Ženšen pravý (Panax Ginseng)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 30. 11. 2022


Synonyma: všehoj léčivý, všehoj ženšenový

Stručná charakteristika: Gin v čínštině označuje člověka a seng esenci, ducha, život. Panax je odvozen z řeckého slova pan (vše) a akos (lék), což odkazuje na jeho použití jako lék na vše. Ženšen je pomalu rostoucí, vytrvalá, 30‒60 cm vysoká bylina původem z Koreje a Číny, která se ve východní Asii používá jako bylinný lék po tisíce let. Je považován za nejúčinnější Qi neboli energetické tonikum v tradiční čínské medicíně. Nadzemní část rostliny má 3 až 7 složených listů, které na podzim opadávají, a od června do července nese shluk červených nebo nažloutlých plodů. Tvar kořene může připomínat lidské tělo, v závislosti na druhu se liší, a proto se používá k jejich rozlišení. Na trhu se objevují dva typy ženšenů. Bílý, který je oloupaný a usušený, a červený, který se tradičně zpracovává horkou parou ke zlepšení jeho účinku. Droga je dnes populární pro svůj adaptogenní (zvyšující odolnost) a před stresem ochraňující efekt.

Druhy: Čínský ženšen roste divoce na svazích hor Changbai a Xiaoxinganling. Korejský ženšen se uměle pěstuje na několika farmách. Americký ženšen (Panax quinquefolius) roste volně ve střední a východní části Ameriky nebo se pěstuje na farmách v Ontariu, Britské Kolumbii a Wisconsinu.

Používaná část rostliny: kořen

Historie: V různých formách se ženšen používá již více než 2000 let. Tvar lidské postavy vedl k přesvědčení, že kořen může posílit jakoukoli část těla. V průběhu věků se kořen používal při léčbě astenie, aterosklerózy, poruch krve a krvácivosti, erektilní dysfunkce, hypertenze, jaterní dysfunkce a kolitidy, stejně jako ke zmírnění následků stárnutí, rakoviny, postmenopauzálních poruch a senility.

Obsahové látky: Medicínsky je kořen považován za nejcennější část rostliny, protože poskytuje farmakologicky aktivní saponiny, ginsenosidy. Obsah ginsenosidů se liší podle stáří kořene, období sklizně a způsobu konzervace. Zatímco ve většině mladých kořenů jsou detekovatelné alespoň 4 ginsenosidy, po 6 letech růstu se tento počet více než zdvojnásobí. Vysoce kvalitní ženšen se obecně sbírá na podzim po 5 až 6 letech růstu. Ginsenosidy jsou metabolizovány lidskou střevní mikrobiotou, která je mění na aktivní metabolity. Z toho plyne, že na výsledném farmakologickém efektu mají nemalý podíl naše vlastní střevní bakterie. Kořen obsahuje také fenolické kyseliny, polysacharidy, aminokyseliny a mastné kyseliny. U červeného kořene je fermentací zvýšeno množství ginsenosidů i biodostupnost jejich aktivních metabolitů.

Standardizace: Kvalita komerčních přípravků z ženšenu je bohužel velmi proměnlivá. Analýza produktů z 11 zemí odhalila přítomnost ginsenosidů v rozmezí 1.9‒9 %, některé produkty neobsahovaly žádné ginsenosidy a jiné byly kontaminované efedrinem. Standardizovaný extrakt by měl obsahovat 1.5‒4% ginsenosidů.

Užití: Ženšen se doporučuje k podpoře imunitních funkcí, v terapii civilizačních onemocnění (cukrovka, vysoký cholesterol, nemoci srdce, rakovina), k posílení fyzické i psychické výkonnosti a sexuálních funkcí. Slouží jako regenerační prostředek v době rekonvalescence.

Doporučené dávkování: Kořen ženšenu lze žvýkat nebo užívat jako prášek, tekutý extrakt, odvar nebo nálev. Dávka kořenové drogy se pohybuje od 0,5 do 3 g/den a v extraktu se obecně užívá od 100 do 400 mg. Ženšen se užívá spíše v první polovině dne.

Potenciální nežádoucí účinky: Byl popsán tzv. "Syndrom z nadměrného používání ženšenu", který se projevuje hypertenzí, průjmem, nespavostí, bolestí prsou, vaginálním krvácením, vyrážkou, zmateností a depresí. Tyto symptomy se objevily při užívání 15 g ženšenu denně a vymizely při snížení dávky na 1,7 g denně. Při užívání doporučených dávek se nežádoucí účinky objevují spíše v menší míře a projevují se bolestí hlavy, problémy se spánkem a gastrointestinálními problémy.

Upozornění: Tradičně se ženšen nedoporučuje užívat s jinými stimulanty jako je kofein a nikotin. Pro riziko krvácení je třeba ho týden před operací vysadit. Jeho současné užívání s léčivy na ředění krve je třeba konzultovat s lékařem. Nedoporučuje se u pacientů se srdečním selháním.

Těhotenství a kojení: Pro nedostatek informací se nedoporučuje.

Ženšen pravý a jeho vliv na pacienty s diabetem:

Ženšen je intenzivně zkoumám klinickými studiemi, a proto v posledních letech vyšly tzv. metaanalýzy, což jsou studie, které srovnávají výsledky klinických studií mezi sebou. Studie z roku 2016 prokazuje účinnost terapie ženšenem ovlivněním hladin glukózy a inzulinové senzitivity, snížením hladin triglyceridů, celkového cholesterolu a LDL u pacientů s DM2 nebo poruchou glukózové tolerance, bez vlivu na hladiny HbA1c nebo HDL. Terapie ženšenem zde byla neúčinná u pacientů podstupujících léčbu inzulínem nebo užívajících perorální hypoglykemická léčiva. Tato zjištění byla potvrzena metaanalýzou z roku 2022, ve které se autoři zaměřili na efekt ženšenu na prediabetes a DM2 z hlediska zlepšení kardiometabolických markerů. Dávky ≥2 g denně pozitivně upravovaly hodnoty triglyceridů a LDL. Ženšen a jeho obsahové látky mohou být účinným zdrojem pro léčbu obezity, protože regulují neuropeptidy spojené s chutí k jídlu. Nejnovější studie potvrzuje ochranný efekt ginsenosidů před ledvinným selháním prostřednictvím antioxidačního, protizánětlivého a metabolismus glukózy/lipidů regulujícího mechanismu.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

ŽENŠEN Arkokapsle, Arkopharma, 45 kapslí (ženšen 390 mg s minimálním zaručeným obsahem 0,4% ginsenosidů),
Ženšen, MedPharma, 37 tablet (ženšen 200 mg, borůvka 80 mg, echinace 50 mg, šišák 50 mg, Leuzea 30 mg),
Dračí síla se ženšenem, Grešík, sypaný a porcovaný čaj,
Ženšen korejský, Walmark  30 kapslí (ženšen 1000 mg, vitamin E 10 mg),
Mandžurský ženšen, Natures Bounty,  50 tobolek (ženšen 250 mg),
Pharmaton Geriavit, multivitamínový přípravek, Boehringer Ingelheim, 30, 100 tobolek, ženšen 40,0 mg, s obsahem ginsenosidů 1,6 mg, deanol 26,0 mg, vitamin A (retinol) 1,2 mg (4000 IU), vitamin D2 (ergocalciferol) 0,01 mg (400 IU), vitamin E (tocoferol) 10,0 mg, vitamin B1 (thiamin), 2,0 mg, vitamin B2 (riboflavin) 2,0 mg, vitamin B6 (pyridoxini) 1,0 mg, vitamin B12 (cyanocobalamin) 0,001 mg, calcii pantothenas 10,0 mg, vitamin B3 (nicotinamidum) 15,0 mg, vitamin C (acidum ascorbicum) 60,0 mg, rutosid 20,0 mg, fluorid 0,2 mg, kalium 8,0 mg, měď  1,0 mg, mangan 1,0 mg, magnesium 10,0 mg, železo 10,0 mg, zinek 1,0 mg, vápník 90,3 mg, fosfor 70,0 mg, lecitin 50,0 mg, sojový lecitin 16,0 mg
Ginseng Royal Jelly 200mg extraktu ženšenu s včelí mateří kašičkou (300mg),
Žen-šen, Topvet lihový extrakt 100 ml,
GoldAktiv PREMIUM, Dr.Max
Spektrum Vitalita 50+