Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Lék na diabetes 2. typu u seniora

Datum vložení dotazu: 21.12.2022

Ptá se: Josef

Dotaz

Prosím o informaci, zda existuje vysoce účinný lék INSUMED, o kterém jsem dnes náhodou na internetu našel propagační rozhovor s jedním starým lékařem, který se hodně hrubě navážel do českého zdravotnictví s tím, že příslušní lékaři tento lék záměrně zatajují kvůli svým osobním ziskům. Občas se zajímám ve svém věku 77 roků o některé léky i v zahraničí kde působím 8 roků, a v ČR bývá spousta podobných propagačních rozhovorů v médií (jsem absolvent 5 VŠ a mimo jiné také novinář, a při ověřování existence uváděných jmen lékařů jsem zjistil, že takoví vůbec neexistují stejně, jako jejich uvádění spokojení klienti. Jejich léky jsou nabízené za astronomické ceny. Josef
věk: 77 let výška: 182 cm váha: 82 kg

Odpověď

Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

asi Vás zklamu INSUMED není lék, ale doplněk stravy. Aby mohl být registrovaný jako lék musel by totiž podstoupit celou řadu studií, což se evidentně nestalo. Výrobce INSUMEDu se proto rozhodl tento výrobek pouze notifikovat jako doplněk stravy (tedy odeslat před prvním uvedením na trh Ministerstvu zemědělství český text, označení a další informace, které bude uvádět na obalu). Velmi mě překvapilo, že na žádném z webů, který jsem navštívil není krabička INSUMEDu v českém jazyce, to by bylo pro doplňky stravy v rozporu se zákonem. INSUMED je vlastně zvláštní kategorii potraviny. Pochopím, pokud si budete myslet, že nemám pravdu a že i já jsem součástí dalakosáhlého spiknutí, jehož cílem je tajit vynikající lék před pacienty. Skutečnost je ale taková, že na samotné krabičce INSUMEDu je napsáno "food supplement", tedy česky doplněk stravy. Podle platné legislativy mají výrobci doplňku stravy právo na svých výrobcích uvádět tzv. zdravotní trvzení, např. "normalizuje hladinu krevního cukru". To ale nemusí nutně znamenat, že k takovým závěrům dospěly výsledky klinických studií u lidí, výrobce pouze využívá možnosti použít jedno z mnoha zdravotních tvrzení, které jsou celoevropsky povoleny. Řadu další podrobností o doplňcích stravy se dozvíte na webových stránkách https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/doplnky-stravy/.

Současně musím pro korektnost uvést, že extrakty z rostlin jako je skořice, gymnema lesní, banaba nebo kotvičník opravdu obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi a mohou tak mít příznivý vliv na kompenzaci diabetu, sám o tom přednáším již více než 10 let. Způsob jak je výrobek INSUMED prezentován na webu ve mě ovšem nevyvolává ten nejlepší dojem, spíše naopak. Tak např. na webové stránce https://cz3.insumedv.com/?TID=63A40537005B7A5CE5041D1E&host=macapnd.com&c=cz je uvedena fotografie z fotoshopu a u ní je napsáno: "Pavel Holý Praktický lékař endokrinolog, profesor katedry endokrinologie". Každý ví, že takové označení odbornosti lékaře je nesmysl, lékaři nejsou současně praktickými lékaři a profesory katedry endokrinologie. Dal jsem si tu práci ale žádné endokrinologa tohoto jména s titulem profesor jsem nenalezl.

Patrně nejdůležitější je ekonomická stránka věci. Dočetl jsem se, že INSUMED užívá 1 tobolka 2krát denně. Při ceně 1 049,- Kč (pozor tato cena platí jen dnes 22.12.2022, protože oficiální cena je 2 098,- Kč) za balení 20 tobolek to znamená, že cena užívání za jeden den činí 104,90 Kč a je tak vyšší než je cena jakýchkoliv registrovaných léků určených k terapii cukrovky. U těch nejnákladnějších a současně nejmodernějších léků na cukrovku jako jsou glifloziny činí 38,- Kč/den nebo analoga glukagon-like peptidu, u kterých činí 90,90 Kč/den. Upozorňuji, že podávání těchto léků vede nejen ke zlepšení kompenzace cukrovky, ale také ke snížení výskytu komplikací cukrovky a k redukci úmrtnosti.

České zdravotnictví je možné kritizovat, ne všechno je v naprostém pořádku, na druhou stranu lékaři nemají žádný důvod zatajovat jakoukoliv léčbu před svými pacienty a už vůbec ne z důvodu svých zisků. Doplněk stravy INSUMED s největší pravděpodobností snižuje hladinu cukru v krvi, mohl by dokonce snižovat i hladinu glykovaného hemoglobinu, neboť to bylo prokázáno pro extrakt z gymnemy lesní a extrakt z banaby. Jsem ale velmi skeptický, že by tyto účinky byly vyšší, než u gliflozinů, nebo analogů glukagon-like peptidu. Přesto je INSUMED dražší.

Pokud někdo trpí cukrovkou, nic mu nebrání uvěřit tomu, že je INSUMED to jediné, co mu může pomoci. Sám pak jak bude INSUMED účinný při dlouhodobějším podávání. Musím ale všechny upozornit, že by byla velká chyba ukončit užívání léků, INSUMED jako doplněk stravy totiž nenahrazuje terapii léky, jejich vysazením by jste si mohl uškodit. Musím také uvést, protože se dlouhodobě zabývám bezpečností léků, že kombinace léků na cukrovku s INSUMEDem by mohla způsobit výskyt hypoglykemických příhod. Je proto nezbytné pečlivě a pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi (glykémii) a v případě potřeby se poradit se svým lékařem. Z ekonomických a řady dalších důvodů, které jsem popsal výše a které ostatně uvádíte i Vy, bych si já takový výrobek nikdy nezakoupil.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

100 dotazů

 • Dotaz

  Dnes se mi dostala do rukou informace ohledně přípravku INSUNOL na cukrovku CNN PRIMA, kde na otázky kladené moderátorkou Pavlínou Wolfovou odpovídá lékař Milan Kubek. Jsou informace podané v článku pravdivé ? Před 3. měsíci mě byl nasazen lék BROTMI. Neměl jsem a nemám zatím žádné viditelné a citelné potíže. Po uvedeném léku se barva moče rapdně změnila. Je mě 75 let. Měření ráno nebo před jídlem 5 až 6,5 moll. po jídle víc jak 10 moll. Věřím přírodním produktům skořici, chromu, zinku, draslíku ap. Nevěřím tvrzení, že cukrovku nelze vyléčit. Milan

  Odpověď

  Vážený pane Milane, přeji dobrý den,

  předně bych Vás chtěl nasměrovat na mojí odpověď na dotaz paní Ivy ze dne 28. 6. 2023. Na své odpovědi pro paní Ivu nemám co měnit. Pořad CNN News s panem doktorem Kubkem a paní Pavlínou Wolfovou jsem neviděl, takže nemohu posoudit jestli jsou odpovědi pravdivé. Co mohu posoudit je, že Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil internetové stránky s nelegálními nabídkami neschválených přípravků (můžete se podívat https://www.sukl.cz/leciva/webove-stranky-s-nelegalnimi-nabidkami-leciv), kde mezi neschválenými přípravky figuruje i Insunol. Pokud se rozhodnete tento přípravek užívat, je to vaše rozhodnutí a odpovědnost, podle mých zkušeností ale nic nenasvědčuje tomu, že by pro Vás mohl být prospěšný.

  Lék Brotmin, který Vám byl předepsán, obsahuje metformin. Píšete, že věříte přírodním produktům, ale právě metformin je odvozen od podobných látek, které se vyskytují v rostlině Galega officinalis (jestřebina lékařská), liší se od nich tím, že je významně účinnější a významně méně toxický. Jedná se o bílou látku, která se v organismu neodbourává a ve formě jakou jí pacient užívá se vylučuje do moči. Protože je bílá, nedovedu si představit, že by vedla k zabarvení moči. Na závěr píšete, že nevěříte tvrzení, že cukrovku nelze vyléčit. Rozhodně nelze cukrovku vyléčit skořicí, chromem, zinkem nebo draslíkem. Lze ale provést transplantaci slinivky nebo Langenharsových ostrůvků, což vede k vyléčení cukrovky 1. typu. Přináší to ale jiné problémy spočívající v nutnosti užívat léky potlačující imunitu a také transplantace jistě není snadný výkon bez rizika.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jak dlouho trvaji účinky zázvoru v těle? Mám diabetes 1.typu Láďa.

  Odpověď

  Vážení, přeji dobrý den,

  jak dlouho trvají účinky zázvoru v těle přesně sdělit nemohu, protože takové věci dosud nebyly zkoumány. Víme ale jak dlouho působí některé látky, které jsou v zázvoru obsaženy seskviterpeny (zingiberin, shoagol), ale také látka, která je známá z pepře (piperin).  Seskviterpeny jsou látky nerozpustné ve vodě dobře rozpustné v tucích, snadno se proto vstřebávají. Shoagol je palčivější než piperin a o něco méně palčivý než kapsaicin obsažený v červených papričkách, proto shoagol dává zázvoru mírně palčivou chuť. Zázvor ovlivňuje vstřebávání některých léků. Tento jeho účinek je krátkodobý a trvá kolem 2-3 hodin. Zázvor také snižuje glykémii, tento účinek je dán celkovým působením zázvoru, které trvá přibližně 12 hodin.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžou užívat diabetici 2.stupne doplněk stravy MemoComplex? Václava

  Odpověď

  Vážená paní Václavo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy MemoComplex mohou diabetici 2. typu užívat. Složení tohoto doplňku stravy je komplexní a obsahuje hned tři složky, které by mohly poskytovat lékovou interakci s některými léky, které se užívají při terapii diabetu (antidiabetika). Z tohoto hlediska lze očekávat lékové interakce od extraktu z pepře a od kurkuminu. Z důvodu opatrnosti, protože takové lékové interakce dosud nikdo nezkoumat bych doporučoval užít nejprve léky na cukrovku a nejdříve za 2 hodiny doplněk stravy MemoComplex. Pokud by se některá antidiabetika užila současně s doplňkem stravy MemoComplex mohlo by dojít ke zvýšení jejich účinku a ke vzniku hypoglykemické příhody. To se týká především antidiabetik ze skupiny derivátů sulfonylurey, u kterých je také schopnost vyvolávat hypoglykemické příhody nejsilnější.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Diabetes2 doplněk stravy Vlasimo

  Odpověď

  předpokládáme, že je to Vlasimo se složení uvedeným na https://www.vlasimo.cz/slozeni/ 

  Vážená paní Ivano, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Vlasimo nemá podle jeho složení žádné klinicky významné lékové interakce. Jeho složení mi ale trochu připomíná pohádku o pejskovi a kočičce jak pekli dort, což ale nevylučuje, že může pomáhat při růstu a pevnosti vlasů. Přeji Vám, aby užívání bylo úspěšné.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na účinky Řeckého sena v tobolkách při gdm. Mám pocit, že pokud užiji cca 2-3 tobolky denně, odrazí se to na lepších lačných hodnotách. Pomáhá Pískavice zabránit tomu, aby se zkonzumovaný cukr dostal k miminku? Děkuji Marcela

  Odpověď

  Dobrý den, paní Marcelo,

  nepíšete, jakým způsobem Vám bylo doporučeno glykémie kompenzovat (GDM dieta, metformin, inzulin). Nevím, jak závažným GDM trpíte, nicméně mohu říct, že použití bylinné terapie v GDM je v podmínkách ČR vědecky nepopsané. Relevantní a spolehlivá data neexistují. Pískavice řecké seno má v mnoha studiích popsány nepříznivé účinky na plod a proto její užívání nedoporučuji. Odkázala bych Vás na doporučení diabetologa.
  S pozdravem 

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!