Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

158 dotazů

  • Dotaz

    Mám stále visokou hodnotu cukru kolem 20moll píchám si 18,24,16 a nanoc46. Anna
    věk: 50 let výška: 167 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Milá Anno,

    cukrovka, to přece jenom není jenom hodnota krevního cukru, ale je to dlouhodobé onemocnění, které má více forem a také se léčí různě. Proto na váš jednovětý dotaz nemohu nijak moudře odpovědět.

    Je potřeba znát váš zdravotní stav, přidružené problémy, znát podrobnosti vaší stravy. Měla byste proto urychleně navštívit vašeho diabetologa a probrat to s ním.

    Pro nyní vám doporučuji:

    Vhledem k tomu, že máte velkou nadváhu, omezte nyní výrazně příjem kalorické potravy, zejména sacharidů. Rozhodně nekonzumujte žádné sacharidy (pečivo, těstoviny, ovoce, sladké nápoje atd.), dokud vám glykémie neklesne alespoň pod 10 mmol/l. Dostatečně pijte a budete-li mít velký hlad, jezte zatím nesladkou zeleninu a případně nějaké libové maso nebo tvaroh v přiměřeném množství. Dávky inzulínu máte poměrně vysoké, tak by rozhodně měly stačit.

    Kromě inzulínu byste mohla užívat také léky, které zlepšují působení inzulínu, případně pomáhají hubnout. Zatím ale zkuste pár dní opravdu jíst málo a omezit zejména sacharidy. Uvidíte, že glykémie postupně klesne. Potom byste měla pokračovat v rozumné dietě s obsahem do 150 g sacharidů denně. K tomu budete ale potřebovat poučení od lékaře či dietní sestry, i když leccos byste našla i na našich stránkách.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám 70 let, užívám metformin který napomáhá hubnutí, nemám nadváhu a hubnout nechci ani přibrat-chci si udržet svoji váhu. Vážim se každý den,jakmile vidím že jde ručička na váze dolů,okamžitě se začnu cpát a váhu vyrovnávám..co s tím? Dr.jsem říkala že hubnout při mé výšce a váze nebudu..Dr.mlčí..asi si říká kdo z koho..cukr mám po tbl do 7 moll. Dáša
    věk: 70 let výška: 170 cm váha: 79 kg

    Odpověď

    Milá Dášo,

    všeobecně platí, že nadváha zhoršuje diabetes 2. typu. Většina pacientů, zdaleka ne však všichni, s diabetem 2. typu mají nadváhu, nebo jsou přímo obézní. Snížení kalorického příjmu a omezení sacharidů většinou vede ke zlepšení diabetu a tento efekt je někdy silnější, než některé léky, které se na tento typ diabetu používají. Úbytek tělesného tuku často vede ke zlepšenému působení inzulínu, kterého mají diabetici 2. typu relativní nedostatek. Mohou si tak vystačit se svojí sekrecí inzulínu nebo nepotřebují užívat tolik léků, případně i inzulín injekční.

    Řada léků, které pacienti s diabetem 2. typu užívají, zvyšují sekreci inzulínu a tím vyrovnávají jeho relativní nedostatek a v podstatě napomáhají obezitě. Takovým lékem ale není metformin. Ten nezvyšuje sekreci inzulínu, ale zlepšuje jeho působení. To je důvod, proč tento lék nepodporuje obezitu nebo dokonce může pomáhat některým pacientům zhubnout. Rozhodně to ale není lék, který by se přímo používal na obezitu nebo k hubnutí. Proto ani štíhlé pacienty s diabetem neohrožuje tím, že by zbytečně hubli. Je to lék osvědčený a bezpečný, bohužel ale pro mnoho pacientů s diabetem 2. typu, zejména pro ty, co nejsou ochotni dodržovat doporučený dietní režim, nestačí.

    Vy máte celkem přiměřenou hmotnost, i když podle tabulek již spadáte do kategorie nadváhy lehčího stupně. Určitě by vám a vašemu diabetu mírné zhubnutí neškodilo, ale není to nezbytné. Každý je jinak stavěný a pokud byste si svoji hmotnost do budoucnosti udržela a nepřibírala, bylo by to v pořádku. Paní doktorka asi mlčí proto, protože má asi podobný názor jako já. Mírně zhubnout by neškodilo, ale hlavní je, že nepřibíráte. To je v podstatě chvályhodné a paní doktorka se určitě nesnaží nějak vás "porazit" a dosahovat svého, přeje vám váš celkem správný názor. Cukrovka ale někdy pokračuje, i když se pacient velmi snaží, a potom se musejí zařadit další léky. Aby se tomu předešlo, je právě vhodné dodržovat dietu. Pokud jste zde použila příměr "kdo s koho", tak by to měl člověk chápat spíš jako váš souboj s diabetem a nikoli jako souboj s lékařkou. Glykémie 7 je mírně zvýšená. Metformin je k tomu dobrý lék, ale jeho dávka je buď malá, nebo vám plně nestačí. Mohla byste tomu pomoci mírným zhubnutím a větším pohybem, ale také, pokud by glykémie byla nadále zvýšená, dostat nějaký další lék. Asi by v rozhodování pomohla znalost glykovaného hemoglobinu, což je ukazatel dlouhodobý, nebo také znalost vašich glykémií po jídle.

    Tak já vám přeju, ať vám vaše obvyklá hmotnost zůstane a ať se zbytečně nepřete s vaší paní doktorkou.  Pokud ale při zvýšené glykémii užíváte pojmy jako "okamžitě ze začnu cpát co to dá", tak to se vaše paní doktorka opravdu musí obrnit trpělivostí. Vy to ale zřejmě ani tak nemyslíte, protože jinak byste byla jako koule. Tak šťastný a veselý!

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, neplánujeme vydat recepty knižně? Je skvele,ze to je presne na porci :-) Nebo třeba jen jako komplex do pdf? O tisk se uz postaram. Bylo by to super,pro nás mámy,co se nove uci,jak a co varit a jak delat "palacinky podle trojclenky",protoze mají kluka s diabetes 1.typu...Moc dekuji. Jana 
    věk: 12 let

    Odpověď

    Dobrý den Jano, 

    děkujeme za vaši zprávu, která nás moc potěšila. V tuto chvíli bohužel nic podobného nechystáme, protože máme plné ruce práce na našem novém projektu. Jedná se o jídelníček, ve kterém si budete moci sama moci nastavit kolik chcete za den energie a sacharidů a pokud chcete či nechcete jíst svačiny. Poté si sama  vyberete recepty dle vašich chuťových preferencí, které jsou také normovány na jednu porci. Sestavíte si tak vlastní jídelníček, který poté budete moci stáhnout v pdf souboru a vytisknout. 

    Doufám, že se Vám bude náš projekt líbit stejně, tak jako nám. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabetik tipu 2 a mam otazku .....mám nadvahu ca.20 kg a chtel bych si koupit Ketodietu beru rano a vecer Metformin a vecer na noc picham inzulin tresiba 20 jednotek jestli by mi to neuškodilo.....kdyz si merim cukr tak mivam kolem 7-8 cukr.dekuji predem za radu. Jaroslav
    věk: 70 let výška: 178 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jaroslave, 

    píšete, že si chcete koupit ketodietu. Rozumím tomu tak, že chcete pít rozpustné nápoje.  Na stránkách firmy, která takové nápoje vyrábí, jsem zjistila, že na za den jejich strava obsahuje pouze 50g sacharidů. Obvykle se konzumuje 200 - 300 gramů sacharidů/ den. 

    Ketodieta je strava, která neobsahuje téměř sacharidy. Sacharidy ovlivňují cukr v krvi. Vy jste léčen inzulínem, který si aplikujete proto, aby vám pomáhal zkonzumované sacharidy v těle využívat. Pokud byste neměl příjem sacharidů a stále aplikoval stejné množství inzulínu jako doposud, bude vám hrozit hypoglykémie. Pokud se rozhodnete pro tuto stravu, je nutné množství inzulín snížit a vše konzultovat s vaším lékařem. 

    Já osobně nejsem zastáncem těchto diet. Je to pouze krátkodobé řešení problému. Přísná dieta jistě povede k rychlé redukci hmotnosti. 

    Jakmile přestane nápoje pít, nastane jojo efekt. 

    Ráda bych vám doporučila, abyste začal pozvolna. Začněte dodržovat pravidla racionální - zdravé stravy a navyšte pohybovou aktivitu - choďte do práce pěšky, choďte o zastávku dál, pořiďte si krokoměr..

    Vyřaďte alkohol, uzeniny, bílé pečivo, smažené jídlo, fastfoody. Zařaďte 500g zeleniny/ den, celozrnné výrobky, nízkotučné/ polotučné mléčné výrobky, ryby, kuřecí maso, krůtí máso,  libové vepřové a hovězí maso.  Zdravá redukce hmotnosti je max. 5 kg/ měsíc. 

    Cesta je delší, ale výsledek trvalejší. 

    Nápoje by šly používat třeba místo svačin, ale určitě bych je nedoporučila na celodenní výhradnou konzumaci - hlavně kvůli jojo efektu. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám ráda např. štrůdl, nebo nějaký moučník, sušenku a třeba kousek čokolády. Je proto jisté, že mám cukrovku ? Děkuji za odpověď. Lenka
    věk: 55 let výška: 164 cm váha: 61 kg

    Odpověď

    Milá Lenko, ano, je naprosto jisté, že máte cukrovku. Protože v České republice žije asi 9 000 000 lidí, kteří mají také rádi dobře vypečený štrůdl z kyselých jablek, nejlépe prokládaný vlašskými ořechy a rozinkami. Voní to, křupe to, dělá to dobře v žaludku. Ale nic naplat, všichni mají cukrovku. Přinejmenším takovou maličkou, kterou by vytáhla i myška a dědeček by nemusel volat na pomoc babičku,  vnučku, pejska, kočku a myšku. Tahleta maličká řepička (řepa cukrová neboli cukrovka) byla pak zpracována na několik lžiček cukru, které si hned celá rodina přidala do závinu, když jim nestačil přirozený cukr z vypečených jablíček.

    Já ale doufám, že také jen žertujete. Jste štíhlá a pokud máte jinak normální glykémie, můžete si s klidem porci štrůdlu, či dvě dát a cukrovky se nemusíte bát. Ostatně i zavedení diabetici, pokud vědí kdy a kolik, si mohou štrůdl udělat. Protože jablka jsou sladká již sama o sobě, ani to nemusejí přislazovat, i tak to bude dobré, pokud to umějí správně upéct. A já mám rád štrůdl tažený, ale ten dá moc práce a dělá ho už jen málokdo.

    poznámka redakce:

    Milá Lenko,

    nejlepší by bylo, kdybyste si nechala změřit hladinu krevního cukru buď u svého lékaře, nebo v některé z lékáren BENU. Podívejte se na naše stránky https://www.cukrovka.cz/diagnostika

    a také na aktualitu https://www.cukrovka.cz/mereni-glykovaneho-hemoglobinu-v-lekarne

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Kolik jídla musím pojíst abych si mohl aplikovat inzulín. Jedná se o mimořádnou situaci,třeba při cestování Aleš
    věk: 68 let výška: 171 cm

    Odpověď

    Milý Aleši, vašemu dotazu nerozumím. Jídlo se většinou nejí proto, abychom si mohli aplikovat inzulín. Spíš naopak, inzulín si pacienti s diabetem musejí píchat proto, aby se mohli najíst.

    Možná jste tedy svoji otázky myslel takto:

    „Jsem osoba s diabetem a léčím se inzulínem. Používám večer jednu dávku dlouze působícího inzulínu a navíc před každým hlavním jídlem si dávám rychle působící inzulín. Jestliže nemohu dodržovat svůj pravidelný režim, například když cestuji, kolik si mám píchnout rychle působícího inzulínu, když se chci najíst mimo obvyklou dobu?“

    Odpověď zní: Každý pacient by měl být řádně zacvičen ve volbě správné dávky inzulínu. Dávka záleží na tom,

    1. jaké množství sacharidů bude chystané jídlo obsahovat
    2. jaká je osobní citlivost pacienta k působení inzulínu (tedy kolik zpravidla potřebuje inzulínu na 10 g sacharidů v dietě)
    3. jakou má pacient aktuální glykémii (používá se k tomu odhad o kolik mu sníží glykémii 1 jednotka inzulínu)
    4. jakou činnost se chytá člověk dělat v následujících několika hodinách (při fyzické aktivitě glykémie klesá a je nutné s tím počítat při volbě dávky inzulínu)

    Všechny tyto faktory jsou velmi individuální a pacient by měl být zacvičen v diabetologické ambulanci za spolupráce s edukační sestrou. Proto vám nemohu dát obecné doporučení. Protože ale asi nějakou přímou odpověď čekáte, tak většinou si pacienti (při hodnotě glykémie mezi 5 – 8 mmol/l) dávají před jídlem asi 1-2 j. inzulínu na každých 10 g sacharidů v jídle. Obézní pacienti či osoby s výraznou inzulínovou rezistencí však mohou potřebovat inzulínu více a naopak štíhlým a hodně pohyblivým lidem může stačit i méně.

    Netuším ale přesně, kam vaše otázka mířila. Alespoň jsem se snažil.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dlouhodobě běru Mettformin 500 2x denně.Poslední dobou mi cukr vystoupal na 12-16 ráno.Dnes mi došly léky.Stane se něco závažného, když je teď 3 dny nebudu brát?Děkuji za odpověď. Marta
    věk: 76 let

    Odpověď

    Milá Marto, glykémie máte již nyní ráno, asi na lačno, vysoké. Je pravděpodobné, že glykémie vám dále stoupne po jídle.

    Metformin je dobrý lék pro léčbu diabetu 2. typu, ale stejně jako většina ostatních látek, vyjma inzulínu, nemá zcela zásadní, respektive bezprostředně dramatický, vliv na hodnoty glykémie. Myslím, že pokud nebudete lék několik dnů užívat, nic závažného se nestane.

    Pokud se ale spokojíte se špatně vyrovnaným diabetem, může to mít zdravotní následky. Doporučuji proto, abyste nyní pečlivě zvažovala, co jíte a kolik je to sacharidů. Rozhodně byste měla množství sacharidů již teď omezit, zvláště když nebudete užívat Metformin. Dieta může mít větší efekt, než jeho užívání. Později se potom poraďte, co kromě diety bude potřeba pro zlepšení diabetu udělat. Asi vám přidají ještě nějaký další lék.

    Nyní tedy zejména méně jezte, zvláště méně sacharidů. Pít neslazené nápoje však můžete, ty neomezujte.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem diabeti t.2 a rad piju vyvarenou vodu z brambor ktere i trochu solim manzelka hubuje Ze voda z brambor obsahuje škrob ktery neni dobry pro diabetika t.2 poradite mi ? Jaroslav
    věk: 70 let výška: 170 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Dobrý den Jaroslave, 

    bohužel vám nejsem schopna přesně říci, kolik gramů sacharidů obsahuje vývar z brambor. Vaše manželka má ale pravdu. Opravdu tento vývar bude obsahovat škrob, tedy sacharidy. Zajisté bude mít i benefity jako vitamíny a minerální látky. Otázkou ale je, kolik jich ve vývaru zbyde po delší době varu. 

    Zakazovat vám to nechci, ale zkuste si jednoduché testy. Měřte si glykémii před a po požití tohoto vývaru. Pokud bude vaše glykémie vyšší více než o 2 

    mmol/l za 1,5 hodiny až 2 hodiny, není pro vás konzumace vývaru vhodná.

    Dále mě napadá zaměnit  vývar z brambor za vývar z topinambur. Topinambury obsahují z větší části sacharid inulin, který je pro člověka nestravitelný, tedy nezvyšuje glykémii. 

    Neznám váš důvod, proč bramborový vývar pijete. Já sama v tom nevidím žádné zázračné benefity. Brambory jsou zajisté skvělá potravina a pro jejich vysoký obsah vitamínu C se je doporučuje konzumovat každý den. Ohledně zdravotního přínosu konzumace vývaru z brambor jsem v odborné literatuře nenašla žádnou zmínku. Samotné brambory vám ale doporučuji velmi. 

    Brambory

    Mezi základní látky bramborové hlízy patří voda, škrob, cukry, vláknina, tuk a minerální látky. Dále vitaminy, alkaloidy, organické kyseliny, polyfenoly aj. 

    Škrob je nejvýznamnější složkou hlízy a v bramborách je obsažen ze 17 % (závisí to ale na odrůdách)

    Uvádí se, že u oloupaných brambor, uchovávaných pod vodou, dochází ke zvýšení obsahu vitaminu C. Ztráty při vaření činí asi 5 ± 30 %. 

    Nejzdravější pro konzumaci jsou brambory vařené v páře, ty si uchovají nejvíce mikronutrientů a ze všech tepelných úprav zvyšují nejméně cukr v krvi. Tento jev je ale často individuální, opět sit o můžete potvrdit vlastním testováním viz. výše

    více si o bramborách můžete přečíst v mém článku zde:

    Sacharidové přílohy II. | O cukrovce

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    prosím o jídelníček užívám Trajenta-ráno, Amaryl-ráno,Stadamed při hlavním jídle taky 1 tbl.mimo to Furon-ráno,Letrox-ráno,Leprin-večer,Sorvasta-večer taky 1 tbl,Předem děkuji Kubalová.
    věk: 76 let výška: 166 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Milá Marie,

    není v mých silách vám individuálně vypisovat dietní doporučení. Měla byste si pořídit nějakou příručku pro pacienty s diabetem, kterou můžete získat ve zdravotnických nakladatelstvích. Především je potřeba, abyste měla představu o obsahu sacharidů v hlavních potravinách a věděla, co vlastně jíte.

    Mnoho informací včetně vzorových diet najdete i na našich stránkách www.cukrovka.cz

    Např. zde: https://www.cukrovka.cz/rozliseni-diet-dle-mnozstvi-sacharidu-ve-strave

    Také by pro vás byla vhodná nějaká aplikace pro chytrý telefon, např. kalorické tabulky kterou si můžete volně stáhnout a potom bez přihlášení volně vyhledávat nejrůznější druhy potravin, u kterých zjistíte, jak jsou kalorické a kolik obsahují sacharidů.

    Úplně pro bezprostřední použití vám také posílám jednoduchou tabulku, která ukazuje, jaké množství základních potravin obsahuje 10 g sacharidů:

    1. 20 g pečiva
    2. 1 knedlík, brambora (velikosti vejce)
    3. 2 lžíce (rýže, bramborové kaše, těstovin)
    4. 2 lžíce čočky
    5. 3 lžíce fazolí, sóji
    6. 1 lžíce mouky
    7. 1 malé ovoce (pomeranč, jablko, banán)
    8. 1 dcl sladké limonády
    9. ¼ l mléka
    10. jogurt bílý 100 g (nutno číst etikety)
    11. 1 lžička marmelády, medu
    12. kopeček zmrzliny (velikost Míša)

    Vy byste při své nadváze měla jíst denně celkem asi 150 g sacharidů. Tím ale myslím všechny sacharidy, tedy i ty obsažené v ovoci a zelenině.

    Velmi vám také doporučuji sjednat si pohovor s nutričním terapeutem (dietní sestrou), který vám vysvětlí, jakou dietu dodržovat a co to konkrétně obnáší.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Doplňující informace naší nutriční terapeutky Beáty Bohnerové:

    Dobrý den Marie, 

    nejvhodnější způsob, jak zjistit, co a kolik toho sníst, je si pár dnů vážit jídlo a počítat příjem kalorií. Díky tomu si uděláte představu, jak by měla být velká vaše porce jídla. 

    Web a aplikace www.kaloricketabulky.cz je zdarma, má velmi širokou databázi potravin a uživatelsky je velmi příjemně jednoduchá. 

    Pan profesor Saudek Vám doporučil příjem 150 g sacharidů, to zhruba odpovídá příjmu 6000 kJ. 

    V tabulce níže máte rozpočítáno kolik energie (kJ), sacharidů, bílkovin a tuků byste měla přijmout v rámci celého dne. Berte to pouze orientačně, jsou to jen čísla. Nemusí to sedět na gramy, ale alespoň, aby to zhruba odpovídalo. 

    Ani ta čísla nemusí sedět v rámci jednotlivých jídel. Je to tak orientačně pro vás (pro ulehčení), abyste měla v průběhu dne to počítání snazší - věděla, kolik a kdy toho asi máte na talíři mít - jinak bude vypadat oběd a jinak svačina.

    Důležité jsou především celkové hodnoty na konci dne. Dobré je i jídlo plánovat den dopředu, aby vás přes den nezaskočilo chybějící jídlo. 

    Je to jen dočasné řešení, dokud si gramáž nedostane do podvědomí. Věřím, že po pár týdnech už budete vědět co a jak sama. 

    Dále přikládám jednodenní vzor s našimi recepty. 

    Vzorový jídelníček pro diabetiky 6000 kJ

    (S - sacharidy, B - bílkoviny, T - tuky)

    Celkový energetický příjem (CEP)

    6000kJ/1428kcal

    Sacharidy

    50 %

    176 gramů

    Bílkoviny

    20 %

    70,5 gramů

    Tuky

    30 %

    47 gramů

    Rozložení jídel během dne

    Jídlo

    % z CEP

    Množství energie

    kJ/kcal

    gramy

    Snídaně

    25

    1500 / 357

    44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

    Svačina

    10

    600  / 142,5

    17,5 S / 7 B / 5 T

    Oběd

    30

    1800 / 428,5

    52 S / 21,5 B / 14 T

    Svačina

    10

    600 / 142,5

    17,5 S / 7 B / 5 T

    Večeře

    25

    1500 / 357

    44,5 S / 17,5 B / 11,5 T

    Snídaně:

    1 488 kJ    43gS    21gB   10,5gT

    Chléb žitný

    70 g

    Žervé  

    25g

    Šunka vepřová dušená nejvyšší jakosti

    20 g

    eidam sýr 30 % tuku

    17g

    okurka salátová    

    100 g

                                                                               

                               pitný režim:

    voda čistá  

    500ml

    káva espresso  

    150ml

    mléko polotučné  do kávy  

    100ml

                                           

    Svačina:

                                                                   639 kJ    18,5gS    8gB    5gT

    Řecký jogurt bílý 0% tuku Milko

    60 g

    jablko červené

    80  g

    ořechy kešu

    10 g

    Skořice mletá

    špetka

    Oběd:

                            1 887 kJ    52gS    23gB    14,5gT    9,5gV

             https://www.cukrovka.cz/marinovany-kureci-steak-s-hranolky

    kuřecí prsa syrová (bez kůže, bez kosti)

    70 g

    brambory vařené bez slupky

    240 g

    hořčice plnotučná

    1 x lžička (10 g)

    olej slunečnicový

    1 x lžíce (10 ml)

    zelenina čerstvá rajčata, okurka, ledový salát

    200 g)

    slunečnicová semínka

    5 g

    pitný režim:

    voda čistá

    500 ml

    Odpolední svačina:

    588 kj     18gS     6,5gB     4gT     4gV

    knäckebrot

    20 g

    mandle neloupané

    5  g

    Tvaroh polotučný 3,8 % Pilos

    20 g

    rajče keříkové

    100 g

    Večeře:

    1 518 kj     45gS     14,5gB     13,2gT     7gV

    pikantní čočková polévka

    Pikantní polévka z červené čočky | cukrovka

    chléb žitný

    1 x slabý krajíc (20 g)

    pitný režim:

    voda čistá

    500 ml

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, ambulantní nutriční terapeutka ve společnosti ResTrial, Praha, diabetologie)

    (odpovídá autor uveden v článku, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, navazuji na svůj dotaz z výše zmíněného dne, zároveň mockrát děkuji za odpověď. Jak jsem psala, léčím se neuroleptikem a antidepresivy a byla mi zjištěna hradina glukózy v krvi nalačno 7.3. Od té doby jsem byla na OGTT, doplňuji jeho výsledky, které mi při předchozím dotazu nebyly známy: nalačno 7.0, po 120 minutách 7.2 nmol/l. Kontrolní vyšetření 21. července (cca 2 měsíce po OGTT), glukóza nalačno 5.1, B_HbA1c-IFCC metoda 37.0 nmol/mol. Kotrolní vyšetření proběhlo po cca měsíční nařízené dietě, kterou jsem ale nezvládla dodržovat úplně. Lékař mi žádné léky nenasadil, řekl, že je to v pořádku, že o diabetes nejde. Od té doby jsem dietu moc nedržela, protože jsem kvůli psychické nemoci ve velkém stresu, nicméně výsledky z domácího měření glukometrem byly podobné, jako když jsem ji držela. To znamená ráno nalačno mezi 4.5 až 7 (i při dietě jsem mívala 7, a to obvykle když jsem nic špatného nejedla, naopak když ano, mívala jsem hodnoty v pořádku), přes den většinou přes 4 nebo přes 5. Nyní jsem ale dostala před 6 dny záchvat od žlučových cest, který už jsem dlouho neměla (od 23 let nemám žlučník), vzala si algifen, a začalo úporné svědění celého těla a časté noční močení, což trvá dodnes. Řídila jsem se dietou po záchvatu žluč., to znamená jedla jsem suché rohlíky, kaše, v noci jsem se moc nevyspala a dnes ráno jsem po včerejšku, kdy jsem také zvracela dvakrát, jsem si naměřila na glukometru 10.2, což jsem nikdy neměla ani hodinu po jídle. Chci se tedy zeptat, co to všechno znamená a jak mám dále postupovat. Ještě připojuji, že na začátku května jsem měla váhu 96 kg, nyní mám 87, což je samozřejmě na mou výšku stále hrozné, ale zhubla jsem a dál hubnu díky venlafaxinu, antidepresivu, který má takto korigující funkci vůči neuroleptiku. Ještě doplním, že jsem tentokrát připravena vzdát se svých stravovacích návyků (někdy jím sladké na psychiku), jenom s přípravou pravidelnou jídel do zaměstnání atd. to není úplně ideální protože bydlím na zaměstanecké ubytovně. Také do práce vstávám dost brzy ráno, a bývám tam někdy více než 8 hodin. Ještě se chci zeptat, četla jsem nějaký odborný článek, kde bylo napsáno, že po vysazení atypických antipsychotik, cukrovka často vymizí, nicméně u mě asi vysazení nepřipadá v úvahu. Mockrát Vám děkuji.
    věk: 43 let výška: 164 cm váha: 87 kg

    Odpověď

    Milá Magdaléno,

    opravdu, zjevný diabetes zřejmě nemáte, jenom když jíte hodně sacharidů, tak vám glykémie stoupá až do diabetických hodnot.

    Moc vám doporučuji, abyste si stanovila nějaká vlastní pravidla, která budete dodržovat a bude vás bavit je dodržovat (bude to vaší osobní ctí a budete na sebe hrdá, když je dodržíte). Mělo by to zahrnovat pravidelný tělesný pohyb a dodržení určité diety, při které nebudete tloustnout a spíše trochu shodíte. Měla byste upustit od pojídání sacharidů „na psychiku“, to vám stejně nijak nepomůže, jen na sebe budete mít zlost. Raději si na psychiku pořizujte zeleninu, i když je drahá. Pro prevenci a léčbu diabetu 2. typu je dieta to nejdůležitější, lepší než různé léky.

    Je pravda, že různé léky s antidepresivními účinky mají negativní vliv na působení inzulínu. Proto má člověk tyto léky užívat, jen když je to opravdu nutné, to znamená, aby neměl skutečnou depresi. Dnes je užívání různých léků „na psychiku“ velmi rozšířené a někdy zbytečné. Na druhé straně, nikomu bych nepřál opravdovou depresi. Na tu vhodné léky zabírají a jsou velmi užitečné. O tom je ale lépe hovořit s psychiatrem.

    Důležité je zajistit si jiné lepší uspokojení, než je jídlo. Může to být sport, procházky s jinými lidmi, nebo pejskem, učení, kultura a spousta jiných věcí.

    Rohlíky a chleba jsou pro vás v dietě jen zbytečná výplň. V podstatě je k ničemu nepotřebujete než k tomu, abyste si něčím vyplnila žaludek, a to je zbytečné.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!