Potraviny a diabetes 2. typu


Potraviny a diabetes 2. typu
Osoby s nadváhou jsou diabetem 2. typu postiženy nejčastěji. O to důležitější je vzít na vědomí jak jídelníček diabetika upravit. Pro správný výběr potravin, je nutné vědět, co obsahují a vybírat si takové, které budou prospívat jeho zdraví. Potraviny obsahují živiny - sacharidy, tuky, bílkoviny, vitamíny a minerální látky. Strava musí obsahovat všechny tyto látky ve vyváženém poměru. Cukry, nebo-li sacharidy se dají rozdělit na sacharidy jednoduché, které hladinu glykemie zvedají rychleji a sacharidy složené, které ovlivňují hladinu glykemie pomaleji.

(1g sacharidů obsahuje 4 kcal = 17 kJ)

Mezi jednoduché sacharidy patří:
• hroznový cukr - glukóza (Glukopur, bonbony z hroznového cukru, glukózový gel)
• řepný cukr – sacharóza (cukr na slazení)
• mléčný cukr – laktóza (mléko a mléčné výrobky)
• ovocný cukr – fruktóza (ovoce, ovocné šťávy, med)

Potraviny, které obsahují jednoduché sacharidy, musíte konzumovat v přiměřeném množství a době, kdy máte nižší nebo přiměřenou hladinu glykemie. Při vysokých glykemiích tyto potraviny raději nekonzumujte.

Složené sacharidy (polysacharidy) se déle tráví, proto hladinu glykemie zvedají pomaleji. Nejrozšířenějším složeným sacharidem je škrob, který je hlavně v pekárenských výrobcích, ale také v bramborách, rýži, luštěninách apod. Pokud potravina obsahuje mimo škrobu i dostatek vlákniny (celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, rýže natural, luštěniny) hladina glykémie bude stoupat pomaleji než po potravinách, které vlákninu neobsahují.

Doporučení: Dávejte přednost celozrnným potravinám, vyhýbejte se sladkostem, mléčné výrobky a ovoce konzumujte, když máte přiměřenou glykemii. Konzumujte denně zeleninu a zařaďte do jídelníčku luštěniny.

Tuky (lipidy) mají nejvíce energie ze všech živin, proto se v dietách s nižším energetickým příjmem omezují. Nadměrné množství především živočišných tuků může zhoršovat zdravotní stav (sádlo, tučné maso, uzeniny, tučné mléčné výrobky, máslo apod.). Tuky, které se doporučují, jsou rostlinná másla (Flora, Rama, Perla, Hera, Planta aj.) a rostlinné oleje (olivový, sójový, kukuřičný, řepkový, slunečnicový). I když jsou rostlinné tuky prospěšné, musíte dbát na přiměřenou konzumaci.

(1g tuku obsahuje 9 kcal = 38 kJ)

Doporučení: Konzumujte především rostlinné tuky v přiměřeném množství, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku a vybírejte libová masa, omezte nebo raději vynechte uzeniny a zařaďte do jídelníčku ryby.

Bílkoviny (proteiny) jsou stavební látkou těla, avšak jejich nadměrná konzumace může zatěžovat funkci ledvin a zvyšovat riziko jejich onemocnění. Živočišné bílkoviny jsou obsaženy v mase, masných výrobcích, mléku, mléčných výrobcích, vejcích. Tyto potraviny obsahují také tuky, a proto nadměrná konzumace těchto potravin může vést k obezitě. Rostlinné bílkoviny, jsou například v luštěninách, obilninách a tyto potraviny tuky neobsahují.

(1g proteinu obsahuje 4 kcal= 17 kJ)

Doporučení: Vybírejte si libová masa, 2-3 krát v týdnu jezte rybu, zařaďte do jídelníčku luštěniny. Nekupujte tučné sýry a smetanové výrobky. Bílkovinné potraviny konzumujte v přiměřeném množství.

Vitamíny a nerostné látky: Pokud budete konzumovat dostatečné množství zeleniny, ovoce, ořechy, celozrnné produkty a ryby není většinou nutný zvláštní příjem vitamínů a nerostných látek. Doporučuje se 5 porcí zeleniny a ovoce denně, 4 porce luštěnin týdně a 2-3 porce ryby týdně. Zařaďte denně do jídelníčku ovoce, zeleninu, luštěniny a malé množství ořechů, které obsahují nenasycené mastné kyseliny a snižují výskyt diabetu 2. typu, což je významné zvláště v prevenci.

Vláknina je nestravitelná složka rostlinné potravy, která zpomaluje trávení, dává pocit sytosti, má příznivý vliv na hladinu glykemie, urychluje pohyb střev a má mnoho dalších příznivých vlivů na Vaše zdraví. Vláknina je obsažena především v celozrnných potravinách, luštěninách zelenině a ovoci. Jako nejúčinnější pro snižení rizika vzniku diabetu se jeví vláknina z obilovin a vklánina ze zeleniny, u vlákniny z ovoce nebyla prokázána souvislost se snižením rizika diabetu.