Ženšen pravý (Panax Ginseng)


Stručná charakteristika: Ženšen pravý je vytrvalá vzpřímená bylina dorůstající výšky 30 až 60 cm, jejíž domovinou jsou smíšené lesy bohaté na podrost na severovýchodě Číny, ve východním Rusku a v horách Severní Koreje, ale také v Severní Americe a Kanadě. Podzemní část je tvořena rozvětveným mrkvovitým kořenem, dosahujícím délky až 20 cm a tloušťky až 3 cm. Nejčastěji používané jsou tři druhy: Asijský nebo Korejský ženšen (Panax ginseng) Americký ženšen (Panax quinquefolius L.) Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus) není pravý ženšen a nepatří do rodu Panax.
Ženšen pravý je nejznámějším posilujícím prostředkem v asijské medicíně, jedná se o nejúčinnější adaptogen, tedy látku, která energeticky a harmonizačně působí příznive na celý organismus.

Používaná část rostliny: Léčebné účinky má pouze kořen, nevyšší kvalitu má 6-7letý kořen, z ekonomických důvodu se používají ale již 3leté exempláře

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Antidiabeticky působící látky jsou pravděpodobně ginsenosidy. Předpokládaný mechanismus účinku je přes zlepšení funkce pankreatických β-buněk (stimulace sekrece inzulinu, prodloužení životnosti buněk) a snížení inzulinové rezistence. Je vhodný pro diabetiky 1. i 2. typu, i jako prevence diabetu. Při podání před jídlem s velkou dávkou sacharidů zmírňuje nárůst postprandiální glykemie.
Pro diabetiky jsou významné především tyto další účinky: vliv na snížení krevního tlaku, hladiny sérového cholesterolu a triglyceridů, na zlepšení imunitních funkcí a dalších stavů spojených s diabetem.

Obsahové látky a další účinky: Kořen ženšenu obsahuje vedle sacharidů, lipidů a proteinů mnoho dalších látek, např. vitaminy (zejména vitamin B1, B2 a C), enzymy, fytosteroly, alkaloidy, škrob, pektiny, třísloviny, saponinové glykosidy, sliz, velké množství minerálních látek a další. Z farmakologického hlediska, tedy z hlediska účinku na organismus, jsou nejvýznamnější saponinové glykosidy, tzv. ginsenosidy. Nejvíce těchto ginsenosidů obsauje korejský červený ženšen. Z antioxidantů se v ženšenu nacházejí zejména maltol, kyselina salicylová a kyselina vanilová. Z kořene byl izolován polysacharid ginsan, u nějž byl mj. prokázán výrazný stimulující vliv na imunitní systém.
Působí příznivě na oběhový systém, na centrální nervovou soustavu, na soustavu žláz s vnitřní sekrecí nebo imunitní systém. posilují metabolismus, urychlují regenerační procesy organismu a současně zpomalují degenerativní pochody, zlepšují kondici nervové soustavy a podporují mnohé hormonální procesy, mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

Souhrn účinků na lidský organismus:

-  pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi
-  zvyšují fyzický a duševní výkon člověka. Zlepšují paměť, soustředění,
-  podporují srdeční činnost a krevní oběh
-  vysoký tlak snižují a nízký tlak zvyšují
-  potlačují množení rakovinných buněk
-  zpomalují stárnutí
-  působí proti stresu a zlepšují depresívní stavy
-  podporují imunitní systém a chrání před viry
-  po užívání ženšenu se u mužů zlepšily sexuální funkce
-  podporuje střevní a žaludeční motilitu, zlepšuje trávení

Dávkování a způsob užívání: doporučená dávka se liší na druhu ženšenu - prokázaný účinek má 200 mg denně asijského (nebo 300 až 400 mg sibiřského ženšenu) a 3 g amerického ženšenu. Doporučené dávkování bylo 2 g práškového korejského kořene denně či 200-400 mg standartizovaného bylinného extraktu s 4% obsahem ginsenosidů.

Ženšen se obvykle užívá ve formě různých lékových forem, například jako lihové tinktury, sirupy, léčivé medy, porcované čaje, tablety, kapsle či tobolky, extrakty, ale i kosmetické krémy a uplatňuje se i v kombinaci s jinými léčivými rostlinami. Kosmetické přípravky s obsahem ženšenu mají omlazující účinky, zpevňují pleť a pokožku.

Poznámka: Zatímco čínský ženšen je vhodný spíše pro muže, sibiřský ženšen je vhodnější pro ženy, zvláště trpí-li poruchami menstruačního cyklu. Americký ženšen je vysoce ceněn pro své tonizující účinky a je tradičně užíván k léčení poruch zažívacího ústrojí.

Upozornění: hlavními nežádoucími účinky jsou zvýšený krevní tlak, poruchy trávení, nespavost a nervozita. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem. Zrovna tak osoby užívající antikoagulancia a diuretika by měly užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Rovněž zatím nebyla prokázána bezpečnost užívání ženšenu u těhotných a kojících žen a dětí.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

ŽENŠEN Arkokapsle, Arkopharma, 45 kapslí (ženšen 390 mg s minimálním zaručeným obsahem 0,4% ginsenosidů),
Ženšen, MedPharma, 37 tablet (ženšen 200 mg, borůvka 80 mg, echinace 50 mg, šišák 50 mg, Leuzea 30 mg),
Dračí síla se ženšenem, Grešík, sypaný a porcovaný čaj,
Ženšen korejský, Walmark  30 kapslí (ženšen 1000 mg, vitamin E 10 mg),
Mandžurský ženšen, Natures Bounty,  50 tobolek (ženšen 250 mg),
Pharmaton Geriavit, multivitamínový přípravek, Boehringer Ingelheim, 30, 100 tobolek, ženšen 40,0 mg, s obsahem ginsenosidů 1,6 mg, deanol 26,0 mg, vitamin A (retinol) 1,2 mg (4000 IU), vitamin D2 (ergocalciferol) 0,01 mg (400 IU), vitamin E (tocoferol) 10,0 mg, vitamin B1 (thiamin), 2,0 mg, vitamin B2 (riboflavin) 2,0 mg, vitamin B6 (pyridoxini) 1,0 mg, vitamin B12 (cyanocobalamin) 0,001 mg, calcii pantothenas 10,0 mg, vitamin B3 (nicotinamidum) 15,0 mg, vitamin C (acidum ascorbicum) 60,0 mg, rutosid 20,0 mg, fluorid 0,2 mg, kalium 8,0 mg, měď  1,0 mg, mangan 1,0 mg, magnesium 10,0 mg, železo 10,0 mg, zinek 1,0 mg, vápník 90,3 mg, fosfor 70,0 mg, lecitin 50,0 mg, sojový lecitin 16,0 mg
Ginseng Royal Jelly 200mg extraktu ženšenu s včelí mateří kašičkou (300mg),
Žen-šen, Topvet lihový extrakt 100 ml,
GoldAktiv PREMIUM, Dr.Max
Spektrum Vitalita 50+