Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Ozempic na hubnutí

Datum vložení dotazu: 25.02.2022

Ptá se: Katka

Dotaz

Dobrý den, mám po porodu vyšší váhu, a tak mi lékař napsal Ozempic. Při čtení příbalového letáku mě trochu zaskočilo, že je primárně předepisován diabetikům, což nejsem. Nicméně BMI mám ještě v normě, a tak mě zajímá, zda je pro mě na hubnutí vhodný. Žádné jiné léky neužívám a s ničím se neléčím. Nemůže docházet například k hypoglykemii? Pokud Ozempic užiji a objeví-li se nauzea jako častý negativní účinek, to budu například celý týden zvracet, dokud látka po tom týdnu "nevyprchá"? :) Děkuji mockrát za objasnění. Hezký den. Katka
výška: 170 cm váha: 62 kg

Odpověď

Vážená paní Katko, přeji dobrý den,

lék Ozempic obsahuje látku semaglutid, což je látka patřící mezi analoga inkretinů. Inkretiny jsou látky, které vznikají v našem těle a mají nezastupitelnou funkci v regulaci naší schopnosti správně využívat potravu, zejména cukry. Semaglutid se od přirozeného inkretinu, který se nazývá glukagonu podobný peptid 1 (GLP-1), liší velmi dlouhým účinkem. GLP-1 se Vám v těle uvolní pokaždé když se najíte. Působí tak, že se váže na specifické receptory pro GLP-1, které se nachází ve slinivce břišní, v mozku a v řadě dalších tkání. Stimulace receptorů ve slinivce vede k uvolnění inzulínu, který snižuje hladinu krevního cukru (zvýšené po jídle). Semaglutid ale téměř nezvyšuje riziko, že by jste měla při jeho aplikaci nízké hladiny krevního cukru. Téměř uvádím proto, že pokud je semaglutid kombinován s některými jinými léky, které se používají k léčbě cukrovky, pak může taková kombinace k hypoglykémii pochopitelně vést. Používá-li se semaglutid samostatně jako jediný lék, pak není známo, že by vyvolával hypoglykémii. Semaglutid snižuje chuť k jídlu a (mírně) zpomaluje vyprazdňování žaludku. Nežádoucí účinky související s aplikací semaglitudu bohužel zahrnují také nevolnost, průjem a zvracení. Postihují 17-19 %, 12-13 %, respektive 6-8 % pacientů, téměř vždy se vyskytují na začátku terapie, pokud se u pacienta vyskytnou, pak téměř vždy odezní i přes pokračování aplikace. Výskyt nežádoucích účinků nelze předem předpovědět. Aby se jejich výskyt omezil, aplikuje se semaglutid nejprve v nízké dávce 0,25 mg a tato dávka se pak pomalu (nejdříve za 4 týdny) postupně zvyšuje.

Zda je pro Vás semaglutid vhodný jistě posoudil Váš lékař. Každá terapie, jejímž cílem je snížení tělesné hmotnosti, by měla být jen doplňkem redukce přijmu potravy (energie) a zvýšené tělesné aktivity (zvýšení výdeje energie). Výhodou semaglutidu je to, že Vám pomůže nastartovat snižování tělesné hmotnosti, protože sníží chuť k jídlu, pokud k tomu sama přidáte vyšší výdej energie, budete mít vyhráno.

K Vaší poslední otázce, zda v případě výskytu zvracení budete zvracet celý týden uvádím téměř s jistotou, že nikoliv. Nevolnost ale může přetrvávat delší dobu. Pro Vaší informaci uvádím, že z důvodu výskytu jakýchkoliv nežádoucích účinků terapii samaglutidem ukončí pouze kolem 4 %, což je méně než např. u pacientů užívajících léky na snížení hladiny vysokého cholesterolu. Jako zajímavou bych označil informaci z klinických studií, že výskyt nevolnosti je vyšší u pacientů, kteří mají nízkou tělesnou hmotnost.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

833 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, lékař mi změnil užívání léků na gliclazide medreg 60 mg. Ráno na lačno mám hladinu 7,5 a před obědem i 4. Je to v pořádku? Nebo mohu dávku rozdělit na ráno 30 mg a večer 30 mg? Může kolísání cukru způsobit pocit na zvracení, bolest pod pravým žebrem? Užívám ještě tyto léky: pantomyl 20 mg 1-0-0, gliclazide medreg 60 mg 1-0-0, lipertance 20/10/10 1-0-0, betaxolol 20 mg 1-0-0, coaxil 12,5 mg 1-0-1, ebrantil 30 mg 0-0-1, alvesco 0-0-1 vdech při potížích, atrovent 1-0-1 při potížích

    Odpověď

    Vážený pane Ivane, přeji dobrý den,

    léky, které užíváte mohou mít u některých pacientů vliv na účinnost přípravku Gliclazid Medreg 60 mg. Jedná se o BETAXOLOL (což je beta-blokátor), který může maskovat příznaky hypoglykémie (zejména bušení srdce a třes). To může být důležité – v případě hypoglykémie část pacientů může tento nežádoucí účinek na sobě hůře poznat. Přípravek EBRANTIL (což je alfa-blokátor a současně centrálně působící urapidil) a přípravek LIPERTANCE (kombinace perindopril/amlodipin/atorvastatin) sice nemají žádné přímé interakce s hladinou cukru, ale mohou podporovat pocit slabosti nebo závratě, pokud je glykemie příliš nízká. Právě proto je vhodné monitorovat hladinu cukru (glykémii) nejen nalačno, ale přibližně 4-6 hodin po podání přípravku Gliclazid Medreg 60 mg. Pokud by se ukázalo, že je glykémie nízká, doporučuji požádat lékaře o svolení, zda by jste nemohl užívat tento lék rozděleně ve dvou dílčích dávkách ráno a večer (vždy po 30 mg). Přípravek Gliclazid Medreg 60 mg obsahuje léčivou látku v tzv. retarované formě, nesmí se proto drtit nebo kousat. Tuto tabletu ale zle rozdělit, protože má tzv. půlící rýhu. To je u retardovaných tablet dost výjimečné, ale půlení je možné.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Když si večer zapomenu píchnout inzulín, můžu si píchnout stejnou hodnotu ráno a večer pak znovu pokračovat? Jiřina

    Odpověď

    Milá Jiřino, stávat by se to nemělo, ale stává. Pacient s diabetem 1. typu by to záhy poznal podle velmi vysokých glykémií a hledal by nápravu.  Vy asi máte diabetes 2. typu a vynechání není tak patrné.

    Záleží na typu inzulínu. Např. inzulín Lantus nebo Abasaglar působí asi 18 hod. Tam bych byl velmi opatrný, aby se pak ranní a večerní dávka nepotkaly a nezpůsobily hypoglykémii.  Asi bych pak ráno podle glykémie volil spíše nižší dávku.

    Jiné inzulíny, napž. Toujeo či Tresiba působí velmi dlouho. Ale asi i v tomto případě bych pak ráno dal asi 50% dávku a večer pak normální pravidelnou dávku.

    Nevím ale, zda také používáte před jídly rychle působící inzulín.

    Poznámka redakce:

    pan profesor odpověděl obratem z mobilu, přehlédli jsme ji, za což se omlouváme, doufám ale, že Vám bude i tak k užitku...

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Zdravim...beru Zexitor 1000 a mam pridany lomano 100...nedela mi to dobre. Dana

    Odpověď

    Vážená paní Dano, přeji dobrý den,

    léky, které užíváte nemají vzájemné lékové interakce. Je ale možné, že mohou vyvolat nežádoucí účinky, především nevolnost, zvracení, průjem, bolest břicha a ztráta chuti k jídlu. Tyto nežádoucí účinky obvykle samy vymizí po 1-2 týdnech podávání. Je velmi důležité užívat léky správně. Pro Zexitor platí, že má být užíván večer po jídle a má být zapit celou sklenicí vody. To bohužel mnoho pacientů nedělá. Tableta se totiž v žaludku nerozpadne, jak je to obvyklé, ale plave na povrchu tekutiny, která je použita k zapití. Pomelu se z ní uvolňuje účinná látka, což je důležité pro snášenlivost léčby. Přípravek Lonamo je možné užívat nezávisle na jídle. Optimální je jeho podání ráno, nejčastěji se užívá po snídani, protože má lepší toleranci. Přípravek Rovasyn bych doporučil užívat v poledne a také v tomto případě je jedno jestli bude užit nalačno nebo po jídle. Vyzkoušejte tuto změnu, pokud by se nežádoucí účinky nezlepšily, je vhodné navštívit Vašeho diabetologa. Také kdyby se nežádoucí účinky zhoršily by bylo správné navštívit diabetologa.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je pro mne vhodný ? asi 2 roky jsem užívala Metformin, pro značné vyhubnutí a pravidelné /průjmy každý 3. den/ jsem to přestala užívat. Nyní jsem brala Glimepirid, který jsem snášela. Začalo mne úporně bolet v křížové krajině po chůzi 50 m mi ztuhly nohy a musel jsem se zastavovat a odpočívat. Bolest se nedala ničím utlumit. K té boleti se po nějaké době přidaly otoky, nohou a celého těla a nemnohla jsem dýchat. Nepomohl ani euphylli pak s diazepam, stále to bylo horší.. Vše jsem vysadila, nejsem oteklá chodím 2 km i více .Mohu mít z glucophage také průjmy , Během dne jsem měla hypoglykemické hodnoty 3 a pod., později dušnost a bolesti při 5 i 7. 3bez léků asi měsíc, hodnoty ráno 9 , po jídle kolem 15- při požití většího množství. Během dně lehce nad 10 Dík za radu. Věra

    Odpověď

    Milá Věro, já vám mohu trochu poradit ohledně diabetu, ale na bolesti v zádech "jsem krátký". Příčiny mohou být různé, nejčastěji jsou to různé formy útlaku v oblasti páteře.

    Metformin je obecný název léčiva a je obsažen v různých přípravcích, které mají u nás různá jména, jako např. Metformin ..., Glucophage, Zexitor, Mulado, Stadamet, Siofor aj. Metformin nepůsobí bolesti, z toho jej neviňte. Nepůsobí ani hypoglykémie.

    Je to obecně vhodný lék pro většinu osob s diabetem 2. typu a mezi jeho častější nežádoucí efekt patří průjmy či bolesti břicha, které ale většinou časem ustoupí. Pokud máte glykémie po jídla až k 15, tak to je přece jenom příliš vysoko. Je tedy potřeba upravit dietu a jíst méně sacharidů, nebo přidat ještě nějaký další lék. Glimepirid je celkem vhodný, ale ten na rozdíl od metforminu může někdy působit i hypoglykémii. Tento lék se nyní používá již méně, ale jinak je výběr docela široký a měla byste to probrat se svým ošetřujícím lékařem.

     

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Po vpichu uz 4.inj. Mounjara 26.10.se v Po.objevilo profusni pocení, mírný třes svalů. Je to normální?!?

    Odpověď

    Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,

    děkuji za Váš dotaz. Po podání injekce Mounjaro (tirzepatid) se mohou v prvních týdnech léčby objevit obvykle jen přechodné nežádoucí účinky, které souvisejí s působením léku na metabolismus a hladinu cukru v krvi. Profuzní pocení a mírný třes svalů mohou být známkou významnějšího poklesu hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) – zejména pokud současně užíváte další antidiabetika, například přípravky obsahující gliklazid (obecně tzv. deriváty sulfonylurey) nebo inzulin. Tyto projevy většinou nejsou nebezpečné, ale je vhodné je nepřehlížet.

    Doporučuji proto:

    • při podobných příznacích změřit glykémii,
    • pokud je nižší než 4,0 mmol/l, ihned přijmout malé množství tzv. rychlých cukrů (např. sladký nápoj, hroznový cukr, kousek pečiva),
    • sledovat, zda se stav po několika minutách zlepší.

    Pokud by se obtíže opakovaly, byly výrazné (silný třes, pocení, bušení srdce, slabost, porucha vědomí), nebo by se objevily jiné příznaky (např. bolest břicha, zvracení, závratě), je vhodné kontaktovat lékaře, který upraví dávkování nebo léčbu. V případě, že se jednalo o jednorázovou reakci, která rychle odezněla, a nemáte jiné potíže, lze pokračovat ve sledování, ale doporučuji o situaci informovat ošetřujícího diabetologa při nejbližší kontrole.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!