Hořčík (magnézium)



Denní potřeba hořčíku je  300-400 mg.

Těhotným a kojícím ženám se doporučuje vyšší denní dávka, tj. až 450 mg.

Hořčík je důležitý nejen pro správnou činnost svalů a nervů, ale i pro uvolňování energie z glukózy a pro správnou stavbu kostí. Udržuje v dobrém stavu oběhový systém a je prevencí infarktu myokardu a poruch srdečního rytmu. Jeho nedostatek se projevuje podrážděností, nespavostí, náladovostí, špatným trávením, bušením srdce nebo arytmiemi a sklonem ke křečím. Diabetici trpí velmi často nedostatkem hořčíku, jeho nedostatkem jsou ohroženi i pacienti s inzulinovou rezistencí a prediabetem.
Hořčík je významným kofaktorem mnoha enzymů, u diabetu je důležitý pro uvolňování inzulinu a pro jeho funkci, protože je zodpovědný za aktivaci inzulinových receptorů.
Současně nízký příjem hořčíku je rizikovým faktorem vzniku diabetu 2. typu.

Čím déle se diabetes u pacienta vyskytuje a čím je horší jeho kompenzace, tím jsou hladiny hořčíku u diabetiků nižší.
U dobře kompenzovaných diabetiků je výskyt nízké hladiny hořčíku u cca 40 % pacientů, u špatně kompenzovaných diabetiků se výskyt nízké hladiny hořčíku vyskytuje téměř ve 100 % případů.
Nižší hladiny hořčíku jsou způsobeny jeho zvýšeným vylučováním, které není kompenzováno dostatečným zpětným vstřebáváním.
Vyšší ztráty hořčíku jsou zřejmě způsobeny zvýšenou koncentrací glukózy v ledvinách a v moči, protože při vyšší koncentraci glukózy v moči z těla odchází více minerálů. Při současném užívání diuretik se riziko nízké hladiny hořčíku zvyšuje.

Nedostatek hořčíku negativně ovlivňuje kontrolu hladin glukózy především u diabetiků 2. typu (zvyšuje se glykemie nalačno i po jídle), narušuje uvolňování inzulinu a zvyšuje inzulinovou rezistenci.

U pacientů s nízkou hladinou hořčíku jsou častěji sledovány různé komplikace diabetu, jako například retinopatie, mikroalbuminurie, neuropatie.
Nedostatek hořčíku v krvi bývá také spojován se zvýšeným oxidačním stresem a zánětem a se zvýšenými hladinami vápníku, které následně také vedou k inzulinové rezistenci.

Nedostatek hořčíku bývá také spojován s dalšími vaskulárními onemocněními, jako například hypertenze, ischemická choroba srdeční, dislipidemie a ateroskleróza, a s některými neurologickými a gastrointestinálními onemocněními.

Při výskytu některých z komplikací diabetu bylo po zavedení suplementace hořčíkem sledováno zlepšení (například při neurologických komplikacích byl po suplementaci zlepšen nervosvalový přenos).

Kromě těchto účinků má suplementace hořčíkem pozitivní efekt i na krevní tlak a lipidové spektrum, a tím je sníženo i riziko vzniku aterosklerózy.
 

Hořčík se vyskytuje především  v těchto potravinách: celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, ořechy, sójové boby, kakao, přírodní rýže, ryby, drůbeží a skopové maso, sýry. Dále pak v zelenině a ovoci, z nichž nejbohatší na hořčík je listová zelenina, kukuřice, fíky, citróny a jablka.

Dostatečný příjem hořčíku je velmi důležitý i v prevenci komplikací cukrovky.