Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

638 dotazů

 • Dotaz

  Zapomnela jsem po večeři vzit glucophade 500. Iva
  věk: 79 let výška: 160 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Milá Ivo, metformin (Glucophage) účinkuje dlouho a pomalu. Navíc, vaše dávka ji dost nízká. Nic se nestane, když to jednou vynecháte, ale lepší je užívat lék pravidelně.

  Poznámka redakce:

  Při delším nedostatku tohoto základního léku na diabetes je možné zabránit zvyšování glykémie přísnější dietou a vynecháním sacharidů. Viz naše Fotojídelníčky https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Léčím se s diabetem 2.typu cca 20 let. Užívám celou tu dobu 2x denně metformin. Před cca 1 rokem se mně začal zhoršovat dlouhodobý cukr až na cca 56. Diabetoložka mně doporučila, že by bylo vhodné začít užívat fortigu ovšem s tím, že si jí musím plně hradit. Ten 1 rok jí užívám spolu s metforminem a dlouhodobý cukr klesl na 47. Podle mé diabetoložky lze fortigu hradit ze ZP pouze v krajních případech (dlouhodobý cukr nad 60 apod.). Jedno balení mně stojí cca 3500 Kč a docela to negativně zasahuje do mého rozpočtu, musím více šetřit na jiných výdajích. Není možnost cortigu alespoň částečně hradit ze ZP (se spoluúčastí pacienta)?
  věk: 67 let výška: 173 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  dobrý den

  lék Forxiga je hrazen ze zdravotního pojištění u diabetika 2. typu v dvojkombinaci s metforminem u pacientů, u nichž použití maximálních tolerovaných dávek metforminu po dobu alespoň 3 měsíců společně s režimovými opatřeními nevedlo k uspokojivé kompenzaci diabetu definované hladinou HbA1c nižší než 60 mmol/mol. Dále je hrazen do kombinace s inzulínem a pro ochranu ledvin, ale to jen pro ty pacienty, kteří mají zhoršenou funkci ledvin.

  Pokud nesplníte tyto podmínky, tak pojišťovna lék Forxiga nehradí. Můžete si jej hradit sama, ale rovněž můžete být léčena jinými léky, které jsou pojišťovnou hrazeny. Toto je ale potřeba probrat na kontrole s vaším lékařem.

  Pojišťovny obvykle výjimky nedělají, ale můžete kontaktovat revizního lékaře vaší pojišťovny s dotazem, zda by Vám Forxigu, která výrazně zlepšila kompenzaci diabetu, mohla alespoň částečně či zcela hradit.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Prosím o radu ,syn DM 1 od rána glykemie přez 20 ,4 - 6 j.pri jídle glykemie stojí ,při svačině v 16.30 8j fiasp glykemie stoupla na H .drží se už 2 hodiny ,přitom má 4j tresiba na 24 hodin ,syn je Down syndrom 34 let ,83 kg ,156 výška,, je to nízká hladina inzulínu nebo může mít obrácený efekt,čím víc píchnu tím vyšší je glykemie.dekuji
  věk: 54 let

  Odpověď

  Milá Renato, o mnoho lépe se odpovídá na otázku, pokud je známo více podrobností. Já o vašem synovi vím jen to, že mu je 34 let, má mírnou obezitu a aplikuje si inzulín. Mohu tedy odpovědět spíše obecně, než udělit přesnější doporučení. 

  Nejprve k vašemu dotazu, zda nemůže vyšší dávka inzulínu působit opačně, tedy nikoliv snižovat nýbrž naopak zvyšovat glykémii. Inzulín glykémii pouze snižuje. Nebude to váš případ, ale může se stát, že vlivem příliš velké dávky inzulínu vznikne hypoglykémie, kterou pacient koriguje zvýšeným příjmem jídla. Hypoglykémie zvyšuje chuť k jídlu a pokud rychle neustoupí, lidé často snědí příliš mnoho sacharidů a potom mají naopak glykémii vysokou. Tomu napomáhá také přirozená obrana těla proti hypoglykémii tím, že se zvolňují hormony, které glykémii zvyšují. To ale podle vašeho popisu nebude případ vašeho syna.

  U Downova syndromu je obecně zvýšený výskyt diabetu, a to jak 1. tak 2. typu. Oba typy se vyskytují asi 3x častěji než u ostatní populace. Diabetes 2. typu, který bývá spjat s obezitou a vyšším věkem, vzniká u osob s Downovým syndromem často dříve, někdy již v období dospívání.

  Podle toho, co uvádíte, je dávkování inzulínu u vašeho syna velmi nízké. Domnívám se tedy, že jde spíše o diabetes 2. typu, který je provázen zejména sníženou citlivostí na inzulín. Citlivost na působení inzulínu se může různě měnit např. v průběhu nějaké nemoci nebo při malé fyzické aktivitě. Zvláště nebezpečným obdobím jsou vánoční svátky, kdy většina lidí více jí. Kromě zvýšených porcí lidé jedí vysloveně nevhodné cukroví, které obsahuje hodně sacharidů, a to i když se jedná o tzv. pečivo pro diabetiky, tedy s menším množstvím volného cukru nebo jen s umělými sladidly. I tak je v něm hodně sacharidů. Hodně bych si vsadil na tuto variantu u vašeho syna. Lékem je zde zejména dieta, to znamená vynechání sacharidů v jídla do doby, než glykémie poklesne k normě.

  Nevím, jak dlouho diabetes u vašeho syna již trvá a jaké máte s jeho léčbou zkušenosti. Pravděpodobně bude nutné zvýšit celkovou dávku. Tresiba 4 j. denně je opravdu velmi nízká dávka. Zatím byste ji mohla zvýšit třeba na 10 j., ale počítejte s tím, že Tresiba působí skoro 2 dny a efekt se proto objeví až za několik dnů, asi za 5 dnů, kdy se jeho hladina v krvi ustálí. Fiasp naopak působí rychle. Pokud je ale glykémie vysoká, nemusí 6 j. stačit, případně je nutné dávku opakovat. Je ale nutné mít s tím určité zkušenosti, abyste náhodou nevyvolala hypoglykémii, případně abyste ji včas zachytila. Rozhodně bych zatím "opravnou" dávku Fiaspu nedával na noc před spaním. Jinak ale je nutné dohlédnout na množství sacharidů a podpořit tělesný pohyb. Až se glykémie upraví, pokračoval bych již pravidelnými dávkami, případně je jen lehce zvýšil. Vyšší dávka Tresiby ale si bude vhodná dlouhodobě.

  Přeju vám klidný zbytek vánoc. Asi byste je měla klidnější, kdybyste prováděli častější měření glykémií a do budoucna si pořídili senzor glykémií, který měří kontinuálně. Myslím, že i váš syn by se s tím naučil zacházet a pomohlo by mu to.

   

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Pauza! Dávka měla být aplikovana 24.12., dnes je to 3 dny co je Trulicity mimo dosah. Vrátím se domů až za 4 dny. Kdy mohu pokračovat?
  věk: 75 let výška: 158 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Jakmile bude Tulicity v dosahu. Nic se neděje.

  Milá Aleno, Trulicity funguje 1 týden, možná i déle. Pokud jednu dávku vynecháte, nic zvláštního se nestane. Mohla byste předcházet vyšší glykémii přísnější dietou. Trulicity to trochu dělá za vás, protože snižuje často chuť k jídlu. Až se k léku dostanete, začněte jej užívat zase 1x týdně.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  mohu společně užívat Rybelsus 14 mg a forxigu ?
  věk: 79 let výška: 178 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  dobrý den

  ano, Rybelsus lze užívat společně s přípravkem Forxiga. Jedná se o velmi účinnou kombinaci při léčbě cukrovky 2. typu, kdy lze očekávat výrazné snížení hmotnosti a pokles krevního cukru nalačno i po jídle. Tyto preparáty jsou navíc velmi bezpečné ve smyslu nízkého rizika hypoglykémie a mají pozitivní vliv na cévy a ochranu ledvinných funkcí. Pojišťovnou nejsou ovšem v kombinaci hrazeny. Oba preparáty mají omezení, kdy jsou pojišťovnami hrazeny. Toto je potřeba probrat u Vašeho lékaře: diabetologa.

  s pozdravem

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám D 2.typu, užívám Siofor 1000 3 X denně a ráno Invokana 100. Za poslední 2.roky jsem zhubla o cca 5 kg a nízký tlak.Nechci dále hubnout ani snižovat tlak.Co se dá dělat?
  věk: 975 let výška: 182 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Milý tazateli, tazatelko, z vašeho dotazu, který je podepsán "Jaromír", ale mluví se v ženském rodě, není jasné, zda se ptá muž či žena. Na ženu udáváte vysokou postavu, ale i tak se zdá 80 kg docela dost a trochu zhubnout by neškodilo. Pro muže by asi další pokles hmotnosti nebyl příliš vhodný.

  Siofor užíváte již v maximální dávce. Invokana je docela účinný lék. Proto, pokud dále hubnete (pokud to není přísnou dietou), zdá se, že vám již nepostačuje vaše sekrece inzulínu a bylo by vhodné jej začít užívat. Pro začátek, myslím, v jedné večerní dávce, např. inzulín Tresiba nebo Toujeo.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívám na cukrovku 2typu Forxigu muže se společně užívat s Amarilem dekuji. Marie
  věk: 71 let výška: 169 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

  nejprve velice stručně odpovím: kombinace léčivého přípravku Forxiga a léčivého přípravku Amaryl je možná. Oba léky si vzájemně zvyšují hypoglykemický účinek, takže jejich kombinace umožňuje lepší kontrolu glykémie, což případně umožňuje snížení dávky přípravku Amaryl. Byla dokonce provedena klinická studie, jejímž cílem bylo prozkoumat důsledky současného podávání léčivého přípravku Forxiga a léčivého přípravku Amaryl s výsledkem, že kombinace je dobře tolerovaná, přičemž při zahájení současného podávání je vhodné zjistit, zda by nebylo vhodné snížit dávky přípravku Amaryl, protože vyšší dávky mohou způsobit hypoglykemickou příhodu.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za opožděné zaslání odpovědi

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu společně užívat Rybelsus 14 mg a Forxigu Děkuji
  věk: 79 let výška: 178 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Dobrý den

  ano, Rybelsus lze užívat společně s přípravkem Forxiga. Jedná se o velmi účinnou kombinaci při léčbě cukrovky 2. typu, kdy lze očekávat výrazné snížení hmotnosti a pokles krevního cukru nalačno i po jídle. Tyto preparáty jsou navíc velmi bezpečné ve smyslu nízkého rizika hypoglykémie a mají pozitivní vliv na cévy a ochranu ledvinných funkcí. Pojišťovnou nejsou ovšem v kombinaci hrazeny. Oba preparáty mají omezení, kdy jsou pojišťovnami hrazeny. Toto je potřeba probrat u Vašeho lékaře: diabetologa.

  s pozdravem

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za opožděné dodání odpovědi

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Beru Metformin, není něco lepšího? Jsem po těžké mrtvici, jaké léky bych měla brát? Dagmara
  věk: 66 let výška: 178 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Dagmaro, lék metformin je sice starý, ale je dobrý a bezpečný. Pokud by na vyrovnání vašeho diabetu nepostačoval, dá se dobře kombinovat s řadou dalších léků na diabetes. Kromě účinku na diabetes má metformin řadu dalších příznivých efektů, a tak bych se mu ani u pacientů po mrtvici nebránil.

  Poznámka redakce:

  doporučujeme k přečtení článek: https://www.cukrovka.cz/proc-me-lidi-nemaj-radi

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem 12 let po Tx ledviny. Vlivem užívání Prednison se mi rozvinula DM2. Užívala jsem Galvus, nyní pro horší kontrolu glykémie mi byl předepsán Jardiance 10mg + Novarep před jídlem. Kreatinin mám 170-200, GF méně než 40. Můžu Jardiance užívat bez obav o Tx ledvinu? Děkuji. Lenka
  věk: 60 let výška: 165 cm váha: 104 kg

  Odpověď

  Milá Lenko, lék Jardiance má v současné době kromě diabetu 2. typu ještě více indikací. U diabetu snižuje glykémii tím, že se z těla ledvinami snáze vylučuje glukóza a nadbytečný cukr se tak dostává do moči. To platí i při snížené funkci ledvin, ale při hodnotě glomerulární filtrace (GFR) pod asi 40 ml/minutu už nemusí být dostatečně efektivní, a tak je někdy nutné použít ještě další lék na diabetes. Jardiance a tomuto léku podobné další léky se ale nyní používají i k léčbě chronických onemocnění ledvin se sníženou funkcí a dále také při srdeční nedostatečnosti, a to i u pacientů bez diabetu. Při vaší současné funkci transplantované ledviny můžete Jardiance dále užívat a jen při dalším snížení asi pod 20 ml/min by měl být lék vysazen. Myslím, že působení Jardiance na transplantovanou ledvinu se sníženou funkcí je spíše příznivé. Pokud jej ale berete čistě jen na diabetes, nemusí být jeho účinnost u vás dostatečná.

  Lék Novapio zlepšuje citlivost na inzulín a může se užívat i při výrazně snížené funkci ledvin. Může (na rozdíl od Jardiance) u některých lidí působit retenci tekutin (otoky), a to je nutné při jeho užívání zvážit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!