Skořicovník čínský (Cinnamomum cassiia)


Stručná charakteristika: Pochází pravděpodobně z Barmy a hojně se pěstuje v jižní Číně, ale také v Thajsku, Indočíně a Indonésii. Tento stálezelený strom dosahuje výšky až 10 metrů, ale na plantážích se udržuje řezem jako dva metry vysoký keř. Jedná se
o jednu z nejstarších Léčivých rostlin. První zmínky se o ní objevily v Číně zhruba 4000 let p.n.l. Ve starověkém Řecku se využívala kůra jako léčivo i aromatická přísada do pokrmů, tak jako následně v mnoha zemích celého světa. Každý zná tu příjemnou vůni svařeného vína se skořicí nebo vůni perníku... Sbírá se kůra, která se může sbírat až třetím rokem po výsadbě, ale nejkvalitnější je ze stromů a keřů starších osmi let
a více. 

Používaná část rostliny: kůra

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Látky ovlivňující diabetes jsou hydroxychalkon, který snižuje inzulinovou rezistenci a vykazuje inzulinu podobný efekt, a polyfenol typu A, který má inzulinu podobný efekt. 

Obsahové látky a další účinky: Kůra obsahuje dále až 2 procenta silice, dále sacharidy, sliz, třísloviny, asi 1,3 procenta šťavelanu vápenatého, beta-sitosterol aj. Za nasládlou chuťí a příjemnou vůní stojí cinnamaldehyd, jedna ze složek obsažené silice. Má také pozitivní vliv na snižování krevního tlaku. Užívá se při únavěpotížích v přechodu, bolestivé menstruaci, ztrátě chuti k jídlu, průjmových onemocněních, močové inkontinenci. Má také antioxidační a protizánětlivé účinky. Zevně se skořice doporučuje užívat při revmatismu. Skořice by se neměla používat dlouhodobě, vzhledem k silným účinkům obsažené silice, rovněž by ji neměly užívat děti, těhotné a kojící ženy. pacienti užívající inzulin nebo přípravky na zředění krve by měli užívání doplňků stravy obsahující skořici njedříve konzultovat se svým lékařem.

Dávkování a způsob užívání: Minimální účinná dávka je 500 mg skořicového extraktu denně standardizovaného alespoň na 20 mg polyfenolu typu A. Sušená droga se užívá v množství 2 až 5 g denně. Připraví se odvar, který se pije dvakrát denně na lačno.

Doplňky stravy:

DIABETES Komplex s blahodárnými účinky, MedPharma, tbl., skořicová kůra 1000mg, Kyselina alfa-lipoová 200mg, Kyselina gymnemová 50mg, Chrom 200mcg v 1 tabletě.

Dialevel, Walmark, 30 a 60 tablet (Kyselina alfa-lipoová 200,0 mg, Skořice Cinnamomum cassia extrakt 55,6 mg, Chróm 60,0 µg v 1 tabletě)

Diaskor MPX, Medaprex 60 cps. (Skořice Cinnamomum cassia extrakt 300 mg, Chrom - 25 mg, Hořčík – 38 mg, Zinek- 8 mg , Kyselina alfa-lipoová - 80 mg, vitamíny B1 (tiamin) - 3 mg,  B2 (riboflavin) – 2 mg, B3 (niacin) – 7 mg, B6 (pyridoxin) – 2 mg, C – 150 mg, E – 20 mg v 1 kapsli)

Diaben, ADVANCE, 60 kapslí (Gymnema sylvestre extrakt 200 mg, kyselinu alfa-lipoová 100 mg, extrakt ze skořice Cinnamomum zeylanicum 100 mg).

Čajové směsi s obsahem Skořicovníku čínského:

DIABETICKÝ BYLINNÝ ČAJ, Dr.Max, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Skořicovník čínský Cinnamomum cassia - kůra, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen)

STOP CUKR, Dr. Popov, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Krušina olšová Frangula alnus - kůra, Mařinka vonná Galium odoratum syn. Asperula odorata - nať, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list, Srdečník obecný Leonurus cardiaca - nať)