Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a životospráva

157 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, Byl mi naměřen prediabetes, kde problém je glukóza na lačno 6,3 mmol/l. Na diabetologii se s tímto problémem nedostanu, nicméně chci upravit svůj jídelníček tak, abych co nejdéle předcházel vzniku cukrovky. Z jídelníčku jsem vyřadil rychlé cukry, zařadil zeleninu, celozrné výrobky, ryby... Řídím se podle doporučení pro diabetes 2. Nedaří se mi ale najít informace o vhodném množství složek potravin, tudíž žádám o radu. Dočetl jsem se, že strava bohatá na tuky podporuje vznik inzulinové rezistence. Nicméně nemohu určit kolik tuku bych měl správně přijímat ve stravě, abych rezistenci nepodporoval. Proto můj dotaz zní: Kolik sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny by měl přibližně za den sníst muž 58 kg, 179 cm výška. Tak, abych nezvyšoval inzulinovou rezistenci a zároveň si neublížil. Pohybovou aktivitu mám složenou z 3 +- 30-45 minutových procházek svižným tempem za den a 15-30 minutovým cvičením na posilovacím stroji za den. Moje glukóza během dne před a po jídle za 60 a 120 minut nepřesahuje 7,5. Což jsem si zatím otestoval na 6 jídlech z nového jídelníčku. Děkuji a přeji hezký den. Albert
    věk: 32 let výška: 179 cm váha: 58 kg

    Odpověď

    Dobrý den Alberte, 

    prozatím se nebudu pouštět do výpočtu energetické potřeby, protože mi nesedí informace, které jste nám poskytl. 

    Uvádíte, že máte prediabetes, vážíte 58kg měříte 179cm. Čili je vaše BMI 18,1  =  BMI méně než 18,5 je podváha. 

    K takové podváze u muže mi nesedí dg. prediabetes, obzvláště pokud přihlédnu k vašemu mladému věku - 32 let. 

    Prosím dejte mi vědět, zda jsou údaje, které jste nám poslal opravdu reálné. Pokud je to opravdu tak,  jak píšete, přikláněla bych se k vyšetření diabetu, existuje více typu diabetu jako např. DM 1. typu či DM LADA.  

    Energetickou potřebu si můžete popřípadě vypočítat zde. 

    Kalkulačka BMR - bazální metabolismus - Pomůcky pro diabetiky - MTE

    Dále si najdete v našem Foto Jídelníčku nejvíce podobnou kalorickou hodnotu. A podle toho se můžete řídit,  živiny jsou zde rozpočítání dle doporučení pro diabetiky a to  30% tuků, 50% sacharidů, 20% bílkovin. 

    Beáta Bohnerová

    nutriční terapeutka

    ......................................................................................................................

    Názor lékaře:

    Milý Alberte, jste téměř podvyživený a diagnóza diabetu 2. typu nebo prediabetes 2. typu je téměř vyloučená.

    Na prvním místě je nutné ověřit vaši glykémii na lačno. Je potřeba, abyste od večeře předchozího dne již nic nejedl a nepil nic sladkého a ráno se dostavil k odběru. Stanovení glykémie je nutné provést s použitím laboratorního přístroje, nikoliv glukometru.

    Budete-li skutečně mít zvýšenou glykémii, může se jednat o pomalu začínající diabetes 1. typu nebo o nějakou formu diabetu pankreatického (při onemocnění pankreatu, které pak v určité míře postihuje i Langerhansovy ostrůvky.

    Já bych vám nyní doporučoval normální zdravou dietu, která vám bude chutnat. Jako se to doporučuje i všem zdravým lidem, neměl byste zbytečně pít sladké nápoje a jen minimálně sladké zákusky apod.

    Pokud by se jednalo o diabetes 1. typu, dieta by s tím nic nespravila a protože jste velmi štíhlý, spíše by vám měl být včas nasazen inzulín. Ale mluvit o tom je skutečně předčasné. Jezte normálně a dostavte se nejlépe ještě 2x ke stanovení glykémie na lačno.

    prof. MUDr. František Saudek, DrSc.

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, děkuji Vám za Vaši obsáhlou a věcnou odpověď, pane doktore! Jak správně píšete, můj stav je chopen a vážné astma, kortikoidy užívám dlouhodobě formou stříkacího spreje, v obtížných situacích Ventolin. po 55 letech jsem vloni přestal kouřit. Tato poslední "událost" byl akutní zápal plic. Už se těším domů, cítím se dobře, odvezli mě 1.1. Teď nemůžu dýchat jen při pohybu. Ještě mám dotaz, prosím: Začalo mi být špatně v hospodě. Vypil jsem 3 piva a 3 panáky. potom jsem celý den naříkal a další den ráno jsem si volal rychlou. Mám spor s rodinou. Žádný lékař mi nenařídil dietu a nezakázal alkohol. Když ho piju cítím se dobře, lépe se mi dýchá. Rodina mi to vyčítá, mlčky. Jsou to pohledy dplné otazníků a výčitek.Já se cítím lépe, když si něco dám. Sem tam panáček s návštěvou (slivovice nebo rum), pár piv v hospodě s kamarády (jednou za týden) a večer před spaním si dávám 2 - 3 skleničky červeného vína. Mám tak lepší pocit a lépe se mi spí. Na noc používám asi rok domácí oxygenátor - přes den jsem to zvládal bez toho, uvidíme teď jak to půjde. Jinak mám hubený nohy velký břicho dopředu a rostou mi prsa. Manželka mi nadává, že jsou mi košile malé a musí zase koupit novou. Doma se starám o jídlo, nákupy a o vaření. Někdy se snažím chodit na procházky s holemi, někdy to vůbec nejde, jsem rád, že dojdu do garáže nebo na toaletu. Nechci si zase brzy volat rychlou nebo úplně skončit. Potřeboval bych vědět, co můžu a co ne. Co mi ubližuje a co je v pohodě. Mám to rád, když mi talíř plave v tuku když to má výraznou chuť a když to zapiju pivem nebo červeným vínem. Vlastně si neumím představit život bez alkoholu a s přísnou dietou. To potom život ztrácí asi úplně smysl, ne? Roman
    věk: 69 let výška: 170 cm váha: 92 kg

    Odpověď

    Milý Romane, já bych vám moc rád udělal radost a povzbudil vás ve vaší upřímné žravosti a alkoholismu. Jsem váš vrstevník, také vážím víc, než bych měl, rád jím a piju. Ale pak si uvědomím, proč nám píšete. Trápí vás dušnost, mrzí vás, že si musíte píchat inzulín a břicho a tučný krk vám brání v dýchání a pořádném spánku. To by se to dýchalo jinak, kdybyste vážil 70 kg a měl trochu kondičku. 

    Pak si vzpomenu na krásný kreslený vtip od Vladimíra Jiránka, kdy pán s omluvou říká: "Do takové podoby mě uhnětl sám žívot" a mám pro to pochopení. Jenže jsem lékař, a tak vám nemohu jako Jan Werich jakožto Pekařům císař a císařův pekař doporučit, abyste se tady "ukynul k smrti" - to když se v hladomorně pokouší péct chleba a neumí to.

    Vy ale stejně v hloubi duše moc dobře víte, že jídlo, které plove v tuku, není nic moc zdravého a že 3 piva a k tomu několik panáků vám také moc neprospějí a doma ostatním moc radosti nenadělají. Opravdu byste měl smysl života hledat také v něčem jiném a spokojit se se skleničkou červeného vína. Asi vás už nikdo nepředělá, ale radím vám, dejte přednost kvalitě před množstvím. Kupujte si raději drahé červené a lokejte ho po malých douškách. Takové 3 půllitry piva dnes přijdou také dost draho a kromě toho, že je to dost alkoholu a cukru, tak je to také spousta vody, kterou narychlo vypijete a tím přetížíte svou srdeční "pumpu".

    Pokud opravdu nechcete zas brzy volat rychlou, tak jděte trochu do sebe a mějte ohled na manželku a trochu se ovládejte. Přece opravdu nechcete zaživa "ukynout" a zblbnout po alkoholu. Jezte a pijte samé dobré, nejlepší věci - ale s rozumem a mírou. Líp vám poradit neumím, však to stejně víte sám.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Snížit cukr v krvi pustém? Nikola
    věk: 50 let výška: 153 cm váha: 124 kg

    Odpověď

    Dobrý den Nikolo, 

    ano půstem lze poměrně velmi rychle snížit hmotnost i cukr v krvi. Pokud nebudete jíst sacharidy, nebudete mít vysoký cukr. Avšak půst je krátkodobá dieta, kterou nelze vydržet dlouho. Většinou po takové dietě nastupuje jojo efekt, a tím se i opět zvýší cukr v krvi. 

    Spíše se přikláním k postupné změně životního stylu pomalejším tempem. Díky tomu dochází k pozvolné redukci hmotnosti, vylepšení kompenzace diabetu a hlavně k dlouhodobému udržení dosaženého cíle. A to je v léčbě cukrovky klíčové. 

    Pro začátek bych zkusila vyřadit z jídelníčku např.  tučná jídla, tučná masa, uzeniny, fastfoody, smažené jídlo, omáčky,  sladké nápoje, alkohol, Lze také všechny porce omezit na polovinu. 

    Do každého jídla přidat zeleninu, často jíst obiloviny a luštěniny. Stejně důležité jako strava je každodenní pohybová aktivita, stačí pravidelná chůze. 

    Více se můžete inspirovat v našem FOTOJÍDELNÍČKU, který najdete zde: https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    Poznámka redakce:

    omlouváme se za pozdní dodání odpovědi

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Je vhodné držet půst (pití jen vody) v délce 44 hodin při cukrovce? Hodnoty cukru: krátký 6 až 8, dlouhý 55. Děkuji. Zdeněk
    věk: 72 let výška: 185 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Milý Zdeňku,

    já obecně v diabetologii nejsem zastánce radikálních diet, ale i radikální dieta je někdy lepší než dieta žádná. Často se stává, že nárazové řešení je potom vystřídáno pravým opakem, a to nebývá moc dobré.

    Obecně se ale nově tzv. přerušovaný půst v léčbě diabetu 2. typu někdy doporučuje, a to zvláště u osob s nadváhou. Uvádí se, že to vede nejen k poklesu hmotnosti, ale také ke zlepšení citlivosti tkání vůči působení inzulínu.

    Opravdový půst trvající déle než jeden den je naprosto nevhodný pro osoby s diabetem 1. typu a i jednodenní půst může být nebezpečný, pokud člověk pečlivě nesleduje svoje glykémie a nepřeruší podávání bazální dávky inzulínu. Pokud by spolu s jídlem přerušil i inzulínovou léčbu, mohl by výt vážně ohrožen rozvojem ketoacidózy.

    Většina pacientů s diabetem 2. typu má zachovanou alespoň do jisté míry produkci vlastního inzulínu a rozvoj ketoacidózy u nich nehrozí. To bude pravděpodobně i váš případ. Proto u řady osob s diabetem 2. typu je jednodenní půst možný a v některých případech by mohl být i vhodný ke zlepšení vyrovnání diabetu. Vhodný může být zejména pro osoby s tzv. inzulinorezistencí, které mívají dokonce zvýšené hladiny inzulínu a většinou jsou obézní. 2denní půst je u jinak zdravých osob rovněž možný, i když se mi to zdá příliš extrémní. Mnohem lepší by bylo volit hladovění kratší a opakované, např. od snídaně již nic nejíst. I v takovém případě může být nutné upravovat léčbu diabetu tabletami či případně inzulínem, aby se nerozvinula hypoglykémie. Znovu ale zdůrazňuji, že takové hladovění je možné jen u diabetu 2. typu, při kterém přetrvává vlastní tvorba inzulínu (i když může být ke správné léčbě potřebný také inzulín injekční).

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, prosím o radu. Je mi 49let, výška 173, váha 81kg. Ráno na lačno si občas měřím cukr - bývá v rozmezí 5,5 - 10. Celý dospělý život se stravuji podle pravidel racionální výživy, snažím se udržet váhu. Jím co nejméně sacharidů - žádné nebo minimum pečiva, vše celozrné, žádné sladkosti. Alkohol občas - cca 1 x týden 0,5l vína, nebo 2 piva. Spím 8h denně. práce u PC, chodím denně na 1h procházky rychlou chůzí, 3-4x týdně cvičím posilovací cviky - 20min. Jinak běžná starost o domácnost a zahradu. Občas zahřeším, ale hlídám si, aby to nebylo často - cca 1 x týdně, nebo před menstruací. Mám strach z cukrovky. Jsou hodnoty natolik zvýšené, že to mám řešit i jinak než čím doposud (strava)? Byla jsem 4 x těhotná, měla jsem těhotenskou cukrovku, ale jen doporučení na stravu - ne inzulín. Prosím o informaci, kdy a jestli se obrátit na lékaře. Miroslava
    věk: 49 let výška: 173 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Milá Miroslavo, nevím, pomocí čeho si měříte glykémie, ale pokud máte hodnoty ráno na lačno až 10 mmol/l, a to opakovaně, tak máte diabetes bez vší pochyby. Také ale máte alespoň 10 kg nadváhu, za což vás nekárám, ale je to důležitý faktor.

    Měla byste zkusit chvíli držet opravdovou dietu, to znamená podle nějakého rozpisu, např. z našich stránek na:

    https://www.cukrovka.cz/fotojidelnicky

    Zde si zvolte např. dietu se 150 či 175 g sacharidů a snažte se to opravdu dodržovat. V tom cvičení pokračujte, jen to dělejte každý den. Těch 20 minut k tomu určitě najdete.

    Potom si sledujte glykémie aspoň 10 dnů a pokud se to neupraví (ani po jídle byste neměla mít glykémii nad 10 mmol/l), tak byste měla vyhledat lékaře a poradit se, jak dál. Těhotenská cukrovka je rizikový faktor pro pozdější vznik diabetu 2. typu. Diabetu lze do určité míry předcházet, ale zdaleka tomu není tak vždycky. I kdyby, zdravá životospráva je v každém případě dobrá a pokud ji budete dodržovat, uděláte pro své zdraví hodně.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, u výživové poradkyně mi z vyšetření krve vyplynul prediabetes, kdy hodnota glykovaného hemoglobinu byla 42, což je hodnota hraniční, cukr na lačno byl něco přes 4, dále z GGT vyšetření (teď si nepamatuji hodnoty, ale rovněž zvýšené)vyplynulo ztučnění jater. Půl roku jsem omezila sladkosti, sacharidy, tuky, zhubla jsem 4 kg, vážím 46 kg při výšce 157 cm, a po půl roce se cukr na lačno zvýšil na 5,1, glykovaný hemoglobin jen na 41 a GGT se malinko zvýšilo. Nejedná se o nic vážného, ale je mi divné, že se hodnoty o tak málo snížily, když jsem se tak moc omezovala. Je možné, že nefunguje nějaký orgán - žlučník, slinivka? Mám horší trávení a tlak v žaludku i po menší porci jídla, a napít se byť třeba až hodinu po jídle není možné. Iveta
    věk: 55 let výška: 157 cm

    Odpověď

    Milá Iveto, podle vašich údajů vám je 55 let, jste štíhlá, držíte rozumnou dietu. Ještě by mne zajímalo, zda kouříte. Hodnoty glykémií, které udáváte, jsou v normě, hodnota glykovaného hemoglobinu je rovněž téměř v normě. Máte zvýšené hodnoty enzymu GGT, neudáváte, jak mnoho. Tato hodnota bývá zvýšená při mnoha jaterních poruchách, většinou souvisejících s krevními tuky, poruchami odtoku žluči a při požívání alkoholu. Lehké zvýšení lze však považovat za nevýznamné, zvláště když ostatní jaterní ukazatele jsou v normě.

    Na základě vaší konstituce bych nepředpokládal ztučnění jater, leda snad byste měla spíše na dědičném podkladě výšené hodnoty krevních tuků a nebo opravdu pila více alkoholu, než jsou tu a tam příležitostné přípitky.

    Myslím, že když je něco v normě nebo téměř v normě, tak se to jen stěží může zlepšovat. Proto bych se vašimi hodnotami nyní neznepokojoval a spíše dbal na to, abyste se dostatečně pohybovala, nekouřila a měla v pořádku také krevní tlak a krevní tuky. Proti diabetu nyní více udělat nemůžete a ani nedělejte. Může se stát, že se vám z nějakého důvodu časem nebude dostávat dostatečné sekrece inzulínu. Pak by ale přísnější dieta nepomohla a nebyla by ani správná. Jezte normálně zdravé jídlo které vám chutná a nepřibírejte na váze, maximálně nějaké to kilo. Slinivku musíte také trochu trénovat.
     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobry den, jiz drive jsem psal ohledne glykemie po jidle ktera byvala 15 mmol, zatimco na lacno byva normalni jen asi 5 mmol. Od cca 13.9. jsem zahajil nizkokalorickou a nizkosacharidovou dietu cca max 50g sacharidu denne, 100g tuku, a cca 50g bilkovin denne. A k tomu jeste metformin 1000 mg denne. Skutecne doslo ke snizeni hmotnosti o 5kg za asi mesic. Testy prikladam. Muj dotaz je jestli je bezpecne nyni udelat test s konzumaci cokoladove tycinky a potom zmerit glykemii. Jestli je mozne predpokladat ze se inzulinova resistence jiz zlepsila ?

    Odpověď

    Dobrý den

    Je pravděpodobné, že se citlivost na inzulín zlepšila. Jestli potřebujete vědět, jaká bude glykémie po sladké tyčince, tak Vás test neohrozí.

    Počítejte ale s tím, že jednou přítomná porucha citlivosti těla na inzulín se zcela do normy nevrátí. Je tedy velmi pravděpodobné, že po sladkých jídlech pokud bude obsah rychlých cukrů vyšší než 20-30 g se Vám glykémie bude zvyšovat. Je vhodné celoživotně dodržovat racionální stravu. Není nutno mít 50 g cukrů denně.

    Ideál je kolem 150 g na den ovšem složeno s potravin, kde je cukr s nízkým glykemickým indexem.

    s pozdravem

    (odpovídá MUDr. Dagmar Bartášková, Diabetologická a endokrinologická ambulance Praha 4)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň,mám cukrovku 2. Chcem sa spýtať,či je pre mňa vhodná údená mletá paprika sladká. Ďakujem Andrej.

    Odpověď

    Dobrý den Andreji, 

    nevidím důvod, proč byste nemohl používat jakékoliv koření v běžném množství při vaření.  Celý balíček (23g ) neobsahuje ani 1 kJ ani 1 g sacharidu. 

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den mám cukrovku 1 typu a piju často energeticke nápoje. a teď mě trápí hyperglykémie nad 12 mmol/l a strašně těžce se toho zbavuje chci se zeptat jestli za tohle mužou energetické nápoje. Marek
    věk: 20 let výška: 180 cm váha: 83 kg

    Odpověď

    Dobrý den Marku, 

    jistě že energetické drinky(ED) zvyšují poměrně hodně cukr v krvi. Jedná se o zdroj rychle působících sacharidů. Jeho nástup je velmi rychlý a glykémie jsou po něm velmi vysoké. Stejně tak jako po jiných slazených nápojích. Proto se využívají při hypoglykémiích. 

    Existují ED bez cukru slazené náhradním sladidlem, nicméně, nebyla bych překvapená, pokud by i ty měly nějaký, i když třeba jen malý, efekt na glykémii. ED obsahují, kromě kofeinu, mnoho dalších  povzbudivých složek, které mohou nějakým způsobem ovlivňovat metabolické pochody v těle a třeba i zvýšit glykémii. Nicméně, tuto myšlenku nemám odborně podloženou. 

    Velmi důležité je taky množství ED za den. Zkrátka, jako DM1 bych vám konzumaci ED spíše nedoporučila. Myslím, že pokud se budete dostatečně měřit  (nebo dost možná máte senzor), určitě si dokážete efekt ED na glykémii vypozorovat sám. 

    Ohledně ED si můžete přečíst důležité a komplexní informace např. zde: 

    10_bromova_full.pdf (jcu.cz)

    ENERGETICKÉ NÁPOJE: Co říká nutriční terapeut na nápoj Prime? (institutmodernivyzivy.cz)

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den chtěla bych se zeptat včera 02.09.2023 u maminka na naštev nejde o babička jde o mně měla jsem tři knedlíky nevím jestli tam psychiatrička řekla že hotová jídla dietní nejsou nevím co mám jíst psychiatrička není diabetetolog na psychiku psychiatrička nedělat na diabetetologie rozhodující že nemocnice Kolín diacentrum psychiatrička přece co mám jist diacentrum nezakazuje proč řekla psychiatrička jak co může a ne a co jo to mi hlava nebere Děkuji za odpověď Hedvika
    věk: 48 let výška: 155 cm váha: 60 kg

    Odpověď

    Milá Hedviko, osoba s diabetem, která má vyrovnanou a přiměřenou tělesnou hmotnost, může zpravidla mít normální dietu, kterou jedí zdraví lidé. Jenom se pokud možno nemají jíst přímo sladká jídla, protože rychle zvyšují glykémii. Doporučuje se běžná zdravá strava, kterou by měla jíst většina lidí. Pro diabetika je ale důležité, aby ve stravě sledoval obsah sacharidů. Je-li diabetes dobře vyrovnaný, tak 2 až 3 knedlíky k obědu, odpovídající asi 30 až 40 g sacharidů. Takovou porci byste mohla s klidným svědomím mít. Obecně obsahuje 100 g houskových knedlíků asi 45 g sacharidů.

    Ideálním způsobem léčený pacient s diabetem by měl být řádně poučen o diabetu a o složení potravin. Kromě samotného lékaře (praktický lékař nebo diabetolog) by měl být v týmu i nutriční terapeut (nebo edukační sestra). Důležité je, aby pacient navržený způsob léčby dobře pochopil a aby byl motivovaný jej používat. Právě k této motivaci je vhodné, když pacient může být vyšetřen a případně také sledován psychologem, který v komplikovaných případech pomáhá pacienty motivovat. Možná jste tedy spíše než specialistku v psychiatrii měla na mysli psycholožku. Úkolem psycholožky je rozpoznat překážky, které pacientovi brání dodržovat doporučený režim a podpořit jej, by měl o léčbu zájem. Psycholog ale přímo nesestavuje vhodné jídelníčky.

    Vy si z toho tedy pamatujte, že byste měla znát základní složení většiny potravin a měla byste vědět, kolik jich v průběhu dne můžete sníst.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!