Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

změna léčby cukrovky 2. typu

Datum vložení dotazu: 25.07.2022

Ptá se: Renata

Dotaz

Dobra den chtěla jsem se zeptat na změnu medikace u léčby cukrovky dříve jsem brala xultophy, metformin a glicazid v poměru - 30jednotek večer ,metf. 1-1,a glic 1-1-1. moje glykemie byla na hodnotách 4.7 ráno a během dne od 4.9 do 7.1 dve hod po jídle. Zároveň jsem zhubla už ze 120 kg na 104 kg a dal jsem pokračovala v hubnuti, bohužel mi paní dok. změnila medikaci na tresibu 20 jednotek, metformin stejně glicazid 1 v poledne a Rybelsus ráno na lačno. bohužel se mi hubnuti zastavilo a glykemie mi vyskočila na 7.3 ráno a během dne od 7.3 do 11.5 a to stále dodržuji stejnou dietu a stravu jako dřív měřeno během měsíce a pul od změny léčby. Zároveň mam odoperovanou štítnou žlázu a každé ráno beru hormony na ni. A chci se zeptat zda tedy není něco spatně když to drive fungovalo a po změně léčby ne .Dekuji moc za odpověď Renata
věk: 54 let výška: 180 cm váha: 104 kg

Odpověď

Milá Renato, kromě diabetu 2. typu máte zřejmě obezitu, která byla způsobena nedostatečnou funkcí štítné žlázy. I když užíváte inzulín, je zjevné, že máto zachovanou ještě svoji vlastní sekreci a injekčním inzulínem se glykémie jen "vylepšují". Berete také gliklazid, který stimuluje vaši vlastní sekreci inzulínu. Metformin inzulín nestimuluje, ale zlepšuje jeho efekt.

Většinou platí, že nadměrné dávky inzulínu vedou k tloustnutí, a proto je u diabetiků 2. typu vhodné vystačit pokud možno s inzulínem vlastním. Jen někdy to už nejde.

Podle mého nahoru vaše paní doktorka postupuje velmi dobře. Jen není tak snadné nalézt hned vhodné dávky. Nevím, jak dlouho jste po operaci štítné žlázy, ale pokud to není dlouho, je nutné také zda najít vhodnou dávku hormonů štítné žlázy. Nadměrná dávka škodí, ale nízká dávka zase podporuje to tloustnutí. Dostala jste navíc moderní lék Rybelsus zlepšující působení inzulínu a podporující hubnutí. Vy jej užíváte v tabletách, ale je možné jej brát také injekčně 1x týdně, což může být ještě účinnější (zejména to snižuje chuť k jídlu).

Myslím, že snížení dávky inzulínu je zatím dobré. Možná bude potřeba časem měnit dávku hormonů štítné žlázy podle vaší potřeby. Rybelsus jistě stojí za vyzkoušení. Je to tak trochu novinka, protože se nemusí aplikovat injekčně. Ale protože na tom píchání nic není, tak třeba časem zkusíte i podobný lék v injekční podobě.

V každém případě vám gratuluji k tomu zhubnutí! Vím, že bez silné vůle to nejde.

redakce: omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

640 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den,už jsem jednou kontaktoval vaši poradnu a odpovídal mně Prof.MUDr.F.Saudek,DrSc.,ale pořád si nevím rady.Mám cukrovku 2.typu a už jsem měl hodně léků,ale nějak to u mě nefunguje.Užíval jsem Glycladu,Jazetu,Sitagliptin,Jardience,dále Fiasp,Toujeo.Jediný,který mně učínkoval,byly injekce Xultophy,ale bohužel mně způsobovaly problémy s trávením(škytání,pálení žáhy,bolest břicha).Nově jsem dostal Ryzodeg,ale vůbec nezabírá,ráno mám kolem 10 a později i 17.Už jsem z toho nešťastný.Paní doktorka říká,že se mně inzulín tvoří,ale málo,mám intoleranci metforminu.Jinak jsem vzhledem k věku celkem čilý,3x denně chodím se psem na dlouhé vycházky.Poradíte,co se mnou?Mám strach o další orgány.Děkuji. Zdeněk

    Odpověď

    Milý Zdeňku, na prvním místě se ujistěte, že rozumíte diabetické dietě a jíte přiměřené množství sacharidů. Ve vašem případě bych doporučoval odhadem asi 200 g sacharidů denně, ne více. Vzorové diety byste mohl najít na našich stránkách a porovnat je s vašimi zvyky.

    Ve stoupání bych nehledal žádnou magii. Asi si podáváte malé dávky inzulínu nebo jíte příliš sacharidů, případně obojí.

    Inzulín Ryzodeg by měl fungovat dobře. Jedná se o fixní kombinaci  dvou druhů inzulínu, a sice velmi dlouze působícího inzulínu (déle než 24 hod.) a velmi krátce působícího inzulínu. Toho s dlouhým působením je 70% a toho krátce působícího 30 %.

    Pokud byste si tedy např. dával 30 j., tak byste měl 21 j. toho dlouhého a 9 j. toho krátkého.

    Nevýhodou této fixní kombinace je, že pokus si ho podáváte ráno, máte dobře zajištěnou snídani, ale před obědem a večeří už nemáte žádný rychlý inzulín a musíte tedy silně omezovat sacharidy a nebo si ještě před obědem a večeří přidávat samotný krátce působící inzulín.

    Nevím, jakou dávku nyní užíváte. Pokud chcete zůstat zatím u inzulínu Ryzodeg, doporučuji tedy zvýšit  dávku, abyste po snídani za 2 hod. měl hodnoty pod 10 mmol/.

    K obědu a k večeři byste už měl být ale velmi opatrný na příjem sacharidů. Budou-li glykémie vysoké, bude potřeba přidat krátce působící inzulín. Nejprve bych ale opravdu doporučoval zkusit to dietní omezení.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Cukr mám 5,7 je to už nutné Marcela

    Odpověď

    Milá Marcelo, nutné to není, ale je to vhodné. Stadamet je dobrý a bezpečný lék. Kdybyste opravdu nasadila vhodnou diabetickou dietu a dobře ji dodržovala, pravděpodobně byste Stadamet zatím užívat nemusela.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám diabetes 2. typu 34 let. V roce 2019 jsem měla rakovinu prsu. Od té doby si musím píchat 4x denně inzulín a za těch 5 let jsem přibrala 10 kg. Nyní mi byla nasazena Forxiga pro hraniční hodnotu ledvin. Děsí mě příkazový leták. Lék mi předepsal diabetolog. Obvodní lékařka by tento lék vůbec nedávala pro jeho nedostatečný výzkum. Mohu tento lék užívat?Děkuji za odpověď.

    Odpověď

    dobrý den

    lék Forxiga prošel klinickými studiemi, ve kterých prokázal v dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv na ledviny, ochranu cév a zlepšení kontroly cukru. Byl následně schválen regulačními úřady, které posuzují účinek a možné nežádoucí účinky léků. Proto bych se nebála o jeho bezpečnost.

    Jeho užívání zpomaluje zhoršování funkce ledvin, vede ke snížení hmotnosti cca  3-5 kg. Ano mohou se projevit nežádoucí účinky (cca u 5-7% pacientů), v případě potíží se lék vysazuje. Hodně jej nyní doporučujeme právě pacientům s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou nebo s nemocemi ledvin či srdce.

    Myslím že jej můžete vyzkoušet a sama posoudíte jaký vliv bude mít na hodnoty krevního cukru a jak jej budete tolerovat.

    s pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    mohu si ozempic aplikovat sama,nebo musí být lékař Zdeňka

    Odpověď

    Milá Zdeňko, Ozempic se dávají pacienti sami doma. V balení léku je přiložen návod, jak postupovat, ale před první dávkou by vám to měli ukázat lékař nebo zdravotní sestra. Potřebujete k tomu tenkou injekční jehlu, kterou si nasadíte na aplikační pero, ve kterém je lék obsažen. Je to velmi jednoduché a nemusíte z toho mít obavy.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat za jak dlouho začne působit inzulín na noc Toujeo ,začala jsem 1.3 2024 aplikovat inzulín 6j a postupně až 14j a pořád mám ráno glyk.pře 8-9,5 nevím proč? Nechce se mi zvyšovat dávku inzulinu.Jak funguje noční inzulín,když si ho píchnu ve 23 hodin a ráno v 6 mám vysokou glyk.Pohybu mám dost a dietu se snažím držet taky. Děkuji za odpověď i za to jak se diabetikům věnujete. Radka

    Odpověď

    Milá Radko, insulin Toujeo působí velmi dlouze, déle než 24 hod. To vede k tomu, že při podávání jednou denně trvá několik dní, než se jeho hladina v těle ustálí. Je proto nutné vždy hodnotit výsledek změny dávky až po alespoň 4 dnech, potom je již efekt poměrně stabilní. Po týdenní léčbě se již dá říci, že Toujeo vlastně „nezačíná“ působit po podání injekce, ale působí stabilně celých 24 hodin a jeho hladina je v průběhu celé noci i dne vyrovnaná.

    Pokud tedy máte opakovaně např. ráno na lačno glykémie vyšší, než byste si přála a přitom jíte vyhovující množství sacharidů, tak je zřejmě vhodné dávku trochu zvýšit a čekat několik dní, než se opět hladiny ustálí. Hodnoty kolem 9 mmol/l na lačno jsou opravdu mírně zvýšené. Nemáte-li nadváhu a nejíte-li příliš sacharidů (odhadem více než 200 g/den při pečlivém počítání), je vhodné dávku ještě zvýšit třeba na 18 j. Dále uvidíte po několika dnech a případně dávku i potom ještě lehce zvýšíte, bude-li to třeba.

    Lékař vám tento inzulín nasadil proto, že usoudil, že vaše tělo není schopné tvořit dostatečné množství vlastního inzulínu. To není vaše vina, i když potřebu inzulínu můžete do určité míry snížit menším příjmem sacharidů a větší tělesnou aktivitou. Dávku je potřeba postupně určit takovou, která vám zajistí dobré ranní glykémie (a dobré glykémie i během dne před jídly), aniž by docházelo k hypoglykémiím.

    Pokud by vám potom glykémie stoupaly příliš po jídle, bylo by možná nutné přidat ještě jiný typ inzulínu podávaný krátce před jídly. To ale ve vašem případě zřejmě nebude nutné.

    Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a léky"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!