Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Lék na diabetes 2. typu u seniora

Datum vložení dotazu: 21.12.2022

Ptá se: Josef

Dotaz

Prosím o informaci, zda existuje vysoce účinný lék INSUMED, o kterém jsem dnes náhodou na internetu našel propagační rozhovor s jedním starým lékařem, který se hodně hrubě navážel do českého zdravotnictví s tím, že příslušní lékaři tento lék záměrně zatajují kvůli svým osobním ziskům. Občas se zajímám ve svém věku 77 roků o některé léky i v zahraničí kde působím 8 roků, a v ČR bývá spousta podobných propagačních rozhovorů v médií (jsem absolvent 5 VŠ a mimo jiné také novinář, a při ověřování existence uváděných jmen lékařů jsem zjistil, že takoví vůbec neexistují stejně, jako jejich uvádění spokojení klienti. Jejich léky jsou nabízené za astronomické ceny. Josef
věk: 77 let výška: 182 cm váha: 82 kg

Odpověď

Vážený pane Josefe, přeji dobrý den,

asi Vás zklamu INSUMED není lék, ale doplněk stravy. Aby mohl být registrovaný jako lék musel by totiž podstoupit celou řadu studií, což se evidentně nestalo. Výrobce INSUMEDu se proto rozhodl tento výrobek pouze notifikovat jako doplněk stravy (tedy odeslat před prvním uvedením na trh Ministerstvu zemědělství český text, označení a další informace, které bude uvádět na obalu). Velmi mě překvapilo, že na žádném z webů, který jsem navštívil není krabička INSUMEDu v českém jazyce, to by bylo pro doplňky stravy v rozporu se zákonem. INSUMED je vlastně zvláštní kategorii potraviny. Pochopím, pokud si budete myslet, že nemám pravdu a že i já jsem součástí dalakosáhlého spiknutí, jehož cílem je tajit vynikající lék před pacienty. Skutečnost je ale taková, že na samotné krabičce INSUMEDu je napsáno "food supplement", tedy česky doplněk stravy. Podle platné legislativy mají výrobci doplňku stravy právo na svých výrobcích uvádět tzv. zdravotní trvzení, např. "normalizuje hladinu krevního cukru". To ale nemusí nutně znamenat, že k takovým závěrům dospěly výsledky klinických studií u lidí, výrobce pouze využívá možnosti použít jedno z mnoha zdravotních tvrzení, které jsou celoevropsky povoleny. Řadu další podrobností o doplňcích stravy se dozvíte na webových stránkách https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/doplnky-stravy/.

Současně musím pro korektnost uvést, že extrakty z rostlin jako je skořice, gymnema lesní, banaba nebo kotvičník opravdu obsahují látky, které snižují hladinu cukru v krvi a mohou tak mít příznivý vliv na kompenzaci diabetu, sám o tom přednáším již více než 10 let. Způsob jak je výrobek INSUMED prezentován na webu ve mě ovšem nevyvolává ten nejlepší dojem, spíše naopak. Tak např. na webové stránce https://cz3.insumedv.com/?TID=63A40537005B7A5CE5041D1E&host=macapnd.com&c=cz je uvedena fotografie z fotoshopu a u ní je napsáno: "Pavel Holý Praktický lékař endokrinolog, profesor katedry endokrinologie". Každý ví, že takové označení odbornosti lékaře je nesmysl, lékaři nejsou současně praktickými lékaři a profesory katedry endokrinologie. Dal jsem si tu práci ale žádné endokrinologa tohoto jména s titulem profesor jsem nenalezl.

Patrně nejdůležitější je ekonomická stránka věci. Dočetl jsem se, že INSUMED užívá 1 tobolka 2krát denně. Při ceně 1 049,- Kč (pozor tato cena platí jen dnes 22.12.2022, protože oficiální cena je 2 098,- Kč) za balení 20 tobolek to znamená, že cena užívání za jeden den činí 104,90 Kč a je tak vyšší než je cena jakýchkoliv registrovaných léků určených k terapii cukrovky. U těch nejnákladnějších a současně nejmodernějších léků na cukrovku jako jsou glifloziny činí 38,- Kč/den nebo analoga glukagon-like peptidu, u kterých činí 90,90 Kč/den. Upozorňuji, že podávání těchto léků vede nejen ke zlepšení kompenzace cukrovky, ale také ke snížení výskytu komplikací cukrovky a k redukci úmrtnosti.

České zdravotnictví je možné kritizovat, ne všechno je v naprostém pořádku, na druhou stranu lékaři nemají žádný důvod zatajovat jakoukoliv léčbu před svými pacienty a už vůbec ne z důvodu svých zisků. Doplněk stravy INSUMED s největší pravděpodobností snižuje hladinu cukru v krvi, mohl by dokonce snižovat i hladinu glykovaného hemoglobinu, neboť to bylo prokázáno pro extrakt z gymnemy lesní a extrakt z banaby. Jsem ale velmi skeptický, že by tyto účinky byly vyšší, než u gliflozinů, nebo analogů glukagon-like peptidu. Přesto je INSUMED dražší.

Pokud někdo trpí cukrovkou, nic mu nebrání uvěřit tomu, že je INSUMED to jediné, co mu může pomoci. Sám pak jak bude INSUMED účinný při dlouhodobějším podávání. Musím ale všechny upozornit, že by byla velká chyba ukončit užívání léků, INSUMED jako doplněk stravy totiž nenahrazuje terapii léky, jejich vysazením by jste si mohl uškodit. Musím také uvést, protože se dlouhodobě zabývám bezpečností léků, že kombinace léků na cukrovku s INSUMEDem by mohla způsobit výskyt hypoglykemických příhod. Je proto nezbytné pečlivě a pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi (glykémii) a v případě potřeby se poradit se svým lékařem. Z ekonomických a řady dalších důvodů, které jsem popsal výše a které ostatně uvádíte i Vy, bych si já takový výrobek nikdy nezakoupil.

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

88 dotazů

 • Dotaz

  Na internetu jsem narazil na "zázračné léky"? Gluconol a Diafrom+ . Jsou tak skvělé ,nebo jde o podvod ?Děkuji Zdenek

  Odpověď

  Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

  Gluconol a Diaform+ nejsou léky a už vůbec nejsou zázračné. Jedná se o rostlinné extrakty z takových rostlin, které skutečně mohou snižovat hladinu krevního cukru, o tom není pochyb. Problém je, že se nelze dozvědět v jakém množství je extrakt obsažen a o jaký typ extraktu se jedná. Aby jste si udělal obrázek o "kvalitě" informací, které jsou uvedeny na oficiálních internetových stránkách: uvádí se tam v části složení  "Jeho účinné složení obsahuje: extrakt z banánových listů, extrakt ze skořice, extrakt z Gymnema Sylvestre, Ginkgo Bilobu, prášek z řas (Haematococcus pluvialis).", problém ale spočívá v tom, že výrobek neobsahuje extrakt z banánových listů, ale z rostliny, které se říká banaba, jejíž latinský název je Lagerstroemia speciosa. Latinský název pro banánovník je přitom Musa acuminata nebo Musa balbisiana. Netvrdím, že je vše podvod, k tomu nemám žádné důkazy, je ale mimořádně podezřelé, když si na oficiálních internetových stránkách pletou rostliny. Užívat doplňky stravy na diabetes 2. typu, za situace, kdy není známo kolik účinných látek z rostlin je v doplňku obsaženo nedoporučuji.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam jiz delsi dobu diabetes 2, leceny metforminem 1000 mg denne, a k tomu jsem jeste vyzkousel silny extrakt z rostliny Gymnema Sylvestre. Postsprandialni hodnoty glykemie zatim zmerene nemam, nemam totiz po te rostline vubec chut k jidlu, a to vubec ne na jakekoliv jidlo. Vsechno mi chutna tak nejak plechove. Takze postsprandialni glykemii nema cenu merit kdyz vubec nic nejim uz 3 dny. Jen piju cistou vodu. Muj dotaz je jestli je tato rostlina bezpecna ? Dekuji s pozdravem Jiri.

  Odpověď

  Dobrý den, Jiří,

  nevím, co si mám představit pod pojmem silný extrakt. Na přípravcích je běžně uvedeno množství extraktu a občas i standardizace na účinnou látku. Vždy je tam doporučeno dávkování, kterým je třeba se řídit. Pokud nevím, jakou dávku berete, nemohu Vám sofistikovaně poradit. Každopádně to definujete dobře, je to z Vaší strany experiment, který dle toho, co píšete, má a může mít neblahé následky na Vaše zdraví. Doporučuji v samoléčbě nepokračovat.

  Poznámka redakce:

  Na našem trhu existuje více doplňků stravy obsahujících extrakt ze zmíněné rostliny, viz například na našich stránkách https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka a další.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 87 let, vážím 91 kg a naměřil jsem si 6,2 cukru v krvi. Můžete mi navrhnout nějaké přírodní tablety na snížení cukru? Jinak žádné problémy nemám. Vláďa

  Odpověď

  Dobrý den pane Vláďo, musím Vám pogratulovat k požehnanému věku a pevnému zdraví. Pokud si ho budete chtít udržet pomocí bylinné terapie, doporučila bych Vám přípravky s obsahem gymnémy lesní. Tato rostlina má vědecky potvrzený účinek, pomáhá jak s cukrovkou, tak i s redukcí hmotnosti, léčba je dobře snášena a nevykazuje vedlejší nežádoucí účinky. Pokud budete chtít více informací, odkáži Vás přímo na stránky cukrovky (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Přípravek si vyberte takový, u kterého je uvedena standardizace na obsah gymnemových kyselin - to Vám poradí v lékárně. A nezapomínejte na pravidelné sledování glykémie. Přeji hezké dny! 

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jiz drive jsem popisoval sve problemy, kdy glykemie na lacno byva u mne skoro vzdy v norme pod 5 mmol, ale hodinu po jidle byva cca 10 mmol. Opet jsem udelal mensi test, misto cokoladove tycinky tentokrat ale normalni houska s maslem a salamem. Pred zahajenim konzumace mereni glukometrem: 4.6mmol, tedy na lacno. Potom jsem tedy zkonzumoval tu pripravenou oblozenou housku a k tomu jsem jeste vypil velmi silny a horky odvar z rostliny Galega Officinalis. Za hodinu jsem si zmeril glykemii a byla jen 5.7mmol, cekal jsem vic, pod takovem podobnem jidle mivam pres 10. Je mozny nejaky ucinek te lecive rostliny ? Jiri

  Odpověď

  Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,

  nejprve odpovím na Vaší otázku: ano je to možné. Rostlina Galega officinalis (česky Jestřebina lékařská) obsahuje látku pojmenovanou jako galegin. Podle této látky byl vymyšlen lék na cukrovku 2. typu, který se jmenuje metformin. Na rozdíl od metforminu je galegin poměrně toxický a od jeho používání se upustilo a také výrobci doplňků stravy, která obsahuje jestřabinu varují před překročením doporučené dávky. Rostlin jako je jestřabina je ale více a některé z nich jsou dokonce ještě účinnější a mají lepší toleranci bez toxicity při zvýšení dávky.

  Každý pacient, který má diabetes 2. typu by rostlinné přípravky měl používat po konzultaci s lékařem. Řada rostlinných přípravků má totiž dosti silné působení a jejich užití by mohlo vést k hypoglykemickým příhodám. V takovém případě lékař obvykle na základě měření glykémie doporučí snížení dávek antidiabetik.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  na našich stránkách se o léčivých bylinách dočtete zde: https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o informaci, zda byste doporučil používat doplněk stravy DIA PLUS stabil forte tbl.50 v případě, že na nocnoc užívám Glucophage XR 500 mg. Případně jiný volnš prodejný přípravek. Moc děkuji za ochotu. Petr

  Odpověď

  Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

  doplněk stravy DIA PLUS stabil forte můžete určitě bezpečně užívat. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o pivovarnické kvasnice, které obsahují zvýšené množství vitaminu skupiny B a dále stopové prvky jako jsou zinek, selen, chrom nebo mangan, Nemůžete však počítat s tím, že by mohlo dojít k zásadní změně v kompenzaci diabetu 2. typu. Podání chromu může snížit glykémii, ale nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace glykémie.

  Žádný volně prodejný přípravek použitelný k léčbě diabetu 2. typu neexistuje. Dostupných je však řada doplňku stravy právě jako je DIA PLUS stabil forte nebo různých extraktů z rostlin. Z nich má podle mého názoru pozoruhodné postavení extrakt z dřišťálu obsahující především alkaloid berberin. Berberin nejen že snižuje glykémii, ale i glykovaný hemoglobin a současně zvyšuje účinek přípravku Glucophage.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!