Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a technologie

59 dotazů

  • Dotaz

    Uchování test.prouzku v míst.mame 28
    věk: 61 let výška: 160 cm váha: 70 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    proužky by měly být uchovávány v suchu, chladnu a měly by být chráněné před slunečním zářením. Díky požadavku na sucho není vhodné je umisťovat do chladničky.

    Informace o doporučené skladovací teplotě se lehce liší u jednotlivých typů proužků

    např. proužky od firmy Acchu-check mají uváděnou teplotu 2-30°C

    FORA Diamond mají skladovací teplotu 2-32°C

    OneTouch Verio 5-30°C

    Lehce odlišné budou pravděpodobně i hodnoty pro další typy proužků. Většinou se ale doporučené skladovací teploty pohybovaly přibližně do 30°C.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosim odpadl me senzor po7 dnech mohu si hned dat dalsi nebo pockat .Dekuji
    věk: 63 let výška: 180 cm váha: 104 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    pokud došlo k předčasnému ukončení senzoru např. díky stržení, odlepení... určitě je možné začít rovnou s novým senzorem. Doporučuji samozřejmě střídat přesná místa zavedení senzoru.

    Jediná nevýhoda je, že při předčasném ukončení funkčnosti senzoru, nemusí vycházet úhrada pojišťovnou na dostatek senzorů pro celý rok . Např. u Freestyle Libre je hrazeno pojišťovnou na rok přesně 26 kusů senzorů, což vychází na 364dní v roce. Při předčasném skončení senzoru, již bude chybět několik dní na konci roku, kdy bude jedinec bez senzoru. U CGM (kontinuální monitorace) je úhrada dána částkou 60000 na rok -  což dle ceny konkrétních senzorů, může být při jejich předčasném odlepování... na konci roku také někdy problematické. Pokud je již vyčerpána úhrada pojišťovnou, musí pacient zvládnout konce roku na proužcích a glukometru nebo si dokoupit chybějící senzory za své peníze.

    Pokud by došlo k technické chybě senzoru -  např. 14 denní senzor po týdnu přestane měřit, aniž by byl omylem stržen nebo se odlepil vlivem pohybu a potu... (zjednodušeně, pokud není na vinně pacient, ale technická vada senzoru), je možné (a i vhodné) pokusit se provést reklamaci senzoru. Většina firem nemá s oprávněnými reklamacemi obtíže a závada se může objevit na každém typu senzoru. Na odpadnutí senzoru se bohužel možnost reklamace nevztahuje.

    Osobně doporučuji, hlavně v těchto vedrech, přelepování senzorů, např. tejpem nebo některým z typů prodyšných náplastí...

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, můj muž má cukrovku - píchá si několikrát denně, má uřezanou levou nohu pod kolenem a má problémy s měřením cukru z prstů - při píchání do prstu už mu vytéká málo krve (nevím jestli to píši dobře) a tím se špatně měří glykemie. Děkuji za odpověď. Marie Gogová
    věk: 53 let výška: 173 cm váha: 90 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    předpokládám, že Váš manžel má diabetes 2. typu, protože pokud by měl diabetes mellitus 1. typu, měl by nárok od pojišťovny minimálně na Freestyle Libre (pokud se jedná o spolupracujícího pacienta).

    Pacienti s diabetes mellitus 2. typu na dlouhodobé užívání senzorů (hrazené pojišťovnou) běžně nárok nemají. Je možné u nich 3x ročně využít tzv. profesionální monitoraci. Ta je určena za účelem např. zjištění vývoje glykémií během dne při dekompenzaci diabetu, zjištění problémů s glykémiemi… To ale není dlouhodobé řešení.

    Pokud si Váš manžel píchá  inzulin několikrát denně a má problémy s měřením glykémií, je další možností - po domluvě s Vaším diabetologem -  zkusit poslat žádost na pojišťovnu (přes revizního lékaře), zda by neschválili výjimku z úhrady. Tento krok může, ale nemusí vyjít. Musí být prokázána spolupráce Vašeho manžela a pokus o pravidelné měření glykémií + musí být v žádosti vysvětleno, proč chcete monitoraci senzory a kde jsou problémy (zmínit a vysvětlit např. jaké jsou problémy s měřením s ohledem na stav + uvést např. nutnost dobré kompenzace diabetu kvůli již známým komplikacím, případně kolísání glykémie nahoru a dolu…. ) Samotnou žádost posílá Váš diabetolog.

    Pokud žádost bude zamítnuta je možné si senzory koupit na vlastní úhradu:

    Freestyle Libre

    můžete rovnou koupit na stránkách lekarna.cz

    ceny: 

    Čtečka 1575.- na 4 roky, může být nahrazena i mobilním telefonem -  pokud Vám jde nainstalovat aplikace LibreLink

    Senzory -  1kus vydrží na 14 dní

    Senzor Freestyle Libre 1  - 1576,-

    Senzor Freestyle Libre 2  - 1734.-

    Senzory typu CGM 

    U CGM je nutné vystavit poukaz u diabetologa. Lékař v poukazu zaškrtne hradí pacient. Dle zvoleného typu senzoru a podle toho zda je jako přijímač využíván mobilní telefon nebo  speciální přijímač se ceny na rok mohou pohybovat mezi 45000 až 6000 tisíci za rok.

    poznámka redakce:

    omlouváme se za pozdní zprostředkování odpovědi

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, rád bych požádal o radu při výběru inzulínové pumpy. Dosud jsem používal pumpu MiniMed G640 (s cukrovkou se na inzulínu léčím od roku 2004). Nyní chci zvolit ale inovativnější s hybridním systémem. Nemohu se však rozhodnout zda zvolit náplasťovou TouchCare Nano A8 nebo standardní a pokud standardní, tak zda T:slim x2 Tandem, nebo YpsoPump. Lze snadno určit bez ohledu na mé potřeby diabetu, která z těchto uvedených pump je technicky nejúčinnější pro léčbu cukrovky? Vím, že mají různé parametry. Osobně bych nejraději používal bezhadičkovou kvůli komfortu, ale nevím do jaké míry je technicky srovnatelná se dvěma zmíněnými hadičkovými. U Ypsopump mi vadí malý zásobník ale připadá mi technicky nejlepší. Četl jsem srovnání pump od paní doktorky Krollové, ale i tak nedokáži rozhodnout, která z pump je ideální. Vím, že to není jednoduchý dotaz. Mohu prosím i tak poprosit o radu, která by mne utvrdila v mém rozhodování? Velmi moc děkuji za Váš drahocený čas. S úctou Martin.
    věk: 46 let výška: 187 cm váha: 98 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    výběr pumpy není opravdu úplně jednoduchý a každému může vyhovovat něco jiného. Ale zkusím se k tomu alespoň trochu vyjádřit. 

    Náplasťová pumpa TouchCare Nano funguje sama o sobě docela dobře, trochu horší je u tohoto systému přesnost senzorů (oproti např. senzorům Dexcom). Senzory je nutné alespoň 1x denně kalibrovat (někdy je lepší i 2x), aby byla jejich lepší přesnost. Asi bych tento systém nedoporučila ani silnějším jedincům, protože kanyla na pumpě je o něco kratší a u silnějšího podkoží s tím mohou být trochu problémy. Jinak samotný algoritmus systému je učící se (měl by získávat data z předchozích dní a podle toho upravovat podávání inzulinu v dalších dnech). Cílová glykémie je nastavitelná mezi třemi možnostmi - 5,6 mmol/l, 6,1 mmol/l, 6,7 mmol/l. Systém umožňuje režim cvičení, kdy se cílová glykémie změní na 8,3 mmol/l. Pumpa je ovládána z telefonu, protože na ní nejsou “žádná” tlačítka, ale samotný ovládací algoritmus není v telefonu, ale v základně pumpy. Proto při vzdálení od telefonu nezměníte nic na pumpě (nepodáte bolus…), ale okruh by měl pracovat v klidu dál.

    U zmiňovaných pump t:slimX2 a Ypsopump (a s nimi spojených hybridních systémů) je několik rozdílů, některé z nich  se pokusím ještě  zmínit. Jinak společný mají naopak senzor -  oba systémy nyní využívají senzory Dexcom. První a zásadní rozdíl je ovládání:

    t:slimX2 (hybridní systém Control IQ) je ovládán a nastavován na inzulinové pumpě. Nelze ovládat z telefonu +  samotný algoritmus řídící hybridní systém je v pumpě. Ypsopump (hybridní systém CamAPS) má ovládací algoritmus v aplikaci telefonu, je ovládán z mobilního telefonu a u tohoto systému by měl být pacient ideálně neustále v dosahu bluetooth mobilního telefonu, z kterého je celá pumpa při zapnutí automatického režimu (funkci hybridního systému) řízena.

    Dalším zásadním rozdílem je: 

    pumpa Tandem vychází z nastaveného bazálního režimu -  ten běží po celou dobu. Cílová glykémie je pro pumpu mezi 6,25 - 8,9 mmol/l. Pumpa předpokládá vývoj hladiny glukózy v dalších 30 minutách.  Podle této předpokládané hodnoty pumpa upraví (zvýší, sníží, vypne) dávku bazálního inzulinu nebo podá automatický korekční bolus. Pokud se vývoj glykémie upraví, pumpa pracuje dále opět podle nastaveného bazálního režimu. Pumpa se neučí. Pumpa pracuje po celou dobu s nastaveným bazálem i nastavenou citlivostí inzulinu. To má své výhody i nevýhody. Pumpa se neučí z předchozích dní, někdy je proto vhodné/nutné upravit nastavení bazálních dávek inzulinu a citlivosti na inzulin. Pokud máte různorodý životní režim (směny, nárazové víkendy aktivity…) je možné vytvořit několik bazálních režimů v pumpě (např. noční, nemoc, aktivita…) a mezi nimi přepínat. To může být ideální pro jedince, kteří díky své práci/aktivitě mají hodně různé potřeby inzulinů v rámci krátkých časových úseků (např. 3 dny velká potřeba během sezení doma, poté 2 dny velice nízká spotřeba inzulinu při celodenním ježdění na kole…)  Tato možnost je výhodná i např. při již uvedené nemoci, kdy je náhle zvýšena potřeba inzulinu - zde je možné přepnout na nastavený režim s vyššími dávkami bazálu a nižší citlivostí, nebo svůj základní režim upravit a pumpa bude podávat rovnou více inzulinu podle nového nastavení. Pokud jste zvyklý do bazálních režimů občas sáhnout, nebo více nastavovat pumpu, tak zde můžete. Systém má samozřejmě i další možnosti  - pro aktivitu je zde možné využít režim cvičení, který má odlišnou základní cílovou glykémii a to 7,8 - 8,9 mmol/l + odlišné hodnoty glykémie pro zastavení pumpy… Dále je  možné využívat např. funkce spánek.

    Systém CamAPS funguje na principu podávání bolusů (místo klasického bazálního režimu). Pumpa vyhodnocuje glykémii, její směřování a v 8 až 12 minutových intervalech podává různě velké bolusové dávky. Cílová glykémie zde není pevně dána -  je nastavitelná od  4,4 do 11 mmol/l, což umožňuje pacientům cílícím na těsnou kompenzaci (nížší glykémie) nastavit hodně nízký cíl.   Je možné nastavit i odlišné hodnoty cílové glykémie pro různé časové úseky dne.  Systém se učí z předchozích dní. Postupně dle potřeby sám nastaví zvýšené nebo snížené dávky inzulinu. Do základního běhu automatického režimu není nutné moc zasahovat. Přesto je vhodné občas upravit nastavení bazálního inzulinu přímo v pumpě (i když podle něj automatický režim v hybridním systému neběží) -  a to pro okamžik, kdyby pumpa musela někdy přejít do ručního režimu a běžet např. bez senzoru, aby poté nepodávala úplně nesmyslné dávky inzulinu. Učení z předchozích dní má velké výhody, ale může být někdy problém. Zde uvedu již zmiňovanou nemoc, kdy vyskočí potřeba inzulinu prakticky ze dne na den např. o 50% nahoru. V této situaci může pumpě chvíli trvat, než dostatečně navýší dávkování inzulinu.  Jinak automatický režim ze zkušeností funguje velice dobře. Učení zde je např. rychlejší než u systému Smart Guard 780G. I u systému CamAPS jsou různé možnosti funkcí -  např. Easy-off, který je určen pro aktivitu a dobu s vysokým rizikem hypoglykémie -  zde se zvýší citlivosti na inzulin o 50% a cílová glykémie o 2,5 mmol/l oproti základnímu nastavení. Další možností je např. funkce Boost, který zvýší  množství podávaného inzulinu přibližně o 35% -  po dobu zadanou uživatelem.

    U všech hybridních systémů je stále nutné zadávat včas bolusy před jídly a to ideálně ve formě sacharidů do nastaveného bolusového kalkulátoru, který pak podle zadaných parametrů, glykémie a aktivního inzulinu vypočítá vhodný bolus k jídlu.

    Doufám, že Vám moje odpověď aspoň trochu pomohla. Systém Smart Guard pumpy Minimed 780G nezmiňuji, protože jste se na něj neptal, ale jistě také patří k v ČR dostupným hybridním systémům.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, píchám si 3x denně novorapid a už u dvou per jednorázových se mi stalo, že po vpichu a počkání cca deset vteřin po vytažení jehli z ní ukapnou 2 až 3 kapky inzulínu. Mám strach, že si do těla nic nevpravim a všechno vyteče až po vyndání jehli. Jehlu jsem měnil a místa vpichu také. Máte prosím s tímto možná problémem zkušenosti? Díky Jarda

    Odpověď

    Milý Jaroslave, někteří lidé si Novorapidu píchají jen velmi malé dávky, např. 2 až 4 jednotky. U nich odkápnutí 2 až 3 kapek může něco znamenat, ale při vyšších dávkách to není významné. Co doporučuji: Píst při injekci zmačkněte celkem rychle a na doraz. Pak teprve počítejte do 10, ve vašem případě tedy raději do 20. Myslím, že chyba bude spíš ve vašem způsobu mačkání pístu pera, protože jinak se to opravdu nestává.

     

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Jsem přes 20 let na inzulínu, pravidelně si měřím cukr, ale tuto hodnotu jsem ještě nikdy neměl a nevím co pro mě znamená
    věk: 76 let výška: 182 cm váha: 72 kg

    Odpověď

    poznámka redakce:

    pozn. redakce:

    Z technických důvodů posíláme odpověď až nyní. Velice se omlouváme.

    Pokud je výsledek testu nižší než 1,1 mmol/l, na obrazovce se objeví hlášení „Lo“, což znamená, že hodnota hladiny glukózy v krvi je příliš nízká.

    Zkontrolujte svou hladinu glukózy znovu. Pokud se výsledek „LO“ nebo „Lo" opakuje, neprodleně kontaktujte Vašeho lékaře.

    další možnost:

    „LO“ zabliká 5x před vypnutím. Baterie jsou zcela vybité.

    Opakujte měření v prostředí, kde je teplota v rozmezí 14-40 °C. Nechte přístroj alespoň 20 minut v tomto prostředí, aby se zahřál na správnou teplotu.

    Rozsah glykémií měřených glukometrem je většinou 1,1 až 33,3 mmol/l. Hladiny pod, nebo nad těmito hranicemi, glukometr zobrazí jako neměřitelné. Při hypoglykémii pod 1,1 mmol/l jde většinou o zkratky, jako L, LO či LOW, při hyperglykémii o zkratku Hi nebo H.

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    likvidace náplní do inzulinového pera

    Odpověď

    poznámka redakce:

    podívejte se prosím na předchozí odpověď, kde je vysvětleno, jak nakládat s podobným odpadem,

    viz zde: https://www.cukrovka.cz/poradna/prazdna-inzulinova-pera-likvidace

    (odpovídá redakce, )

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, měření glykémie senzorem Libre mi ukazuje hodně nízké hladiny glykémie v průběhu noci, až kolem 2,8 mmol (viz. graf). Situace se opakuje každou noc. Subjektivně žádné potíže nepociťuji. Cukrovka mi diagnostikována nikdy nebyla, ale v rodině ji máme. Prosím o radu zda je potřeba s takovými výsledky měření zajít k lékaři, nebo se jedná o normalní stav? Případně co by mohlo noční hypoglykémii způsobovat? Jím pravidelně vyváženou stravu, léky neužívám žádné, ani nemám žádné zdravotní komplikace. Předem děkuji za odpověď.
    věk: 45 let výška: 170 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    hypoglykémie u zdravého jedince je definována jako glykémie pod 3,3 mmol/l.

    Noční poklesy glykémie mohou vznikat i fyziologicky u jedinců bez diabetu. Jsou způsobeny např. větší nebo pravidelnou fyzickou aktivitou. Při této aktivitě dochází k vyčerpání “zásobního cukru”, který se pak v noci doplňuje a proto klesá cukr v krvi. Současně pohyb zlepšuje citlivost na inzulin a tím může snižovat glykémii. Dalším prvkem, který může způsobit pokles během noci je večerní příjem alkoholu, který pak během noci zaměstná pracující játra a může docházet k snížené reakci na hypoglykémii.

    Současně senzory Freestyle Libre, hlavně při použití původní čtečky, mají lehce tendenci podměřovat -  proto by bylo ideální ověřit, jak jsou velké noční poklesy měřením např. na glukometru. 

    Jsou Vaše noční hypoglykémie opravdu bezpříznakové?  Mohou se projevovat nočním pocením, nočními můrami, ranní bolest hlavy, malátnost… Na noční hypoglykémie může pomáhat večerní příjem např. bílkovin, které pomaleji doplňují energii než např. cukry.

    Nedokážu říci nakolik je nutno Váš stav řešit (to je vhodnější probrat s Vaším lékařem), protože neznám přesné okolnosti, ale noční poklesy se mohou vyskytovat i u zdravých jedinců a nemusí znamenat jiná onemocnění

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, 16.5. 2023 jsem měl operaci ve Vinohradské nemocnici, operoval mě doc. MUDr Šubrt. Diagnoza rakovina slinivky. Během operace byla odebrána slinivka, slezina, dvanácterník, žlučovod, žlučník a část žaludku. V 57 letech jsem se stal diabetikem a při kontrole na diabetologii jsem se ptal lékařky na možnost senzoru na měření glykemie, bylo mi řečeno, že je to sekundární cukrovka a nemám nárok na úhradu senzoru VZP. Prosím o váš názor a případně radu, jak senzor získat. Jsem řidič kamionu a plánuju se do budoucna se vrátit do práce a senzor by byl pro mě velkou pomocí.
    věk: 57 let výška: 186 cm váha: 105 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    v základní indikaci jsou opravdu senzory určené pro diabetiky 1. typu.

    Po operacích slinivky je ale často minimální nebo dokonce žádná sekrece vlastního inzulinu (podle toho, zda byla odstraněna celá slinivka), což se cukrovce 1. typu podobá. Dokonce diabetes u těchto pacientů bývá hodně labilní -  glykémie hodně kolísají nahoru a dolů, protože není narušeno jen uvolňování inzulinu, ale i dalších látek které se podílejí na udržení hladin cukru v krvi.

    Pokud Vaše léčba vyžaduje podávání inzulinu několikrát denně, je možné poslat žádost o schválení CGM (kontinuální monitorace). Tuto žádost musí schválit revizní lékař. Je dobré doložit že si glykémie glukometrem měříte alespoň 4x denně, nebo provést jednorázovou profesionální monitoraci (může provést diabetolog u pacienta až 3x ročně, pokud má podezření na problémy s kompenzací cukrovky). Na této monitoraci pak lze ukázat na kolísání glykémie nebo větší výskyt nízkých glykémií…

    Samozřejmě žádost o schválení senzoru může být revizním lékařem zamítnuta, ale rozhodně se to dá vyzkoušet a s ohledem na to, že Váš stav byl zapříčiněn operací pro rakovinu slinivky, tak to za vyzkoušení stojí.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý deň ja mám taký problém že mám diabetes 1 typu a mám inzulinovu pumpu a senzor guardian. A pred pár dňami mi bolo aplikované senzor a teraz mám celkom začervenane a svrbí mi to. Ale pod kanylou ku pumpe nemám ziadne začervenane len pod fixacnou naplastou. Viete mi poradiť s tym? Dakujem za odpoveď
    věk: 33 let výška: 153 cm váha: 65 kg

    Odpověď

    Dobrý den,

    stran současného senzoru.  Pokud ho potřebujete mít déle a je reakce jen na fixační náplast, je možné zkusit opatrně sundat fixační náplast a zafixovat např. tejpovací páskou, nebo jiným typem krytí (Mepore film, Hydrofilm…). Samozřejmě nejprve musíte vyzkoušet, že nemáte reakci na daná krytí. Pokud je reakce velká a kůže hodně proteplená, loupající se nebo jinak změněná, je vhodné senzor sundat.

    Na ošetření podrážděného místa po sundání se dá zkusit např. Vitella pasta nebo jiná zklidňující pasta nebo sprej. Záleží samozřejmě na stavu kůže.

    Pokud potřebujete k pumpě používat senzory dlouhodobě a reakce je nejen na fixaci, ale i na senzor, lze zkusit před nalepením ošetřit místo aplikace Cavilonem, někdy pomáhá postříkat místo aplikace nosním sprejem s kortikoidy  -  např. fluticasonem (Avamys sprej). Ten se dá vyzkoušet i na ošetření již podrážděných míst. 

    Někomu pomáhá senzory podlepovat  -  např. již zmiňovaným Mepore filmem, Hydrofilmem nebo náplastmi na puchýře. Mám i pacienta, který nakonec musí podlepovat tejpovací páskou, ve které udělá menší otvor a senzor zavádí tak, aby zaváděcí jehla prošla otvorem v tejpu a senzor s lepidlem neměl větší kontakt s kůží.

    Chce to případně zkusit více možností. Snad Vám alespoň něco z toho pomůže.

    (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!