Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
Pracoviště: Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv
Vloženo: 8. 8. 2024
Synonyma: Kristova koruna, Mariánský bodlák
Stručná charakteristika: Ostropestřec Panny Marie má dlouhou historii tradičního používání již od starověku. V průběhu staletí byl doporučován jako lék na hadí uštknutí, melancholii, onemocnění jater a podporující laktaci. Jeho hlavní látka, resp. komplex látek, vykazuje antioxidační, antifibrotickou, protizánětlivou, hepatoprotektivní, antihypercholesterolemickou, antihyperglykemickou, imunomodulační a antivirovou aktivitu. Pochází z Evropy, Asie a severní Afriky. Je to vysoká jedno- nebo dvouletá rostlina dorůstající až 150 cm na výšku a má velké, pichlavé listy. Listy mají bílé znaky nebo „mléčné žilky“. Když se rozlomí, listy a stonky vylučují mléčnou mízu, od které rostlina odvozuje svůj název. Květy jsou červenofialové a rýhované s ostrými ostny. Při výrobě extraktu se používají lesklé, skvrnité, černé nebo šedé nažky. Na nažkách se nachází stříbřité chmýří, které snadno opadá.
Používaná část rostliny: zralé plody
Historie: Název ostropestřec pochází z příběhu o Panně Marii, která se ukrývala pod trnitými listy ostropestřce, když kojila Ježíška. Spadla kapka Mariina mléka, což způsobilo výrazné bílé žilky na listech ostropestřce mariánského. Ostropestřec mariánský se léčebně používá od čtvrtého století před naším letopočtem. Dioscorides (40 až 90 n. l.), řecký lékař a botanik, jako první popsal jeho léčivé vlastnosti. Plinius starší (23 až 79 n. l.) poznamenal, že šťáva z rostliny byla vynikající pro „odvádění žluči“. Staří Řekové a Římané používali ostropestřec u hadího uštknutí. Anglický bylinkář Nicholas Culpepper ze 17. století popsal ostropestřec mariánský jako prospěšný při léčbě žloutenky a při odstraňování jaterních a slezinných obstrukcí. V hnutí eklektické medicíny (19. až 20. století) se ostropestřec používal k léčbě křečových žil, menstruačních potíží a překrvení jater, sleziny a ledvin. V homeopatické medicíně se tinktura ze semen používá k léčbě poruch jater, žloutenky, žlučových kamenů, zánětu pobřišnice, krvácení, bronchitidy a křečových žil. Rostlina byla poprvé pěstována v Evropě a listy zbavené ostnů se používaly do salátů a jedly se jako zelenina; konzumovaly se i stonky a kořenové části, pražená semena se používala jako náhražka kávy.
Obsahové látky: Aktivní složkou ostropestřce je silymarin. Silymarin se skládá z 65‒80 % z komplexu flavonolignanů (silybin A, silybin B, isosilybin A, isosilybin B, apod.). Zbytek tvoří mastné kyseliny, betain, proteiny, flavonoidy a polyfenolické sloučeniny. Silybin A a B jsou považovány za biologicky nejaktivnější složky. Ke zlepšení orální dostupnosti a absorpce silibininu a silymarinu se používají fosfolipidové komplexy. Jinak se tyto látky vstřebávaní velmi těžko.
Užití: Ostropestřec mariánský je zkoumán pro svou protizánětlivou, antimikrobiální a CNS ovlivňující aktivitu. Testovalo se také jeho použití při alergické rýmě, astmatu, nežádoucích účincích souvisejících s léčbou rakoviny, revmatoidní artritidě, diabetu 2. typu, hepatotoxicitě vyvolané léky, nefrotoxicitě vyvolané léky, dyslipidémii a u různých typů anémií. Nejčastěji se doporučuje při léčbě onemocnění jater jako je alkoholem způsobená a virová hepatitida.
Doporučené dávkování: Ostropestřec mariánský je považován za bezpečný v dávkách 420 mg/den perorálně v rozdělených dávkách po dobu až 41 měsíců.
Potenciální nežádoucí účinky: gastrointestinální poruchy (např. nadýmání, plnost nebo bolest břicha, anorexie, změny ve vyprazdňování, průjem, dyspepsie, plynatost, nevolnost). Byly hlášeny také bolesti hlavy a svědění. Vysoké dávky ve studiích s rakovinou byly spojeny s asymptomatickou hyperbilirubinémií a zvýšením enzymů ALT.
Upozornění: Konzumace ostropestřce ve formě čaje nemusí být účinná, protože silymarin je špatně rozpustný ve vodě.
Těhotenství a kojení: Omezené klinické studie v těhotenství prokazují použití bez zjevných nežádoucích účinků; k potvrzení bezpečnosti jsou však zapotřebí další data. Ostropestřec podporuje produkci mateřského mléka zvýšením hladin prolaktinu, a to bez změny jeho chemického složení. Nicméně stále platí opatrnost jak u těhotných, tak kojících žen.
Ostropestřec mariánský a jeho vliv na pacienty s diabetem: Ostropestřec mariánský snižuje hladinu glukózy, zvyšuje citlivost na inzulín a posiluje regeneraci beta-buněk pankreatu. Silymarin snižuje oxidační stres a zánět u myšího modelu diabetu. Dlouhodobě podávaný (22 týdnů) silybin zabránil rozvoji diabetické retinopatie. Menší, ale třikrát zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie se 40ti pacienty dokumentovala statisticky významné zlepšení glykemických indexů u dospělých s alespoň 6měsíční anamnézou diabetu 2. typu. Sérová glukóza, inzulín, inzulínová rezistence a inzulínová senzitivita se významně zlepšily po 45 dnech podávání silymarinového extraktu 420 mg/den. Léčba byla dobře tolerována bez hlášených nežádoucích účinků. V metaanalýze 5 klinických studií z roku 2016 u pacientů s diabetem 2. typu (270 pacientů) snížil příjem silymarinu hladiny glukózy i glykovaného hemoglobinu. U silymarinu však nebylo pozorováno žádné zlepšení lipidů.
Doplňky stravy:
Silymarin forte, Favea, 40 kapslí, (silymarin 250 mg, vitamin D3 cholecalciferol)
Silymarin Premium, Dr.Max, 30 kapslí (silimarin 200 mg, cholin 82,5 mg)
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ ARKOKAPSLE, ArkoPharma, 45 kapslí (silymarin 390 mg )
Ostropestřec mariánský, Walmark, 60 tablet (extrakt ze semen 1000 mg, silymarin 200 mg)
Legalon, MADAUS, 30 tobolek (silymarin 70 mg)
Legalon, MADAUS, 30 tobolek (silymarin 140 mg)
Ostropestřec, MedPharma, 60 tablet silymarin 100 mg, Černá ředkev 100 mg, Smetanka lékařská Taraxacum officinale - kořen 100 mg, Tolice vojtěška Medicago sativa 100mg, Červená řepa 75 mg, Cholin 75mg,
Inositol 75 mg.
Silymarin Duo, Simply You Pharmaceuticals, 60 tobolek (silymarin 195 mg, směs silymarinových flavonolignanů 104 mg (s převahou izomerů silybinu a isosilybinu), suchý extrakt Šišáku bajkalského Scutellaria baicalensis
55 mg s obsahem flavonu baicaleinu, inulin 149 mg)
Čajové směsi s obsahem Ostropestřce mariánského:
Ostropestřec, Apotheke, sypaný plod 150 g.
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ bylinný čaj z plodů, Megafyt 20 sáčků
OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ plod, Leros, sypaný čaj 150 g.
OSTROPESTŘEC BYLINNÝ ČAJ, Dr.Max, 20 sáčků