Černucha setá (Nigella sativa)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 26. 9. 2017


Synonyma: černý kmín

Stručná charakteristika: jednoletá bylina, pocházející z jihozápadní Asie a nejvíce užívaná v Indii. Je 30−60 cm vysoká s šedomodrými květy a typickými černými třístrannými semeny, která se používají pro lékařské účely i v gastronomii pro svoji příjemnou vůni i chuť. Semena černuchy jsou ukrytá v měchýřovitých tobolkách, trochu připomínajících makovičky. Pokud tyto semeníky po jejich částečném uschnutí z rostliny sklidíme s částí lodyhy a doma pak dosušíme, získáme velice dekorativní a známé “slaměnky“.

Používaná část rostliny: semena

Historie: Černucha je užívána již 3000 let v oblastech Středního východu, Evropy, Afriky a Indie. Semena byla nalezena v hrobce faraona Tutanchamona, protože Egypťané věřili, že černucha hraje důležitou roli v posmrtném životě. V prvním století našeho letopočtu popsal řecký lékař Dioscorides používání semen u velkého počtu problémů od bolestí hlavy, zubů, přes ucpaný nos až po střevní parazity. Islamisté věří, že černucha je lékem pro mnoho onemocnění, ale neumí zastavit stárnutí nebo smrt. A V jihovýchodní oblasti Maroka se černucha široce používá k terapii hypertenze a diabetu.

Obsahové látky a účinky: Semena obsahují 36−38% oleje, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny omega-6 (kys. linolová), mastné kyseliny (palmitová, stearová, olejová), alkaloidy (nigellicin, nigellidin, nigellimin, nigellimin N-oxid,  0,4−2,5% silice (thymochinon: 28−57%, dithymochinon=nigelon, thymohydrochinon a thymol), saponiny, vitamín C, aminokyseliny: arginin, methionin, lysin, glycin, leucin; a fytosteroly.

Standardizace: chybí informace

Užití: Černucha se používá k terapii mnoha onemocnění od gastrointestinálních problémů, hypertenze, diabetu, zánětlivých onemocnění, kašle, bolestí hlavy, ekzémů, horečky po chřipku. Provedené studie potvrzují imunoprotektivní, protinádorovou, protizánětlivou, analgetickou, antioxidační, antidiabetickou, antihypertenzivní, antimikrobiální a antiparazitickou aktivitu.

Doporučené dávky: chybí informace

Potenciální nežádoucí účinky: kontaktní dermatitida a alergie při lokálním použití oleje

Těhotenství a kojení: chybí informace

Černucha a její vliv na pacienty s diabetem:

Léčba černým kmínem snížila sérové hladiny glukózy a naopak zvýšila koncentrace inzulinu. Způsobila částečnou regeneraci a podpořila novotvorbu β-buněk pankreatu, což vedlo k následnému zvýšení inzulinové sekrece (vylučování).
Látka thymochinon je prospěšná tím, že svou antioxidační aktivitou působí protektivně před poškozením ledvin a pomáhá snižovat krevní tlak.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Černý kmín, Virde, olej 50 ml k vnitřnímu užití (100 % olej ze semen černuchy seté, vitamin E - α-tokoferol)