Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

722 dotazů

  • Dotaz

    glykémii na lačno ráno je 9,2, pak se během dne snižuje až na 7,3. Ilona
    věk: 79 let výška: 155 cm váha: 71 kg

    Odpověď

    Milá Ilono, máte mírně zvýšenou glykémii během dne a poměrně dost zvýšenou po ránu. Na prvním místě bych vám doporučoval zkusit přísnější dietu, zejména méně sacharidů. Kromě toho by bylo vhodné dokázat co nejméně jíst večer, nebo třeba nejíst už nic po 6. hodině večer.

    Na druhém místě bych doporučoval přidat lék metformin, např. 850 mg v jedné tabletě večer. Tento lék pomůže tlumit novotvorbu cukru během noci. Pokud byste opravdu omezila večerní jídlo, tak bych klidně připustil večerní dávku Glyclady vynechat, nebo ji brát v poledne.

    Dále upozorňuji, že existuje lék Jentadueto, který v sobě obsahuje stejnou látku jako je v Trajentě, a zároveň také ten metformin. Takže byste mohla mít obojí v jedné tabletě. Rozhodnout o tom ale musí váš lékař, který zná lépe váš zdravotní stav. Jen znovu pamatujte: dieta je na prvním místě. Ani ne tak svým složením, ale především nízkým kalorickým příjmem.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující - náhodným záchytem byla u mne zjištěna ranní hyperglykemie (6,2 mmol/l), lékařka mne odeslala na OGTT, kde byla zjištěna hodnota na lačno opět zvýšená, a to 5,81 mmol/l (ref. interval laboratoře: 3,60 - 5,59), a po dvou hodinách po podání glukózy hodnota 4,88 (ref. int.: 3,80- 7,79). Ráda bych se zeptala, jestli tyto hodnoty jsou již nutné pro zahájení lékové terapie, nebo je možné, abych hodnoty spravila vhodným životním stylem a zhubnutím. Současně jak moc je nyní akutní věc řešit (k lékařce jdu až za cca za měsíc), respektive jaký by byl vhodný další postup...? Trvale užívám Xyzal, s ohledem na pylové alergie nyní i Avamys, Budiair. Děkuji, pěkný den.
    věk: 39 let výška: 175 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Vaše hodnoty po podání glukózy jsou v normě, Vaše glykémie nalačno je zvýšená, ale zatím nedosahuje hodnoty pro diagnózu diabetes mellitus. Porucha metabolismu glukózy, kdy je glykémie ráno nalačno ze žilní krve mezi 5,6 - 6,9 mmol/l se označuje jednoduše jako: zvýšená koncentrace glukózy nalačno. V tomto okamžiku by pro Vás byla nejlepší, již Vámi zmiňovaná, režimová opatření -  dietní režim s omezením příjmu sacharidů, pravidelný pohyb a redukce hmotnosti. Léková terapie v této chvíli není nutná, ale rozhodně to nechce celý stav podcenit, protože postupem času může dojít až k rozvoji diabetu. Pokud začnete postupně s opatřeními, kontrola u praktického lékaře za měsíc jistě stačí.

    Budiair je inhalační lék ze skupiny kortikoidů, jeho systémový účinek (vliv na celé tělo) by měl  být minimální, ale nelze ho vyloučit -  zvláště při užívání vysokých dávek léku. Kortikoidy v těle mimo jiné působí na zvýšení glykémie. U inhalačních léků by tento účinek neměl prakticky být nebo jen minimální. I přes určitou možnost vlivu na glykémii bych tento lék, pokud Vám byl předepsán, nevysazovala a nanejvýš se poradila s plicním lékařem.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Všiml jsem si že ve stolici mám pravidelně celou (nepoužitou) tabletu glucophage po její aplikaci, je to normální? děkuji Ladislav
    výška: 179 cm váha: 85 kg

    Odpověď

    Milý Ladislave, to je docela poučná otázka. Vím o tomto problému z literatury, ale žádný pacient mi takovou otázku zatím nepoložil.

    Domnívám se, že ve vašem případě se jedná o přípravek Glucophage XR, tedy lék, který obsahuje látku metformin ve formě tablet s prodlouženým uvolňováním. Tableta je připravena tak, aby lék ve střevě udržovala pohromadě. Dovnitř tablety se postupně dostává voda a účinná látka se pomalu po své dlouhé cestě střevem uvolňuje, až nakonec je všechna pryč. V některých případech pak zůstane ve stolici původní "kostra" tablety, ale už bez metforminu. V anglické lékařské literatuře se tomu říká "ghost tablet", tedy duch tablety nebo také strašidelná tableta. Vás to ostatně trochu vystrašilo, že?

    Je to tedy celkem normální a zcela neškodná věc. Jiná situace by byla, kdybyste měl velmi prudké průjmy a tableta by z vás zase spodem rychle vyletěla, aniž by se vůbec stačila vstřebat, většinou během již jedné či dvou hodin.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám toujeo nocni a dění inzulin fiasp a řeším už půl roku to že se najím a během hodiny mám hypo a když se najím a pichnu k jídlu tak mám pokaždé během hodiny nisi nb nizkej cukr a jakmile dojít tak už musím jistvznoba během 30 minut po jidle dokud se my nezastaví cukr co mi padá dolu behem hodiny po jidle a i kdyzvsibpicnu min tak se mi to stane taky a pichal si 3 i žiliny má 40 sacharidu a doktor říkal ať zkusím 2 na 40 sacharidu a vyjde to na stejní stejně během hodiny mi padá cukr dolu a kvůli tomu že na nej jim tak se mi zase stává to že za 3 hodiny po jidle mám pak třeba 15 a vejde a musím si zase odpočinout dění že se mi to pa k mezastavuje a jde to nahoru a nocniho si picham 15 jednotek ale ve dne mám pocit že ho je moc a doktor mi ho pořád chce navazovat lvi tomu že noci myvam2 zvýšené hodnoty 12 až 18 cukr ale jenom kvůli to.u když my ten cukr padá dolu po jidle během hodin a musím pak pořád jist abych neměl hypo a kvůli tomu že jim mám pak v noci moc vysoké a dopichuji si celou noc skoro dění a doktor mi kvůli to u zvyšuje nocni inzulin a jado nechci pichat víc když je to jinej problém proč mám no vysokou a řeším to už půl roku a noc mám normální jenom kdyz nepada mi cukr během hodiny tak že noc mám normální 3 krát za měsíc jenom a nevím co mám dělat ani ten doktor už neví děkuji standa je mi 27 let cukrovku mám 10 let a mam pocit že jsem úplně omezování ze se bojím jídla a i ti že se mu stává pořád to samé už půl roku dokola a to i kdyz si pichnu po jidle inzulin ten dění nb někdy má cukr 8.5 třeba a musím si pichnu po nb před nb v průběhu jídla a nevim jak to mam zjistit to udělám a stejně mi to nevyjde a mam to pak moc vysoké nb nizkej zase už z toho nemůžu si chci odpočinout někdy tak jestli není lepší změna inzulinu děkuji standa
    věk: 27 let výška: 178 cm váha: 64 kg

    Odpověď

    Milý Stando, tedy dříve, než vám sdělím můj návrh, tak vězte, že bych si zasloužil nějakou odměnu za to, že jsem přečetl váš dotaz s takovým množstvím překlepů až do konce, a není tomu skoro ani rozumět. Kéž byste si to po sobě nejprve přečetl a chyby opravil. Ale nyní k věci:

    Inzulín Fiasp působí velmi rychle. Má v sobě přidanou látku, která rozšiřuje drobné cévy v podkoží v místě vpichu, a tak se inzulín dostává do krve velmi rychle. To je pro mnoho lidí výhoda, protože si mohou inzulín píchat až těsně před jídlem, kdy již s jistotou vědí, co všechno budou mít na talíři. Inzulín má zapůsobit v okamžiku, kdy ho nejvíce potřebují a naopak po jídle už téměř nemá působit, takže většina lidí na rozdíl od vás udává méně hypoglykémií.

    Lidé jsou ale různí, a tak se může stát, že u někoho určitý inzulín působí jinak. Doporučuji vám tedy nahradit inzulín Fiasp inzulinem Novorapid, který sice působí také rychle, ale ne zase tolik. Má také o něco delší působení. Samozřejmě musíte ale dobře navolit dávky a je potřeba umět spočítat množství sacharidů, které se chystáte sníst. Určitě by pro vás bylo vhodné používat kontinuální senzor hladiny cukru v podkoží. Pak byste viděl, jak vám glykémie po jídle stoupají, nebo naopak jdou dolů, mohl byste hypoglykémiím předcházet a poučit se názorně, jaké správně volit dávky inzulínu a jídla. Tyto senzory jsou nyní pro pacienty vašeho typu k dispozici, jen je nutné se s nimi naučit pracovat.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám Ozempic nyní prvně - aplikuji dávku 0,25mg. Váha trochu klesla, chutě se změnily, nicméně stále mívám hlad. Zlepší se to vyšší dávkou? Nemůže to být špatnou aplikaci? Zbývá mi v peru poslední dávka a v okénku mám ještě asi 3/4 roztoku. Je normální, že v peru něco zbývá a nebo jsem si nějakou dávku špatně aplikoval? Postupoval jsem ale přesně podle návodu. Děkuju moc za odpověď.

    Odpověď

    Ozempic je lék, který při dlouhodobém užívání postupně ovlivňuje chut k jídlu, zlepšuje uvolňování inzulínu, vede k poklesu krevního cukru i hmotnosti. Jeho dávka se postupně navyšuje. je to proto, aby si organizmus zvykl. Pokud již po nejnižší dávce pociťujete ovlivnění chuti, znamená to, že tělo reaguje a je pravděpodobné, že po navýšení dávky budete mít větší nechutenství. Co se týká zbytku tekutiny v peru. Třebaže je na příbalových letácích informace, že je pero určeno na 4 aplikace, tak pouze pero s obsahem 0,25mg na dávku má v ampule zbytky. Je tedy normální, že pozorujete zbytek tekutiny. Pera s vyššími dávkami to tak nemají. Proto pacienty učíme, aby pero použili vždy 4x. Pokud jste jej ještě nezlikvidoval, můžete toto pero s dávkou 0,25mg použít celkem 5x.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtela byh se zeptát jestli se dá u ditěte 4 let lecit přírodními látkami cukrovka 1.typu. Tetana
    věk: 4 let

    Odpověď

    Milá Tetano,

    diabetes u dětí v takto nízkém věku je v absolutně převážné většině případů 1. typu. Při diabetu 1. typu zanikají autoimunitní destrukcí beta buňky pankreatu, které produkují inzulín. Jediná možná správná léčby je podávání inzulínu. U malých dětí je to obtížné a vše musejí zajistit rodiče. Musejí se naučit monitorovat glykémie a podle výsledků správně dávkovat inzulín. Jiná správná možnost v současné době neexistuje. Vynechání inzulínu déle než jeden den by představovalo přímé ohrožení života dítěte.

    Zkoušejí se ještě tzv. imuno-intervenční postupy v časném stadiu diabetu 1. typu. Tyto metody jsou ale čistě výzkumné, rozhodně nezahrnují přirozené přírodní látky, a navíc takto malé děti do takových studií nebývají zařazovány. Ani v těchto případech se nevysazuje inzulín.

    Existují také vzácné případy diabetu u dětí (zejména tzv. typy MODY), které mohou mít jiný průběh než diabetes 1. typu. Tyto typy jsou výrazně geneticky vázané a zpravidla jej v rodině mají ještě další osoby v jiných generacích (rodiče, prarodiče). Tento typ při možném podezření diagnostikují pediatři, je ale nutné podrobné genetické vyšetření.

    Jinak vás ale varuji, nepokoušejte se ničím nahrazovat inzulín. Ohrozila byste tím dítě. Ostatně, inzulín je přírodní látka tělu vlastní. Inzulín je to, co vašemu dítěti chybí. Pokud je dítě dobře živené, nepotřebuje žádné další přírodní doplňky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik , mam lupenku a ze stresu se mi udelala cukrovka nejdrive sem mel vzdy velmi vysoky cukr cca okolo 18 a nejvice sem mel 30, leky jsem mel diaben bohuzel mi po nich nebylo dobre vysadil jsem je . Cca 8 -10 mesicu trpim na kolisani cukru mezi velmi nizkym a vysokym cukrem. V zari 2021 se mi stalo ze sem mel cukr cca pod 3 a spadl za volantem do hypoglykemickeho zachvatu , byl jsem v bezvedomi pomocil jsem se mel sem prujem a pozvracel jsem se . Byl jsem prevezen do FN brno ale bohuzel sem dostal jen kapacku lekarce na diabetologii sem predal lekarskou zpravu a trvdila mi ze cukrovku nemam pritom ji mam asi 5-6 let . Pred mesicem jsem mel opet hypoglykemicky zachvat byl v bezvedomi a pomocil se a od te doby mi tecou neustale sliny . Byl jsem na ct mozku a vse v poradku. Moje diabeticka mi doposud nenasadila zadne leky , je mi kazdym dnem hur a hur je mi spatne mam neustale nizky tlak citim tlak i v ocich , nedokazu se ani soustredit . Byl jsem upozornen na zanet nebo nezhoubny nador na slinivce , byl jsem na CT bricha a nic mi nenasli ale me stavy jsou jotsi a horsi a nemam zacne leky . Leonardo
    věk: 26 let výška: 180 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Milý Leonardo, pokud jsou vaše informace správné, vyžaduje váš zdravotní stav podrobné posouzení a nelze vám udělit takto, bez podrobných znalostí vašeho zdravotního stavu, radu. Ačkoliv jste měl v minulosti glykémie velmi vysoké, není z vašeho popisu jasné, zda nyní nějaké léky na diabetes vůbec berete a zda máte zvýšené glykémie. Uvádíte spíše, že míváte hypoglykémie, navíc závažné. Nevím také, do jaké míry je potvrzen nález nezhoubného útvaru na vaší slinivce. Pokud by byl skutečně přítomen, mohl by být příčinou vašich obtíží.

    Vaše vyšetření je tedy nutné komplexně zhodnotit a pravděpodobně provést ještě vyšetření další. Na základě vašeho líčení usuzuji, že je to naléhavé. Domluvte se tedy s vašimi lékaři na dalším postupu. Pravděpodobně byste měl být hospitalizován na specializovaném pracovišti.

    Nevím ale, zda přece jen nějaké léky na snižování glykémií (včetně inzulínu) neužíváte. Jejich neodborné používání by to mohlo vysvětlit také.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mám dotaz jaké jsou hodnoty cholesterolu u staré paní mojí matky - ročník 1946 při užívání léků lipanthyl NT 145,maminka má i cukrovku a bere lék SIOFOR 850 ...naposledy naměřené hodnoty činí HDL-cholesterol vyp 3,22mmol/I(0-3,8) S-Cholesterol 4,4 mmol/I(2,9-5),S-HDL cholesterol 1,18 mmol/I(1,2-2,7), S-LDL cholesterol-vyp.2,71 mmol/I(1,2-3,88) tyto hodnoty byly naměřeny 15.6.2021 na diabetologii, kompenzovaný diabetes:43-53 mmol/mol.

    ještě jednou se ptám co znamená ta hodnota S-cholesterolu 4,4 mmol/I jestli je třeba brát lék lipanthyl...???

    Jaroslava

    věk: 54 let výška: 160 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Jaroslavo, předpokládám že výška a váha, kterou udáváte, jsou hodnoty vaše a nikoliv vaší maminky. Ergo kladívko, měla vás ve svých 22 letech. Hodnoty celkového cholesterolu stejně jako LDL cholesterolu má v normě a nepotřebuje kvůli tomu léčbu, pokud ji již nebere a nejsou tyto hezké hodnoty důsledkem léčby. Lipanthyl je lék, který se používá spíše na léčbu zvýšených hodnot tzv. triacylglycerolů, které bývají často zvýšené u diabetu 2 typu, zvláště u osob s nadváhou a s vysokým obsahem živočišných tuků v jídle. Jejich hodnotu však neuvádíte. Rovněž vyrovnání diabetu je dobré. Pokud tedy nejsou vysoké hodnoty těch triacylglycerolů, řekněme nad 2,5 mmol/l (to je ovšem mírně vyšší hodnota, než je norma), tak by ani ten Lipanthyl mít nemusela. Nicméně je to lék dobrý a bezpečný.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den.Již jsem vám několikrát psal, že moje hodnoty jsou v normě ,raní 4.8 a po jídle 6.7 7.5. je to po vysazení stadametu který jsem užíval 2 roky bez prokázaného testu. Teď už ale léky neberu 70dnů .Glik hemoglobin 40 ,glukóza 6.1.Ale Svuj stav si kontrolují i nadále.Když jsem si před týdnem ale změřil náhodou glikemii po 2 hodinách , měl jsem i po dvou opakování 16.Zaskočilo mě to, nechtěl jsem tomu věřit.Druhý den raní glikémie opět 4.9. a po obědě 6.8.Prosím, co se stalo?Je to porušena gl.tolerance a nebo se to může občas stát.Dle zjištění by neměla u zdravého jedince přesáhnout 11.Tak teď nevím jestli mám,nebo nemám cukrovku.Glikemii 16 jsem měl,po jídle 4x knedlík svíčková zákusek.Vím že tato jídla jsou nevhodná ,ale že to bude až tolik jsem si nemyslel.Je to opravdu tak že glikémie nad 11 je už cukrovka?.Jsem v rozpacích co teď.Dekuji ,hezký den.
    věk: 72 let výška: 166 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Milý Martine, podle vašich naměřených hodnot máte zjevně diabetes. Měl byste držet vhodnou dietu, ale vzhledem k tomu, že jste celkem štíhlý, tak asi budete potřebovat i nějaké léky. To ale musí posoudit váš lékař, který vás zná a dozví se také, jak se stravujete. 4 knedlíky je pro vás opravdu hodně (další sacharidy v omáčce), takže máte jistě rezervu. Ale pokud celkově jíte spíše málo a hubnete, tak po vyzkoušení základních tablet budete možná potřebovat malou dávku inzulínu. Je zbytečné pátrat, zda máte či nemáte diabetes. Prostě máte zvýšené glykémie, které jsou často v pásmu diabetu. Potřebujete proto komplexní léčbu, která na prvním místě zahrnuje režimová opatření, ale asi ty léky opravdu budete potřebovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám dotaz, jsem pacient s diabetem, na cukrovku beru lék Metformin Teva. Beru ho jenom 1x denně po snídani. Nyní jsem byl na krevním odběru a i když beru ten lék tak mám hodnotu dnes 7,8 mmol/l a dlouhodobý cukr mám číslo 50. Je to dobré podle Vás? Mirek
    věk: 67 let výška: 182 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Mirku, hodnota 7,8 mmol/l je sice uspokojivá, ale zdaleka není v pořádku. Hodnota glykovaného hemoglobinu je také zvýšená, ale jen mírně. Metformin je dobrý lék, ale standardní dávka je 2x 850 až 2x 1000 mg. Mějte ale na paměti, že základním opatřením pro léčbu diabetu 2. typu je dieta. Omezení kalorického příjmu, ale především sacharidů.

    Najděte si např. na našich stránkách příklad jídelníčku s obsahem 150 až 200 g sacharidů a dietu chvíli pečlivě dodržujte. Když glykémie na lačno neklesnou, budete asi potřebovat ještě další léky. Nyní je ale všechno ještě celkem v pořádku, tak buďte klidný, ale více se pohybujte a držte tu dietu. Také by pro vás bylo vhodné pravidelné domácí měření glykémií i po jídle. No a samozřejmě potřebujete podrobné poučení, které rovněž naleznete na našich stránkách, ale měl by vám s tím pomoci hlavně váš lékař.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!