Nopal (Opuncia)


Stručná charakteristika: Nopal patří mezi kaktusové rostliny rodu Opuntia a dorůstá přibližně do výšky 1,5 – 2,5 metru. Nejčastěji jsou pěstovány druhy Opuntia Ficus-indica a Opuntia streptacantha. Je zajímavé, že se vyskytuje ve dvou formách, jedna je s trny, jedna bez trnů. Pocházejí z Ameriky, kde se vyskytují od Kanady až po jižní oblasti jižní Ameriky. Největší tradicí má však pěstování v Mexiku. Také se mu říká "indiánské fíky"

Používaná část rostliny: plod

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Nopal se používá v léčbě diabetu již od doby Aztéků. V současnosti se používá v komplexní léčbě diabetu 2. typu, především
v Mexiku. Má inzulin senzitivizující účinek, částečně díky vysokému obsahu vlákniny
a pektinu. Hypoglykemické působení je patrné 3 - 4 hodiny po požití a přetrvává po dobu až 6 hodin.

Obsahové látky a další účinky: obsahuje vitamíny (A, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a C), minerály (vápník, hořčík, sodík, draslík, železo) a mnoho aminokyselin, z nichž 8 jich je esenciálních, tj. takových, které musíme přijímat potravou, tělo si je samo nevytváří. Dalšími obsahovými látkami jsou polyfenoly (zejména flavonoidy) a vitamin C, a proto vykazuje nopal i účinky antioxidační. kromě příznivého účinku na hladinu krevního cukru nopal vykazuje účinky i na snížení hladiny cholesterolu jako celku, triglyceridů
a LDL-cholesterolu a včetně vysokého obsahu vlákniny ho tedy lze využít i v léčbě obezity. Další látka berberin má vliv na účinek nopálu proti úzkosti. Bohatý obsah vlákniny zase umožňuje využití proti zácpě.

Dávkování a způsob užívání: v potravních doplňcích byl hypoglykemizující účinek prokázán v dávce 400 mg extraktu ze stonků 30 minut před jídlem.
Upozornění: známé nežádoucí účinky jsou průjem, nevolnost, plnost v břiše a bolest hlavy. Pacienti užívající antidiabetika by užívání měli konzultovat se svým lékařem.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

OPUNCIE ARKOKAPSLE, Arkopharma, 45 kapslí (396 mg aktivní části rostliny - stonek Opuntia ficus indica)
Vitadiet Nopal, HEDELAB s.a., 90 tablet (600 mg výtažku z kaktusového fíku opuncie - Opuntia ficus indica a 500 mg frukto-oligosacharidů)
BIONOPAL, BLUE STEP spol. s r.o., 120 kapslí (500 mg prášek ze sušených kaktusových plodů)