Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Užívanie Jardiance 10 mg u pacienta DM typ. 1..?
Datum vložení dotazu: 29.11.2023
Ptá se: Pavol
Dotaz
Odpověď
Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.
Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.
Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"
736 dotazů
-
Dávkování Ozempicu
(02.03.2025)
Dotaz
Mám Ozempic 1 mg, dá se aplikovat tímto perem i poloviční dávka? IvetaOdpověď
Milá Iveto, Ozempic je dostupný v perech pro dávkování buď 1 mg, 0,5 mg nebo 0,25 mg. Pokusy o podání jenom poloviční dávky s použitím pera pro 1 mg mohou vést k nepřesnému dávkování a lékař takovou věc nemůže doporučit. Někteří pacienti uvádějí, že to dělali, když plnou dávku tolerovali špatně, nebo když si lék museli kupovat a chtěli, aby jim déle vydržel. Já vám to nedoporučuji. Použijte pero určené pro nižší dávkování.
-
Úhrada inzulinu xultophy
(01.03.2025)
Dotaz
V nemocnici mi byla upravena léčba cukrovky 2.typu,která mi konečně vyhovuje.mam výsledky 28kg shozeno,kolem 8vukr.ale lékař mi napíše,že si musím inzulín hradit,proč?beru ještě fiasp a pioglitazon. DanaOdpověď
Milá Dano, lék Xultophy je kombinací velmi dlouze působícího inzulínu a látky zvané liraglutid, která podporuje účinek inzulínu a pomáhá hubnutí. Při správné indikaci, což u vás zřejmě je, je lék hrazen zdravotními pojišťovnami. Je možné, že váš praktický lékař jej nemůže předepisovat. V tom případě by vám jen měl předepisovat diabetolog. Lék bude hrazen a případně může k němu být malý doplatek.
-
Leky na diabetes
(24.02.2025)
Dotaz
Jaký je rozdil Siofor versus Stadamet. Děkuji 🙂 EvaOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
oba léčivé přípravky Siofor a Stadamed obsahují stejnou léčivou látku, tj. metformin. Siofor i Stadamed v neretardovaných lékových formách byly registrovány formou tzv. literární registrační dokumentace. Existují ale také lékové formy s prodlouženým uvolňováním Siofor Prolong a Stadamed s prodlouženým uvolňováním, které byly registrovány formou odkazu na referenční (originální) léčivý přípravek, kterým je Glucophage XR. Odpověď na Vaší otázku je tak zdánlivě velmi jednoduchá - jedná se o léčivé přípravky, které obsahují tutéž léčivou látku. Avšak v případě neretardovaných lékových forem se nejedná o generika a mezi přípravky mohou existovat určité rozdíly, zatímco v případě retardovaných lékových forem jsou oba přípravky generiky originálního léčivého přípravku a z hlediska chování v organismu je lze považovat za prakticky stejné.
S přátelským pozdravem
-
Dlouhodobá úhrada léku Trulicity
(23.02.2025)
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych poprosit o upřesňující informaci týkající se léků ze skupiny GLP-1 agonistů, např. Trulicity. Princip hrazení zde byl již opakovaně důkladně vysvětlen. Pro vznik nároku na zvýšenou úhradu se posuzuje hodnota BMI a hladina HbA1c, následně se po 6 měsících ověřuje, za došlo k prokazatelnému zlepšení. V dalším časovém horizontu se již hodnoty znovu nezohledňují? Nebo pacientovi automaticky zaniká nárok na zvýšenou úhradu automaticky v okamžiku, když BMI klesne pod 30 nebo se výrazně zlepší glykovaný hemoglobin? Předem moc děkuji. MarieOdpověď
Milá Marie,
jak píšete, informaci o úhradě léků ze skupiny GLP-1 agonistů, jsme na našich stránkách již hodně psali a nyní zopakuji současné preskripční omezení:
„Dulaglutid (Trulicity) je hrazen v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, dulaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem dulaglutidu hrazeny.“
Nejsem 100% obeznámen s přístupem zdravotních pojišťoven, ale z uvedeného textu plyne, že lék by neměl být hrazen osobám, které sice původní kritéria splnily, ale podávání léku nemělo dostatečný efekt. Nejčastěji je to způsobeno nedostatečnou spoluprací pacienta.
Naopak, z popisu omezení plyne, že pokud se efekt dostaví, pacient může lék dostávat dlouhodobě s plnou úhradou.
-
Ozempic a pankreaticke enzymy
(14.02.2025)
Dotaz
Dobry den, chtela bych se zeptat , zda mirne zvyseni lipazy / norma do 1 ...mam 2.1 a hranicni hodnota amylazy neni uz neprizniva z hlediska poskozeni,zanetu slinivky . Aplikuji si Ozempic na hubnuti . Mam ho 4.mesic , nyni davku 0.5. Zhubla jsem uz o 8 kg . Mam nyni 75 kg a 170 cm. Stale mam mirne nechutenstvi, to mi umoznilo snizit prijem . A obasne me ale poboliva v oblasti slinivky . Vlevo pod zebry . Neni to nebezpecne pokracovat dale v lecbe ? Dekuji za odpoved DagmarOdpověď
Milá Dagmaro, Ozempic a jemu podobné léky jsou uváděny jako možná příčina akutního zánětu slinivky břišní (pankreatitidy). Rozsáhlejší šetření nicméně tuto souvislost ve velkých souborech pacientů nepotvrdily. Zánět slinivky se totiž vyskytuje i u osob neléčených těmito léky a vyvolávajícím příčinou mohou být např. žlučníkové kameny, vysoké hladiny krevních tuků, anatomické anomálie pankreatu a také dědičné příčiny. Jisté opatrnosti je navzdory tomu třeba, zejména u osob, které již v minulosti pankreatitidu měly. Připomínám, že právě obezita a vysoké hladiny krevních tuků mohou být příčinou – obojí se vyskytuje u osob, kterým nasazujeme léčbu těmito léky.
Vy jste si asi nedala vyšetřit lipázu ani amylázu před zahájením léčby, a tak není jasné, zda jste to neměla již dříve. Nicméně vaše hodnoty jsou nízké.
Pokud vidíte jasný efekt léčby a cítíte se dobře, doporučoval bych spíše dále v léčbě pokračovat. Sledování amylázy a lipázy při léčbě GLP-1 analogy není obecně požadováno. Když už jste se do toho ale pustila, tak bych vyšetření např. za další 3 měsíce zopakoval a pokud by se hodnoty dále zvyšovaly, doporučoval bych vyšetření pankreatu – např. ultrazvukem a případně dalšími metodami.
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!