Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a léky

640 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, do dnešního dne jsem užívala na diabetes 2.typu ráno 20 jednotek toueja a večer 1 tabletu aucreasu. Vzhledem k tomu, že mám velmi dobře kompenzovanou cukrovku - ranní hodnoty 4-5 a glykovaný cukr 40-44 mi moje dr. změnila léčbu s odůvodněním, že pojišťovna moje stávající léky nechce moc proplácet a dostala jsem inzulín suliqua (ráno 20 jednotek) a večer 1 tabletu stadametu. Suliqua je pro mě prý vhodná i kvuli omezení chuti. Četla jsem, že vedlejší účinky jsou dost často průjem u pacientů. To bych opravdu nechtěla, neboť ještě užívám lék ursosan, se kterým jsem měla tento problém, ale po čase si tělo zvyklo. Proč měnit léčbu když tak dobře vyhovuje. Myslíte, že tyto změny jsou pro pacienta vhodné?? Děkuji Hana
    věk: 62 let výška: 173 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Milá Hano, vězte, že vám vaše paní doktorka postupovala správně a předepsala vám dobré léky. Dále byste měla vědět, že pro vás je velmi důležité dodržovat dietu s omezením sacharidů a celkových kalorií, což hraje mnohem větší úlohu, než určité rozdíly v mechanismu působení léků, kterými jste byla léčena.

    Podle současných pravidel se Eucreas může předepisovat lidem, kterým nestačí samotná léčba metforminem (a mají vyrovnání diabetu horší, než máte nyní vy), ale tato léčba není hrazena při současném podávání inzulínu (inzulín Toujeo nebo kombinovaný lék s inzulínem Suliqua). Je to proto, že inzulín je proti Eucreasu podstatně lépe účinný, a tak to ani nemá cenu.

    Toujeo je velmi dlouze působící inzulín „glagin“. Suliqua je tentýž inzulín glargin, který ale působí kratší dobu, asi 20 hodin. Zato v sobě obsahuje ještě další látku jménem lixisenatid, která podporuje efekt inzulínu a k tomu mírně snižuje chuť k jídlu a pomáhá hubnout. Ve vysoké dávce může působit určitou nevolnost (což ale často pacienti oceňují, pokud chtějí zhubnout) a spíše výjimečně průjem. Je proto vhodné zahajovat léčbu lixisenatidem v nižší dávce, než se člověk adaptuje.

    Dávka 20 j. Suliqua je spíše nízká a tak bych ani nevolnost a rozhodně ani průjem neočekával. I tak ale tyto příznaky zpravidla brzy odezní.

    Pokud jde druhou složku vašeho dřívějšího léku Eucreas – tou je metformin, který nyní užíváte nadále.

    Podle mého názoru tedy máte nyní léčbu vhodnější a neměla byste se ničeho obávat, ani doplatků za léky.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Který lék je nejlepší na cukrovku typu 2 diabetes mellitus? Nikos
    věk: 75 let výška: 165 cm váha: 84 kg

    Odpověď

    Milý Nikosi, farmakologická léčba diabetu 2. typu se dnes nejlépe provádí „na míru“ pro určitého pacienta. Některé léky jsou vhodné zvláště při obezitě, jiné pokud je pacient více méně štíhlý. Přihlíží se k dalším okolnostem, jako je např. přítomnost nedostatečnosti ledvin či chronické srdeční nedostatečnosti. V současné době je paleta možných léků poměrně široká a obecně lze říci, že všechny jsou dobré. Nemyslím tím ale různé potravinové doplňky nebo mimo lékárnu prodávané přípravky, kdy se často jedna o marketingový tlak a tyto „léky“ nemají odborně ověřenou účinnost ani bezpečnost, i když se tak často tváří.

    Co ale je velmi důležité, je přístup pacienta samotného k léčbě. Pokud pacienti nemají vysloveně nedostatek vlastního inzulínu (kdy pomůže nejlépe substituce inzulínu), funguje nejlépe důsledně dodržovaná dieta a k tomu vhodný pohybový režim. Přitom taková dieta nemusí být nijak nedobrá a ani příliš „hladová“, pokud si pacienti umějí vybrat potraviny. Dietou a pohybem lze dosáhnou zpravidla lepšího úspěchu než nejmodernějšími léky. Je to navíc zdravé a ve svém důsledku uspokojující.

    Řada léků se u diabetu 2. typu podává jako náhrada schopnosti správnou dietu dodržovat. Základem je lék metformin, který je velmi bezpečný a dobře účinný. Z moderních léků je možné k němu přidávat další léky, např. ze skupiny gliflozinů či analogů GLP-1. O tom všem píšeme na našich stránkách. Je ale třeba vzít v úvahu, že mnohé léky mají preskripční omezení, aby byly pojišťovnami plně hrazeny. Není ale nad to, když vám lékař vše vysvětlí a doporučí vám vhodnou léčbu speciálně pro vás.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, pred 4 mesici mi zjistili zvyseny cukr (na lacno 6,4, dlouhy 44), beru vecer Stadamed 500 mg. Na noc jeste beru lek na cholesterol Torvacard 10. Kazde rano si merim glykemii na lacno. Mam vyzkouseno, že kdyz si vecer vez. U Torvacard, tak mam rano 6,7az 10, pokud si Torvacard nevezmu, tak mam rano do 5,7. Je mozne, že by tento lek ovlivnoval vysi cukru rano, kdyz se bere na noc nebo, kdyz se uziva pri diabetu? Dekuji za nazor. Jeste pro info, dietu drzim, jim 4x denne, nejim tucne, smazene, jim hodne ovoce a zeleniny, za posledni mesic jsem zhubla touto stravou 3 kg. Anna
    věk: 67 let výška: 169 cm váha: 93 kg

    Odpověď

    Vážená paní Anno, přeji dobrý den,

    užívání všech statinů (mezi které Torvacard patří) může vést u některých pacientů k mírnému zvýšení glykémie u některých pacientů s diabetem, nebo se zvýšeným rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat klinicky významnou hyperglykémii, která již vyžaduje diabetologickou péči. Uvedené riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny, které spočívá ve snížení kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. Pacienti s diabetem a se zvýšeným rizikem pro vznik diabetu (glykémie nalačno 5,6-6,9 mmol/l) mají být náležitě sledováni v souladu s odbornými doporučeními. Je také možné správně časovat podávání příslušných léků. Přípravek Torvacard není nezbytné užívat večer, je možné jeho podávání v ranní dávce. Večer pak užívat přípravek Stadamet. Je vynikající, že se snažíte mít pod kontrolou tělesnou hmotnost, to určitě velmi významně přispívá ke snížení rizika rychlého zhoršování diabetu a i kardiovaskulárních příhod. Za mě máte jedničku s hvězdičkou.

    S přátelským pozdravem

    Poznámka redakce: možná by Vás mohly zaujmout naše Fotojídelníčky

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Upřesňuji svůj dotaz k polyst.ledviny a cukrovka.Před rokem byly mé hodnoty gf 1.2 a kreatinin 87.To mé ledviny plně pracovaly.Za pouhý jeden rok došlo k takovému zhoršení gf o,74 a kreatinin 106.Při jakých hodnotách je potřeba dialýzy? Anna
    věk: 74 let výška: 165 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Aničko, polycystické ledviny, to je vrozené onemocnění, které se pomalu během života vyvíjí. Vy jste se dožila více než středního věku s dobrou funkcí ledvin, a tak bych předpokládal, že se jejich funkce nebude zhoršovat rychle. K rychlému zhoršení může např. dojít při závažné infekci ledvin, při nějakém jiném závažném onemocnění, při výrazném zhoršení hypertenze nebo při špatně léčeném diabetu. Proto vám doporučuji časté nefrologické kontroly, důslednou kontrolu případné hypertenze, dobré vyrovnání diabetu a včasnou léčbu případných močových infekcí. Věřím, že další zhoršování funkce ledvin bude pomalé a k nutnosti dialýzy nemusí vůbec dojít. Dialýza se většinou zahajuje při hodnotách glomerulární filtrace okolo 0,20 ml/min, ale záleží také ne tom, zda se netvoří těžké otoky nebo nestoupá příliš hladina draslíku.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Snižuje nějaká potravina, nebo naopak zvyšuje účinky tohoto léků? ( ovoce, zelenina ) Děkuji Roman
    věk: 53 let výška: 173 cm váha: 100 kg

    Odpověď

    Vážený pane Romane, přeji dobrý den,

    léčivý přípravek Rybelsus může mít účinnost ovlivněnou současným příjmem potravy. Vliv potravy na účinnou látku obsaženou v přípravku Rybelsus (semaglutid) byl studován ve studii u 78 zdravých osob. Dobrovolníci byli rozděleni do tří skupin. Všichni dostávali 5 mg perorálního semaglutidu po dobu 5 dnů a následně 10 mg perorálního semaglutidu po dobu 5 dnů. Osoby ve skupině s jídlem hladověli 10 hodin přes noc, poté dostali vysoce tučné, vysoce kalorické jídlo, po kterém následovalo podání semaglutidu s 240 ml vody a 4 hodiny po podání dávky hladověly. Osoby ve skupině nalačno hladověly 10 hodin přes noc, poté následovalo podání semaglutidu s 240 ml vody a 4 hodiny po podání dávky nekonzumovaly žádné jídlo. V referenční skupině osoby hladověly 6 hodin přes noc, poté následovalo podání semaglutidu se 120 ml vody a 30 minut po podané dávce hladověly. Míra vstřebávání semaglutidu v první skupině byla ve srovnání s referenční skupinou o 46 % nižší a maximální plazmatické koncentrace byly o 48 % nižší. Z uvedené studie vyplývá, že semaglutid je třeba užívat nalačno. Konzumaci jídla je možné zahájit nejdříve za 30 minut po užití semaglutidu. Semaglutid je také potřebné zapíjet vodou, optimálně v množství 1 sklenice 100-200 ml.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám polycyst.ledviny a cukrovku.Hodnoty gf 0,74,kreatinin 106 Užívala jsem Stadamed 850,teď mi v dia pořádně přidala doktorka Forxigu 10 a snížit Stadamed na 2x denně půlku.Je vhodný lék Forxiga na mé poškozené ledviny? Anna
    věk: 74 let výška: 165 cm váha: 82 kg

    Odpověď

    Milá Anno, metformin je možné podávat i při středně pokročilé nedostatečnosti ledvin, ale je celkem dobře, že vám paní doktorka jeho dávku pro jistotu snížila. Forxiga je lék, který zvyšuje vylučování cukru močí. Cukr se dostává do moči, když glykémie stoupá zhruba nad 10 mmol/l. Léky typu Forxiga ale práh pro vylučování glukózy do moči snižují, takže se cukr do moči dostává i při normálních hodnotách.

    Forxiga je již velmi podrobně studovaný lék. Ukázalo se, že kromě diabetu 2. typu lék pomáhá i při některých formách srdeční nedostatečnosti a dále snižuje zhoršování funkce ledvin při chronickém onemocnění ledvin, nejen diabetickém. Proto si myslím, že lék je pro vás vhodný ze dvou důvodů: pro léčbu diabetu a pro léčbu onemocnění ledvin.

    Jednou z mála nevýhod tohoto léku je právě přítomnost cukru v moči. Výjimečně to může zvyšovat výskyt kvasinkových onemocnění v okolí intimních partií. Tomu lze ale předcházet pečlivou hygienou, např. opláchnutím vodou po močení a usušení. Také mohou být častější močové infekce. Ty někdy provázejí postižení polycystickými ledvinami – ale to musí odhadnout váš lékař, zda trpíte závažnějšími formami močových infekcí. Pokud nikoliv, lék s klidem užívejte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, může Enap ovlivňovat glykémii? Dosud bez diagnózy diabetu, ale po Enap s jídlem velmi zvýšené močení a následně žízeň. Také nevolnost. Další den bez jídla také velmi zvýšené močení bez pití a přidal se i otok plic. Po celém dnu bez jídla nevolnost, úleva po Furonu, ale po napití opět nevolnost a do hodiny následoval kolaps. Mohlo se jednat o projev hypoglykémie nebo hyperglykémie? Enap může zesílit hypoglykémii a Furonu naopak hyperglykémii. Samozřejmě také tam asi hraje roli hypotenze po lécích. Ale ta nemá vliv na močení. Děkuji.
    věk: 54 let výška: 172 cm váha: 68 kg

    Odpověď

    Vážený pane Karle, přeji dobrý den,

    ano přípravek Enap, obsahující léčivou látku enalapril může ovlivňovat glykémii. Rozsáhlé klinické studie prokázaly zvýšení výskytu hypoglykemických příhod při souběžném podávání antidiabetik s Enapem (enalaprilem). V tomto duchu se vyjadřuje také oficiální informace k léčivému přípravku Enap: "Pacienty léčené perorálními antidiabetickými prostředky nebo insulinem, kteří zahajují léčbu některým inhibitorem ACE, je třeba upozornit, aby pečlivě sledovali výskyt hypoglykemie, zejména během prvního měsíce kombinovaného užívání (viz oddíl 4.5, Antidiabetika)." a také příbalová informace: "Jestliže berete antidiabetické prostředky nebo insulin pro potlačení cukrovky. Měl(a) byste být pečlivě sledován(a) ohledně hypoglykemie, zejména v prvním měsíci kombinovaného užívání.". Snížení glykémie u pacientů, kteří nemají diabetes je mnohem vzácnější, ale vyskytuje se u cca 0,1 % pacientů. Ve Vašem případě, pane Karle, s největší pravděpodobností k rozvoji hypoglykémie přispělo i hladovění. Doporučil bych Vám navštívit lékaře, aby Vás podrobněji vyšetřil, zda se nejedná o dosud nepoznaný diabetes, ten by bylo určitě třeba náležitě léčit.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu užívat dohromady v jeden den? Zuzana
    věk: 70 let výška: 169 cm váha: 77 kg

    Odpověď

    Vážená paní Zuzano, přeji dobrý den

    Eliquis je léčivý přípravek, který se užívá 2 krát denně přibližně po 12 hodinách, zatímco Glucea je doplněk stravy, který má mírný hypoglykemizující účinek, ale nejedná se o lék. Glucea s přípravkem Eliquis nemá žádnou negativní lékovou interakci, současné užívání proto není problém.

    S přátelským pozdravem

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je možné po čase při zlepšení léky vysadit? Karel
    věk: 58 let výška: 185 cm váha: 95 kg

    Odpověď

    Milý Karle, kdysi mi při instalaci různých elektrických vymyšleností na chalupě (ještě než spadla) pomáhal jeden zkušený elektrikář v důchodu. Já byl dospívající chlapec. Stále jsem si vymýšlel různé špeky, jako třeba, aby se ve skříni rozsvítilo, když jsem ji otevřel, nebo aby se lampička nad postelí rozsvěcovala přímo z postele a tak podobně. Často jsem se ptával: „A nešlo by ještě tohle?, já bych to to chtěl udělat takhle!“

    A on my vykal a říkával mi: „Vy jste tady šéf, vy můžete co chcete, jak chcete“.

    Já o vás nevím vůbec nic, nenapsal jste jaké léky berete a jak jste na tom s diabetem. Ale s jistotou vám mohu říci: „Vysadit léky klidně můžete, vy jste svůj pán, vy můžete se sebou dělat co chcete, jak chcete.“ Je tu jenom otázka, zda to bude rozumné.

    Léky berete z nějakého důvodu a lékař si jej určitě nevymyslel. Diabetes se málo kdy sám od sebe zlepšuje, spíše se zhoršuje. Když se vám tedy podaří dosáhnout zlepšení, buďte rád a snažte si to udržet. Budete tím šetřit celé tělo i samotné buňky pankreatu, které tvoří inzulín a měly by co nejdéle vydržet a ne se „strhnout“. Vysazoval bych je pouze tehdy, pokud by vám hrozily příliš nízké glykémie.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám z krve diagnostikován prediabetes, lékařka mi doporučila léčbu GLP 1 agonistou, ale že bych si léčbu musela sama hradit - cca 3000,- měsíčně. Potřebuji léčbu? Není lepší, že jsem přišla včas a dá se lépe léčit, ale musím sama platit? Tak počkám, až budou výsledky vyšší a léčba mi bude hrazená? Myslela jsem, že prevence se podporuje a zde mi lékařka řekla opak. Taťána
    věk: 48 let výška: 172 cm váha: 75 kg

    Odpověď

    Milá Taťáno, máte jen mírnou nadváhu a možná jste dostatečně fyzicky aktivní. Jinak ale prevence, aby prediabetes nepřecházel do stádia diabetu, spočívá především ve snížení hmotnosti, dodržování zdravé a spíše méně kalorické stravy a v dostatku tělesného pohybu. Je také možné užívat lék metformin, který je v této indikaci osvědčený, ovšem spolu s režimovými opatřeními.

    GLP-1 agonisté se v této indikaci nepoužívají, zejména nikoliv, pokud se nejedná o obézního pacienta. Pro samotné hubnutí u osoby bez diabetu mohou sice GLP-1 agonisté pomáhat, ale nejsou v této indikaci hrazené (asi nikde na světě) zdravotními pojišťovnami. Tyto léky jsou v současné době k podpoře hubnutí silně nadužívané, až to působí jejich nedostatek na trhu. Mají také svoje určité nežádoucí efekty,  a tak bych je zbytečně ani nepoužíval pro kosmetické účely, jak se často děje. Dieta a pohyb, to jsou věci, které nejlépe pomáhají…… a jsou zadarmo, nebo se s nimi dokonce ušetří. Pokud by si ale člověk přeci jenom přál dnes velmi moderní analoga GLP-1 užívat, musel by si je nejen zaplatit, ale také potvrdit u lékaře, že si je vědom jejich rizik a sám se rozhodl pro jejich užívání.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!