Momordica charantia (karela, bitter melon, hořká okurka)


Stručná charakteristika: Je to plazivá, tropická popínavá rostlina s bylinnými výhony dlouhými až 5m, rostoucí v tropické Asii, Africe a Jižní Americe.

Používaná část rostliny: k léčebným účelům se využívají semena a plody podobné okurce. Plod je je výrazně rýhovaný, bradavičnatý s drsným povrchem. Jeho délka může být i půl metru.

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Hlavní látkami ovlivňující glykémii jsou charantin (triterpenoid), polypeptid P označovaný jako p-inzulin (protein podobný hovězímu inzulinu a napodobující účinek skutečného inzulinu) a vicin (alkaloid).
Obsahové látky působí současně na více místech – stimulují periferní a kosterní svaly k využití glukózy, inhibují střevní vychytávání glukózy, inhibují glukoneogenní enzymy a regenerují β-buňky pankreatu.
Hypoglykemizující efekt charantinu byl v porovnání s účinkem tolbutamidu (derivát sulfonylurey 1. generace) vyšší. Ve srovnání s metforminem 1000 mg vykazoval účinek nižší.

Obsahové látky a další účinky: momordika má antibiotické a protizánětlivé vlastnosti, podporuje imunitu, uplatní se jako pomocný lék při nádorových onemocněních (momorcharin, momordin a kukurbitacin), snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu
a triglyceridů. Využívá se i v léčbě obezity. Semena obsahují látku působící proti červům a ureázu. Plody obsahují askorbigen, vázanou formu kyseliny askorbové - vitamínu  C, a některé volné aminokyseliny (serin, kyselinu glutamovou, asparagovou, threonin, alanin, kyselinu g-aminomáselnou.3,4

Dávkování a způsob užívání: Prokázaný účinek má dávka 2 g denně.

Upozornění: Jelikož byla zkoumána jako potenciální kontraceptivum, užívání není vhodné pro těhotné ženy.
U pacientů užívajících současně léčiva snižující hladinu draslíku (laxativa, furosemid) se může vyskytnout hypokalémie.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Diabetesin, Danare, 60 tobolek (450 mg Momordika - hořká okurka Momordica charantia, extrakt, 10 % charantinu), 60 mg Vitamín C kyselina L-askorbová, 0.006 mg Chrom
Karelahills, Herbal Hills, 60 tobolek (Momordica Charantia výtažek z plodu - 250 mg, Momordica Charantia prášek z plodu - 200 mg)
GluControl, DiaMedica, 30 a 60 tablet (Moruše bílá Morus alba  300 mg, Moruše černá  Morus nigra 30 mg, Momordica charantia (hořký meloun) plod-standardizovaný extrakt s obsahem 10% charantinu,  Brusnice borůvka Vaccinium myrtillus  plod-standardizovaný extrakt s obsahem 1% antokyanidinů a 1,4% antokyaninů, Mrkev Daucus carota (mrkev) kořen-extrakt  50 mg.