Nopal (Opuncia)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 8. 8. 2024


Synonyma: Opuncie mexická, nopál smokvec, opuncie, nopál

Stručná charakteristika: Opuncie je široce pěstována a komerčně používána v džusech, želé, bonbonech, čajích a alkoholických nápojích. Američtí indiáni používali šťávu z opuncie k léčbě popálenin a v mexickém lidovém léčitelství se používala k léčbě cukrovky. Opuncie byla zkoumána převážně pro své antioxidační, cholesterol snižující a protizánětlivé účinky. Opuncie jsou zástupci čeledi Cactaceae (kaktusovité), která zahrnuje asi 97 rodů a 1600 druhů. Tyto druhy se nacházejí v Evropě, středomořských zemích, Africe, jihozápadních Spojených státech a severním Mexiku. Rostliny rodu Opuntia jsou vytrvalé sukulentní keře, stromy i popínavé rostliny, které preferují suché, horké klima. Mohou dorůst 5 až 8 m na výšku, stonky jsou rozvětvené, listy mají válcovitý tvar a rostlina je pokryta štětinami zakončenými ostny (známými jako glochidy), které jsou pro opuncie jedinečné. Květy jsou četné co do množství a barev, plod je dužnatý a sladký, ale může být pokryt ostny nebo štětinami. Semena v dužině jsou diskovitého tvaru a různých barev. Na opunciových plantážích se dříve choval červec nopálový (Dactylopius coccus), tzv. kočenila, z něhož se vyrábělo karmínové barvivo pro kosmetiku a potravinářství. 

Používaná část rostliny: plody, dužnaté listy (kladody)

Historie: Opuncie se pěstuje a používá jako potravina, nebo surovina do alkoholických nápojů. Plody a květy rostliny slouží jako přírodní potravinářská barviva. Silice z květů se přidávají do parfémů a semena jsou zdrojem oleje. Celosvětově se používá v tradičních lidových medicínách k terapii různých onemocnění. Američtí indiáni přikládali šťávu z opuncie k léčbě popálenin. Kmen Lakotů přidával opuncii do čaje jako pomoc maminkám při porodu. V tradiční čínské medicíně se opuncie používala k léčbě podráždění nebo infekce na kůži v procesu moxování. V mexické lidové medicíně sloužila jako léčba cukrovky. Obklady z opuncie se používaly při revmatismu. Plody léčily průjem, astma a kapavku, kladody vysoký cholesterol a krevní tlak, překyselení žaludku, vředy, únavu, dušnost, glaukom, onemocnění jater a pomáhaly při hojení ran. V Jižní Koreji byla rostlina používána k léčbě bolestí břicha, bronchiálního astmatu, popálenin, cukrovky a zažívacích potíží. Na Sicílii se květový odvar z opuncie doporučoval jako diuretikum a dužnaté listy jsou ceněny pro své protizánětlivé účinky při léčbě otoků, artrózy, černého kašle a pro prevenci infekcí ran. V neposlední řadě se opuncie vysazovaly na strmých svazích kvůli kontrole eroze.

Obsahové látky: Léčivé látky opuncie se nacházejí v květech, dužnatých listech a plodech. V květech opuncie byly nalezeny flavonoidy a beta-sitosterol. Plody poskytují sliz, který je komplexní směsí polysacharidů. Plody opuncie mají vysokou nutriční hodnotu, protože 50 % dužniny a 30 % slupky tvoří sacharidy rozpustné v etanolu. Slupka obsahuje vápník, železo, draslík, hořčík, mangan, sodík a selen. Jedlá dužina obsahuje biothioly, taurin, flavonoly, tokoferoly a karotenoidy. Sloučeniny betalainu jsou zodpovědné za různé barvy plodů. Průmyslové zpracování šťáv však vede k určité ztrátě vitamínů A, E a C. Semena jsou bohatá na fosfor a zinek. Olej ze semen je dobrým zdrojem polynenasycených mastných kyselin.

Užití: Opuncie je propagována pro léčbu cukrovky, vysokého cholesterolu, obezity a kocoviny. Vykazuje antioxidační, antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti.

Doporučené dávkování: Není stanoveno.

Potenciální nežádoucí účinky: Dermatitida je nejčastější nežádoucí reakcí na opuncie. Objevit se mohou i gastrointestinální potíže.

Těhotenství a kojení: užívání se nedoporučuje, chybí informace.

Opuncie a její vliv na pacienty s diabetem: Vědecké studie antidiabetické vlastnosti opuncie neprokazují. Je to dáno hlavně variabilitou studií, v kterých byly použity různé částí této rostliny buď samostatně nebo v kombinaci s jinými složkami. Dalším problémem je fakt, že se nepodařilo zjistit, které obsahové látky by měly být zodpovědné za hypoglykemický efekt. Zdá se, že plody nemají žádné významné účinky na inzulín nebo glukózu. Oproti tomu kladody (dužnaté listy) vykazují slibné účinky na snížení hladiny glukózy, ale tato zjištění vyžadují další zkoumání.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

OPUNCIE ARKOKAPSLE, Arkopharma, 45 kapslí (396 mg aktivní části rostliny - stonek Opuntia ficus indica)
Vitadiet Nopal, HEDELAB s.a., 90 tablet (600 mg výtažku z kaktusového fíku opuncie - Opuntia ficus indica a 500 mg frukto-oligosacharidů)
BIONOPAL, BLUE STEP spol. s r.o., 120 kapslí (500 mg prášek ze sušených kaktusových plodů)