Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

644 dotazů

  • Dotaz

    Mám cukrovku 2 typu a beru tyto léky. Jednou týdně Trulicity 1,5mg , Siofor 1000mg 1-1-1,Repaglinide 0,5mg 1-0-1,a na tlak Triplixam 10mg/2,5mg/5mg 1-0-0 Při poslední kontrole jsem měl glykémii na lačno 8,05. Vojta
    věk: 61 let výška: 182 cm váha: 135 kg

    Odpověď

    Milý Vojtěchu, kombinace léků, které užíváte, je vhodná. Vy ale mějte na paměti, že tyto léky jsou především doplněk k diabetické dietě, která ve vašem případě má mít výrazně sníženou kalorickou hodnotu. Žádný z vašich léků, ba ani inzulín, nedokáže korigovat velký přísun sacharidů a vysokou kalorickou hodnotu jídel. Přinejmenším mohou pomoci, aby se jídlo lépe ukládalo do zásob a zbytečně vám v krvi nekolovalo příliš glukózy.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Vloni na jaře jsem absolvovala oboustrannou mastektomii pro invazivní lobulární karcinom prsu a v létě 5 týdnu radioterapie. Nádor je hormonálně závislý, takže mi byla předepsána léčba inhibitorem aromatázy (nejprve anastrozol, pro zhoršení deprese výměna za letrozol). Beru cca 15 měsíců. Od začátku letošního roku pozoruji úbytek váhy (cca 4 kg za 6 měsíců), nechutenství nemám, zároveň roste hladina cukru (postupně z 5,3 před diagnózou nádoru na 6 nalačno při kontrole 14. 6. 2021). Zároveň mírný nárůst onkomarkerů (Ca 15-3 2x za sebou lehce nadhraniční). Chtěla bych se zeptat, zda může nárůst cukru souviset s hormonální léčbou a zda to vysvětluje i úbytek na váze. Vzhledem k tomu, že hormonální léčba je plánována na 5-10 let, budu se muset připravit i na léčbu cukrovky? V září jsem objednána na UZ vyšetření hrudní stěny a břicha ke kontrole remise rakoviny. Předem děkuji za odpověď a přeji krásné léto. Eva
    věk: 62 let výška: 169 cm váha: 56 kg

    Odpověď

    Vážená paní Evo, přeji dobrý den,

    lék letrozol, který v současnosti užíváte může vyvolávat řadu nežádoucích účinků. Patří k nim např. změny tělesné hmotnosti, přičemž často (tj. 1-10 % pacientek) se vyskytuje její zvýšení a méně často (tj. 0,1-1 % pacientek) se pak vyskytuje její snížení. Letrozol však obecně hladinu krevního cukru neovlivňuje. Vámi popisované zvýšení glykémie tak nepatří mezi nežádoucí účinky letrozolu. Za zvýšení glykémie jsou odpovědné jiné hormony, např. glukokortikoidy, které glykémii ovlivňují poměrně významně, a mohou dokonce vyvolat vznik diabetu 2. typu. Nevím jaké léky dále užíváte, postupné zvyšování glykémie mohou vedle glukokortikoidů vyvolat např. některé léky používané při léčbě vysokého krevního tlaku, zvýšení glykémie mohou také způsobit některé léky používané u hypercholesterolémie.

    Doporučil bych Vám proto kontaktovat Vašeho praktického lékaře. Ten může zhodnotit Vaší terapii a případně provést její změny. Může Vám také nechat provést glukózový toleranční zátěžový test, což je poměrně jednoduché vyšetření, které odpoví na otázku zda máte porušenou regulaci krevního cukru a zda je vhodná nebo dokonce nutná léčba. S tímto vyšetřením není třeba čekat na kontrolní vyšetření, které máte naplánováno na září a můžete jej podstoupit ještě o prázdninách, ať se zbytečně nestresujete.

    Držím palce a jsem s přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kdy bude k dispozici nový inzulin ICODEC? Bude to do konce tohoto roku? Jaké jsou doplatky na GLP-1 diabetikem? Děkuji za odpověď. Tomáš
    věk: 72 let výška: 178 cm váha: 110 kg

    Odpověď

    Vážený pane Tomáši, přeji dobrý den,

    insulin isodec je v současné době ve třetí fázi klinického zkoušení a dosud není v Evropě, tedy ani v ČR registrován. Je obtížné odpovědět na otázku, kdy bude tento nový typ insulinu, který se aplikuje 1krát za týden, dostupný pro pacienty, je však téměř jisté, že to nebude do konce letošního roku. Nejprve totiž budou muset být dokončeny všechny studie fáze III klinického hodnocení, teprve poté bude možné, aby výrobce požádal o registraci, konečně následně bude třeba, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv v Praze přiznal tomuto léčivu úhradu.

    Co se týká doplatků na léčiva ze skupiny analogů GLP-1 ze strany pacienta pak je nutné uvést, že přibližně do konce července 2020 byly informace o doplatcích na léky uváděny na portálu Ministerstva zdravotnictví (https://staryweb.mzcr.cz/leky.aspx), kde bylo možné pouze zadat název léku. Nyní je možné se buď obrátit s dotazem na jakoukoliv lékárnu (kde lze získat konkrétní informaci o výši doplatku, doplatky se však mohou v jednotlivých lékárnách lišit) nebo zjistit nejvyšší možný teoretický doplatek na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz), kde se nejprve vstoupí do části vyhledávání léků: https://www.sukl.cz/modules/medication/search.php, následně se vyplní název léčiva, např. VICTOSA, klikne se na název přípravku a na horní liště se vybere záložka "ceny a úhrady". Upozorňuji, že léky ze skupiny analog GLP-1 mají stanoveny dvě úhrady, jednu tzv. základní a jednu tzv. další zvýšenou. Je tedy důležité vědět, zda lékař lék předepsal v režimu základní nebo jedné další zvýšené úhrady (to musí být vyznačeno na receptu). Výše doplatku se pak pochopitelně liší. Nejvyšší možný doplatek v případě léčivého přípravku VICTOSA v základní úhradě aktuálně činí 1 867,92 Kč (balení 2x3ml), doplatek v případě další zvýšené úhrady aktuálně činí 587,12 Kč (za balení 2x3 ml).

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Úhrada inzulínu pacientem

    Linda

    věk: 28 let výška: 167 cm váha: 63 kg

    Odpověď

    Milá Lindo,

    kroutíme s panem redaktorem Šimkem nad vaším příspěvkem hlavou a přemýšlíme, na copak se asi ptáte. Nebo jen tak nostalgicky přemýšlíte, jaké by to bylo krásné, kdyby v Česku měli pacienti za inzulín v lékárnách platit?

    Většina inzulínů je totiž v lékárnách skutečně bez doplatku, i když v některých lékárnách může být určitý doplatek (asi do 10% ceny) u některých inzulínů požadován. Pokud to někomu vadí, může si však recept vyzvednout v jiné lékárně či případně požádat o předpis inzulínu jiného, kde žádný doplatek není. Doplatek se většinou týká jen nových inzulínových přípravků, které ale prakticky vždy lze nahradit přípravkem sice starším, ale plně bezpečným a účinným, takže to léčbu nijak neohrožuje.

    V České republice ale žijí také osoby s diabetem, zpravidla cizinci, které zde nemají zdravotní pojištění a za inzulín musejí platit plnou cenu. Plná cena 5 inzulínových per např. Lantus Solostar je asi 1290 Kč, přičemž v mnoha lékárnách není nutný žádný doplatek. Nepojištěný cizinec však musí zaplatit plnou cenu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám cukrovku 2 typu 21 let. Jsem po Tx ledviny, kreat 70-90. Beru Prednyson, 5mg. Ráno. Ranní glykémie 4.5, poledne kolem 9, večer kolem 13-15. Ráno si píchám Levemir 6 j. v 9 h. Prý to obchází občasné hypoglykémie. Večer beru 500 mg. GLUKOPHAGE. DLOUHÝ CUKR MÁM OPAKOVANĚ 43-48. Je moje medikace zprávná? Děkuji Lenka
    věk: 50 let výška: 163 cm váha: 67 kg

    Odpověď

    Milá Lenko,

    ve vašem případě se tedy zřejmě jedná o tzv. potransplantační diabetes, který má charakter podobný diabetu 2. typu. Na jeho vzniku se kromě určitých osobních vloh podílejí zpravidla imunosupresivní léčba, dost často nadváha, nedostatek pohybu a také někdy předchozí průběh onemocnění ledvin, které vedlo až k nutnosti transplantace. Většinou je snížená účinnost vašeho vlastního inzulínu a tuto poruchu zhoršuje Prednison. Nepříznivě ale mohou působit i jiné imunosupresivní léky, na prvním místě takrolimus, který většina pacientů po transplantaci užívá. Ten naopak spíše snižuje sekreci inzulínu. Oba dva léky jsou ale velmi důležité, a tak pokud to není nutné, je vhodné v jejich užívání pokračovat.

    Na prvním místě bych vám doporučoval přísnější dietu s menším obsahem sacharidů a celkových kalorií, vy ale nemáte nadváhu (uvádíte 67 kg), a tak asi dietu držíte.

    Vyrovnání vašeho diabetu je celkem dobré, ale nikoliv výborné. Máte dobrou funkci štěpu ledviny, a tak můžete v klidu pokračovat v léčbě Glucophage, přičemž dávka 500 mg je docela nízká, mohla byste i 2x 500 mg.

    Nerozumím úplně tomu, co máte na mysli tím, že "Levemir obchází hypoglykémie". Večer máte glykémie zvýšené, a tak byste měla mít inzulínu spíše více. Nabízí se podávání malých dávek rychle působícího inzulínu před jídly tak, aby se po jídle glykémie nezvyšovaly. V první fázi by asi ale stálo za to zkusit zvýšit dávku toho Levemiru, nebo dokonce používat inzulín Lantus, který bude spolehlivě působit do večera.

    Hodnotu glykovaného hemoglobinu máte dobrou, nicméně určitě bude pro vaši ledvinu dobré, když bude cukrovka vyrovnána co nejlépe. Proto byste se měla pravidelně měřit, nebo dokonce používat senzor (např. Freestyle Libre) a na glykémii dohlížet. Teď bych zvýšil ten Levemir třeba na 16 j. ráno a dával si pozor na dietu.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, Momentálně jsem 23tt. Je to mé druhé těhotenství. V prvním jsem měla těhotenskou cukrovku a měla jsem brát léky Glukophage, bylo mi po nich nevolno. Teď při druhém těhotenství užívám cca 10 dní Metformin Teva XR k upravení ranních lačných hodnot. Zatím mi stačí jeden prášek 500 mg na srovnání hodnot. V příbalovém letáku je psáno, že cukrovka v těhotenství se smí léčit pouze inzulínem. U inzulínu se hodně bojím hypoglykemického šoku. Ale momentálně jsem i nervózní, protože nevím, zda užíváním metforminu nemůžu ublížit miminku. Vím, že prochází přes placentu i do plodu, což inzulín ne. Nejsem si tedy jistá, co je bezpečnější. Můžete mi, prosím, shrnout jaká jsou vůbec rizika užívání metforminu pro plod? Případně pro a proti metformin a inzulin? Děkuji
    věk: 41 let výška: 175 cm váha: 82 kg těhotenství: 23. týden

    Odpověď

    Dobrý den, 

    oba léky tj. metformin i inzulín jsou v těhotenství prověřeny řadou studií a lety zkušeností v praxi. Jsou tedy bezpečné. Stručně Vám napíšu to nejdůležitější. Podrobněji najdete na 

    Když dieta a pohyb nestačí | cukrovka

    Metformin

    výhody:  tabletky, menší váhové přírůstky v těhotenství, méně hypoglykémií matky i dítěte, 

    nevýhody:  někdy delší nástup účinnosti a menší účinnost, prostupuje placentou - ale dle výzkumů bezpečný

    Inzulín

    výhody: rychlejší nástup účinnosti, neprostupuje placentou

    nevýhody: injekce, větší riziko hypoglykémie (při dodržení doporučení velmi vzácné)

    s pozdravem 

    (odpovídá MUDr. Kateřina Anderlová, Ph.D., Diabetologická a interní ambulance porodnice „U Apolináře“ VFN a 1. LF UK v Praze)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, jsem silnější celý život, je mi 65, prodělala jsem silný zánět slinivky, cítím se dobře, ale poslední 3 měsíce jsem prošla životními kotrmelci a velké stresy, lékař mi vyšetřením zjistil hodnotou 6.9 a napsal Metformin 1 x denně, nezačala jsem ho ještě brát, upravila jsem životosprávu, přidala pohyb, psychický stav se zlepšil, měřím se glukometrem a hodnoty se snížily na 5.6 max 6.00, prosím je nutné brát lék Metformin? Děkuji Milada
    věk: 65 let výška: 168 cm váha: 111 kg

    Odpověď

    Vážená Milado,

    metformin je dobře účinný a bezpečný základní lék pro léčbu diabetu 2. typu. Používá se i u osob s porušenou glukózovou tolerancí, kterým pomáhá předejít přechodu do stádia zjevného diabetu. Pomáhá také s obezitou. Proto si myslím, že tento lék je pro vás vhodný a nemusíte se ho bát.

    Pokud ale jsou vaše glykémie takové, jak uvádíte, tak současně není metformin pro vás nezbytný. Dobrá dieta a pohyb mohou vykonat více, než tento jeden lék. Většina lidí ale s dietním omezením nevydrží.

    Proto vám lék doporučuji, ale nenutím vám jej.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, po kolapsu dne 20.4- který nevím čím byl způsobený jsem navštívil praktického lékaře dne 21.4.21 kde mi odebrali krev, na kontrole dne 22.4.21 mi vystavil diabetologickou průkazku, hodnota cukru z 21.4.21: 20,9 mmo/l, další odběr jsem měl 6.5.21 hodnota cukru: 16,2mmol/l po jídle, poslední měření bylo 18.5.21 hodnota cukru:9,3mmol/l po jídle . Užíval jsem Metformin 500mg 2x denně od 22.4.2021 do 6.5.21. Na kontrole dne 6.5.21 mi PL změnil užívání Metforminu na 3x denně/500mg. Doma žádné měření cukru nedělám. Měl bych si sledovat hladinu cukru i doma pomocí glukometru mezi návštěvami u PL? Jak se stanovuje správná léčba diabetu? K PL jdu na kontrolu 21.6.21. Moje váha 22.4: 125kg, 18.5. 116kg. Užívám léky: Furon 40mg/, Detralex 500mg, Concor 5mg , Prestarium neo a Pradaxa 150mg a Kalnormin. Karel
    věk: 73 let výška: 175 cm váha: 116 kg

    Odpověď

    Milý Karle, z kusých informací vyplývajících z vašeho dotazu usuzuji takto:

    • Prodělal jste blíže nepopsaný kolaps a následně vám byl zjištěn diabetes s vysokými glykémiemi.
    • Máte výraznou nadváhu, i když jste v poslední době zhubnul. Mohlo jít také částečně o hubnutí v důsledku vysokých glykémií, kdy velká část cukru se dostává do močí a také dochází k výrazným ztrátám tekutin.
    • Také už nejste nejmladší a z nějakého důvodu užíváte účinnou antikoagulační léčbu, což může být z důvodu dříve prodělané žilní trombózy nebo kvůli fibrilaci síní.
    • Po zahájení léčby metforminem a zřejmě i po  zařazení diety se vyrovnání diabetu zlepšilo, ale není jasné, jak moc.

    Tolik informace o vás.

    Měl byste si nyní uvědomit, že diabetes je „vaše“ onemocnění a na vás bude záležet, jak dobře bude léčené. Špatně léčený diabetes se určitě odrazí na vašem zdravotním stavu. Měl byste proto informace o diabetu trochu nastudovat a případně si to nechat vysvětlit od vašeho lékaře, dietní sestry a případně od diabetologa. Není to otázka 10 minut, ale spíše několika alespoň 20 minutových lekcí. Také byste ale potřebné informace mohl získat na našem webu. Začít můžete třeba zde:

    https://www.cukrovka.cz/cukrovka-typu-2-2

    ale pro vás důležitých pasáží je na našem webu mnohem více.

    V prvé řadě byste měl vědět, proč u vás k takové poruše došlo. Ačkoliv vás podrobněji neznám, určitě se u vás postupně zhoršovala citlivost vůči působení vašeho vlastního inzulínu, která nakonec vyústila k vyčerpání vašich inzulín produkujících buněk. Přispěly k tomu kromě osobních vloh zejména obezita a nedostatek pohybu.

    Nyní byste si měl začít vyrovnání diabetu samostatně kontrolovat. Osobní glukometr určitě potřebujete a bude zatím potřebné měřit se několikrát denně, a to na lačno i po jídle. Lékař by vám měl stanovit určité cílové hodnoty glykémií, které budou záviset na vašich osobních schopnostech a odhodlání, ale také na další potřebné léčbě. Bylo by ale dobré, kdyby byly vaše ranní glykémie zhruba pod 6 mmol/l a po jídle aby nestoupaly nad zhruba 9 mmol/l, i když lepší by byly hodnoty do 7.

    Dlouhodobé vyrovnání diabetu se dá kontrolovat také podle výsledků glykovaného hemoglobinu, který má smysl hodnotit zhruba vždy po 3 měsících.

    Pokud nebudou vaše glykémie vyhovující, měl byste uvážit několik věcí:

    • Dodržuji opravdu dietu? Daří se mi alespoň trochu hubnout? Nejím příliš sacharidů (pro vás by jistě stačilo maximálně 180 g denně.
    • Dělám něco pro svoji fyzickou zdatnost? Pohybuji se intenzivně alespoň 30 – 40 min. denně?
    Mám dostatečné léky a používám je správně? Pokud by předchozí dva body nestačily k efektu, asi by byla vhodná další léčba

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Může užívání Novalginu na chronickou bolest zvyšovat hladinu cukru. Jaroslava
    věk: 76 let výška: 170 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Vážená paní Jaroslavo, přeji dobrý den,

    lék Novalgin obsahuje léčivou látku metamizol s významným analgetickým účinkem. Výhodou metamizolu je jeho malý vliv na osud jiných léků, to znamená že má metamizol nízký výskyt lékových interakcí. Není znám negativní vliv metamizolu na hladinu krevního cukru. Užívání metamizolu může ovlivňovat výsledky některých laboratorních vyšetření, avšak nikoliv hladiny krevního cukru.

    Metamizol však může vyvolávat jiné nežádoucí účinky, proto je nezbytné se při jeho užívání řídit radou lékaře, zejména z hlediska velikosti dávky a počtu denních dávek.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Začal jsem místo jardiance používat invokana. Můžete mi sdělit eventuelní vedlejší účinky ,případně vaše výhrady? děkuji. Rudolf
    věk: 79 let výška: 180 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milý Rudolfe, mezi oběma léky nejsou velké rozdíly. Patří do stejné lékové skupiny a oba zlepšují vyrovnání diabetu, způsobují to, že část glukózy z vaší krve se dostává do moči a oba mají prokázané příznivé účinky na další průběh onemocnění ledvin a srdce, která mohou provázet diabetes.

    Rovněž nežádoucí účinky obou léků jsou téměř stejné. Především byste měl vědět, že zvýšené vylučování cukru do moči může mít za následek vznik močových infekcí a také kvasinkového zánětu v oblasti předkožky. Bývá to způsobeno tím, že moč obsahující cukr může lehce ulpívat v okolí močové trubice. Pomoci může dobrá hygiena, tedy řádné „otřepání“ u mužů a případně šetrné omytí  či použití protikvasinkové masti. Je to jistě uvedeno i v příbalovém letáku.

    Proč vám pan doktor vyměnil léky, není jasné. U obou léků proběhly rozsáhlé klinické studie a ne každá se zaměřila úplně na totéž. Když se tedy podaří něco dalšího příznivého prokázat u jednoho z nich, lékaři mohou potom řídit volbu podle těchto prokázaných výsledků.

    Oba léky se nemají podávat v pokročilém stádiu onemocnění ledvin. Už jen proto, že jejich působení probíhá především v ledvinách. Je-li tedy jejich funkce výrazně snížena, tyto léky ztrácí svůj antidiabetický efekt. Nicméně u lehčích forem mohou naopak oba léky působit na onemocnění ledvin příznivě.

    Pokračujte tedy klidně v léčbě jedním z těchto léků (jsou i další z této skupiny) a dodržujte preventivní hygienu, jak jsem vám popsal.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!