Aloe (Aloe vera)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv


Synonyma: Aloe barbadensis Mill.

Stručná charakteristika: je jednoděložná, vytrvalá, stálezelená, sukulentní rostlina
s přízemní růžicí 15 až 50 cm dlouhých dužnatých a na okraji řídce ostnitých listů. Pochází zřejmě ze Severní Afriky, v současné době je pěstována nebo roste zplanělá v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa, kde je využívána již po tisíce let v lidovém léčitelství.

Používaná část rostliny: list, který se anatomicky dělí na povrchovou část a jádro, přičemž složení obou struktur se velmi liší, podpovrchové mléčnice obsahují barevný latex a pryskyřice a járo zase obsahuje tzv. gel, obsahující různorodé sacharidy. Používá se i dekolorizovaná šťáva z listů, obsahující látky z latexu i gelu, ovšem zbavená antrachinonových glykosidů.

Obsahové látky gelu: sacharidy (acemanan, glukomanan), chromony (aloesin), fytosteroly, lektiny (aloktiny), aminokyseliny, lipidy, enzymy, minerální látky, gibereliny. Hlavní obsahové látky jsou málo stabilní a proto se k aplikaci doporučuje čerstvý nebo stabilizovaný gel.

Obsahové látky latexu: antrachinony (barbaloin, aloe-emodin), pryskyřice, silice, minerální látky.

Užití gelu: při lokální aplikaci zlepšuje regeneraci a hojení ran (pořezání, popáleniny, omrzliny), urychluje granulaci a zvláčňuje pokožku. Uplatňuje se v terapii lupénky, seboroické a radiační dermatitidy, mukositidy, akné, ekzémů a lichen planus. Působí antibakteriálně, antiviroticky a také protizánětlivě. Vnitřně působí imunostimulačně, mírně hypolipidemicky a antidiabeticky, dále pak zlepšuje vstřebávání vitamínů C a E.

Užití latexu: silné dráždivé laxativum, stimulující střevní peristaltiku, zvyšující propustnost střevní stěny a inhibující reabsorpci vody a elektrolytů.

Potenciální nežádoucí účinky: při topické aplikaci se mohou objevit alergické reakce a fotosensitivita obvykle způsobené přítomností antrachinonů, které při vnitřním užití způsobují křeče, průjem, zčervenání moči, postižení jater, závislost, zhoršení obstipace a také zvýšené riziko vzniku kolorektálního karcinomu při prolongovaném perorálním užívání.

Doporučení: pečlivá a častější kontrola glykémie při současném užívání perorálních antidiabetik s přípravky z aloe z důvodu potenciace antidiabetického účinku.

Upozornění: Kontraindikováni k užití přípravků s obsahem antrachinonů jsou pacienti s nespecifickými střevními záněty, obstrukcemi a stenózami, dehydratací a ztrátou elektrolytů. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát při současném užívání léků a přípravků ovlivňujících hladiny draslíku pro riziko vzniku hypokalémie (kortikosteroidy, digoxin, vybraná diuretika, lékořice) a dále antiarytmik. Není vhodné pro děti mladší 12 let. Aplikace gelu z Aloe vera může zvýšit absorpci krémů s obsahem kortikosteroidů. V některých případech může dojít při aplikaci gelu k prodloužení doby hojení.

Těhotenství a kojení: Užití je kontraindikováno z důvodu genotoxicity, uterotonicity antrachinonů a přestupu malého množství metabolitů do mateřského mléka.

Aloe vera a jeho vliv na pacienty s diabetem:

Mnohé studie ukazují na snížení hladin krevního cukru a triglyceridů v krvi, zlepšení lipidového profilu, vliv na glukoneogenezi, snížení peroxidace lipidů v játrech a ledvinách, snížení insulinové rezistence a zlepšení poškozené glukózové tolerance.
Užívání lžíce šťávy z Aloe vera 2x denně po dobu nejméně 2 týdnů signifikantně snížilo hladiny cukrů a triglyceridů v krvi. Na této aktivitě se podílejí pravděpodobně různé obsahové látky a více mechanismy účinku. Např. fytosteroly izolované z gelu (lofenol, cykloartanol) snižovaly glykémii a hodnoty glykovaného hemoglobinu, dále ovlivňovaly množství abdominálního tuku. Hypoglykemickou aktivitu prokázali i glukomanany a chromony. Významný vliv na progresi onemocnění má také antioxidační, hepatoprotektivní a protizánětlivá aktivita obsahových látek. Příznivé hojivé účinky lokálně i perorálně podaného gelu se také uplatňují u chronických komplikací cukrovky jako je syndrom diabetické nohy s jeho špatně se hojícími ranami. Především glukomanany, manosa-6-fosfát a gibereliny stimulují aktivitu a proliferaci fibroblastů a tím zvyšují syntézu a zesíťování kolagenu, dále pokožku zvláčňují. Přítomné aminokyseliny pokožku zjemňují a obsažený zinek působí adstringentně. Gel působí protizánětlivě díky obsahu C-glukosylchromonu, glykoproteinu alprogenu, který silně inhibuje uvolňování histaminu a leukotrienů a dalších látek inhibujících enzym cyklooxygenázu a tím produkci prozánětlivě působících prostaglandinů. Enzym bradykinináza se podílí na analgetickém účinku, zmírňuje otoky a zarudnutí.

Dávkování a způsob užívání: u pacientů s prediabetem a nově diagnostikovaným diabetem 2. typu je efektivní dávka 1 lžíce gelu/šťávy 2x denně po dobu minimálně 2 týdnů.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení:

Activ Aloe, Barnys, 2x 500 ml (Vyrobeno ze 100 % gelu. Maximální denní dávka 50 ml obsahuje 250 mg Omatrix® ACTIValoe® - extrakt Aloe vera 200:1).
Aloe Vera, Dr.Max, 500 ml (99,7 % šťávy z Aloe Vera)
Aloe Vera gel, Dr. Popov, (Aloe lisovaná za studena, čistota 99,4 %. 500 ml).
Aloe Vera gel s borůvkou, Dr. Popov, 500 ml (šťáva z Aloe vera (89 %), fruktóza, šťáva z borůvek (5 %).
aloelive DETOX, Pharma Activ, 1 000 ml (Aloe barbadensis Miller - šťáva, Artyčok zeleninový Cynara scolymus, výtažek z listů 50mg, Zelený čaj Camelia var. sinensis, extrakt z listů 50 mg, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica, extrakt z listu 50 mg, Pampeliška lékařská, Taraxacum officinale - kořen) 50 mg, Divoký pomeranč Pomerančovník hořký Citrus aurantium, výtažek 50 mg.
aloelive vera NATURA, Pharma Activ, 1 000 ml (šťáva z Aloe barbadensis Miller - 99,7 %).
ALOE VERA, Herb Pharma, Aloe Vera gel 100 ml (obsahuje 93% koncentraci extraktu z listů Aloe vera).