Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)


Stručná charakteristika: Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina obvykle 60 až 150 cm. Již od 16. století se využívá jako léčivka v té době většinou na problémy spojené s dutinou břišní a játry.

Používaná část rostliny: plod, semena

Obsahové látky a jejich působení na cukrovku: Pozitivní vliv na diabetes je zkoumán až v poslední době. Přesný mechanismus účinku na diabetes není doposud přesně znám. V kombinaci s léčbou glibenklamidem bylo prokázáno snížení glykemie nalačno, postprandiální glykemie i glykovaného hemoglobinu. Na základě toho lze ostropestřec doporučit pacientům léčených perorálními antidiabetiky.

Obsahové látky a další účinky: jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin, souhrně označované jako silymarin. Největší biologickou aktivitu má silybin. Tyto látky ochraňují jaterní buňky a zabraňují vnikání toxických látek do jaterní tkáně. Podporují i regeneraci poškozených jaterních buněk a poškozených cév. Používají se jako prevence před ztučněním jater (steatóza) a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater. Byl vyzkoušen i jejejich příznivý účinek při o otravách alkoholem, drogami či jedovatými houbami (urychluje se nejen regenerace jaterní tkáně, ale zvyšuje se mnohdy i naděje na přežití). Posilují imunitní systém, snižují krevní tlak a působí také jako silné antioxidanty. Dále se uvádí, že působí dobře při žlučníkových potížích, ulcerózní kolitidě a v prevenci rakoviny.

Dávkování a způsob užívání: Jednu čajovou lžičku drcených semen zalijeme čtvrt litrem vařící vody, dvacet minut louhujeme a popíjíme 3 x denně. Protože se silymarin velmi špatně rozpouští ve vodě (navíc je silymarin termolabilní nad 40°C) je vhodnější na rozdíl od čajů, odvarů a nálevů užívání tinktur či potravinových doplňků se standardizovaným obsahem silymarinu, například v kapslích. Minimální denní dávka silymarinu je 200 mg denně po dobu minimálně 4 měsíce. Při delším užívání je vhodné po měsíční kůře silymarinem udělat vždy týdenní pauzu.

Poznámka: Ostropestřec je nejúčinnější jako jemně mletý plod či semena, a to zhruba na velikost zrnek písku.
V této podobě obsahuje drť nejvyšší možné množství  silymarinu
a jeho účinky jsou pak intenzívnější.

Doplňky stravy:

Silymarin forte, Favea, 40 kapslí, (silymarin 250 mg, vitamin D3 cholecalciferol)
Silymarin Premium, Dr.Max, 30 kapslí (silimarin 200 mg, cholin 82,5 mg)
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ ARKOKAPSLE, ArkoPharma, 45 kapslí (silymarin 390 mg )
Ostropestřec mariánský, Walmark, 60 tablet (extrakt ze semen 1000 mg, silymarin 200 mg)
Legalon, MADAUS, 30 tobolek (silymarin 70 mg)
Legalon, MADAUS, 30 tobolek (silymarin 140 mg)
Ostropestřec, MedPharma, 60 tablet silymarin 100 mg, Černá ředkev 100 mg, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen 100 mg, Tolice vojtěška Medicago sativa 100mg, Červená řepa 75 mg, Cholin 75mg,
Inositol
75 mg.
Silymarin Duo, Simply You Pharmaceuticals, 60 tobolek (silymarin 195 mg, směs silymarinových flavonolignanů 104 mg (s převahou izomerů silybinu a isosilybinu), suchý extrakt Šišáku bajkalského Scutellaria baicalensis
55 mg s obsahem flavonu baicaleinu, inulin 149 mg)

Čajové směsi s obsahem Ostropestřce mariánského:

Ostropestřec, Apotheke, sypaný plod 150 g.
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ bylinný čaj z plodů, Megafyt 20 sáčků
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ plod, Leros, sypaný čaj 150 g.
OSTROPESTŘEC BYLINNÝ ČAJ, Dr.Max, 20 sáčků