inzulínů požadován. Pokud to někomu vadí, může si však recept vyzvednout v jiné lékárně či případně požádat o předpis inzulínu jiného, kde žádný doplatek není. Doplatek se většinou týká jen nových inzulínových přípravků, které ale prakticky vždy lze nahradit přípravkem sice starším, ale plně bezpečným a účinným, takže to léčbu nijak neohrožuje.

  V České republice ale žijí také osoby s diabetem, zpravidla cizinci, které zde nemají zdravotní pojištění a za inzulín musejí platit plnou cenu. Plná cena 5 inzulínových per např. Lantus Solostar je asi 1290 Kč, přičemž v mnoha lékárnách není nutný žádný doplatek. Nepojištěný cizinec však musí zaplatit plnou cenu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám cukrovku 2 typu 21 let. Jsem po Tx ledviny, kreat 70-90. Beru Prednyson, 5mg. Ráno. Ranní glykémie 4.5, poledne kolem 9, večer kolem 13-15. Ráno si píchám Levemir 6 j. v 9 h. Prý to obchází občasné hypoglykémie. Večer beru 500 mg. GLUKOPHAGE. DLOUHÝ CUKR MÁM OPAKOVANĚ 43-48. Je moje medikace zprávná? Děkuji Lenka
  věk: 50 let výška: 163 cm váha: 67 kg

  Odpověď

  Milá Lenko,

  ve vašem případě se tedy zřejmě jedná o tzv. potransplantační diabetes, který má charakter podobný diabetu 2. typu. Na jeho vzniku se kromě určitých osobních vloh podílejí zpravidla imunosupresivní léčba, dost často nadváha, nedostatek pohybu a také někdy předchozí průběh onemocnění ledvin, které vedlo až k nutnosti transplantace. Většinou je snížená účinnost vašeho vlastního inzulínu a tuto poruchu zhoršuje Prednison. Nepříznivě ale mohou působit i jiné imunosupresivní léky, na prvním místě takrolimus, který většina pacientů po transplantaci užívá. Ten naopak spíše snižuje sekreci inzulínu. Oba dva léky jsou ale velmi důležité, a tak pokud to není nutné, je vhodné v jejich užívání pokračovat.

  Na prvním místě bych vám doporučoval přísnější dietu s menším obsahem sacharidů a celkových kalorií, vy ale nemáte nadváhu (uvádíte 67 kg), a tak asi dietu držíte.

  Vyrovnání vašeho diabetu je celkem dobré, ale nikoliv výborné. Máte dobrou funkci štěpu ledviny, a tak můžete v klidu pokračovat v léčbě Glucophage, přičemž dávka 500 mg je docela nízká, mohla byste i 2x 500 mg.

  Nerozumím úplně tomu, co máte na mysli tím, že "Levemir obchází hypoglykémie". Večer máte glykémie zvýšené, a tak byste měla mít inzulínu spíše více. Nabízí se podávání malých dávek rychle působícího inzulínu před jídly tak, aby se po jídle glykémie nezvyšovaly. V první fázi by asi ale stálo za to zkusit zvýšit dávku toho Levemiru, nebo dokonce používat inzulín Lantus, který bude spolehlivě působit do večera.

  Hodnotu glykovaného hemoglobinu máte dobrou, nicméně určitě bude pro vaši ledvinu dobré, když bude cukrovka vyrovnána co nejlépe. Proto byste se měla pravidelně měřit, nebo dokonce používat senzor (např. Freestyle Libre) a na glykémii dohlížet. Teď bych zvýšil ten Levemir třeba na 16 j. ráno a dával si pozor na dietu.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, Momentálně jsem 23tt. Je to mé druhé těhotenství. V prvním jsem měla těhotenskou cukrovku a měla jsem brát léky Glukophage, bylo mi po nich nevolno. Teď při druhém těhotenství užívám cca 10 dní Metformin Teva XR k upravení ranních lačných hodnot. Zatím mi stačí jeden prášek 500 mg na srovnání hodnot. V příbalovém letáku je psáno, že cukrovka v těhotenství se smí léčit pouze inzulínem. U inzulínu se hodně bojím hypoglykemického šoku. Ale momentálně jsem i nervózní, protože nevím, zda užíváním metforminu nemůžu ublížit miminku. Vím, že prochází přes placentu i do plodu, což inzulín ne. Nejsem si tedy jistá, co je bezpečnější. Můžete mi, prosím, shrnout jaká jsou vůbec rizika užívání metforminu pro plod? Případně pro a proti metformin a inzulin? Děkuji
  věk: 41 let výška: 175 cm váha: 82 kg těhotenství: 23. týden

  Odpověď

  Dobrý den, 

  oba léky tj. metformin i inzulín jsou v těhotenství prověřeny řadou studií a lety zkušeností v praxi. Jsou tedy bezpečné. Stručně Vám napíšu to nejdůležitější. Podrobněji najdete na 

  Když dieta a pohyb nestačí | cukrovka

  Metformin

  výhody:  tabletky, menší váhové přírůstky v těhotenství, méně hypoglykémií matky i dítěte, 

  nevýhody:  někdy delší nástup účinnosti a menší účinnost, prostupuje placentou - ale dle výzkumů bezpečný

  Inzulín

  výhody: rychlejší nástup účinnosti, neprostupuje placentou

  nevýhody: injekce, větší riziko hypoglykémie (při dodržení doporučení velmi vzácné)

  s pozdravem 

  (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem silnější celý život, je mi 65, prodělala jsem silný zánět slinivky, cítím se dobře, ale poslední 3 měsíce jsem prošla životními kotrmelci a velké stresy, lékař mi vyšetřením zjistil hodnotou 6.9 a napsal Metformin 1 x denně, nezačala jsem ho ještě brát, upravila jsem životosprávu, přidala pohyb, psychický stav se zlepšil, měřím se glukometrem a hodnoty se snížily na 5.6 max 6.00, prosím je nutné brát lék Metformin? Děkuji Milada
  věk: 65 let výška: 168 cm váha: 111 kg

  Odpověď

  Vážená Milado,

  metformin je dobře účinný a bezpečný základní lék pro léčbu diabetu 2. typu. Používá se i u osob s porušenou glukózovou tolerancí, kterým pomáhá předejít přechodu do stádia zjevného diabetu. Pomáhá také s obezitou. Proto si myslím, že tento lék je pro vás vhodný a nemusíte se ho bát.

  Pokud ale jsou vaše glykémie takové, jak uvádíte, tak současně není metformin pro vás nezbytný. Dobrá dieta a pohyb mohou vykonat více, než tento jeden lék. Většina lidí ale s dietním omezením nevydrží.

  Proto vám lék doporučuji, ale nenutím vám jej.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!