Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

722 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den. Dostala jsem lék Trulicity na léčbu diabetes 2. typu. Jak dlouho trvá nástup účinnosti tohoto léku? Aplikovala jsem první injekci a po 5 dnech jsem ještě nezaznamenala zlepšení. Děkuji za odpověď. Jitka 
    věk: 77 let výška: 162 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milá Jitko, lék Trulicity má více účinků. Podporuje sekreci inzulínu, zlepšuje jeho účinnost a působí také na zažívací ústrojí a snižuje pocit hladu. To vše má za následek, že lidé většinou méně jedí, mají sklon k poklesu hmotnosti a postupně se jim zlepšuje vyrovnání diabetu.

    Zahájení léčby bývá spojeno někdy s pocitem mírné nevolnosti v souvislosti s jídlem, která je ale často považována za žádoucí, protože lidé pak méně jedí. Proto se léčba zahajuje nízkou dávkou, která se potom podle tolerance a efektu zvyšuje v průběhu týdnů. Léčebný efekt lze tedy očekávat spíše po měsíční léčbě, či později. Výhodou léku je, že míří na skutečné příčiny diabetu 2. typu a tím pomáhá. Jeho efekt lze ale zmařit, pokud pacient nedodržuje dietní režim. Pokud by se plná dávka nasadila hned, řada osob by lék pro špatnou toleranci předčasně odmítla.

    Doporučuji vám tedy vytrvat minimálně 6 měsíců. Za 6 měsíců by měla hladina glykovaného hemoglobinu klesnout alespoň o 7 % z původní hodnoty. Tedy pokud byste měla výchozí hodnotu např. 70 mmol/mol, měla by hodnota za 6 měsíců klesnout přibližně pod 65 mmol/mol. Jinak by lék zdravotní pojišťovna dále nehradila. Jen znovu opakuji: lék nefunguje automaticky. Podporuje vaši snahu, ale ta musí být!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den paní doktorko, chtěl bych vás požádat o radu.Je mi 40 let, vážil jsem 88 kilo. Před půl rokem mi byl náhodně zjištěn zvýšený cukr. Při laboratorním vyšetření v říjnu 2021 byly zjištěny i vyšší jaterní testy. Cukr 10,5; ALT 1,27; AST 0,85; GMP 2,56; celkový cholesterol 6. Příčinou byla jistě špatná životospráva, přejídání. Mám sedavé zaměstnání u počítače. Od té doby držím netučnou diabetickou dietu. Byl nasazen Stadamet, který neměl žádný účinek a pro špatný vliv na játra jsem ho vysadil. V prosincu 2021: cukr 7,7; ALT 1,67; AST 0,96; GMP 2,87. Stále už jen při dietě. V únoru 2022: cukr 7,7; ALT 1,75; AST 0,91; GMP 2,42; BIL20,4. Až v březnu 2022 jsem se dostal do ordinace internisty. Cukr 6,2 (ale jen z glukometru),dlouhodobý cukr 49. Cholesterol jsem snížil na 5. Váhu na 80 kilo. Nasazen lék Januvia. Beru ho měsíc a cukr na glukometru mám 6,5; 6,6 což jsem jenom při dietě bez prášku měl nižší 6,2; 5,8. U léku Januvia déle trvá než zabere? Na játra beru Lagosu. Jakou léčbu, jaké vyšetření na mé zdravotní potíže byste zvolila? Zvýšený cukr a špatné jaterní testy mají něco společného? Jak snížit tuk v játrech? Moc děkuji za radu a pomoc. Lukáš 
    věk: 41 let výška: 178 cm váha: 80 kg

    Odpověď

    Milý Lukáši, z vašeho líčení nelze tak snadno zjistit, o jaký typ diabetu se jedná. Nebyl jste výrazně obézní a nyní jste zhubnul, úmyslně. Připouštíte, že jste jedl dříve nezdravě a hodně, navíc se málo pohybujete. Jde tedy nejspíše o diabetes 2. typu, ale o tom spíše rozhodne čas.

    Měl byste být řádně poučen o dietě. Pro vás by bylo vhodné mít v dietě asi 180 g sacharidů, což je poměrně málo oproti tomu, co jste dříve asi jedl. Také byste měl omezovat živočišné tuky a všechna tučná jídla. Podle svých možností a podle své vůle byste se měl denně aktivněji fyzicky pohybovat minimálně 30 minut, ale já vám silně doporučuji alespoň hodinu. To by mohlo pomoci stejně dobře nebo dokonce lépe než tablety. Metformin není špatný lék a na játra není nijak nebezpečný.

    Zvýšené „jaterní testy“ můžete mít skutečně ze ztučnění jater. Jen k tomu nejste zase tak moc obézní. Ale někdo k tomu může mít sklony i při mírné nadváze. Velmi to zhoršuje alkohol!! Zvláště u predisponovaných osob. Funguje na to totéž, co na cukrovku. Navíc je ale nutné abstinovat od alkoholu. A metformin je na to vysloveně dobrý lék. Asi by se pro vás hodil v kombinaci s tou Januvií, kombinovaný lék se jmenuje Janumet. Ale vězte, že ta dieta funguje ještě lépe.

    Diabetes 2. typu a nejčastější typ ztučnění jater jsou obojí součástí tzv. syndromu inzulínové rezistence. Na obojí fungují stejná opatření. Vyšší glykémie je obrazem nedostatečné účinnosti inzulínu na sacharidový metabolismus, hyperlipoproteinémie je vyvolána (zejména) nedostatečnou citlivostí na inzulín v oblasti tukového metabolismu.

    Vaše výsledky nejsou nijak dramatické. Tak si vezměte mé ponaučení k srdci. Nastudujte něco o dietě, ale hlavně to dodržujte. A zlepšujte svoji fyzickou kondici. Nakonec vám to udělá radost.

    Jaterní testy ale mohou být zvýšené i z jiných příčin, např. po proběhlém virovém onemocnění, po přílišném popíjení alkoholu, ale i z jiných důvodů. Pokud tedy poctivá dieta po dalších 3 měsících nezabere, bude nutné hledat i jiné příčiny.

    Lagosu klidně užívejte, zázraky ale nečekejte. Ale je to lék bezpečný. Metformin vám ale bude fungovat spíš.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám dva dotazy. Užívám ozempic 5. týden. Dosud žádné nežádoucí účinky, kromě občasného bolení žaludku, když jsem to přehnal s jídlem. Zhubl jsem asi 4kg. Nyní bych měl zvýšit dávku na 0,5mg, jenže mám obavy, co to se mnou udělá. Jaké mají zkušenosti Vaši pacienti při navýšení? Nicméně mi přijde, že 0,25mg přestává fungovat a vrací se mi chutě. Dále mě čeká operace v celkové narkoze. V letáku se žádná zmínka o kontraindikaci s anestezií nepíše, tak nevím, zda musím vysazovat? Popřípadě kdy bych měl přestat? Žádné jiné léky neužívám. Děkuju moc.

    Odpověď

    Dobrý den,

    lék Ozempic se k dosažení maximálního účinku obvykle titruje (tedy dávka navyšuje) po měsíci. Navýšení z dávky 0,25mg na 0,5mg většinou pacienti tolerují dobře. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, tak obvykle do 2-4 týdnů mizí. Navýšení obvykle doporučujeme, protože má větší efekt na váhovou redukci a na zlepšení kompenzace diabetu. Nebála bych se tedy. Je možné uvažovat i o dalším navyšování na 1mg, který již bývá pacienty o trochu hůře tolerován. Obvykle dosáhneme tolerance úpravou stravy (malé porce, málo tučného, pravidelná strava). Pokud by Vám navýšení nedělalo dobře, vrátíte se na takovou dávku, kterou budete tolerovat.

    Co se týče operačních zákroků a anestezie, není nutné lék vysazovat, aplikujte podle zvyklostí 1x týdně. Pouze pokud by podání zasahovalo do dne operace, doporučuji Vám dávku odložit 2 až 3 den po operaci. Tedy na dobu, až budete normálně jíst.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím o radu, již jsem zkoušela co se dá.
    Snížením jídla objeví se třes, musím se doplnit cukrem.
    Posílám léky které beru.
    Rentgeny a další vyšetření byly uspokojivé.

    Marie

    věk: 67 let výška: 160 cm váha: 145 kg

    Odpověď

    Milá Marie,

    seznam léků, které užíváte, se bohužel ke mně nedostal. Zejména je důležité, zda máte diabetes, a pokud ano, zda berete inzulín nebo nějaké léky, které stimulují uvolňování inzulínu. 

    Pokud byste takové léky brala, je klidně možné, že vám vyvolávají příliš nízké hodnoty krevního cukru, tedy hypoglykémii.

    Pokud se ale na diabetes neléčíte, tak se asi jedná o "falešné" příznaky hypoglykémie, kterými si vaše tělo a vaše hlava žádají o splnění vašeho přání najíst se. Máte opravdu velkou nadváhu a ta je asi příčinou řady vašich obtíží. Víte, že byste měla jíst co nejméně, ale zároveň si podvědomě hledáte důvod, proč se najíst musíte. No není výčitka, to je součást vaší poruchy vedoucí k obezitě a pomoc byste měla hledat u specialisty zaměřeného na léčbu obezity. Poradí vám, co jíst, abyste neměla velký hlad a přitom trochu hubla, možná vám doporučí vhodné léky.

    Setkávám se také s tím, že lidé s diabetem a nadváhou říkají, že mají projevy hypoglykémie nejen při opravdu nízkých hodnotách, ale již i při hodnotách mírně nad normou. Vysvětlují si to tím, že tělo je prý zvyklé na vyšší hodnoty a výsledky v normálním rozmezí. Podle mého názoru mívá člověk se nedostatečně vyrovnaným diabetem řadu důvodů necítit se plně fit. Jeho "zakuklená touha po jídle nebo dokonce po sladkostech" ho ale vede k tomu, že to přičítá "pro něho nízkým hodnotám glykémie", ačkoliv jsou ve skutečnosti v normě nebo mírně nad normou. A to ho opravňuje ty sladkosti spořádat.

    Cukr tedy opravdu neberte a postupně se na to trénujte. Pokud ho budete zbytečně jíst, jen se hned přemění v další tuk, i když vám to přinese na pár minut uspokojení. Vaše tělo má zásob dost a dost. Ale to se snadno říká, já vím. Proto vám doporučuju to projednat se specialistou na obezitu.

    ........................

    Tak, a nyní jsem teprve dostal ten váš seznam léků a vidím, že se skutečně léčíte inzulínem. V podstatě vše, co jsem napsal, platí i dále. Jenom je třeba posoudit, zda skutečně náhodou nemáte hypoglykémie po inzulínu. To by opravdu mohlo vyvolat tu vaši slabost, třes a chuť na sladké. Měla byste to ověřit měřením glykémie při těchto obtížích. Pokud byste měla hodnoty nižší než 4,5 mmol/l (normální dolní hranice je 3,8 mmol/l), tak bych vám doporučoval snížit dávky inzulínu. Případně, pokud byste se dostatečně měřila, mohla byste postupně zkusit inzulín úplně vysadit nebo si nechat jen ten dlouhý. K tomu byste ale měla nasadit opravdovou dietu, zejména se sníženým obsahem sacharidů. Měla byste ale o tom informovat vašeho lékaře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívám již 10 let, mám pocit, že to ničí můj žaludek.
    věk: 71 let výška: 183 cm váha: 109 kg

    Odpověď

    Milý Josefe, vzhledem k vaší nadváze byste mohl klidně výrazně snížit kalorický příjem a na nějakou dobu Victozu zkusit vysadit. Jinak je to ale dobrý lék a pomáhá snižovat hmotnost. Může působit určitou nevolnost, což trochu k tomu hubnutí pomáhá. Tak budete muset dát pozor, abyste naopak po vysazení tohoto léku nezačal tloustnout. Victoza by se také mohla nahradit nějakým jiným lékem, např. gliflozinem. Změna je někdy dobrá věc a pak byste se mohl zase někdy k Victoze nebo jinému podobnému léku třeba i vrátit. Dieta a vůle jsou ale základ.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, u mne asi léky, jsem měla (před tím, 4-4,7) až po prednisonu z cukru pak na 7,pak 6- 6,1.Při prednisonu, jsem přibrala cca14 kg. byl cukr i tehdy až 10,ale pak po skončení až6,1-6,5 atd.Ale neuroložka mi od r. 2020 napsala lék na lumbální spondylozu páteře (bolesti) Lyricu 50mg, nebo 75 mg.. Pak jsem měla kontrolu na endokrinologii, a najednou cukr byl 8,8.. ??Ale prý se to stává,pak mi dala lékařka Neurontin místo Lyricy, ale bylo mi zle po něm, opary atd, vyrážky, chřipky. Takže jsem se vrátila k Lyrice, beru k tomu + Stadamet 850mg, od obvodní dr. a cukr každé ráno je 6,1, 6,2. Tak jsem si zase koupila Diaben a mám pocit čím dál víc, že lék na tlak Tezefort a lék na Lyricu mi dělají ten cukr!! Jinak asi bych cukr vůbec neměla...Zvažuji zkusit brát jen Diaben,, Stadamet zkouším brát půlku ráno a +Diaben, pořád je to,o.k. ??Kdy se vlastně ten Stademed má brát ? Ráno lékynatlak,3, Tezefort, Rilmenidin a Egilok, večer, Stadamet, lék natlak a Lyrica ?? Tu už radši beru jen 3 x týdně . Pořád jsem přesvědčená, že to vše je jen a jen lékama,viz prednison, lék na tlak a Lyrica a Euthyrox, ale ten beru řadu let a cukr byl vždy do 6,5jen,děkujipředem
    věk: 70 let výška: 165 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Vážená paní Ivo, přeji dobrý den,

    z léků, které užíváte mohou vést ke zvyšování tělesné hmotnosti hned tři, byl pro Prednison (který ale asi již neužíváte), dále Lyrica a Egilok. Prednison pak může vést ke zvýšení glykémie (krevního cukru), které může přetrvávat i po ukončení podávání Prednisonu. Pokud jste měla hladinu krevního cukru před podáváním Prednisonu normální, jak ostatně uvádíte, je velmi pravděpodobné, že Prednison způsobil její zvýšení. Z důvodu takto zvýšené glykémie proto užíváte Stadamet 850 mg, což je léčivo, které obsahuje látku metformin, která hladinu krevního cukru snižuje. Tablety Stadamet se musí polykat celé, nesmí se půlit nebo drtit. Mohou být užity nalačno (pak mají vyšší efekt, ale mohou dráždit a vyvolat např. průjem) nebo i po jídle (pak mají lepší snášenlivost). Optimální by bylo užívat Stadamet ráno před snídaní nebo po snídani. Léky na vysoký krevní tlak, které užíváte (Tezefort, Egilok a Rilmenidin) bych spíše doporučit užívat večer před spaním. Euthyrox se má také užívat ráno, tento lék však vždy nalačno.

    Lék Tezefort podle dosud hlášených nežádoucích účinků hladinu krevního cukru spíše snižuje, stejně tak i lék Lyrica. To ale nevylučuje, že ve Vašem konkrétním případě je to přesně naopak, přičemž důvodem by mohlo být předchozí užívání Prednisonu.

    S přátelským pozdravem

    poznámka redakce

    co se Diabenu týče, dovolujeme si upozornit na předchozí odpověď téhož autora zde:

    https://www.cukrovka.cz/poradna/diaben-a-inzulin-je-vhodna-kombinace

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    leky na dia ktere neobsahuji chlor. Magda
    věk: 72 let výška: 175 cm

    Odpověď

    Milá Magdo, na váš dotaz nedovedu odpovědět.

    Chlór má velmi malou molekulu a je v našem okolním světě skoro všudypřítomný. Tedy i v pitné vodě a v každém jídle. Zpravidla se v takovém případě jedná o chlorid sodný, tedy tzv. jedlou sůl. Chlor se v této podobě vyskytuje v krvi, v moči, ve tkáních. Neumím si tedy představit, že by na něj vznikla přecitlivělost nebo alergie.

    Chlor je ale také v mnoha sloučeninách, které mají molekulu větší, nebo se také používá ve vyšších koncentracích např. v některých čisticích prostředcích. Na složitější molekuly, které také obsahují chlor, přecitlivělost vzniknout může. Chlor samotný ve vyšších koncentracích působí podráždění sliznic a ještě při vyšších koncentracích může být i toxický.

    Pokud je mi známo, chlorid sodný je součástí většiny, ne-li všech inzulínových přípravků. Pokud vzniká přecitlivělost na inzulín, tak se jedná vždy o některou další součást, která se v přípravku nachází. Nejčastěji je to kresol, který zlepšuje stabilitu inzulínů a má antibakteriální účinky, aby se načatá ampulka brzy nezkazila díky bakteriální infekci. Přecitlivělost mohou ale působit i jiné součásti inzulínových přípravků.

    Já vám podle svojí praxe doporučuji:

    Ozkoušejte různé inzulínové přípravky, které se od sebe liší svým složením. Nepoužívejte na čistou kůži žádnou desinfekci, abyste vyloučila, že podráždění nevzniká po ní. Pochopitelně k tomu potřebujete spolupráci s vaším lékaře. Můžete se také obrátit na alergologa, který může provést složitější test, kdy vám na vaši kůže v podobě takového pásu aplikují v nepatrném množství různé druhy inzulínových přípravků. Potom podle místního nálezu vyhodnotí, po kterém nevzniká nežádoucí reakce. Je to ale poměrně náročné a dělá se to jen v případě, že jde o jasnou a závažnou nesnášenlivost řady inzulínových přípravků.

    Rovněž u tablet se při nesnášenlivosti nejedná o samotný chlor, ale zpravidla o jiné součásti, z nichž případně některé chlor také obsahují. I v tomto případě musíte tyto tablety postupně ozkoušet.

    Vypsal jsem svoje názory k vašemu stručném dotazu bez dalších podrobností, např. jak se vaše alergie projevuje. Pokud se jedná o závažnější projevy, budete se muset obrátit na specialistu – alergologa.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2 typ a asi dvanáct let. Celá léta glykemie do 7, najednou se zvýšila kolem 10 naladěno. Užívám Metformin 750 a můj lékař mi tvrdí, že je to pořád dobře a ani léky mi nezvýší. Neexistuje nějaký přídavný lék? Děkuji za odpoved. Helena
    věk: 72 let výška: 165 cm váha: 57 kg

    Odpověď

    Milá Heleno, diabetes 2. typu je bohužel onemocnění, které samo o sobě má tendenci se spíše zhoršovat. Obecně platí, že je vyvoláno nepoměrem mezi malou citlivostí tkání vůči působení inzulínu a současně nedostatečnou sekrecí inzulínu, která musí čelit té snížené citlivosti. Ostrůvky ve slinivce se snaží produkovat co nejvíce inzulínu, aby to stačilo, ale nejenže nepřibývají, ale spíš se časem „unavují“ a někdy postupně zanikají.

    Takovémuto scénáři se dá často čelit tím, že pacient zhubne a více se pohybuje. Tím se zlepší citlivost tkání na inzulín, takže si vystačí s tím, co má. Kromě toho léky mohou sekreci inzulínu podporovat a jiné zase zlepšovat jeho účinnost. Toto všechno ale často není jenom v rukách pacienta a lékaře, prostě někdy se to zhoršuje a je potřeba se k tomu postavit čelem a léčit se správným způsobem s použitím inzulínu.

    U vás existuje mezi léky ještě poměrně velká rezerva. Vaše dávka metforminu je poměrně nízká, je při vaší hmotnosti možné užívat až 2 000 mg denně. Je také možné přidat další lék, například některý s gliflozinů. Lze také před jídly zkusit léky, které stimulují sekreci inzulínu, např.  repaglinid. K metforminu by se mohl přidat lék pioglitazon, který také zlepšuje efekt inzulínu spolu s metforminem. A existují i jiné léky, které by bylo možné zkusit a asi by vám glykémie snížily.

    Já ale z vašich dat vidím, že jste štíhlá osoba. Je tedy nejpravděpodobnější, že prostě už nemáte dostatek inzulínu. Pokud byste méně jedla a omezila zejména sacharidy v dietě, tak by to asi pomohlo, ale podle mého názoru byste dále zhubla a to ve vašem případě už není žádoucí. Ačkoliv váš případ blíže neznám, nejvíc bych doporučoval mírně zvýšit dávku metformin, a to např. na 2x 850 g denně, a k tomu přidat malou dávku dlouze působícího inzulínu. Není to žádný velký problém, je to látka tělu vlastní a inzulín je s největší pravděpodobností právě to, co vám chybí. Také vám doporučuji měřit glykémie více, současně i po jídle. Pokud by glykémie po jídle byly opakovaně třeba nad 12 (a vy byste měla svoji běžnou dietu), tak bych ten inzulín považoval za vhodný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku 2typu ,beru Repaglinide 3x1 tabletu 1mg a jednou denně půlka tabletky Forxiga,celý týden jsem nachlazena ,domácí test na covid negativní..dneska jsem se vzbudila ranní cukr 9,9 po jídle to stejné ,motá se mi hlava ,bolí mě hlava ,mám nechutenství a únavu ..můj doktor naordinuje ...můžete mi poradit jak snížit cukr ať nemám takový stav nebo jestli si mám vzít vyšší dávku léku ? Věra
    věk: 41 let výška: 164 cm váha: 113 kg

    Odpověď

    Milá Věro,

    Je celkem běžné, že v průběhu virového onemocnění se pacientům s diabetem 2. typu zhoršuje vyrovnání diabetu. Je to většinou tím, že se zhoršuje citlivost tkání vůči působení inzulínu.

    Glykémie 9,9 mmol/l na lačno je sice značně zvýšená, ale nikoliv nějak bezprostředně nebezpečná.

    Vaše léčba by si asi zasloužila úpravu, ale zatím to není nezbytně nutné.

    Především vzhledem k vašemu mládí a nadváze postrádám lék metformin. Možná je nějaký důvod, proč jej neužíváte, ale pro většinu pacientů s diabetem 2. typu a takovou nadváhou je vhodný.

    Zatím vám tedy zejména doporučuji:

    Zvýšit příjem nesladkých tekutin, odhadem na 2 000 ml denně nebo více.

    Výrazně omezit příjem sacharidů v dietě. Pokud možno nejíst zbytečně pečivo, brambory, knedlíky, rýži apod. Mohly by úplně stačit sacharidy obsažené v zelenině a případně v pomerančích či jiném méně sladkém ovoci. Při nemoci se málo pohybujete nebo dokonce ležíte, tak pokud možno také méně jezte. Určitě by vám stačilo 100 až 120 g sacharidů za den, což odpovídá asi 1,2  kg pomerančů nebo jinému podobnému ovoci. Pak už ale žádné další sacharidy.

    Forxigu užívejte celou jednu tabletu, tedy pokud nemáte močovou infekci, ale to asi nikoliv.

    I při nemoci se snažte pohybovat a pokud nemáte Covid, tak se jděte alespoň trochu projít. Můžete si brát Paralen 1 až 3 tablety denně nebo Acylpyrin či Ibalgin. Pokud byste chtěla užívat léky typu Coldrex, tak vězte, že obsahují látku, která sice navozuje uvolnění nosní sliznice, ale zároveň také zvyšuje glykémii. Lepší jsou tedy pro vás nosní kapky.

    Pokud by vaše glykémie stoupaly dále a nebylo by to způsobené jídlem (sacharidy), tak byste ale měla kontaktovat lékaře.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry vecer mam dotaz ziji jiz 5 rosemary v GB a muj 7 lety onemocnel je tedy diabetik typu 1 me by zajimalo za jak dlouho se chodi na kontroly a hlavne proc musim aplikovat insulin 2 druhy jeden je kdyz jde jist a 2 kdyz jde spat dekuji Ahmed
    věk: 7 let

    Odpověď

    Milý Ahmede,

    pokud pečujete od 7leté dítě s diabetem 1 typu, musíte rozhodně postoupit podrobnou edukaci o diabetu a sám tomu rozumět, abyste nejprve mohl léčbu řídit sám a potom to naučit svoje dítě. Ve Velké Británii je léčba diabetu na vysoké úrovni. Musíte ale své dítě přihlásit do kvalitního centra s diabetologickou péčí. Na vaši otázky odpovím jenom v rychlosti. Sotva se ale člověk nají, zejména když sní jídlo s obsahem sacharidů, okamžitě so uvolní nárazová dávka, tzv. bolus inzulínu, který odpovídá množství sacharidů v jídle.

    Vaše dítě si asi již netvoří žádný inzulín. Bazální rychlost proto nahrazujeme 1 dávkou dlouze působícího inzulínu, který působí 24 hodin. Před jídlem pak podáváme bolusovou dávku rychle působícího inzulínu a dávku volíme podle aktuální glykémie a podle toho, kolik sacharidů je v jídle. Snažíme se tak napodobit přirozený stav u zdravých lidí.

    Opakuji ale, musíte podstoupit edukaci od edukačních sester a měl byste si prostudovat nějakou knihu pro rodiče, která se zabývá léčbou dětského diabetu. Určitě se to naučíte a pak to už nebude složité. Později se to vaše dítě naučí samo.

    Dear Ahmed, if you are rising a 7 year child with type 1diabetes, it is absolutely for you to pass a comprehensive education on diabetes an a specialised diabetes center. In this age, you need to be able to direct the therapy of your child yourself. There is excellent level of diabetes care in GB, however, you need to apply for it and be motivated. I will answer your questions only briefly.It is apparent, that you are currently a beginner in parents'diabetes care and you really need comprehensive education. Later, your child will be able to take care of itself and you will only make a supervision. It will become much easier soon for you.

    Your child does not produce any insulin. Insulin is, however, necessary for 24 hours per day, even if you don't eat anything. We are trying to mimic the natural insulin production with insulin shots. To substitute the basal rate, we administer once daily a long-acting insulin preparation. Before meals, we administer short-acting insulin to cover the meal, especially the amount of carbohydrates. The dose corresponds to actual blood glucose level and to the amount of carbohydrated in the meal. Most often, we use 4 daily insulin doses: 1 dose of long-acting insulin and 3 doses of rapid acting insulin before the main meals. Some people need also additonal doses to cover the snacks.There is also a possibility to use an insulin pump, usually in older children (up to 8 years). Continuous glucose monitoring using subcutaneous sensors is very helpful. I hope your health insurance will cover the expences for appropriate therapy. If not, pleas do not hesitate to spend additional money for the health care of your child. It is very important for his future health.

    Now, you need specialized education and reading a comprehensive education book for parents of diabetic children.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!