Železo


Definovaná denní dávka železa je 14 mg

Denní doporučená dávka pro děti do věku 1 roku je 1 mg železa, pro děti do věku 3 let je to 0,77 mg, pro děti ve věku do 6 let se doporučuje 5 mg, pro děti do věku 10 let  je denní doporučená dávka 10 mg. V adolescenci i dospělosti je denní doporučená dávka železa až 18 mg. V těhotenství a při laktaci se doporučený příjem železa zvyšuje na 20 až 30 mg.

V lidském těle se nachází 3 až 5 gramů železa. Železo potřebují všechny tělesné orgány. Je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám, a také myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, rovněž je součástí celé řady enzymů ovlivňujících různé pochody v lickém těle. Nedostatek železa v organismu způsobuje anémii (chudokrevnost).

Nejbohatším přírodním zdrojem organicky vázaného železa je třtinová melasa, šťáva ze švestek, nektarinky, grapefruity, kiwi, sušené meruňky, ořechy, semena dýní, pšeničné klíčky a otruby. Dále jej obsahují luštěniny (sója, čočka, fazole), zelená listová zelenina, mořské řasy, datle, fíky, hovězí játra, korýši. Nejlépe se vstřebává tzv. hem železo obsažené v červeném mase, drůbežím mase nebo rybách, avšak převážnou část přijatého železa získáváme vzledem k složení našeho jídelníčku z non-hem železo rostlinného původu.

Vstřebávání železa zvyšuje dostatek vitaminu C a mědi a snižují vápník (mléčné výrobky) a vitamín E.

Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí nedostatkem železa, nicméně železo není stopovým prvkem, který by měli diabetici intenzivně doplňovat.
Jeho vyšší hladiny v těle jsou spojovány s produkcí volných kyslíkových radikálů a s prozánětlivými stavy (a tím je i zvýšeno riziko vzniku diabetu 2. typu).
Vyšší hladiny byly sledovány u pacientů s diabetem 2. typu, s hypertenzí, dyslipidemií a obezitou.

Vyšší hladina železa je také spojována s dalšími stavy inzulinové rezistence jako je metabolický syndrom, gestační diabetes, syndrom polycystických ovárií a prediabetes.
Čím vyšší hladina železa byla u diabetiků zjištěna, tím vyšší měli hladinu glykosylovaného hemoglobinu a tím vyšší byl výskyt komplikací. Přesto se nedá říct, že by zvýšený příjem železa vedl k horší kompenzaci diabetu.

Zvýšený příjem železa ze stravy (převážně z živočišných produktů – hemové železo, např. z červeného masa) je spojován i s vyšším rizikem rozvoje diabetu 2. typu.
Z tohoto důvodu je vhodné ve stavech prediabetu i u diabetiků omezit konzumaci zejména červeného masa a uzenin.

Zajímavost: z 67% je železo vázano v hemoglobinu a 4,5% v myoglobinu, přibližně 19% železa je jako zásobní (depozitní) uloženo ve feritinu. Feritin je zásobní bílkovina obsahující železo, která se nachází zejména v játrech, slezině, kostní dřeni a střevní sliznici. Malá část je jako transportní železo uložena v transferinu. Transferin je transportní bílkovina, která se podílí na transportu železa v organismu.

Poznámka: pravidelné dárcovství krve je spojováno s nižším výskytem diabetu 2. typu.