Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 14. 7. 2022


Synonyma: prhavka, prhlinka, velká kopřiva, žahavka, žíhavka, žihlava, žihlavka

Stručná charakteristika: Kopřivy jsou vytrvalé rostliny pocházející z Evropy a přirozeně se vyskytující na severní polokouli. U. dioica a U. urens (kopřiva žahavka) jsou botanicky velmi podobné; ve volné přírodě jsou často distribuovány společně a jsou považovány za terapeuticky zaměnitelné. Tato dvoudomá rostlina dorůstá do výšky kolem 1 metru. Její lodyha je vzpřímená a nese řapíkaté, vejčité a pilovitě zubaté listy. V zemi odvozuje plazivý oddenek. Kvete od června do října. Celá rostlina je chráněna žahavými trichomy (chlupy), které vyvolávají podráždění a pálení na kůži.

Používaná část rostliny: nať, kořeny

Historie: Kopřiva se používala již od starověku. Dioscorides a Galén jí připisovali diuretické a laxativní účinky, vojáci římských legií se jí šlehali ke zvýšení prokrvení a prohřátí těla. Severoameričtí indiáni a také ajurvédská medicína ji doporučovali k terapii gynekologických onemocnění. Kopřivy jsou považovány za výživné rostliny, a proto se používaly k léčbě kurdějí.

Obsahové látky: V listech se nachází především vitamíny A, B, C a K, beta-karoten, dále vápník, draslík, fosfor, chlorofyl a hořčík. Ze sekundárních metabolitů jsou přítomny třísloviny, flavonoidy, steroly a aminy. Množství různých složek je závislé na stáří rostlin v době sklizně a také na ročním období. Například betakaroten je koncentrovanější ve starších rostlinách. Obsah železa a manganu je vyšší v listech mladých rostlin, zatímco nikl a olovo jsou nejnižší u starších rostlin. Listy obsahují vyšší koncentraci vápníku a hořčíku než kořeny. Sezónní změna byla pozorována také v koncentraci tříslovin a chlorofylu. Mezi složky nacházející se především v kořeni patří polysacharidy, lektiny, lignany, mastné kyseliny, terpeny a kumarin. Sloučeniny s možným klinickým významem zahrnují lignany z kořene, lektiny, steroidní sloučeniny (včetně stigmasterolu, kampesterolu a dalších), polysacharidy a kyselinu kávovou. V trichomech je přítomna směs histaminu, acetylcholinu a serotoninu.

Užití: Přestože je kopřiva známá pro své žahavé vlastnosti, v tradiční medicíně se používá jako diuretikum, antispasmodikum (proti křečím), expektorans a při léčbě astmatu. Extrakty z listů se aplikují lokálně k léčbě revmatických poruch. Mezi další indikace lidové medicíny patří hojení ran, léčba seborey na hlavě a mastných vlasů. Šťáva má při aplikaci na pokožku hlavy stimulovat růst vlasů. Klinicky se užívá při terapii benigní hyperplázie prostaty (kořen), diabetu a artritidy (nať). Křehké konce mladých kopřiv se přidávají do salátů.

Dávkování dle klinických studií: 60−100 mg/kg/den vodno-alkoholového extraktu po dobu 8 týdnů, 500 mg vodno-alkoholového extraktu z listů 3x denně.

Potenciální nežádoucí účinky: Vnitřně užívané preparáty jsou dobře tolerovány, u topické aplikace dominuje kontaktní kopřivka. Obvykle se vyskytují mírné potíže, které se projevují jako diskomfort trávicí soustavy (průjem, bolest žaludku, pocit na zvracení), alergické reakce, kopřivka, svědění, otok a snížení produkce moči.

Upozornění: Byl popsán případ hypoglykémie způsobené konzumací přípravků k terapii benigní hyperplázie prostaty, a proto se doporučuje konzumace kopřivy po dohodě s lékařem. Také byly zjištěny případy gynekomastie (zvětšení prsní žlázy u mužů) a galaktorey (tvorby mateřského mléka mimo období kojení) v důsledku konzumace kopřivového čaje. Při manipulaci s čerstvou, ale i sušenou drogou se doporučuje nosit gumové rukavice. I když je převážná část dráždivého obsahu trichomů degradována extrakcí, sušením a vařením, může dojít k podráždění pokožky. Nepoužívat u dětí mladších 12 let.

Těhotenství a kojení: Vzhledem k účinkům na metabolismus pohlavních hormonů jsou přípravky z kopřivy kontraindikovány v těhotenství a kojení.

Kopřiva dvoudomá a její vliv na pacienty s diabetem:

Hypoglykemické účinky kopřivy potvrzují četné in vitro a in vivo studie, přičemž jejich autoři spekulují různé mechanismy účinku. Vypozorovali, že kopřiva ovlivňuje vstřebávání glukózy ve střevě, stejně jako její vychytávání v periferních tkáních. Děje se tak inhibicí klíčových trávicích enzymů, včetně α-amylázy a α-glukosidázy. Kopřiva má inzulin-napodobující a inzulin-senzitizující efekt, ale také zvyšuje sekreci inzulinu z β-buněk pankreatu. Navíc dokáže tvořit unikátní pro glukózu propustné póry v lipidových dvojvrstvách. Kromě toho podporuje proliferaci β-buněk a zároveň je ochraňuje před oxidativním poškozením. V neposlední řadě aktivuje PPAR-γ receptory, které regulují lipidový metabolismus, a ovlivňuje glukózové transportéry GLUT-4. V nedávné době proběhla meta-analýza 8 klinických studií, zahrnující 401 účastníků. Z vyhodnocených dat plyne, že kopřivové preparáty snižují glykémii nalačno. Nebylo však pozorováno ovlivnění glykovaného hemoglobinu ani významné snížení hladiny inzulinu. V rozporu s tímto zjištěním je studie, v které byl extrakt z listů užíván po dobu 3 měsíců a kombinován s konvenčními antidiabetiky. Zde hladina glykovaného hemoglobinu významně poklesla. Proto autoři meta-analýzy upozorňují na fakt, že k vyvození závěru o účinnosti kopřivy jsou dostupná pouze omezená klinická data a doba užívání a kvalita konkrétního přípravku je stěžejní pro výsledný efekt. Většina studií testovala vodno-alkoholický extrakt. Navíc kopřiva snižuje komplikace diabetu svým protizánětlivým, imunomodulačním, antiagregačním, antioxidačním, analgetickým, natriuretickým a vazodilatačním účinkem a vykazuje i antihyperlipidemické a hepatoprotektivní vlastnosti.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Diabetický čaj, Apotheke (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Bříza bělokorá Betula pendula - list, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Puškvorec obecný Acorus calamus - kořen, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen,  )

Stop cukr, Dr. Popov, složení: (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Krušina olšová Frangula alnus - kůra, Mařinka vonná Galium odoratum syn. Asperula odorata - nať, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list, Srdečník obecný Leonurus cardiaca - nať

Diabetický čaj, Herbex (Bez černý Sambucus nigra -květ, Bříza bělokorá Betula pendula - list, Čekanka obecná Cichorium intybus - kořen, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica, Ostružiník křovitý Rubus fruticosus - list, Tymián obecný Thymus vulgaris také Mateřídouška obecná- nať

Čajová směs pro diabetiky, Megafyt (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - list, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen, Šalvěj lékařská Salvia officinalis - list,)

Kopřiva bylinný čaj, Dr.Max, (Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - list)