Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

638 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mám diabetes 2. stupne v počátečním stádiu a vyšší hmotnost. V jaké dávce brát Rybelsus, abych také zhubla, 3, 7 nebo 14 mg denně?
  věk: 70 let výška: 170 cm váha: 79 kg

  Odpověď

  Rybelsus začínáme podávat v dávce 3 mg 1x denně. A to proto, aby jste snížila riziko vzniku nežádoucích účinků. Po měsíci užívání dávku zvyšujeme na 7 mg 1x denně. Další navyšování je podle tolerance a podle úbytku hmotnosti. Vždy probírám individuálně na kontrole s pacientem cca po 3-4 měsících od začátku léčby. Tedy poté proberte s lékařem, který Vám lék předepsal.

  (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Tento insulin si picham 3x denně Novorapid a na noc Tujevo28j nyni mi lekařka předepsala ješte k tomu lek forxiga abych trochu zhubla je možne tento lek uživat když se lečim s vysokym tlakem a nestabilni anginapektoris kde mi take aplikovali sten a nyni jen uživam Betalog 1-0-0 Walsacombi1-0-0 anopiryn1-0-0 a ted ten lek Forsiga bojim se jak mi bude abych něco nezkazila když me vysledky jsou 25let pry vyborne jde mi prosim jen o to když budu uživat ten lek Forxiga moc prosim o Vaši radu děkuji moc. Jiřina
  věk: 75 let výška: 158 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jiřino, přeji dobrý den,

  jestli dobře rozumím Vaší otázce užíváte celkem 5 léčiv, včetně dvou insulinů a k tomu jste nově dostala další lék na diabetes pod názvem Forxiga. Shrnu nejprve účinky, které se u Vás mohou projevit po zahájení podávání přípravku Forxiga. Přípravek Forxiga snižuje glykémii a možná by stálo za zvážení, zda nesnížit (mírně) dávky insulinů, patrně obou insulinů, aby se snížila možnost vzniku hypoglykemické příhody. Přípravek Forxiga současně s tím mírně snižuje krevní tlak, je proto dobré si častěji měřit výši krevního tlaku, optimálně každý den a podle jeho výše se domluvit s lékařem na redukci dávek léků, které užíváte na krevní tlak (Valsacombi). Užívání přípravku Forxiga povede ke snížení tělesné hmotnosti, které bude postupné a bude probíhat během několika měsíců po zahájení podávání. Podle mých zkušeností můžete zhubnout o 5 nebo až 10 kg. Takže když vše shrnu: přípravek Forxiga je účinný lék, který snižuje hladinu krevního cukru, krevní tlak a tělesnou hmotnost, to vše Vám zlepší zdraví, včetně anginy pectoris. Je potřeba na začátku terapie častěji kontrolovat glykémii (glukometrem) a případně snížit dávky insulinu a současně kontrolovat hodnotu krevního tlaku a případně snížit dávky antihypertenziv. Forxiga prokazatelně zlepšuje kardiovasskulární zdraví, podobně jako některé další léky ze skupiny gliflozinů, a proto Vám doporučuji jeho užívání.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za opožděné dodání odpovědi

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je nutné užívat lék stadamet při hodnotách 5,4 az 6,2. Monika
  věk: 53 let výška: 170 cm váha: 77 kg

  Odpověď

  Milá Moniko, máte zřejmě poruchu glukózové tolerance. V dnešní době existuje dostatek důkazů, že zvýšená glykémie má negativní vliv rozvoj srdečních a cévních onemocnění (např. infarkt myokardu, mozková mrtvice, ischemická choroba dolních končetin) a při dlouhém trvání může vést ke vzniku diabetické mikroangiopatie, např. polyneuropatie, retinopatie a nefropatie. Pochopitelně negativní vliv závisí na tom, jak moc bývají glykémie zvýšené. Na druhé straně ale diabetes 2. typu bohužel většinou progreduje, což znamená, že lehká porucha se postupně mění v těžší poruchu až ve zjevný diabetes.

  Metfomin je dlouho známý lék, který snižuje glykémie tím, že zlepšuje využití nadbytečného krevního cukru a snižuje jeho nadprodukci v játrech a zvyšuje využití cukru ve svalech. Má i jiné příznivé účinky např. na hladinu krevních tuků. Nepotencuje obezitu, naopak, často pomáhá k hubnutí. Navíc prokazatelně zpomaluje přechod ze stádia porušené glukózové tolerance ke zjevnému diabetu. Nežádoucí účinky nebývají závažné a většinou spočívají v přechodné nevolnosti, někdy průjmech. Je to tedy lék dobrý a bezpečný.

  Existují i jiné možnosti, jak zlepšit porušenou glukózovou toleranci. Pomoci může důsledná dieta vedoucí ke zhubnutí se sníženým obsahem sacharidů a zejména živočišných tuků, a dále pravidelný a vydatný tělesný pohyb. Záleží ale na tom, jak důsledně člověk tato doporučení vydrží dodržovat a zejména jak dlouho. I v takovém případě ale může být metformin nápomocný.

  Na vaši otázku tedy odpovídám: Je nutné užívat lék Stadamet při hodnotách glykémie na lačno 5,4 až 6,2 mmol/l? Není to nutné. Je možné pokusit dosáhnout úpravy dodržováním vhodného dietního a pohybového režimu. Když to nezabere dostatečně, je možné teprve potom přistoupit k léčbě tabletami. Když se necítíte na to svůj režim zásadně změnit, Stadamet (metformin) vám může pomoci. Lék má široké dávkovací rozmezí, od minimálně 750 mg až po 3 000 mg denně. Jeho nevýhody jsou malé.

  Poznámka redakce:

  omlouváme se za pozdní dodání odpovědi

  doporučujeme přečíst si článek od autora odpovědi https://www.cukrovka.cz/proc-me-lidi-nemaj-radi

  případně, pokud byste chtěla dodržovat dietu s definovaným příjmem sacharidů denně, tak se podívejte zde https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Asi tři roky mám předepsáno dávkování NonoMixu 6-0-4 . V posledních dnech došlo ,ke zvýšení ranní hladiny cukru ze 7 až k 9. Rada lékaře zní : zvýšit dávku inzulinu (momentálně není OL dostupný ) Kam až mohu zajít a jak rychle? Karel
  věk: 77 let výška: 180 cm váha: 75 kg

  Odpověď

  Milý Karle, je těžké dát spolehlivé doporučení, když toho o vás vím tak málo.

  Zaprvé, domnívám se, že užíváte inzulín Novomix. Novomix je směs rychle působícího inzulínu, který se jinak dává těsně před jídlem, a dále dlouze působícího inzulínu (působí 16 – 22 hod.). Tento inzulín se vyrábí s různými poměry obou složek, ale nejvíce se používá Novomix 30, který obsahuje 30% rychlé a 70% prodloužené složky.

  Podle vašich tělesných proporcí jste spíše štíhlý a váš lékař zřejmě dobře odhadnul, že ve vašem případě je spíše mírně nedostatečná vaše schopnost produkovat inzulín, spíše než že by vám inzulín špatně fungoval. Zatím jste užíval velmi malé dávky.

  Pokud máte glykémii zvýšenou zejména ráno, doporučuji tedy zvýšit večerní dávku Novomixu před večeří. Užíváte-li tedy zatím  4 j. večer, doporučuji to zvýšit např. na 8, aby ta dlouhá složka měla šanci působit až do rána. Jedná se stále o malou dávku, běžné jsou dávky kolem 12 až 20 j., ale je to individuální a záleží na tom, jak a kdy se stravujete. Např. dávka Novomixu 30 ve výši 20 j. obsahuje 6 j. rychle působícího inzulínu (a 7 j. pomalé složky) a je tedy nutno pamatovat, že pokud by se člověk po aplikaci nenajedl, mohl by mít hypoglykémii. Monitorování glykémií je rozhodně velmi vhodné.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Prosím je možno půlit tablety metforminu s prodlouženým uvolňováním? /Zexitor100mg tablety s prodlouženým uvolňováním, Siofor Prolong atd../ Petr

  Odpověď

  Vážený pane Petře,

  retardované tablety by se obecně neměly půlit, drtit ani žvýkat, vždy ale záleží na způsobu provedení prodlouženého účinku (tedy retardace). V případě metforminu v léčivém přípravku Siofor Prolong půlení tablety může negativně ovlivnit délku působení léku a dost možná i toleranci terapie, a proto bych jej nedoporučoval půlit, ostatně to nedoporučuje ani výrobce přípravku Siofor Prolong (výrobce přípravku Zexitor to naopak vůbec neřeší). Pokud potřebujete nižší dávku než 1000 mg, jsou dostupné tablety o obsahu 500 mg, v případě potřeby ještě nižší dávky pak tablety s okamžitým uvolňováním léčivé látky.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, v těhotenství kvůli opakovaně zvýšené hodnotě lačné glykémie užívám lék Stadamet 850. Protože mám pocit, že mi lék moc nefunguje, chtěla bych rozumět, na jakém principu funguje. Moje teorie je následující. Stadamet nesnižuje hladinu glukózy v krvi jako inzulín, ale způsobuje, že hodnota při správném dietním opatření (v důsledku "hladu") ani neroste. Když vynechám druhou večeři, protože mi nedělá fyzicky dobře, bez Stadametu by v důsledku delší doby lačnění mohlo dojít ke zvýšení glukózy v krvi vlivem odbourávání glykogenu z jater. Stadamet by to měl "podržet", aby lačná byla v pořádku. Je má teorie správná? Když se striktně dodržuje dieta a užívá Stadamet, měla by být lačná v pořádku? S jinými hodnotami nemám problém a nikdy jsem neměla. Předem děkuji za odpověď. Lucie

  Odpověď

  Milá Lucie, metformin (tedy účinná látka obsažená ve Stadametu), byl dostatečně odzkoušen u žen s těhotenským diabetem, takže se může k léčbě používat. Metformin podporuje působení inzulínu, který si sama vytváříte. Inzulín má řadu efektů a kromě toho, že zlepšuje využití glukózy uvnitř buněk, tak také pomáhá ukládat nadbytečný cukr do zásobní látky glykogenu, který je zejména v játrech a v menší míře ve svalech. V játrech bývá obsaženo zhruba 150 g glykogenu, což je dostatek k tomu, aby v době, kdy člověk nic nejí, se do krve mohl uvolňovat zase zpět cukr, který potřebujeme k životu. Tvoří se štěpením glykogenu. Inzulín tomuto procesu brání, takže nedochází k nadměrnému uvolňování cukru a glykémie nestoupá nad normu. U diabetu 2. typu a také u většiny forem těhotenského diabetu je ale působení inzulínu v tomto ohledu snížené. A právě metformin tento efekt upravuje a pomáhá udržet glykémii na lačno, zejména během noci, v normě.

  Takže vaše vysvětlení je v podstatě správné. Metformin má ale příznivý efekt i na další mechanismy působení inzulínu. To ale bohužel ještě neznamená, že léčba metforminem je ve všech případech dostatečná. Někdy je potřeba použít i jiné léky (zpravidla ale nikoliv u těhotných žen), nebo inzulín. Ten se v těhotenství podávat může.

  Poznámka redakce:

  rekapitulace mechanismu účinku metforminu:

  Zvyšuje senzitivitu tkání (zejména jater a kosterního svalstva) k inzulinu a snižuje glykémii:

  • podporou utilizace glukózy v kosterních svalech a v tukové tkáni (stimulací glykolýzy),
  • útlumem glukoneogeneze v játrech,
  • snížením resorpce glukózy ze střeva.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, je mozne kombinovat tyto leky?Popripade kdyz jsou pospolu je z nich nejaky benefit? Dekuji za odpoved. Richard

  Odpověď

  Vážený pane Richarde,

  kombinace losartanu s lékem Jardiance přináší spíše samé výhody. Léky se totiž vzájemně doplňují v účincích na kardiovaskulární systém a losartan přítom nemá negativní vliv na antidiabetický účinek přípravcku Jardiance.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Neviem prečo Jardiance 10 mg môžu užívať DM 2. typ a DM typu 1 nie ? Pavol
  věk: 72 let výška: 173 cm váha: 97 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, lék Jardiance (empagliflozin) byl původně vyvinut pro léčbu diabetu 2. typu. Při jeho klinickém hodnocení se ukázalo, že kromě snižování glykémie tím, že zvyšuje vylučování cukru do moči, má také příznivý vliv na vývoj onemocnění ledvin, které může být přítomno u diabetu 2. typu. Ještě později se ukázalo, že příznivě ovlivňuje také průběh některý typů srdečních onemocnění a také onemocnění ledvin u osob bez diabetu.

  Pro samotnou léčbu diabetu 1. typu (bez onemocnění ledvin či srdce) není tento lék příliš vhodný. Pacientům s diabetem 1. typu totiž chybí sekrece inzulínu. Pokud dojde ke snížení glykémie jiným způsobem, než působením inzulínu (v tomto případě vylučováním cukru do moči bez účasti inzulínu), může se stát, že se rozvine diabetická ketoacidóza. Glykémie poklesne a pacient si podává méně inzulínu, než by jinak potřeboval. Je to situace vzácná, ale v praxi se vyskytuje. V určitých případech je možné pacientovi s diabetem 1. typu lék podávat pod dohledem lékaře, ale pojišťovna tuto indikaci nehradí. Je možné, že pacient o lék velmi stojí. V tom případě mu lékař vysvětlí možná rizika, pacient potvrdí, že o nich byl informován, lékař lék předepíše, ale pacient s diabetem 1. typu si jej musí hradit.

  Osobně tento postup příliš nedoporučuji. Žádají to spíše málo ukáznění pacienti s diabetem 1. typu, kteří si myslí, že jim lék pomůže vyrovnávat jejich nedostatky v dietním režimu a pečlivé kontrole diabetu pomocí sledování glykémií a úprav dávek inzulínu. Neříkám ale, že jsem zásadně proti. Jen pacient zatím musí počítat s tím, že si za lék bude platit.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, jsem mám cukrovku typu 2 a užívám pravidelně léky (Metformin 1000mg 2x denně a gliclazide). Žiju trvale již 25 let ve Velké Británii a jsem v ČR na návstěvě u rodičů. Bohužel jsem si musel pobyt neplánovaně prodloužit o týden a nemám tudíž na ten týden sebou léky navíc. Chtěl jsem se zeptat zda je nějaké riziko, když vysadím léky na týden a popřípadě kdo mi je zde může předepsat. Jak jsem psal nežiju v ČR a tudíž zde nemám žádného praktického lékaře. Pavel
  věk: 52 let výška: 180 cm váha: 89 kg

  Odpověď

  Milý Pavle, jak jsem se informoval, tyto léky u nás v lékárně bez lékařského předpisu koupit nemůžete. Je k tomu nutný předpis vašeho lékaře v cizině nebo předpis českého lékaře, např. obvodního lékaře vašich rodičů. Lék si ale budete muset zaplatit (není drahý); v Británii by vám ho pak zřejmě stejně proplatili.

  Léky sice na nějakou dobu můžete vysadit, ale není to příliš správné. Navíc byste rozhodně měl méně jíst, zvláště méně sacharidů, a to se při návštěvě u rodičů děje spíše naopak. Doporučuji tedy požádat např. lékaře svých rodičů, aby vám léky předepsal. Neměl by to být velký problém.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den prajem prosim vas sla som s receptom do lekarne,predpisany bol Stadamed pani mi vsak dala Metfogamma 1000 so slovami ze je to iste.Je to naozaj tak? Dakujem Jana

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  oba léky, tj. Stadamed a Metfogamma obsahují totožnou léčivou látku, která se jmenuje metformin. Záměna těchto dvou léků je možná, protože mají totožnou účinnost a bezpečnost, což dokonce bylo prokazováno pře jejich registrací. Můžete tedy být klidná z hlediska ovlivnění hladiny krevního cukru nebudete pozorovat žádné rozdíly.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!