Dříšťál osinatý (Berberis aristata)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 28. 6. 2021


Rostlinné zdroje: Dřišťály rod Berberis - kořen, kůra, Vodilka kanadská (Hydrastis canadensis) -kořen, Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)  - kořen, nať, Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) - kůra, Koptis čínský (Coptis chinensis Franch) -oddenek

Stručná charakteristika: tyto rostliny obsahují ve svých tkáních berberin. Berberin je alkaloid, který je přítomen v kořenech, oddencích, stoncích a kůře některých rostlin.

Historie: Alkaloid berberin byl poprvé izolován v roce 1917 z vodilky kanadské. Obvykle se vyskytuje jako chlorid. Díky své výrazné žluté barvě a žluté fluorescenci se stal v raných dobách průmyslu široce používaným barvivem. V Indii se stále používá k barvení vlny. Díky fluorescenci dříve barvil histologické preparáty.

Užití: Hlavní použití berberinu je jako bylinný doplněk stravy. Má antibiotické, protizánětlivé a antineoplastické vlastnosti a je klinicky zkoumán v léčbě cukrovky, rakoviny, hyperlipidémie, kardiovaskulárních, nervových a neurodegenerativních, endokrinních, gastrointestinálních a muskuloskeletálních onemocnění a HIV.

Biodostupnost: Berberin samotný je špatně dostupný po perorálním užití a také se špatně vstřebává ve střevech. Pro zvýšení jeho vstřebatelnosti se pak používá kombinace s D‐α‐ tokoferol-polyethylen glykolem 1,000 sukcinátem v koncentraci 2.5%, lipidovými mikročásticemi (nanočástice, liposomy, mikroemulze a micely), nebo je možné použít sodnou sůl kyseliny kaprinové (kyselina se vyskytuje v kokosovém a palmojádrovém oleji). Střevní absorpci zvyšují kombinace s chitosan-N-acetylcysteinem a beta-cyklodextrinem.

Doporučené dávkování dle klinických studií: V terapii DM2 byl testován 1g 1x denně, nebo 0.5g 3x denně. Hyperlipidémie byla snížena dávkou 300−500 mg/den.

Potenciální nežádoucí účinky: pouze mírné trávící problémy (zácpa, průjem).

Upozornění: Berberin se řadí k látkám, které mají schopnost interagovat s léčivy. Nižší dávky berberinu vykazují nízké riziko lékové interakce, avšak vysoké dávky mohou zvyšovat účinek a s tím spojené nežádoucí účinky předepsaných léčiv. Na pozoru by se měli mít především pacienti užívající léky: digoxin, ketokonazol na plísňová onemocnění a pacienti po transplantacích užívající cyklosporin A. I když se berberin doporučuje u pacientů s diabetem, byla zaznamenána možná interakce s metforminem, proto i v této kombinaci je třeba poradit se s lékařem nebo lékárníkem.

Těhotenství a kojení: kontraindikováno

Berberin a jeho vliv na pacienty s diabetem:

Hypoglykemický efekt byl zjištěn docela náhodně v Číně, v roce 1986, když byl berberin podáván pacientům s průjmem, kteří ale zároveň trpěli cukrovku. Od té doby proběhly desítky klinických studií, které se shodují v tom, že berberin je velmi slibnou látkou, která ovlivňuje diabetes více mechanismy účinku (zvýšení inzulínové citlivosti, pozitivní ovlivnění střevní mikrobioty, stimulace glykolýzy a inhibice glukoneogeneze, stimulace glukózových transportérů a mnohé další). Kromě toho, má pozitivní efekt v léčbě diabetické nefropatie, neuropatie a kardiomyopatie. Při klinickém testování na pacientech s diabetem nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky nebo život ohrožující hypoglykémie, jeho efekt je pozvolný a nastupuje zhruba po 3 měsíční léčbě. Proto je berberin považován za látku vhodnou jak pro pacienty nově diagnostikované, tak i pacienty se špatně kompenzovaným DM2 typu. Berberin rovněž snižuje hladiny celkového cholesterolu, triglyceridů, LDL-cholesterolu a zvyšuje hladiny HDL-cholesterolu. Dobře testovanou je kombinace monakolinu (z červené fermentované rýže) a berberinu. Jiné kombinace jako: berberin 200 mg, chitosan 10 mg / polikosanol 10 mg, koenzym Q10 a monakolin K 3 mg také vykazovaly pozitivní účinky v terapii dyslipidémie. Berberin by mohl být vhodnou alternativou u pacientů, kteří špatně snáší léčbu statiny nebo jsou k ní rezistentní a pacientů s nízkým rizikem, kteří nejsou indikování k terapii statiny.

Doplňky stravy:

ArmoLIPID PLUSMeda Aktiebolag, 30 tablet (jedna tableta obsahuje suchý extrakt Dříšťálu osinatého Berberis aristata 588 mg (odpovídá berberin chloridu 500 mg), fermentovanou červenou kvasnou rýži 200 mg (odpovídá monakolinu K 3 mg), polikosanol 10 mg, kyselinu listovou 0,2 mg, koenzym Q 10 2,0 mg a astaxantin 0,5 mg.)
Allnature Berberin Extrakt 98%, Alnature, 60 tablet, jedna tableta obsahuje 500 mg berberinu (extrakt 98%), želatinové kapsle (hovězí želatina, glycerol, voda).
DUOLIFE Berberine, DuoLife S.A., 60 kapslí, V denní dávce (2 kapsle): berberine HCL 95% 500 mg.
GreenFood Nutrition Berberine
, GreenFood Nutrition s.r.o., 60 kapslí, V denní dávce (2 kapsle): berberine HCL 97% 500 mg.
BERBERINE HCL, Nutriop Longevity GmbHznačka Nutriop do svých kapslí používá směs berberinu extrahovaného z Goldthread (Coptis trifolia) a Phellodendronu. 400 mg z každé rostliny je smícháno s 15 mg extraktu z černého pepře a 50 mg extraktu z hroznových semínek pro zvýšení biologické dostupnosti.