Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)


Stručná charakteristika: Statná vytrvalá dvoudomá bylina dorůstající výšky 50–150 cm, výjimečně až 2 metrů a je rozšířena po celém území severní Evropy a ve všech výškových úrovních. Je to léčivá rostlina, ale i vytrvalý plevel.

Používaná část rostliny: List, nať i kořen (sbírá se do 15. - 20. května, protože pak je
v rostlině hodně dusičnanů). 

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Za hypoglykemický efekt jsou pravděpodobně zodpovědné glukokininy inhibicí α-glykosidázy a zvýšením sekrece inzulinu. V kombinaci s perorálními antidiabetiky mají prokázaný účinek na snížení postprandiální glykemie i glykosylovaného hemoglobinu. Prokázaný je i příznivý vliv na lipidový profil (snižuje LDL cholesterol) a tím, že snižuje hladinu leptinu, může zlepšit metabolický syndrom.

Obsahové látky a další účinky: Chlorofyl, karotenoidy, flavonoidy, asi 15 % minerálních látek (důležitý je zejména hořčík), vitamín B1, B2, kyselina pantothenová (B6), glukokinidy, třísloviny, kyselina mravenčí, šťavelová, octová a křemičitá, vosk, vitamín C (zejména v mladých listech), fytoncidní látky. Jsou zde také sacharidy (např. arabinóza, galaktóza, glukóza, manóza) a v žahavých chloupcích se vyskytují aminy (acetylcholin, histamin, serotonin).

Souhrn účinků na lidský organismus:

-  snižují hladinu krevního cukru,
-  působí mírně močopudně a antisepticky,
-  snižuje zvýšenou hladinu kyseliny močové
-  brání tvorbě močových kamenů
-  jsou vhodné k léčbě zvětšené prostaty
-  účinkují proti krvácení,
-  působí protizánětlivě,
-  antivirově (obzvláště proti virům chřipky),
-  urychlují hojení ran,
-  regenerují pokožku,
-  pomáhají zevně proti padání vlasů.

Dávkování a způsob užívání: 1 polévková lžíce sušených kopřiv se zalije 250 ml vařící vody, 10 minut se nechá vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Kopřivový čaj se pije 1 krát denně, vlažný a připravuje se vždy čerstvý. Připaravuje se i z čerstvých mladých kopřiv vyluhováním vařící vodou.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Diabetický čaj, Apotheke (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Bříza bělokorá Betula pendula - list, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Puškvorec obecný Acorus calamus - kořen, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen,  )

Stop cukr, Dr. Popov, složení: (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Krušina olšová Frangula alnus - kůra, Mařinka vonná Galium odoratum syn. Asperula odorata - nať, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list, Srdečník obecný Leonurus cardiaca - nať

Diabetický čaj, Herbex (Bez černý Sambucus nigra -květ, Bříza bělokorá Betula pendula - list, Čekanka obecná Cichorium intybus - kořen, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Kontryhel obecný Alchemilla vulgaris - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica, Ostružiník křovitý Rubus fruticosus - list, Tymián obecný Thymus vulgaris také Mateřídouška obecná- nať

Čajová směs pro diabetiky, Megafyt (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - list, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen, Šalvěj lékařská Salvia officinalis - list,)

Kopřiva bylinný čaj, Dr.Max, (Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - list)