Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 17. 3. 2021


Synonyma: česnek setý

Stručná charakteristika: Rostlina dosahující výšky asi 1 m, charakteristická složenou kulovitou cibulí, která se dělí na několik dužnatých stroužků, jimiž je možno rostlinu vegetativně dělit. Počet stroužků je závislý na typu odrůdy (paličáky 4−6, nepaličáky i více než 20). Stonek je krytý pochvami listů, které jsou jednoduché, přisedlé. Květní stvol vyrůstá až po vyvinutí všech listů, zprvu roste vzpřímeně, poté se zakroutí a během dozrávání se znovu napřimuje. Nafialovělé květy jsou oboupohlavné, uspořádané v květenstvích a podepřené toulcem. Protože jsou obvykle neplodné, množí se dnešní kulturní plodiny pouze vegetativně. Mezi květy se vyvíjejí pacibulky, které mohou dozrát na květním stvolu i odděleně od rostliny. Tyto cibulky se také používají k množení, nicméně velká dělená cibule vyroste až za 3−4 roky.

Odrůdy a dělení česneku: Dělí se na základě schopnosti odrůdy vytvářet květní stvol s pacibulkami na paličáky a nepaličáky, které stvol nemají. Pro pěstitele mají nepaličáky výhodu v tom, že jsou méně náročné a mají delší skladovatelnost. Z hlediska legislativy je možné označovat za Český česnek pouze ten, který byl vypěstován v České republice, a to i ze zahraniční odrůdy.

Používaná část rostliny: cibule

Historie: Česnek byl používán jako potravina i léčivo již od starověku. V Egyptě sloužil ke zvýšení celkové obranyschopnosti, prevenci infekce poranění a terapii nádorových onemocnění. Také jiné starověké civilizace považovaly česnek za lék. Sanskrtské záznamy dokumentují použití česneku přibližně před 5000 lety a Číňané ho používají již více než 3000 let. Byl doporučován k terapii onemocnění dýchacího a trávicího traktu, lepry a parazitárních onemocnění. Existují určité důkazy, že během prvních olympijských her v Řecku byl česnek podáván sportovcům kvůli zvýšení výdrže. Středověký filosof, lékař a polyhistor Avicenna vyzdvihoval pozitivní účinky česneku především u onemocnění jako jsou: artritida, bolest zubů, chronický kašel, zácpa, parazitární onemocnění, gynekologické obtíže a v neposlední řadě ho používal jako přírodní antibiotikum. V 19. století Louis Pasteur, jako jeden z prvních vědců, potvrdil antibakteriální vlastnosti česneku. A proto byl následně česnek používán v obou světových válkách k předcházení vzniku gangrén. V tradičním lidovém léčitelství česnek slouží k prevenci a léčbě nachlazení, chřipky, k očistě krve, úlevě od menstruačních potíží a jako lék proti parazitům.

Obsahové látky: organické sloučeniny síry - alliin a jeho degradační produkty allicin a ajoeny, které jsou nejvíce zodpovědné za farmakologický účinek. Tyto látky vznikají v době, kdy je česnek drcen, krájen, nebo kousán a alliin je vystaven účinku enzymu allinázy. Dále česnek obsahuje bílkoviny (hlavně enzym allinázu), aminokyseliny (arginin, lysin, threonin, tryptofan), vlákninu, lipidy, beta-sitosterol a malé množství vitamínů a minerálů jako vit. C, vit. E, beta-karoten, chrom, železo a selen.

Standardizace: 1 mg alliinu produkuje 0.458 mg allicinu

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

  1. Opatrně sušený česnekový prášek
  2. Bez zápachové produkty vyrobené fermentačními procesy – tzv. stařený/černý česnek
  1. Parou destilované přípravky – česnekový olej
  2. Česnek macerovaný v oleji


Užití:
Česnek vykazuje antioxidační, antibakteriální, mírnou protidestičkovou, antitrombotickou, antiaterosklerotickou a vazoprotektivní aktivitu. Klinické studie potvrdily, že některé česnekové přípravky snižují hladiny cholesterolu a krevního tlaku, pravděpodobně i krevního cukru u pacientů s DM2. Česnek také povzbuzuje mikrocirkulaci a má protizánětlivý a imunostimulační účinek. Díky všem těmto prospěšným účinkům se v dnešní době užívá pro léčbu infekčních onemocnění, k prevenci nachlazení, ke zlepšení periferního oběhu a k terapii hyperlipidémie a hypertenze. Lokálně se česnek používá proti plísňovým onemocněním.

Doporučené dávkování: drceného, požvýkaného nebo jinak rozmělněného čerstvého česneku se doporučuje užívat od 2 do 5 g denně, sušeného česnekového prášku 0.4–1.2 g/den. Dávky stařeného/fermentovaného česneku jsou větší a pohybují se v rozmezí od 2.4 do 7.2 g/den. U přípravků, které jsou standardizované na obsah alliinu, se uvádí dávka 4−12mg alliinu denně.

Doporučené dávkování dle klinických studií: V terapii DM2 byl testován Allicor 300 mg 2x denně (nicméně výrobce doporučuje dávku 150 mg 2x denně). Česnek upravoval také hyperglykémii a to v dávce 1200−1500 mg/denně. Hyperlipidémie byla snížena dávkou 600−900 mg/den.

Potenciální nežádoucí účinky: U česneku se vyskytují obtíže zažívacího traktu a to od říhání, pálení žáhy, nadýmání, bolestí břicha, průjmu až po zápach z úst. Tyto nežádoucí účinky se projeví především při užití česneku nalačno a při dávce překračující 1g. Můžeme je ale minimalizovat užitím česneku ráno po jídle a nebo použitím bez zápachových přípravků. Při lokálním použití se mohou objevit alergické reakce jako kopřivka, kontaktní dermatitida, ale i astmatický záchvat. Obsahové látky česneku jsou považovány za alergeny skupiny 1 a proto je třeba na tuto skutečnost myslet u pacientů alergiků.

Upozornění: Česnek se řadí k rostlinám, které mají schopnost interagovat s léčivy. Česnek může snižovat účinek léků a tím i efektivitu nastavené terapie. Na druhou stranu má i schopnost účinek některých léčiv zvyšovat a tím může dojít ke zvýšení nežádoucích účinků těchto léků. Při užívání česnekových přípravků je nanejvýš vhodné konzultovat svoji medikaci s lékárníkem. Na pozoru by se měli mít především pacienti užívající léky na ředění krve a ti, u nichž se plánuje operační výkon. Kontraindikování k užívání vysokých dávek česneku jsou pacienti s poruchami srážlivosti krve a onemocněními trávicího traktu. Také pacienti s alergií na obsahové látky nesmí česnek užívat.

Těhotenství a kojení: česnek je bezpečný jako potravina

Česnek kuchyňský a jeho vliv na pacienty s diabetem:

Mnohé studie potvrdily prospěšnost užívání česneku při diabetu. Za antidiabetickou aktivitou česneku stojí právě sirné sloučeniny. Tyto látky mají schopnost stimulovat sekreci inzulinu z B-buněk pankreatu a zabraňují inaktivaci inzulinu. Je důležité vědět, že k ovlivnění hladin krevního cukru nedochází okamžitě, ale v době za 4 až 16 týdnů. V klinické studii snížil prášek z česneku, podávaný po dobu 4 týdnů, glykémii v průměru o 11,6%. Navíc extrakty, stejně jako silice izolované z česneku, působily preventivně proti komplikacím diabetu (oxidativní stres, diabetická kardiomyopatie, nefropatie a retinopatie). Extrakt z česneku byl testován také v kombinaci s antidiabetikem, s glibenklamidem. Tato kombinace by mohla snížit terapeutickou dávku glibenklamidu a také redukovat potenciální nežádoucí účinky léčiva. V jiné studii byl česnek podáván pacientům 24 týdnů a vyšel srovnatelně účinný jako metformin v parametrech hodnot glykémie nalačno i glykovaného hemoglobinu. Při současném užívání v kombinaci s metforminem zlepšoval jak glykémii, tak i hladiny cholesterolu. Česnek hraje v terapii diabetu nemalou roli také díky své hypolipidemické aktivitě. Předpokládá se, že disulfidy v silici mohou snižovat aktivitu enzymů, nezbytných pro syntézu lipidů. Hypolipidemickou aktivitou česneku se zabývají i některé metaanalýzy, srovnávající klinické studie. Tyto studie prokázaly schopnost česneku snižovat hladiny celkového cholesterolu o 6% a sérových lipidů o 12% oproti placebu. Nejlepší efekt česneku se opět projevil u dlouhodobého užívání, obvykle více než 12 týdnů a byl výraznější u tzv. stařeného/černého česneku než práškovaných přípravků. Testován byl také v kombinaci s rybím tukem, kdy snižoval hladiny lipidů ještě efektivněji.

Přípravky (doplňky stravy) a jejich složení:

Česnek ULTRA, Dr.Max, 120 kapsí (2% extrakt garlicinu, 10 mg garlicinu v jedné kapsli).
ČERNÝ ČESNEK, TEREZIA, 60 kapslí, (výtažek z rostliny Alium sativum, 1 kapsle obsahuje 500 mg sušeného prášku fermentovaného (černého) česneku).
SUPER ČESNEK, NATURAL MEDICAMENTS, 100 kapslí (2 mg česnekového oleje v jedné kapsli).
Jamieson Česnek bez zápachu, Jamieson, 300 kapslí (česnekový prášek 500 mg).
Bioaktivní Česnek, Pharma Nord Dennmark. 60 tablet (obsahuje 300 mg sušeného česnekového prášku (odpovídá 4,7 mg účinné látky) v tabletě, která má enterosolventní potah a která zajišťuje vysokou biologickou dostupnost.
ALLICOR, Naturvita, 60 tablet (jedna tableta obsahuje 150 mg česnekové sušiny, pocházející z 0,25 g čerstvého kvalitního česneku Alium sativum).