Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 8. 5. 2022


Stručná charakteristika: Lékořice je 1‒1,5 m vysoká vytrvalá rostlina s rovným silným stonkem a dlouhými kořeny, která roste v subtropickém podnebí. Název glycyrrhiza je odvozen z řeckých slov, která znamenají „sladké kořeny“. Květy jsou uspořádány do bledě fialových rovných hroznů. Kvete v červnu a červenci. Plodem je lysý lusk. Listy má lichozpeřené, jednotlivé lístky jsou vejčité.

Odrůdy lékořice: Většina komerční lékořice se získává z několika odrůd G. glabra. Nejběžnější odrůda, G. glabra var. typica (španělská nebo evropská lékořice), se vyznačuje modrými květy, zatímco odrůda G. glabra var. glandulifera (ruská lékořice) má fialové květy. Turecko, Řecko, Írán a Irák dodávají většinu komerční lékořice. Odrůda pěstovaná ve Spojených státech je G. glabra var. lepidota, zatímco ta pěstovaná v Íránu a Iráku je var. violacea. Lékořice čínská pochází z příbuzných druhů G. uralensis a G. pallidiflora.

Používaná část rostliny: kořen (sbírá se na podzim)

Historie: Kořen lékořice se v Evropě používá již od pravěku a jeho léčebné použití je velmi dobře zdokumentováno. Zmínky o lékořici se datují přibližně do období 2500 let př.n.l., na asyrských hliněných tabulkách a egyptských papyrech. Od starověku se používá jako potravina i lék. Řecký lékař Hippokrates (460 př. n. l.) a botanik Theophratus (371 př. n. l.) vychvalovali její použití a římský přírodovědec Plinius starší (23 n. l.) ji doporučoval jako expektorans a karminativum. Droga je do dnešní doby populární především v tradiční čínské a ajurvédské medicíně.

Obsahové látky: Lékořice obsahuje různé triterpenické saponiny (4–20%), z nichž nejprostudovanější je glycyrrhizin, neboli kyselina glycyrrhizová/izinová. Glycyrrhizin je směs draselných a vápenatých solí kyseliny glycyrrhetinové. Jasně žlutá barva kořene je připisována obsahu flavonoidů, zejména liquiritinu a isoliquiritinu. Mezi ostatní důležité obsahové látky patří isoflavonoid glabridin, steroly, polysacharidy a kumariny.

Standardizace: G. glabra by neměla být zaměňována za jiné druhy jako G. inflata anebo G. uralensis. Zatímco všeobecné vlastnosti G. glabra se podobají vlastnostem G. inflata, nejsou podobné G. uralensis. Kromě toho existují druhově specifické typické obsahové látky, které mohou ovlivnit farmakologické účinky. Navíc i mezi různými vzorky G. glabra mohou být významné rozdíly v obsahu aktivních látek, a tudíž i rozdílná biologická aktivita.

Užití: Sušený kořen lékořice se používá k uvolnění hlenů a křečí hladkého svalstva, proti zánětu, k léčbě peptických a duodenálních vředů a také jako korigens chuti a vůně. Indikuje se tedy k terapii gastrointestinálních onemocnění a dále je schválen v terapii katarů horních cest dýchacích. Droga vykazuje na jednu stranu mnoho prospěšných aktivit jako protizánětlivou, mukoprotektivní, anti-ulcerativní, antivirovou, antibakteriální, neuro, hepato a kardio-protektivní, na druhou stranu mají vysoké dávky mineralokortikoidní a estrogenní efekt, což se pak projevuje formou nežádoucích účinků. Lékořice potažmo glycyrrhizin jsou v poslední době skloňovány v souvislosti s onemocněním covid-19. Oba jsou součástí přípravků tradiční čínské medicíny, které se používají k eradikaci SARS-CoV-2. Předpokládaným mechanismem účinku je vazba na virové spike proteiny, způsobující snížení vstupu viru do hostitelských buněk, nebo redukce exprese receptoru ACE2. Dále se na účinku podílí již zmíněné aktivity, a navíc protekce plic a kardiovaskulárního systému před poškozením virovým zánětem. Nicméně je třeba uvést, že klinickými studiemi to prozatím potvrzeno nebylo. Lékořice se používá jako sladidlo v cigaretách, žvýkacím tabáku, čokoládě, bonbónech a žvýkačkách. Glabridin se v kosmetologii používá jako depigmentační a antioxidační činidlo.

Doporučené dávkování: Tekutý extrakt (1:1) se užívá v dávce 2–4 ml třikrát denně nebo 15–40 ml/týden. Lze ji užívat i ve formě odvaru, kdy se jedna čajová lžička (2–4 g) kořene lékořice zalije 150 ml vroucí vody, 5 minut povaří a po vychladnutí přefiltruje přes čajové sítko.

Potenciální nežádoucí účinky: Mezi nejzávažnější nežádoucí účinky patří stavy spojené s retencí sodíku, ztrátami draslíku a projevující se vysokým krevním tlakem, zadržováním tekutin, dušností a poruchami vidění.

Upozornění: Byť některé autority schvalují lékořici k terapeutickému použití nebo jako korigens zcela běžně, v některých zemích je její obsah v přípravcích limitován a přistupuje se k ní s opatrností hlavně u rizikových skupin pacientů. Dávkování se tedy hodně liší v závislosti na tom, v jaké zemi se používá. Pokud je možné dohledat množství glycyrrhizinu v přípravku, v EU se za maximální dávku považuje 100 mg/den, což odpovídá 60–70 g lékořice. Tekuté extrakty obsahují v průměru 10–20% glycyrrhizinu; při dávkování 2–4 ml poskytují 200–800 mg. Bezpečná dávka je 1–10 mg glycyrrhizinu/den, což odpovídá 1–5 g lékořice. Vždy je třeba myslet na to, že na rozvoji nežádoucích účinků se bude podílet nejen variabilní obsah glycyrrhizinu v droze, ale další přidružená onemocnění pacienta. Citlivější k nežádoucím účinkům budou pacienti s onemocněním kardiovaskulárního systému, s prodlouženou dobou gastrointestinálního průchodu, užívající laxativa, diuretika, s Cushingovým syndromem, anorexií, pacienti vyššího věku a ženského pohlaví. Kontraindikováni k užití lékořice jsou pacienti s hypotonií, tedy sníženým svalovým tonusem, nedostatečností ledvin, hypokalémií, jaterní cirhózou a deficitem enzymu 11-β-hydroxysteroid-dehydrogenázy. S opatrností ji mohou užívat pacienti s hypertenzí nebo problémy s retencí tekutin. Lékořice může zvyšovat tlak a způsobovat otoky, což je nebezpečné u pacientů se srdečním selháním. Pozor je třeba dávat u užívání delšího než 2 týdny, doporučuje se nasadit dietu s vyšším podílem draslíku a sníženým obsahem sodíku. Lékořice vykazuje také významný interakční potenciál. Interaguje s některými léky na vysoký krevní tlak, s digoxinem, s vybranými diuretiky, s kortikosteroidy a s imunosupresivy. Má schopnost ředit krev, a proto může způsobovat krvácení jak samotná, tak v kombinaci s léky na ředění krve. Dle prezentovaných informací je užití lékořice jako terapeutického prostředku ať už v rámci tradiční čínské medicíny, podpůrné terapie COVID-19 a jiných indikací na zvážení, doporučuje se krátkodobé užívání, konzultace s lékařem/lékárníkem a obezřetnost u rizikových skupin pacientů. Na druhou stranu je množství lékořice v léčebných čajích obvykle nízké, a proto zde nebezpečí nehrozí. Objevují se i přípravky zbavené glycyrrhizinu, u kterých se stává jejich biologická účinnost diskutabilní.

Těhotenství a kojení: V graviditě a kojení je kontraindikována pro svůj estrogenní účinek, schopnost vyvolat předčasný porod a způsobit poruchy paměti a problémy s chováním u dětí.

Lékořice lysá a její vliv na pacienty s diabetem:

Antidiabetickou aktivitou lékořice se zabývala nedávná přehledová studie, která identifikovala jako aktivní nejen extrakty, ale i 5 flavonoidů a 3 triterpeny. Testy byly prováděny in vitro a na zvířatech. Obvyklými mechanismy antidiabetické aktivity bylo snížení glykémie nalačno, zvýšení insulinové citlivosti, zlepšení utilizace glukózy v různých buňkách a orgánech (ovlivnění glykolýzy, syntézy glykogenu a glukoneogeneze), vychytávání volných radikálů, obnova správného metabolismu lipidů a zlepšení mikrocirkulace v těle. Efekt byl hodnocen po několika týdnech užívání. V testech antidiabetické aktivity vynikal isoflavonoid glabridin, který taktéž prokázal schopnost zvrátit kognitivní deficit u myší s diabetem, tedy problémy s pamětí a učením. Glycyrrhizin působil svým antioxidačním a protizánětlivým účinkem protektivně na rohovku, a také bránil rozvoji retinopatie. Extrakt lékořice díky svému antioxidačnímu působení obnovoval narušenou funkci ledvin. Testován byl i účinek 5 nebo 10 g prášku z kořene lékořice u hypercholesterolemických potkanů po dobu 4 týdnů. Bylo pozorováno, že došlo ke snížení celkových lipidů, cholesterolu, triglyceridů a LDL cholesterolu, přičemž hladiny HDL byly zvýšeny. Tohoto stavu bylo pravděpodobně docíleno zvýšenou produkcí žlučových kyselin a také ovlivněním aktivity enzymu HMG-CoA, který hraje klíčovou roli v syntéze cholesterolu.

Doplňky stravy:

Lékořice tinktura, Topvet, kapky 50ml (50 mg substance v 1ml, vitamin C 12,5 mg v  1ml)

Čajové směsy s obsahem lékořice:

DIABETIK bylinný čaj, Aromatika, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - plod, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jahoda Fragaria - list, Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen, Lopuch větší Arctium lappa - kořen, Ostružina Rubus fruticosus - list, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list.

DIABETAN, Leros, 20sášků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - nať 0,150 g, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - plod 0,170 g, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod 0,080 g, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať 0,120 g, Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen 0,020 g, Lopuch větší Arctium lappa - kořen 0,050 g, Ostružina Rubus fruticosus - list 0,080 g, Truskavec ptačí Polygonum aviculare - nať 0,100 g, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen s natí 0,080 g, Šalvěj lékařská Salvia officinalis - nať 0,150 g.

Diabetický čaj s gymnemou, Leros, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - nať (30 %), Borůvka černá Vaccinium myrtillus - plod (10 %), Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk (10 %), Gymnema lesní Gymnema sylvestre - list (5%), Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať (15 %), Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen
(5 %), rooibos - Čajovec kapský Aspalathus linearis (10 %), Šalvěj lékařská Salvia officinalis - nať (5 %), Truskavec ptačí Polygonum aviculare - nať (10 %)