Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

667 dotazů

 • Dotaz

  Kde mohu Ozemtic koupit bez receptu?
  věk: 48 let výška: 159 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Jedině v lékárně. Podívejte se prosím na předchozí dotaz https://www.cukrovka.cz/poradna/ozempic-muze-predepsat-prakticky-lekar, případně si zadejte do "Hledat v poradně" slovo Ozempic...

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Muže praktická lékařka , která mě léčí na diabetes 2.typu předepsat ozempic? Děkuji
  věk: 73 let výška: 164 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážená paní Aleno, přeji dobrý den,

  odpověď není tak jednoduchá. Důvodem je skutečnost, že přípravek Ozempic má dvě různé úhrady.

  Praktická lékařka Vám může Ozempic předepsat, pokud splňujete tzv. podmínky úhrady: "Semaglutid je hrazen v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a/nebo sulfonylureou nebo v kombinaci s thiazolidindiony u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek zmíněných léčiv po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 53 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu o 7 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c při kontrole po 6 měsících léčby, semaglutid není dále hrazen. V kombinaci s inzulinem nejsou léčivé přípravky s obsahem semaglutidu hrazeny. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Pokud uvedené podínky úhrady nesplňujete, pak je možný předpis pouze s Vaší plnou úhradou. Pojištovny v takovém případě hradí Ozempic pouze v tzv. základní úhradě. 

  Diabetolog pak může Ozempic předepsat na účet pojišťovny v tzv. zvýšené úhradě, opět za splnění podmínek úhrady: "Semaglutid je ve zvýšené úhradě hrazen: 1) v dávce maximálně 1,0 mg týdně v kombinaci s metforminem a sulfonylureou u pacientů, u kterých není při podávání maximálních tolerovaných dávek perorálních přípravků (včetně gliptinu nebo thiazolidindionu) po dobu alespoň 3 měsíců dosaženo dostatečné kontroly diabetu definované jako hladina HbA1c nižší než 60 mmol/mol a zároveň při obezitě II. a vyššího stupně definované jako BMI nad 35. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu a 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti po 6 měsících léčby, není semaglutid dále hrazen. 2) v kombinaci s bazálním analogem inzulinu u diabetiků 2. typu se zachovalou sekrecí inzulinu, u nichž použití kombinace alespoň jednoho perorálního antidiabetika s bazálním analogem inzulinu (inzulin detemir, inzulin glargin, inzulin degludek) v denní dávce alespoň 20 U po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Nedojde-li k prokazatelnému zlepšení kompenzace diabetu 2. typu o 10 % či vyššímu poklesu hladiny HbA1c bez současného vzestupu tělesné hmotnosti při kontrole po 6 měsících léčby, volná kombinace semaglutidu s bazálním analogem inzulinu není dále hrazena. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazeno pouze jedno předplněné pero obsahující 4 dávky po 1,0 mg semaglutidu na dobu 28 dnů. Dávkování nad 1,0 mg týdně není z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno.". Diabetolog může písemně pověřit i praktickou lékařku.

  Pro Vaší informaci je cena nejslabší síly přípravku Ozempic 2 593,74 Kč, základní úhrada činí 121,42 Kč (započitatelný doplatek činí 1 196,54 Kč). Zvýšená úhrada přípravku Ozempic činí 1 012,63 Kč (započitatelný doplatek činí 305,96 Kč). Toto balení "vystačí" na měsíc terapie.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, užívám rok Saxendu max.dávka 1,8 (u vyšší dávky je mi zle), úbytek 16kg. I přes dietní stravu mi víc zhubnout nejde. Potřebuji zhubnout ještě 15 kg.Chtěla bych zkusit Ozempic. Jakou dávkou bych měla začít a kdy si píchnout první dávku Ozempicu po denním užívání Saxendy? Myslím kolik dnů mám vynechat Saxendu, než si píchnu Ozempic. Eliška
  věk: 55 let výška: 173 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Eliško, přeji dobrý den,

  dávce 1,8 mg liraglutidu (přípravek Saxenda) denně, tj. 12,6 mg liraglutidu za týden, odpovídá dávka 1 mg semaglutidu (přípravek Ozempic nebo Wegovy). Při přechodu z přípravku Saxenda na přípravek Wegovy nebo Ozempic je možné aplikovat první injekci přípravku Wegovy nebo Ozempic již za 24 hodin po poslední injekci přípravku Saxenda. Použitá dávka přípravku Wegovy nebo Ozempic by měla být ta nejnižší, tj. 0,25 mg s tím, že se ale aplikuje 1krát za týden. Tuto dávku lze zvyšovat v závislosti na toleranci a účinnosti v intervalu 4 týdnů v případě, že bude aplikován přípravek Wegovy (ten má schválenou indikaci snížení tělesné hmotnosti) z 0,25 mg na 0,5 mg, poté na 1 mg a na 1,7 mg až na nejvyšší dávku 2,4 mg. Dávky vyšší než 2,4 mg 1krát týdně se nedoporučují. V případě, že by byl použit přípravek Ozempic (ten má schválenou indikaci léčby diabetu 2. typu, obsahuje totožnou léčivou látku), pak upozorňuji, že tento přípravek nemá injekce obsahující 1,7 mg ani 2,4 mg a jeho dávkování by muselo být 0,25 mg, poté 0,5 mg, následně 1 mg a nejvyšší dávka 2 mg vždy 1krát týdně s intervalem zvyšování dávky 4 týdny.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, při preventivní kontrole mně byla zjištěna vyšší hodnota cukru na lačno 6,2.Při absolvování glukózového testu ráno 6,9 a po 2 hodinách 12.U praktického lékaře opětovný odběr z kapilární krve odpoledne cca 3 po jídle 7,2 a dlouhodobý 44.Je nutné brát výše uvedený lék 1x denně a současně předepsán i lék na cholesterol (hodnoty 3,17) Sorvasta 10mg ? Děkuji za odpověď.
  věk: 61 let výška: 163 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  podle nejnovějších doporučení pro léčbu cukrovky, se zahajuje léčba lékem Metformin (ve vašem případě pod názvem Stadamet) hned po zjištění diagnózy. Tento lék zlepšuje citlivost těla na inzulín a do budoucna snižuje riziko zhoršení cukrovky. Stejně je to s léčbou vyššího cholesterolu. Ani cukr ani cholesterol nebolí, oboje se ale podílí na urychlování procesu aterosklerózy a jsou zodpovědné za vyšší výskyt postižení cév u diabetiků. Pro pacienty s diabetem proto platí nižší cílová hladina LDL cholesterolu (pod 1,8 mmol/l). Lékař Vám tedy doporučil léčbu podle nejnovějších standardů v rámci prevence postižené cév (jako je např. srdeční infarkt či mrtvice). Léčba bývá celoživotní.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chci se zeptat zda bylo zrušeno omezení předepsaní Ozempicu jen pro nemocné cukrovkou splňující určitá kritéria? Aktuálně užívám Saxendu a poprosila jsem o změnu na Ozempic kvůli snížení četnosti injekci (dělám injekce kvůli RS), ale endokrinolog to popřel, ze to není pravda a obvodni lékař prý taky nemůže psát, protože nemam cukrovku. Existuje nějaký oficiální dokument pro aktuální možnosti použití a predopisovani Ozempicu? Mohu případně poprosit o odkaz? Děkuji předem, Liza
  věk: 35 let výška: 164 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Vážená paní Lizo, přeji dobrý den,

  léčivý přípravek Ozempic obsahuje léčivou látku semaglutid, která je v ČR registrována ve třech různých léčivých přípravcích, a to jako Ozempic injekce, Wegovy injekce a Rybelsus tablety. Léčivé přípravky Ozempic a Rybelsus jsou schválené pro léčbu diabetu 2. typu a v této indikaci jsou také hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Přípravek Wegovy je schválen jako doplňková léčba k dietě se sníženým obsahem kalorií a zvýšené fyzické aktivitě za účelem úpravy tělesné hmotnosti, tedy ke snížení tělesné hmotnosti, avšak pouze u pacientů s hodnotou body mass indexu (tzv. BMI) vyššího než 27 kg/m2. Přípravek Wegovy "na hubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Navíc podmínku BMI nad 27 kg/m2 podle Vámi udané tělesné výšky a hmotnosti v současnosti nesplňujete. Momentálně si aplikujete přípravek Saxenda, který není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.  Pro Vás je nejdůležitější informací, že přípravek Wegovy, který má stejnou indikaci jako přípravek Saxenda, ale aplikuje se pouze jednou týdně není do ČR vůbec dodáván.

  Na závěr tedy odpovím na Vaší otázku. Omezení předepisování přípravku Ozempic jen pro nemocné s diabetem nebylo zrušeno. Přípravek Ozempic je tak hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění pouze pro pacienty s diabetem 2. typu. Přípravek Wegovy, který je schválen ke "zhubnutí" není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění a bohužel není do ČR dodáván, takže si jej pacient nemůže uhradit ze svého. Oficiální dokument, který uvádí úhradu přípravku Ozempic najdete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv (https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/leciva/0223053) a vyplývá z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv SUKLS35969/2023 ze dne 19. 7. 2023, které naleznete zde: https://www.sukl.cz/modules/procedures/detail.php?spzn=SUKLS35969/2023. Váš endokrinolog má (bohužel) pravdu.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je vhodné použivat lék Forxiga na léčení srdedečních potíží ? Kardiolog mi ho beze slova zdůvodnění předepsal. Cukrovku II typu nemám. Cukr cca 4,5 v listopadu 2023. Děkuji za odpověď.
  věk: 84 let výška: 175 cm váha: 68 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jaroslavo, přeji dobrý den,

  pokud Vás Váš kardiolog vůbec nepoučil, tak je na místě určitě omluva. Myslím, že je více než vhodné pacientům vysvětli léčebný záměr, mimo jiné proto, že by měli mít možnost se k němu vyjádřit poté co jim bude vysvětleno proč vlastně léky dostávají a jak tyto léky fungují. Lék Forxiga byl původně určen pouze pro pacienty s diabetem 2. typu. Mezi diabetiky je poměrně velké množství pacientů, kteří trpí srdeční nedostatečností. Postupem doby se začalo ukazovat, že pacienti se srdeční nedostatečností mají prospěch z této léčby a následně provedené cílené studie jednoznačně prokázaly, že užívání léku Forxiga snižuji riziko zhoršování srdečního nedostatečnosti, nutnost hospitalizace z důvodu zhoršení srdečního nedostatečnosti a co je nejdůležitější snižuje riziko úmrtí. Před nedávnou dobou bylo proto podávání léku Forxiga oficiálně povoleno pro léčbu srdeční nedostatečnosti i pro pacienty, kteří nemají diabetes, protože užitek takové terapie je skutečně zlomový. Lék Forxiga má řadu různých efektů, z nichž většina je příznivých, mírně snižuje krevní tlak, zlepšuje funkci ledvin a chrání je před poškozením. Dalším "bonusem" je příznivý vliv na tělesnou hmotnost, která při užívání léku Forxiga klesá. Jistou nepříjemností je, že podávání léku Forxiga vede k vylučování krevního cukru (glukózy) do moči, což může přispět ke vzniku infekcí močových cest. Toto riziko je ale malé a dá se ještě snížit při dodržování základních hygienických opatření.  Váš kardiolog Vám předepsal moderní a velmi účinný lék, který může výrazným způsobem prospět Vašemu zdraví.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, lékař mi změnil Toujeo na Tresibu. U Toujea které jsem si píchala ráno jsem se teď dost často dostávala do hypoglykemie. Rozhodilo mě to tak, že poslední dobou mam spise glykemie vysoko ze strachu si píchnout bazal abych se nedostala zase do hypa. Proto doktor změnil inzulín. Ale moje otázka spíše zní takto...kdy je nejvhodnější pichat bazální? Mám si raději pichat na večer než ráno? Mám obavy aby se hypo neopakovalo. Inzulín si píchám do břicha je možné i do jiného místa? Michaela

  Odpověď

  Milá Michaelo, jak Toujeo tak i Tresiba jsou kvalitní dlouze působící inzulíny. Oba působí déle než 24 hodin, Tresiba téměř 2 dny. Při změně dávky se hladina proto ustálí až za několik dní, přibližně za 5 dní.

  Z tohoto důvodu je prakticky jedno, kdy si inzulín pícháte, jen je potřeba tak činit vždy přibližně ve stejnou dobu, u Tresiby řekněme plus minus 2 hodiny.

  Jakou byste měla zvolit dávku, to nemohu vědět, protože neudáváte žádné podrobnosti. Bylo by dobré, kdybyste si monitorovala glykémie glukometrem. Podle toho byste viděla, zda jsou glykémie dobré či zda vám hrozí hypoglykémie. Velmi mnoho také záleží na jídle.

  Inzulín si můžete píchat do břicha, do paže, do oblasti hýždí (kam dosáhnete). Nejlepší je vždy zvolit jedno místo, střídat do vlevo a vpravo a asi po 3 týdnech to změnit a přejít na místo jiné. Za tu dobu se vám místa po podání zcela zhojí, a to i kdybyste si píchala inzulín vícekrát denně.

  Tedy: Zvolte si, zda vám více vyhovuje podávat Tresibu ráno či večer. Potom to ale už neměňte. Pokud se rozhodnete změnit dávku, efekt vyhodnoťte až po 5 dnech. Není třeba dávku upravovat podle momentální glykémie- Tresiba působí pomalu a bezprostředně vám hypoglykémii nevyvolá ani nezkoriguje rychle glykémii vysokou. Ideální dávka je taková, která zajistí ráno na lačno glykémii mezi 4,5 až 7 mmol/l a přitom během dne nevyvolává hypoglykémii.
   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,už jsem jednou kontaktoval vaši poradnu a odpovídal mně Prof.MUDr.F.Saudek,DrSc.,ale pořád si nevím rady.Mám cukrovku 2.typu a už jsem měl hodně léků,ale nějak to u mě nefunguje.Užíval jsem Glycladu,Jazetu,Sitagliptin,Jardience,dále Fiasp,Toujeo.Jediný,který mně učínkoval,byly injekce Xultophy,ale bohužel mně způsobovaly problémy s trávením(škytání,pálení žáhy,bolest břicha).Nově jsem dostal Ryzodeg,ale vůbec nezabírá,ráno mám kolem 10 a později i 17.Už jsem z toho nešťastný.Paní doktorka říká,že se mně inzulín tvoří,ale málo,mám intoleranci metforminu.Jinak jsem vzhledem k věku celkem čilý,3x denně chodím se psem na dlouhé vycházky.Poradíte,co se mnou?Mám strach o další orgány.Děkuji. Zdeněk
  věk: 76 let výška: 170 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milý Zdeňku, na prvním místě se ujistěte, že rozumíte diabetické dietě a jíte přiměřené množství sacharidů. Ve vašem případě bych doporučoval odhadem asi 200 g sacharidů denně, ne více. Vzorové diety byste mohl najít na našich stránkách a porovnat je s vašimi zvyky.

  Ve stoupání bych nehledal žádnou magii. Asi si podáváte malé dávky inzulínu nebo jíte příliš sacharidů, případně obojí.

  Inzulín Ryzodeg by měl fungovat dobře. Jedná se o fixní kombinaci  dvou druhů inzulínu, a sice velmi dlouze působícího inzulínu (déle než 24 hod.) a velmi krátce působícího inzulínu. Toho s dlouhým působením je 70% a toho krátce působícího 30 %.

  Pokud byste si tedy např. dával 30 j., tak byste měl 21 j. toho dlouhého a 9 j. toho krátkého.

  Nevýhodou této fixní kombinace je, že pokus si ho podáváte ráno, máte dobře zajištěnou snídani, ale před obědem a večeří už nemáte žádný rychlý inzulín a musíte tedy silně omezovat sacharidy a nebo si ještě před obědem a večeří přidávat samotný krátce působící inzulín.

  Nevím, jakou dávku nyní užíváte. Pokud chcete zůstat zatím u inzulínu Ryzodeg, doporučuji tedy zvýšit  dávku, abyste po snídani za 2 hod. měl hodnoty pod 10 mmol/.

  K obědu a k večeři byste už měl být ale velmi opatrný na příjem sacharidů. Budou-li glykémie vysoké, bude potřeba přidat krátce působící inzulín. Nejprve bych ale opravdu doporučoval zkusit to dietní omezení.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Cukr mám 5,7 je to už nutné Marcela
  věk: 69 let výška: 164 cm váha: 87 kg

  Odpověď

  Milá Marcelo, nutné to není, ale je to vhodné. Stadamet je dobrý a bezpečný lék. Kdybyste opravdu nasadila vhodnou diabetickou dietu a dobře ji dodržovala, pravděpodobně byste Stadamet zatím užívat nemusela.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám diabetes 2. typu 34 let. V roce 2019 jsem měla rakovinu prsu. Od té doby si musím píchat 4x denně inzulín a za těch 5 let jsem přibrala 10 kg. Nyní mi byla nasazena Forxiga pro hraniční hodnotu ledvin. Děsí mě příkazový leták. Lék mi předepsal diabetolog. Obvodní lékařka by tento lék vůbec nedávala pro jeho nedostatečný výzkum. Mohu tento lék užívat?Děkuji za odpověď.
  věk: 77 let výška: 161 cm váha: 73 kg

  Odpověď

  dobrý den

  lék Forxiga prošel klinickými studiemi, ve kterých prokázal v dlouhodobém horizontu výrazně pozitivní vliv na ledviny, ochranu cév a zlepšení kontroly cukru. Byl následně schválen regulačními úřady, které posuzují účinek a možné nežádoucí účinky léků. Proto bych se nebála o jeho bezpečnost.

  Jeho užívání zpomaluje zhoršování funkce ledvin, vede ke snížení hmotnosti cca  3-5 kg. Ano mohou se projevit nežádoucí účinky (cca u 5-7% pacientů), v případě potíží se lék vysazuje. Hodně jej nyní doporučujeme právě pacientům s nedostatečně kontrolovanou cukrovkou nebo s nemocemi ledvin či srdce.

  Myslím že jej můžete vyzkoušet a sama posoudíte jaký vliv bude mít na hodnoty krevního cukru a jak jej budete tolerovat.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!