Poradna
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!
Cukrovka a léky
722 dotazů
-
diabetes - mohu rozkousat tablety Xigduo?
(16.06.2024)
Dotaz
Xigduo nemohu polknout. Musím ho dělit a ještě rozkousat . Vím, že je to špatně. Poraďte.věk: 80 let výška: 156 cm váha: 66 kgOdpověď
Vážená paní Jano, přeji dobrý den,
Xigduo jsou potahované tablety, které se obecně nemají půlit, drtit nebo kousat. To může mít různé důvody. V případě přípravku Xigduo je důvodů proč jsou potahované hned několik, tím hlavním je nepříjemná (kovová) chuť dapagliflozinu a hořká chuť metforminu. Pokud nemůžete tablety polkout a nevadí Vám chuťové vlastnosti, můžete je rodělit případně i rozkousat, protože se nejedná o retardovanou lékovou formu, která by měla speciální způsob uvolňování léčiva. Způsob jak tablety užíváte sice není v souladu s doporučením výrobce, ale je-li jediný možný, tak jej používejte. V zahraničí je metformin dostupný ve formě roztoku k perorálnímu podání, což je myslím nejlepší důkaz toho, že je možné tablety rozdrtit aniž by se snížil účinek. Přípravek Xigduo Vám totiž přináší velké množství pozitivních účinků a významně přispívá ke zlepšení Vašeho zdravotního stavu.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Inzulin - čím ho nahradit?
(15.06.2024)
Dotaz
Cim nahradit inzulin v tele, nejlepe prirodne. Evavěk: 74 let výška: 170 cm váha: 79 kgOdpověď
Vážená paní Evo, přeji dobrý den,
insulin je peptidický hormon, který v organismu působí na specifické receptory, které se nachází na povrchu svalových buněk. Po aplikaci insulinu dochází k aktivaci tohoto receptoru, což významně ovlivňuje osud glukózy nacházející se v krvi, která tak díky působení insulinu vniká do svalové buňky a zde je přetvářena na energii. Nedostatek insulinu může být buď absolutní (diabetes 1. typu) nebo jen částečný (diabetes 2. typu). Náhrada insulinu přírodní látkou není možná, navíc bych rád upozornil, že těžko najdete látku přírodnějšího typu než je insulin. I insulin obsažený v injekcích je vyráběn zaručeně a výhradně přírodními procesy.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Beru již 3 měsíce 1x denně Stadamet a hladina mého cukru klesla že 7,1 na 6,2...je to dobrý výsledek?
(12.06.2024)
Dotaz
Dobrý den,beru 1x denně Stadamet už 3 měsíce a hladina mého krevního cukru se snížila že 7,1 na 6,2...je to dobrý výsledek?dekujivěk: 57 let výška: 172 cm váha: 93 kgOdpověď
dobrý den
cílové hladiny nalačno pro Váš věk jsou ideálně do 6,0 mmol/l i když 6,2 také není špatné. Jde o to, jestli je to opakovaně. Hladina cukru kolísá, to je normální, ale pokud jí vyšetříte jen 1x, těžko lze odhadnout jak jsou na tom jiné dny. Proto se k posouzení kompenzace cukrovky používá ještě další parametr tzv. dlouhý cukr. Udává hodnoty průměrné glykémie cca 3měsíce před odběrem. Zdraví jej mají do 40-42 mmol/mol. Ve vašem případě byste měl být ideálně 45-50 mmol/mol. Pokud by byla hodnota nad 50 mmol/mol, tak by se měla upravit dávka léků na cukrovku. Neříkáte jakou máte dávku Stadametu. Většinou jí doporučujeme 1,5-2 g/den. také záleží na vašich dalších nemocech a laboratorních testech.
Závěrem: hodnota glykémie nalačno 6,2 mmol/l není špatná, léčba se ev. upravuje podle dalších parametrů viz výše
(odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)
-
vedlejší účinky
(10.06.2024)
Dotaz
Dobrý den.Dns mi doktorka změnila léky a prdepsala mi Synjardy.Upřímně,když jsem si přečetla vedlejší ůčinky,tak mám obavy ten lék uživat.To je opravdu takové svin...??? Veronikavěk: 43 let výška: 167 cm váha: 87 kgOdpověď
Vážená paní Veroniko, přeji dobrý den,
dovoluji si Vám zaslat svůj názor na Vaše obavy z nežádoucích účinků léčivého přípravku Synjardy. Vaše znepokojení chápu a plně mu rozumím. Pokusím se Vám objasnit z jakého důvodu je text nežádoucích účinků tak obsáhlý a proč obsahuje takové množství nežádoucích účinků. Prvním důvodem jsou právní souvislosti. Podle § 33 zákona léku je totiž držitel rozhodnutí o registraci (mohli bychom říct výrobce) je právně tzv. objektivně odpovědný za případnou škodu, je-li způsobena tím, že do souhrnu údajů o přípravku neuvede některý z nežádoucích účinků. Tento paragraf v odstavci 7 výslovně uvádí: (7) Držitel rozhodnutí o registraci odpovídá za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku neuvedených v souhrnu údajů o přípravku, přičemž této odpovědnosti se nemůže zprostit; za škodu způsobenou v důsledku účinků léčivého přípravku v souhrnu údajů o přípravku uvedených odpovídá držitel rozhodnutí o registraci jen tehdy, prokáže-li se, že vznik takové škody zavinil. Jde tedy o to, že pokud není nežádoucí účinek uveden odpovídá za to výrobce a této odpovědnosti se nemůže zprostit, je-li nežádoucí účinek uveden odpovídá výrobce za škodu pouze tehdy, je-li prokázáno, že jí svým jednáním zavinil.
Druhý důvod obsáhlosti textu nežádoucích účinků je skutečnost, že lék v klinických studiích užívá tisíce pacientů a následně v klinické praxi to mohou být miliony pacientů. V takovém množství se pochopitelně vyskytují situace (nežádoucí účinky), které Vám mohou připadnout jako podivné. Tak např. lék na bolest hlavy má nejčastější nežádoucí účinek bolest hlavy, pokud Vám to přijde podivné, tak toto je běžné a obvyklé. U části pacientů totiž nezabere a je těžké odlišit, zda je jednalo o nežádoucí účinek nebo ne.
Třetí důvod spočívá v účinnosti terapie. Můj slavný účitel farmakologie vždy uváděl, že žádný nežádoucí účinky nemá pouze neúčinný lék, ale abychom si dali pozor, protože velmi závažné nežádoucí účinky má i kuchyňská sůl. Je-li Synjardy účinný u diabetu, musí prostě vyvolávat hypoglykemické příhody. Důvodů jejich vzniku je hodně, např. dietetická chyba pacienta (nenajedl se, pil alkohol na lačno, atd.). Proto je v souhrnu údajů o přípravku Synjadry tak dlouhá pasáž o hypohlykemických příhodách.
Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. K nežádoucím účinkům musíme mít respekt, nesmíme je podceňovat. Věřte ale, že většina pacientů nežádoucí účinky nemá, a léky užívá bez problémů. Léky jako je Synjardy totiž snižují nemocnost a úmrtnost, zlepšují nejen diabetes, ale i funkce srdce a ledvin. Pokud je pacient dobře toleruje, vyplatí se mu je užívat. Vám přeji, aby jste lék dobře snášela, čehož lze nejlépe dosáhnout jeho pravidelným užíváním spolu s jídlem, které by mělo být spíše lehké než vydatné, kořeněné jídlo není vhodné. Lék je třeba zapíjet vodou, rozhodně není dobré jej zapíjet čajem nebo ovocnými šťávami.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Eucreas a jeho alternativy
(08.06.2024)
Dotaz
Ma tento lek adekvatni nahradu. Veravěk: 68 let výška: 160 cm váha: 79 kgOdpověď
Vážená paní Věro, přeji dobrý den,
léčivý přípravek Eucreas obsahuje dvě léčivé látky: metfomin a vildagliptin. Pod jinými názvy jsou k léčivému přípravku registrována četná generika, která obsahují totožnou kombinaci obou léčivých látek, jedná se o přípravky:
a) Aliqual Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
b) Daltex, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
c) Ipinzan, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
d) Melcart Duo, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
e) Tutecvi Combi, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
f) Vildagliptin/metformin Accord, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
g) Vildagliptin/metformin Sandoz, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
h) Vildagliptin/metformin Stada, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
ch) Vildagliptin/metformin Teva, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
i) Vymetso, který je hrazený z prostředků veřejného zdravotního pojištění
Aktuální přítomnost těchto přípravků na trhu, tedy v lékárnách, můžete zjistit na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv https://prehledy.sukl.cz/mr.html#/, kde jen napíšete název přípravku.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Forxiga, Jardiance - mdloby a nevolnost
(06.06.2024)
Dotaz
Dobrý den, měla bych dotaz na lék Forxiga 10 mg, který byl nyní předepsán tatínkovi. Má 80 let, je už 20 let kardiak a diabetik - pod kontrolou, hladinu cukru má 7. Před rokem mu byl jeho dřívějším kardiologem předepsán lék Jardiance, který mu vůbec nedělal dobře (mdloby, nevolnosti, nechutenství). Tento lék by to prý neměl způsobovat. Ale máme ještě jeden problém, po pravdě, od jisté doby nemáme k některým farmaceutickým firmám důvěru a patří mezi ně i Astra Zeneca. Je možné lék Forxiga nahradit jiným lékem se stejnou účinnou látkou a vyměnit jej v lékárně? Mockrát děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem, Pavlavýška: 167 cm váha: 63 kgOdpověď
Vážená paní Pavlo, přeji dobrý den,
v současnosti jsou v Evropě dostupné 4 léky ze skupiny tzv. gliflozinů. Patří mezi ně Jardiance (empagliflozin, výrobce Boehringer Ingelehim, Německo), Forxiga (dapagliflozin, výrobce AstraZeneca, Švédsko), Invokana (Kanagliflozin, výrobce Janssen-Cilag, Belgie) a Steglarto (ertugliflozin, výrobce Merck Sharp Dohme, Nizozemsko). Pouze první dva (Jardiance a Forxiga) lze použít na terapii diabetu 2. typu a zároveň srdečního selhání. Jedná se o nové léky, které ještě nemají na trhu tzv. generika. Pokud Váš otec špatně snášel lék Jardiance pak jedinou další možností při jeho onemocněních je lék Forxiga. Všechny uvedené léky mají podobné účinky a nežádoucí účinky. Vámi uváděné mdloby obvykle souvisí s nedostatečným pitným režimem nebo nízkým krevním tlakem. Tyto léky totiž mohou snižovat krevní tlak, což se projevuje často u seniorů, když z polohy v sedě nebo v leže prudce vstanou - mají tzv. ortostatickou hypotenzi, která může být provázena pády. V takovém případě je potřebné si z lehu nejprve sednout, vyčkat chvíli a pak si stoupnout, optimálně s nějakou oporou. Nevolnost lze snížit podáním léku spolu s jídlem, přičemž není vhodné, aby bylo jídlo příliš kořeněné. K farmaceutickým firmám se nebudu konkrétně vyjadřovat (také mám své "favority"). Prakticky všechny jsou vnímány jako představitelé dobra, protože přináší léky na terapii nemocí a současně jako představitelé zla, protože jsou to soukromé společnosti a snaží se o zisk. Prosím všimněte si, že neexistují žádné státní farmaceutické firmy. Je to zejména tím, že patrně žádná státem řízená firma není schopná vymyslet nový lék a uvést ho na trh. Bez farmaceutických firem by náš zdravotní stav vypadal úplně jinak. Při používání léků ale musíme být všichni: lékaři - lékárníci - pacienti velmi obezřetní.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
rozdíl mezi inzulíny
(01.06.2024)
Dotaz
Jaký je rozdíl mezi humalogem a novorapidem. V čem se liší a kdy se který používá v léčbě pumpou.věk: 75 let výška: 174 cm váha: 114 kgOdpověď
Dobrý den,
jedná se o dva inzuliny (dvě rozdílné látky), které patří ke krátkým (“rychlým”) inzulinovým analogům. Rozdíl v účinku by neměl být velký - u Humalogu je nástup účinku uveden kolem 15 minut, u Novorapid 10-20 min, doba působení je psána u Humalogu 2-5 hodin, u Novorapidu 3-5 hodin. Oba je ideální podávat alespoň 10 minut před jídlem. Při jejich záměně by měla být dávka ekvivalentní = stejná. Pacienti, kteří měli možnost vyzkoušet oba inzuliny, většinou větší rozdíl působení nepozorovali. Novorapid má předplněné cartridge 1,6 ml (zásobníky) do některých pump, Humalog má jen natahovací 10 ml lahvičky (Novorapid je samozřejmě má také). Ve funkci pumpy by mezi oběma inzuliny velký rozdíl také neměl být. V případě potřeby (např. výpadek na trhu) je možné tyto inzuliny zaměnit. Při alergii na jeden typ inzulinu, může druhý inzulin vyhovovat - zde se reakce lišit může.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
beru ráno a večer janumet 50mg 1000mg a tet i Ozempic
(31.05.2024)
Dotaz
Jsem diabetik a užívám Janumet 50/1000 mg a teď mi doktor napsal Ozempic 0,25 mg mohu současné obojí nebude mi nic.věk: 33 let výška: 170 cm váha: 129 kgOdpověď
Vážená paní Lado, přeji dobrý den,
léčivý přžípravek Janumet 50/1000 mg a Ozempic můžete užívat současně. Přípravek Ozempic je charakteristický tím, že se jeho dávka postupně zvyšuje, tzv. titruje, přičemž smyslem tohoto postupného zvyšování dávky je zajistit co možná nejlepší snášenlivost přípravku a dostatek času k případné úpravě dávky jiných užívaných antidiabetik. Je docela možná, že Vám bude dávka přípravku Janumet snížená nebo bude užívání tohoto léčivého přípravku ukončeno, to záleží na výsledcích laboratorních a klinických vyšetření. Kombinace je ale možná a je obecně považována za bezpečnou, takže se nemusíte bát.
S přátelským pozdravem
(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)
-
Apidra a Lyumjev
(28.05.2024)
Dotaz
Dobrý deň, lekárka mi vymenila inzulín Apidra za Lyumjev, chcel by som sa spýtať či sa môžem vrátiť naspať, lebo som čítal že oba sú z jednej rady. Ďakujem pekne za odpoveď.věk: 60 let výška: 176 cm váha: 103 kgOdpověď
Dobrý den,
v obou případech se jedná o inzulinová analoga určená k podávání před jídlem. Jedná se o různé účinné látky. Lyumjev patří do nové řady tzv. “ultra rychlých inzulinových analog”. Dávka obou inzulinů by při jejich podávání před jídlem měla být teoreticky stejná. Apidru je nutné podávat alespoň 10 minut před jídlem (klidně i 1 5minut). U Lyumjevu by měl být nástup účinku rychlejší a tak je možné podávat 5 minut před jídlem. Rychlost nástupu je výhodná i u dopichů při vysoké glykémii, nebo když se někomu nedaří podávat inzulin před jídlem včas.... Působení Lyumjevu by mělo být nejen rychlejší, ale také o něco kratší než u inzulinu Apidra. Kratší působení je velice výhodné např. u inzulinových pump nebo hodně sacharidových jídel. U jídel z převahou tuko-bílkovinné složky může být pro někoho výhodnější působení delší.
Jak jsem již zmiňovala, dávka by měla být počtem jednotek odpovídající. Často tomu tak je. Po vyzkoušení ale někteří pacienti dávali (pravděpodobně vlivem rychlejšího nástupu a kratšího někdy ráznějšího působení) např. o 1-2j méně.
Lyumjev někdy po/při podání lehce “štípe/pálí” v podkoží. Nemyslím tím alergickou reakci, která může nastat (jako u každého léku). Tato reakce, kterou zmiňuji, není doprovázena zarudnutím nebo otokem místa vpichu. Rozhodně tato reakce nenastává u všech diabetiků + u některých je jen na počátku a po nějaké době zcela vymizí. U někoho ale může přetrvat. Pak je nutné dle míry reakce a přínosu nového inzulinu rozhodnout, zda Lyumjev vysadit. Teoreticky je možné přejít z Lyumjevu zpět na Apidru (pokud Vám více vyhovovala), ale je dobré dohodnout se s Vaším diabetologem.
(odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)
-
Metformin
(28.05.2024)
Dotaz
Dobrý den mám dotaz jsem zdravá nemám diabetes ale jsem obézní mohu se zeptat zda mohu jako zdravá brát Metformin děkuji za odpověď. Marievěk: 32 let výška: 154 cm váha: 90 kgOdpověď
Milá Marie, metformin je lék velmi bezpečný a i zdraví jedinci jej mohou brát. Ale proč? Tento lék může u osob s pre-diabetem bojovat proti přechodu ve zjevný diabetes. Nebylo by lepší se víc zamyslet nad dietou a pohybem, třeba s pomocí nutričních specialistů, obezitologa nebo praktického lékaře?
Doporučení redakce:
Možná by Vás mohly zaujmout naše fotojídelníčky: https://www.cukrovka.cz/dietni-jidelnicek
(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)
Napsat dotaz
Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!