Vápník (kalcium)


Definovaná potřeba vápníku na den je 800 mg

Vápník je minerální prvek, který se v našem těle vyskytuje v největším množství, asi 1-1,5 kg u dospělých jedinců, přičemž 99% jeho obsahu se soustřeďuje v kostech a zubech, zbývající 1% se nachází v krvi. Vápník je rovněž důležitým až nezbytným prvkem pro mnoho tělesných funkcí. Obíhá v krevní plazmě a pomáhá při přestupu živin buněčnými membránami. Kromě toho vápník hraje důležitou úlohu při tvorbě enzymů a hormonů, které regulují trávení a metabolismus. Dále je též nutný k zajištění normálního přenosu mezi nervovými buňkami, pro krevní srážlivost, hojení ran a činnost veškerých svalů.

V problematie cukrovky lze říci, že je důležitý pro sekreci inzulinu i pro jeho efekt na periferních tkáních. Produkce inzulinu je regulována koncentrací iontů vápníku v β-buňkách. Abnormality v homeostáze, rovnováze vnitřního prostředí organismu, se zvýšenou hladinou vápníku tak mohou ovlivnit metabolismus glukózy a vést až k rozvoji diabetu 2. typu podle některých zdrojů (1). Předpokládá se však současně, že jsou ve hře jiné významnější faktory, které k tomu vedou.

Příjem vápníku u diabetiků tedy nelze ani intenzivně doporučovat, ani zakazovat.


(1) Zaccardi F., Webb D.R. Carter P. Association between direct measurement of active serum calcium and risk of type 2 diabetes mellitus: A prospective study. Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases (2015) 25, 562 – 568.