Jestřabina lékařská (Galega officinalis)

Autor:
PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D.

Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv

Vloženo: 13. 7. 2022


Synonyma: kozí routa, polní štědřenec

Stručná charakteristika: Jestřabina je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých. Vyskytuje se v oblastech mírného podnebného pásu, především na pastvinách v Asii a Evropě. Rostlina preferuje vlhké, nízko položené oblasti, písčitou půdu a dorůstá do výšky asi 1 m. V Česku se vyskytuje téměř na celém území, na loukách, rumištích, březích vod a okrajích cest. Má složené listy s kopinatými konci a plod sestávající z dlouhého, členitého, lysého lusku obsahujícího až 7 semen. Květy jsou bílé, lila, světle modré nebo narůžovělé barvy a vyrůstají z úžlabí listů jako koncové hrozny. Nadzemní části rostliny se sklízejí v období květu, suší se a používají k léčbě různých onemocnění. Rostlina nemá žádnou vůni, pokud není poškozená. V takovém případě vydává nepříjemný zápach, z něhož může pocházet i název „kozí routa“. Má hořkou a svíravou chuť. Sliny může zabarvit do žlutozeleného odstínu.

Používaná část rostliny: kvetoucí nať bez plodů a silnějších stonků

Historie: Kozí routa se tradičně používala k vypuzení parazitů, k léčbě hadího uštknutí a moru. Předpokládá se, že sloužila jako diuretikum a tonikum při tyfových stavech a jako stimulant nervového systému. Koupele z ní pomáhaly při únavě nohou. Herbáře udávají její potopudný a horečku snižující účinek. Rostlina se široce pěstuje jako krmivo pro dobytek, byť je ve vysokých dávkách toxická. Existují zprávy o laktagogenních účincích rostliny. Název „Galega“ je odvozen od slov „gala“ znamenající „mléko“ a „agein“ znamenající „produkci“. Její hypoglykemický efekt byl popsán v roce 1927, přičemž informace o účinku této byliny jsou rozporuplné. Existují studie, které přisuzují aktivitu alkaloidům, ale i takové, kde aktivitu vykazovaly frakce bez jejich obsahu. Nicméně do této doby bylo nasyntetizováno mnoho léčiv z třídy biguanidů, která jsou z hlediska chemické struktury a farmakologických vlastností analogická alkaloidu galeginu.

Obsahové látky: Antidiabeticky aktivní deriváty guanidinu jako galegin a hydroxygalegin, které jsou přítomny ve všech částech rostliny. Výzkum založený na účincích galeginu nakonec vedl k vývoji metforminu, který se dnes používá k léčbě diabetu 2. typu. Dále jsou obsaženy flavonoidy, saponiny a třísloviny.

Užití: V lidovém léčitelství se jestřabina používá při léčbě diabetes mellitus ke snížení hladiny cukru v krvi. Pro své laktagogenní účinky je doporučována ke zvýšení produkce mléka. Má tonizující a močopudné účinky, chrání játra, inhibuje agregaci krevních destiček a podporuje hubnutí.

Doporučené dávkování: 2−3 g sušené natě se přelijí 150 ml vroucí vody a po 10 minutách louhování se scedí. Tuto dávku je možné užívat 2x denně.

Potenciální nežádoucí účinky: Bolesti hlavy, nervozita nebo slabost, zvýšené riziko krvácení a modřin.

Upozornění: Při užívání jestřabiny současně s jinými hypoglykemickými léky se mohou objevit aditivní účinky na snížení hladiny glukózy v krvi. Protože jestřabina inhibuje agregaci krevních destiček, je zde zvýšené riziko krvácení, pokud je užívána současně s jinými protidestičkovými léky nebo antikoagulancii. Doporučuje se vysadit ji týden před chirurgickými zákroky. Zvířecí modely odhalily toxicitu galeginu, která se projevila po vysokých dávkách až smrtí udušením.

Těhotenství a kojení: Informace o bezpečnosti a účinnosti chybí.

Jestřabina lékařská a její vliv na pacienty s diabetem:

Relevantních dat, potvrzujících antidiabetickou aktivitu jestřabiny je bohužel málo. Nicméně je potvrzeno, že hlavní obsahová látka, galegin, uplatňuje svůj antidiabetický účinek navozením úbytku hmotnosti a snížením hladiny glukózy v krvi. Testy na normálních a geneticky obézních myších odhalily, že jestřabina způsobila významné snížení tělesné hmotnosti po 28-denní léčbě, kdy byl úbytek hmotnosti zpočátku spojený s přechodným snížením příjmu potravy, ale poté se udržoval i v přítomnosti zvýšeného příjmu potravy. V novější studii byl testován extrakt z jestřabiny, který způsoboval zvýšenou sekreci inzulínu, zlepšení glukózové tolerance a strukturálního a funkčního stavu Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Obecně protektivní účinek extraktu může být z velké části důsledkem schopnosti jeho složek zabránit nadprodukci volných radikálů a prozánětlivých faktorů. Tímto mechanismem může extrakt preventovat vznik vaskulárních komplikací diabetu.

Přípravky (doplňky stravy a čaje) a jejich složení: 

DIABETIK bylinný čaj, Aromatika, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - plod, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jahoda Fragaria - list, Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen, Lopuch větší Arctium lappa - kořen, Ostružina Rubus fruticosus - list, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list.

DIABETAN, Leros, 20sášků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - nať 0,150 g, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - plod 0,170 g, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod 0,080 g, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať 0,120 g, Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen 0,020 g, Lopuch větší Arctium lappa - kořen 0,050 g, Ostružina Rubus fruticosus - list 0,080 g, Truskavec ptačí Polygonum aviculare - nať 0,100 g, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen s natí 0,080 g, Šalvěj lékařská Salvia officinalis - nať 0,150 g.

DiabeCare bylinný čaj, DrMuller, 20 sáčků (Bedrník anýz Pimpinella anisum - plod, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen s natí, Zlatobýl obecný Solidago virgaurea - nať)

Diabetický čaj s gymnemou, Leros, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - nať (30 %), Borůvka černá Vaccinium myrtillus - plod (10 %), Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk (10 %), Gymnema lesní Gymnema sylvestre - list (5%), Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať (15 %), Lékořice lysá Glycyrrhiza glabra - kořen
(5 %), rooibos - Čajovec kapský Aspalathus linearis (10 %), Šalvěj lékařská Salvia officinalis - nať (5 %), Truskavec ptačí Polygonum aviculare - nať (10 %),

ČAJOVÁ SMĚS PRO DIABETIKY, Megafyt (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - list, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen, Šalvěj lékařská Salvia officinalis - list,),

STOP CUKR, Dr. Popov, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fenykl obecný Foeniculum vulgare - plod, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Kopřiva dvoudomá Urtica dioica - nať, Krušina olšová Frangula alnus - kůra, Mařinka vonná Galium odoratum syn. Asperula odorata - nať, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - list, Srdečník obecný Leonurus cardiaca - nať)

DIABETICKÝ BYLINNÝ ČAJ, Dr.Max, 20 sáčků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - list, Fazol obecný Phaseolus vulgaris - lusk, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Skořicovník čínský Cinnamomum cassia - kůra, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen)

DIABETICKÝ BYLINNÝ ČAJ, Pavel Váňa, 40 sášků (Borůvka černá Vaccinium myrtillus - nať, Jestřabina lékařská Galega officinalis - nať, Oman pravý Inula helenium - kořen)