Morušovník bílý (Morus alba)


Stručná charakteristika: Morušovník je menší opadavý strom severní polokoule, rostoucí v teplém mírném a subtropickém pásu v Asii a severní Americe. Jeho listy jsou potravou housenek nočního motýla bource morušového, kteří produkují kukly užívané k výrobě hedvábí, ale čínská lidová a indická ajurvédská medicína je užívají už stovky let. Listy bílého morušovníku obsahují velké množství antioxidantů a také látky, které brání zvyšování hladiny krevního cukru. Kromě toho je to i ovocný stromek plodící sladké, sladkokyselé plody, které jsou oproti černé variantě trochu mdlé, přesto moc dobré.

Používaná část rostliny: K lékařským účelům se používá nejčastěji list, nebo pupen.

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Konzumace listů moruše snižuje vstřebávání glukózy. Příčinou toho je deoxynojirimycin, jehož molekula je natolik podobná glukóze, že dokáže inhibovat střevní α-glukosidázu (podobně jako akarbóza) a tím snižit vstřebávání glukózy.

Obsahové látky a další účinky: Moruše obsahuje velké spektrum obsahových látek jako je resveratrol (antioxidační a antibakteriální látka, další studie ukazují na možný protirakovinný efekt), moracin M, steppogenin, mulberosid, albanol A, poté sitosteroly a další látky flavonoidního
a glykosidového charakteru
, deoxynojirimycin. Také obsahují minerály (vápník, fosfor, železo), vitamíny (zejména pak vitamín A, B1, B2, C, D nebo niacin) a organické kyseliny (např. kyselinu listovou). Vysoký obsah flavonoidů a sitosterolů pozitivně ovlivňuje lipidové spektrum, flavonoidy mají také významný antioxidační účinek.

Dávkování a způsob užívání: prokázaný efekt má již 1 g extraktu Obvykle se připravuje odvar z 15 gramů listů, vaří se po dobu
3 minut. Po vychladnutí se uzívá 2x až 3x denně jeden šálek, nejlépe před jídlem. 

Upozornění: Není vhodný pro pacienty léčené inzulinem.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Morušovník bílý, BIOTTER PHARMA, 180 tablet (Výtažek z listu 720 mg).

Serafin Morušovník tinktura z pupenů, Sefarin byliny, 50 ml.

Glucea
, Dr.Max, 60 tablet (Extrakt z listů morušovníku 500 mg, Extrakt z gurmaru 200 mg, L-arginin 200 mg, Zinek 2 mg, Chrom 20 µg).

GluControl, DiaMedica, 30 a 60 tablet (Moruše bílá Morus alba  300 mg, Moruše černá  Morus nigra 30 mg, Momordica charantia (hořký meloun) plod-standardizovaný extrakt s obsahem 10% charantinu,  Brusnice borůvka Vaccinium myrtillus  plod-standardizovaný extrakt s obsahem 1% antokyanidinů a 1,4% antokyaninů, Mrkev Daucus carota  kořen-extrakt  50 mg.