Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

100 dotazů

 • Dotaz

  Můžu užívat mettformin a diamizin gurmar dohromady a můžu vysadit mettformin. Martin
  výška: 175 cm váha: 110 kg

  Odpověď

  Vážený pane Martine, přeji dobrý den,

  Diamizin Gurmar má opravdu impozantní reklamu. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje extrakt z gymnemy lesní s 25 % gymnemových kyselin, tj. látek, které jsou nositeli hypoglykemického účinku. Metformin je registrovaný léčivý přípravek, který má vědecké důkazy, které prokazují snížení výskytu komplikací diabetu a snížení úmrtnosti u pacientů, kteří jej v příslušných studiích užívali. Metformin takovou reklamu jako Diamizin Gurmar mít nesmí, protože se jedná o registrovaný lék pouze na lékařský předpis. Diamizin Gurmar nenahrazuje a ani nemůže nahradit metformin, může ale být použit ke zlepšení účinku metforminu, hladinu krevního cukru nepochybně snižuje. Pokud budete Diamizin Gurmar užívat měl by jste tuto informaci sdělit svému diabetologovi, možná bude vhodné snížit dávku metforminu. Případným ukončením užívání metforminu by jste se připravil o prospěch, který jeho užívání přináší. Ještě si dovolím ekonomické porovnání metformin 150 tablet po 500 má cenu 255,27 Kč a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, 150 tobolek Diamizin Gurmar má cenu 489,- Kč a není hrazen.

  Moje doporučení je užívat dále metformin, pokud jej hůře snášíte požádejte svého lékaře o možnost užívat metformin ve formě retardovaných tablet, které mají lepší toleranci. Nezapomínejte na to, že cukrovka je onemocnění, jejíž komplikace se projevují po 10 i více letech, zvláště pak při nesprávném léčení.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chcem sa opýtať ak berieme Atorvastatin a súčasne aj Siofor 500 g 1-0-1 môžem užívať aj Glucea ? Ďakujem
  věk: 69 let výška: 174 cm váha: 100 kg

  Odpověď

  Vážený pane Ladislave, přeji dobrý den,

  ptáte se, zda můžete současně užívat atorvastatin, metformin (přípravek Siofor) a doplněk stravy Gluea, který obsahuje extrakt z listů morušovníku a extrakt z gymnemy lesní. K tomu musím uvést, že z dosud publikovaných předklinických a klinických studií může extrakt z gymenmy zvýšit účinek metforminu (to je jistě důvod proč jej hodláte užívat), to je ale bohužel spojeno s mírným rizikem rozvoje hypoglykémie. Doplněk stravy Glucea tak může zvýšit účinek přípravku Siofor (v klinických studií u lidí vedlo podávání kombinace k průměrnému poklesu glykémie o 14 % a ke snížení glykovaného hemoglobinu o 10 %. Pacientům, kteří chtějí užívat doplněk stravy s extraktem z rostlin, který prokazatelně může snižovat glykémii proto doporučuji poradit se s lékařem, který jediný dokáže posoudit, zda je možné současné užívání bez potřeby změny dávky antidiabetik. Ze znalostí, které v současné době máme vyplývá, že doplněk stravy Glucea nemá negativní vliv na osud atorvastatinu ani na jeho účinek. Z mého pohledu současnému užívání nic nebrání, přesto doporučuji dotázat se lékaře, který by měl vědět, že jeho pacient užívá rostlinné přípravky snižující hladinu glukózy v krvi.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, mamina má cukrovku a za rok a pol výrazne schudla, lebo si dáva veľký pozor na stravu, a to aj vtedy, keď má energetický výdaj. Pritom ani predtým nemala nadváhu. Chcel by som jej poradiť, nakúpiť niečo na experimentovanie a keď som narazil na fruktózu, tak sa pri nej píše, že nie je ideálna, pretože prispieva k obezite a ďalším nedobrým následkom. Moja otázka je, či fruktóza (prijatá pravidelne počas práce v záhrade, upratovaní a pod.) má negatívne účinky aj pre vyslovene chudého diabetika a či by ste na rýchle napravenie príliš nízkej hladiny cukru v krvi radili radšej potraviny s fruktózou alebo potraviny čo sa dajú kúpiť ako DIA. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď! Robert

  Odpověď

  Milý Róberte, fruktóza je běžná součást mnoha potravin, zejména ovoce. Chutná sladce podobně jako hroznový cukr (běžný cukr) a je rovněž kalorická. Při stejné dávce vyjádřené v gramech zvyšuje o něco méně glykémii, protože se po vstřebání ze střeva metabolizuje jenom z části na glukózu (krevní cukr), ale v podstatě má přibližně stejnou výživovou hodnotu a pro diabetika je nutné ji započítávat do celkového příjmu sacharidů.

  Proto slazení jídel pomocí fruktózy nedoporučuju, je to přibližně stejně zatěžující jako běžný cukr.

  Mnohem lepší je přijímat fruktózu ve formě ovoce, ale i zde musejí být diabetici opatrní, započítávat množství sacharidů, nejíst mnoho sladkého ovoce naráz a je lepší dávat přednost méně sladkému ovoci.

  Vy ve svém dotazu o své mamině prakticky nic nepíšete, jen to, že je štíhlá. Nevím ani, jak je léčená a podle vašeho popisu může mít diabetes 1. typu a užívat inzulín.

  Obecně osobám s diabetem 1. typu bez obezity doporučuji užívat prakticky normální dietu, která je vhodná pro i pro všechny zdravé osoby, které chtějí zůstat štíhlé a být fit. Je to strava v průměru asi s 200 g sacharidů celkem a je výhodné vyhýbat se vysloveně sladkým jídlům, protože ta příliš rychle zvyšují glykémii a pokud se mají vejít do denního rozpočtu sacharidů, tak jsou poměrně objemově malá a člověk se pořádně nenají. Součástí takového jídelníčku je i ovoce a tím pádem i ta fruktóza. Tu bych rozhodně navíc nepřidával, respektive bych se volně přidané fruktóze a vlastně všem ostatním cukerným náhradám vyhýbal.

  Chcete-li v rámci zpestření jídla pro svoji maminu - diabetičku - něco udělat, tak se spíše soustřeďte na kvalitu potravin, výběr dobrého masa a dobré zeleniny a ovoce, na dobré sýry a podobně. Především je ale důležité udržování glykémií ve správném rozmezí. K tomu je potřeba monitorovat si glykémie, znát složení potravin, které jíte a podle toho si správně upravovat léčbu. Ostatně, dobrou a vyváženou stravu vhodnou pro osobu s diabetem bych doporučoval i všem zdravým osobám a tedy i vám. Jídlo může v rozumné míře obsahovat i trochu sladkých potravin, ale je nutné s tím počítat, umět si udržet dobrou glykémii a dávat pozor na tloustnutí. Pokud by to bylo např. při delší fyzické zátěži, v podstatě se může nějaké menší dobré sladké jídlo i hodit. 

  Poznámka redakce:

  Fruktóza nebo glukóza? zajímavý článek Doc. Jiřího Bráta na stránkách stobklub.cz osvětlí co je co.

  informace k hypoglykémii naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na internetu nabizeny prirodni lek na cukrovku, vyráběny v CR
  věk: 73 let výška: 165 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Vážená paní Ivo, přeji dobrý den,

  protože jsem zpaměti nevěděl jaké je přesné složení doplňku stravy Insunol, zadal jsem název do vyhledávače Google. Moje první překvapení bylo, že mě můj antivirový program nechtěl na většinu zobrazených stránek vpustit. Moje druhé překvapení pak bylo, když jsem se nakonec propracoval k příbalové informaci. Účinné látky tvoří taurin, extrakt z jinanu dvoulaločného (ginkgo), selen a chrom. U žádné ze složek není uvedeno v jakém je množství, v případě extraktu z jinanu není uvedeno o jaký typ extraktu se jedná, což je mimochodem mimořádně důležité. Informace o doplňku stravy začínají vyjádřením endokrinoložky s 27letou praxí, což je obvyklé v podobných reklamách. Dostala mě ale věta "Filmový obal produktu usnadňuje trávení a účinkuje 20 minut po konzumaci.", která je krystalickým nesmyslem, který může vznikat překladem pomocí počítačových překladačů. Vrcholem je pak tvrzení, že má 97% účinnost podle certifikátu kvality. Upozorňuji, že tak vysokou účinnost nemá žádný perorálně užívaný lék na cukrovku. Doplněk stravy také nemá kontraindikace, což je zajímavé, protože exktrakty z jinanu dvoulaločného, které jsou registrovány jako léky, např. Gingio, uvědějí jako kontraindikaci těhotenství.

  Myslím, že není třeba nic dalšího dodávat. Já bych si Insunol nejen nekoupil, ale ani bych jej neužíval. Názor bych změnil jedině tehdy, pokud bych se dozvěděl kdo doplněk stravy vyrábí (není uvedeno), jaké je přesné složení (není uvedeno) a zda je pro ČR notifikovaný. Bližší informace o tom jako máte postupovat naleznete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv: https://www.sukl.cz/leciva/zakladni-pravidla-pro-nakup-leku-a-doplnku-stravy-na

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den,oficiální web výrobce je blokovaný!existuje prosím neblokovaný přístup k přípravku Insumed? Jaromír
  věk: 48 let výška: 191 cm váha: 82 kg

  Odpověď

  Na internetu je mnoho odkazů na Insumed. K jejich relevantnosti se již vyjadřovali naši odborníci, tak snad Vám budou jejich reakce k užitku.

  Podívejte se prosím zde:

  https://www.cukrovka.cz/poradna/insumed-dostupnost-v-lekarnach

  https://www.cukrovka.cz/poradna/mam-cukrovku-2-tipu-co-mam-brat-za-prasky

  https://www.cukrovka.cz/poradna/cukrovka-a-insumed

  https://www.cukrovka.cz/poradna/lek-na-diabetes-2.-typu-u-seniora

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký doplněk k snížení hladiny k léků Siofor 500 mg? Vladislav
  věk: 67 let výška: 179 cm váha: 96 kg

  Odpověď

  Vážený pane Vladislave, přeji dobrý den,

  jste-li léčen metforminem, pak můžete bez většího rizika užívat většinu doplňků stravy, které uvádějí, že přispívají ke snížení hladiny krevního cukru. Optimální by patrně bylo užívat berberin, protože má velmi dobře prozkoumaný účinek a vedly snížení glykémie navíc snižuje krevní tlak a krevní tuky. V každém případě bych Vás chtěl upozornit, že podle mého názoru je nezbyné poradit se s lékařem, který jediný zná Vás zdravotní stav a může tak posoudit, zda je pro Váš konkrétní doplněk stravy vhodný. Navíc užívání některých doplňků stravy je skutečně účinné a může tak vzniknout potřeba snížit dávky podávaných antidiabetik, toto opět může posoudit pouze Váš lékař.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. V reakci na vyjádření PharmDr. Suchopára, k tomuto doplňku stravy, se chci zeptat, proč přípravek nabízí v ČR, kromě pochybných inzerentů, pouze lékárna Dr. Max ? A jak je možné, že tato renomovaná lékárna neuvádí v češtině přesné složení přípravku? Jaromír
  věk: 69 let výška: 187 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážený pane Jaromíre, přeji dobrý den,

  dostal jsem od pana šéfredaktora za úkol odpovědět na doplnění Vašeho dotazu. Je obtížné si představit, že tento doplněk stravy nabízí a propaguje web lékáren Dr. MAX, když jej nelze objednat u distributorů, kteří dodávají léky a doplňky stravy do těchto lékáren. Bohužel není jiné cesty než si uvědomit, že ne všechno co se dočteme na internetu je pravda a že je zcela nezbytné si vše ověřovat, a to nejen proto, že nákup jakéhokoliv zboží, tedy i doplňků stravy, nás stojí peníze, ale zejména proto, že zakoupíme-li si doplňky stravy, tak je to za účelem jejich užívání, a to může být spojeno s nežádoucími účinky, nebo lékovými interakcemi, případně i dalšími riziky. Doporučuji Vám se podávat na: https://www.potravinynapranyri.cz/EDetail.aspx?id=101&lang=cs&design=default&archive=actual&listtype=tiles, a uvidíte, že patrně není něco v pořádku.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce

  našli jsme v poradně Dr.Maxe:

  https://www.drmax.cz/zeptejte-se-lekarnika/insumed-je-to-takovy-zazrak

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Snad ani ne dotaz, ale možná jen konstatování, pokud piji Coca cola zero tak přestože je deklarované cukr 0 dochází u mne k "rozhozeni" celkem stabilních, relativně kompenzovanych hodnot. Patrně umělé sladidlo dělá paseku ???
  věk: 65 let výška: 192 cm váha: 120 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  v reakci na Váš komentář jsem zapátrala v odborných článcích na téma umělých sladidel.

  Coca cola Zero by měla obsachovat opravdu 0g sacharidů, 0g cukrů, z umělých sladidel cyklamát sodný, acesulfam K, aspartam. Během let bylo provedeno větší množství studií zabývajících se vývojem glykémií (hladiny cukru v krvi) a dokonce i endokrinní odpovědí (zvýšením hladin hormonů a dalších látek, které mohou mít vliv na glykémie) po podání umělých sladidel -  jak jednotlivě, tak jejich směsí. Byly sepsány i souhrnné studie na toto téma hodnotící výsledky ostatních prací např. studie z roku 2023 [1]

  Dostupné výsledky naznačují, že by tato umělá sladidla neměla mít vliv na vzestup glykémií nebo ovlivnit endokrinní odpověď v těle, která by např. zvýšila glykémie s určitým zpožděním. Vliv u Vás jako jednotlivce samozřejmě nemůžu ohodnotit.


   [1] Zhang, R.; Noronha, J.C.; Khan, T.A.; McGlynn, N.; Back, S.; Grant, S.M.; Kendall, C.W.C.; Sievenpiper, J.L. The Effect of Non-Nutritive Sweetened Beverages on Postprandial Glycemic and Endocrine Responses: A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Nutrients 2023, 15, 1050. https://doi.org/10.3390/nu15041050


  (odpovídá MUDr. Pavlína Krollová, Fakultní nemocnice Motol)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  prosím, jestli můžu "užívat" ostropestřec pro zlepšení, popř. jinou bylinku, děkuji za odpověď. Jana
  věk: 75 let výška: 156 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Vážená paní Jano, přeji dobrý den,

  ostropestřec nebo extrakty z ostropestřce, jako je např. silymarin můžete bez rizika užívat, pokud současně užíváte lék Stadamed. Ostropestřec ani silymarin nemají vliv na hladinu krevní glukózy (glykémii) a používají se při terapii chronických poškození jater. Pokud chcete užívat rostlinné přípravky, které by měly vliv na glykémii, případně glykovaný hemoglobin, existuje velmi mnoho možností, neboť rostlin, které mají přiznivý vliv u cukrovky je řada. O většině z nich již bylo psáno na www.cukrovka.cz.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den ráda bych se zeptala na přípravek insumed. Mám cukrovku 2. typu a přemýšlím o koupi tohoto produktu. Kdo ho vyrábí? Děkuji za odpověď. Stanislava
  věk: 62 let výška: 160 cm váha: 69 kg

  Odpověď

  Vážená paní Stanislavo, přeji dobrý den,

  doplněk stravy INSUMED není registrován jako léčivý přípravek. Obsahuje extrakty ze skořice, gymnemy lesní a pukolu nádherného. Jiné webové stánky uvádějí i další složky výrobku jako je kotvičník a další. O všech třech rostlinách je známo, že snižují hladinu krevního cukru (glykémii). Oficiální internetové stránky  výrobce doplňku stravy jsou přeloženy do českého jazyka a překlad má k dokonalosti opravdu velmi daleko. Není uvedeno přesné složení, tj. kolik a jakého extraktu výrobek obsahuje, navíc vyobrazená krabička nemá popis v Českém jazyce. Diskuse uživatelů a jednu z recenzí píše muž (Patrik), ale recenze je částečně v ženském rodě, tomu dost nerozumím. Výrobce je společnost KOMBERG z Bělehradu v Srbsku, adresa Kneza Milosa 12, Belgrade 11000, Serbia.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!