Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

100 dotazů

 • Dotaz

  Muzu brat Gluceu kdyz beru tablety na cukrovku. Milada
  věk: 76 let výška: 158 cm váha: 93 kg

  Odpověď

  Vážená paní Milado, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Glucea obsahuje extrakt z gymnemy lesní a morušovníku bílého. Obě rostliny obsahují látky, které mohou změnit osud některých léků v organismu, včetně některých léků používaných k léčbě cukrovky. Váš obecný dotaz neobsahuje informaci, kterým konkrétním lékem cukrovku léčíte. Pokud by to byl některý ze zástupců tzv. derivátu sulfonylurey, např. glimepirid (léčivé přípravky Amaryl, Eglimad, Glimepidir Aurovitas a další), pak nelze vyloučit snížení krevních hladin tohoto léku. Obě rostliny ale obsahují také látky, které snižují hladinu krevního cukru a mohou tak zvýšit účinek léků užívaných na cukrovku a vyvolat hypoglykemickou příhodu, což bylo také prokázáno v klinických studiích. Z tohoto důvodu bych Vám doporučil dotázat se ošetřujícího lékaře na vhodnost kombinace Vaší léčby s doplňkem stravy Glucea, a pokud by jste se ptát z jakéhokoliv důvodu nechtěla, pak bych doporučil zahájit podávání doplňku stravy Glucea nejprve jednou tabletou denně a přitom kontrolovat hladinu krevního cukru glukometrem.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, zajímala by mne možná souvislost se zařazením kravského mléka do jídelníčku kojeného dítěte a rizikem vzniku cukrovky 1.typu. V rodině se tento typ cukrovky vyskytuje (babička dítěte). Dítě kojené plně do 6 měsíců avšak nyní pediatr předepsal z důvodů dlouhodobějšího nepřibírání na váze jako doplněk umělou stravu Infatrini jež obsahuje i kravské mléko. Je kravské mléko v této podobě rizikové jako možný spouštěč nemoci pokud existuje genetická zátěž? Děkuji za odpověď. Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, několik starších studií naznačovalo, že děti, které byly jen krátce kojené a brzy dostávaly výživu s kravským mlékem, měly mírně častější výskyt diabetu 1. typu. Tato souvislost se sice později nepotvrdila, ale určité podezření přeci jenom trvá. Ke vzniku diabetu 1 typu existují určité vrozené dispozice. Diabetes 1. typu se podle současných teorií rozvíjí, pokud se takto disponovaný jedinec později setká s nějakým vyvolávajícím faktorem. Tento faktor ale není do současné doby znám a je pravděpodobné, že takových faktorů existuje více.

  Je všeobecně známo, že přirozené kojení  je pro vývoj dítěte tou nejlepší variantou. Nicméně často se stává, že pokračovat v kojení není možné, nebo je nutné přidávat předčasně další výživu. Škodlivost přípravků s obsahem kravského mléka z hlediska rizika vzniku diabetu sice nebyla potvrzena, ale určitý stín podezření existuje. U malých dětí se do krve mohou dostávat některé složky kravských bílkovin a vyvolávat určité imunologické, netroufám si říci škodlivé, reakce. Proto bych já osobně doporučoval přípravky, které obsahují spíše tzv. hydrolyzované složky, kde jsou bíloviny kravského mléka rozštěpené a mohou být z hlediska rizika diabetu pro dítě bezpečnější.

  Doporučuji ale rozhodně, abyste se raději poradila s pediatrem a případně jej požádala o doporučení vhodného výživového přípravku. I u výrobků Infatrini existuje více možností a já se přiznám, že nevím, v čem se zásadně liší.

  Přikládáme ještě postřehy naší nutriční terapeutky Mgr. Beáty Bohnerové

  Dobrý den Ivo, 

  bohužel nepíšete, proč vaše dítě nepřibíralo na váze a proč se váš lékař rozhodl k předepsání přípravku Infatriny. Věřím, že k tomu důvod měl, přesto raději položím akademickou otázku. 

  Píšete, že vaše dítě je plně kojené v 6. měsíci. Jako optimální doba zavádění komplementární výživy je považován u prospívajícího dítěte konec 6. měsíce (ne dříve než před 16. týdnem, ne později než po 24. týdnu života). Proto se nabízí otázka, zda již svému dítěti zařazujete příkrmy a není jeho nízká váha a neprospívání způsobená pouze výlučným kojením a nedostatečným energetickým příjmem?

  zdroj: 

  untitled (pediatriepropraxi.cz)

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 40 let, glykémii na lačno mám opakovaně přes 6 mmol/l, nad 7 nešla. Před 3 lety jsem rodila, celé těhotenství byla glykémie OK, horšit se začala až poslední dobou. V rodině máme četný výskyt DM II. typu, od poměrně mladého věku. 1.Můžete mi, prosím, doporučit nějaký doplněk stravy? Ideálně něco, co by mělo i příznivý vliv na cholesterol? (Kromě mě známých opatření-redukce váhy, zdravý životní styl..). 2. jednalo se o žilní odběry, jsou méně přesně, než kapilární? Děkuji Jana.
  věk: 39 let výška: 170 cm váha: 85 kg

  Odpověď

  Milá Jano, já vás asi zklamu. Kromě vám již známých opatření nedokážu doporučit žádný speciální potravinový doplněk. Na našich stránkách je této probematice věnováno poměrně hodně materiálů, takže byste si z nich měla umět vybrat sama. Nejsem žádný nepřítel "přírodní léčby". Naopak, velmi ji doporučuji. Ale tou nejlepší přírodní léčbou je právě udržování přiměřené tělesné hmotnosti, a to prostřednictvím především diety, ale také fyzické námahy. Akumulace tuku v těle obecně zhoršuje účinnost inzulínu, ale také přímo poškozuje řadu tkání. Nadbytečný tuk se při nedostatečném efektu inzulínu ukládá, kam se dá. Tedy i do stěny cév, do jater a také do pankreatu, který pak špatně funguje a produkuje málo inzulínu. S věkem se tato porucha zhoršuje a udržování správné hmotnosti je tím důležitější.

  Existuje dnes řada léků, které toto zhoršování zpomalují a zlepšují fungování inzulínu. Většinou se ale používají až při zjevné poruše a jejich efekt, ačkoliv bývá dobrý, není lepší než efekt diety, pokud ji člověk opravdu dodržuje.

  Vaše glykémie je jenom lehce zvýšená a neodpovídá ještě diabetu. Právě proto byste s tím měla něco aktivně dělat, zvláště když k tomu máte rodinné dispozice. Jinak odběr ze žilní krve a stanovení v profesionální laboratoři je naopak správné. Vyšetření pomocí osobního glukometru je sice vynikající k dlouhodobému sledování, ale ke stanovení diagnózy diabetu nepostačuje.

  Na našich stránkách naleznete řadu přírodních léčiv, která podle tradice pomáhají. Nemají však zpravidla účinky vědecky prokázané. Pro nás lékaře je vždy důležité, aby toto domácí léky byly alespoň neškodné. Proto rozhodně nepodléhejte klamavé reklamě, které je nyní spousta. Podívejte se třeba na naše stránky na kapitolu Léčivé rostliny a cukrovka, tam si můžete bezpečně vybrat.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může mě pomocí alespoň na zvýšení imunity?
  věk: 64 let výška: 175 cm váha: 65 kg

  Odpověď

  Odkazujeme na odpověď viz

  https://www.cukrovka.cz/poradna/existuje-diapromin-lek-na-cukrovku

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 75 let a již delší dobu mám špatný spánek.Mám zvětšenou prostatu,v noci musím 3-4 močit.V urolog.ambulanci mám vše v normě vzhledem ke zvětšené prostatě.Když jsem začal užívat L-tryptofan zvedl se mi cukr na 6,3.Jinak mám 4,9-5,5(ráno na lačno).Vážím 62kg,stravuji se dietně,mám hodně fyzických aktivit.Ošetřující lékařka na dibet. příliš nevysvětluje. Děkuji
  věk: 75 let výška: 175 cm váha: 62 kg

  Odpověď

  Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

  bohužel jste neuvedl, zda užíváte nějaké léky, což by pro posouzení Vašich potíží bylo velmi důležité.  L-tryptofan v krátkodobých experimentálních studiích u zvířat totiž působil snížení glykémie a měl tak přesně opačný efekt než uvádíte. Velmi zajímavé byly výsledky dlouhodobé čínské studie, ve které bylo sledováno více než 200 osob po dobu 10 let. Bylo zjištěno, že osoby, které mají zvýšenou koncentraci tryptofanu v krvi mají mírně vyšší riziko vzniku diabetu. To následně potvrdily další studie, z jejichž výsledků vyplynulo, že látky, které vznikají odbouráváním tryptofanu (kynurenin) mohou vyvolat snížení citlivosti tkání na působení insulinu. Akutní podání tryptofanu ve vysoké dávce (1,5 g nebo 3 g) pacientům s cukrovkou 2. typu nemělo vliv na hladinu krevního cukru, dávka 3 g podaná v nutričním nápoji vyvolala zpomalení vyprazdňování žaludku s opožděným nástupem vzestupu hladiny krevního cukru (chcete-li podrobnosti viz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7791097/pdf/41387_2020_Article_146.pdf). Nejeví se tak jako pravděpodobné, že by tryptofan vyvolával zvýšení glykémie, důvodem ale může být kombinace léčiv, které užíváte i za možného přispění tryptofanu.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné při hypoglykémii podat jako rychlou pomoc hroznový cukr. Petra
  věk: 79 let

  Odpověď

  Milá Petro,

  hroznový cukr, dextróza, nebo také krevní cukr je v podstatě glukóza a běžně se používá jako rychlá pomoc při hypoglykémii. Prodávají se tablety, které se rychle rozpouštějí v ústech, může být také ve formě roztoku.

  Podle stupně hypoglykémie a podle hmotnosti se podává v případě potřeby asi 10 g či více. Účinek se dostaví během několika minut, ale příznaky hypoglykémie mohou ještě přetrvávat, protože jsou vyvolané rozbouřenými hormony během tohoto stavu.

  Podat lze také injekční glukagon do svalu, když pacient není schopen spolehlivě polykat, nyní je také k dispozici glukagon ve formě nosního spreje. Více se dočtete na našich stránkách na více místech, např. zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ráda bych věděla, jak je to s inulinem, pokud se vyskytuje ve v ýrobcích nějak tepelně upravených. Poslední dobou se na trhu objevuje řada výrobků, které na obalu deklarují nulový obsah přidaného řepného cukru a jsou "oslazeny" inulinem, tedy roslinnou vlákninou. Výsledný produkt často je spíše nesladký. Já si tyto výrobky oblíbila, například od firmy Emco - granola, sušenky, tyčinky...Nedávno jsem se ale dočetla, že při zahřívání inulinu například při pečení (bylo asi prováděno v laboratorních podmínkách za tzv. suchého zahřívání) se značná část inulinu rozpadla na jednotlivé molekuly fruktózy. Zajímalo by mne tedy, zda se toto děje i pokud je inulin přidáván mezi další suroviny, které se následně zahřívají při pečení - třeba právě sušenky, granola...? Nejsem diabetik, tyto produkty preferuji zejména pro jejich nepřeslazenost, zajímalo by mne tedy, zda tím něco dělám i pro své zdraví a jím ve výrobku vlákninu nebo cukr. Děkuji.

  Odpověď

  Nejdříve o inulinu z webu Bezpečnost potravin:

  Inulin je zásobní látka (podobně jako škrob), která se vyskytuje v řadě rostlin, nejvíce v cibulovinách, kořenu čekanky a artyčoku (něco zcela jiného je hormon inzulin zodpovědný za štěpení glukózy v krvi). Inulin se nejčastěji získává z kořene čekanky a používá ve formě jemného bílého prášku téměř bez chuti a bez zápachu.

  Patří mezi tzv. nestravitelné oligosacharidy, tzn. že jeho konzumací se nedodává téměř žádná energie. Odolává agresivním žaludečním kyselinám i trávicích enzymům, a tak prochází trávicím ústrojím v podstatě nezměněn. Téměř se nevstřebává do krevního oběhu, a proto přímo nezasahuje do metabolických pochodů v těle. V nezměněné formě se dostává až do tlustého střeva, kde funguje jako zdroj živin (prebiotikum) pro příznivou (probiotickou) střevní bakteriální mikroflóru (bifidobakterie a laktobacily), která je schopna bránit pomnožení nežádoucích bakterií. Kromě toho ve spojení s vlákninou pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení, reguluje vyprazdňování a tlumí pocit hladu. Pomáhá předcházet infekčním průjmům. Inulin se tak nepřímo podílí na boji proti střevním zánětům i nádorovým onemocněním tračníku. Dostatečný příjem vede k úpravě konzistence i pravidelnosti stolice, tzn. je účinný i jako lék proti zácpě.

  Inulin je stabilní až do teplot 140 °C v rozpouštědlech v blízkosti neutrálního pH, může být proto zpracováván ve všech potravinářských aplikacích. Rozkládá se při teplotách nad 140 °C. V práškové formě je inulin tepelně stabilnější než v podobě sirupu. Produktem úplné hydrolýzy inulinu jsou glukóza a fruktóza. 

  Po vystavení inulinu vyšším teplotám opravdu dochází k jeho úbytku. Avšak velmi záleží na dané teplotě, době záhřevu a také na celkovém obsahu sacharózy či fruktózy v dané potravině. 

  Dovoluji si tvrdit, že pozitivní vlastnosti inulinu v tepelně zpracovaných potravinách převyšuje zmíněný fakt, že dochází při tepelném zpracování k jeho mírným ztrátám a rozpadu na jednoduché sacharidy. 

  Vždy záleží na celkovém složení daného produktu, tedy pokud podle tabulky energetických hodnot má opravdu nižší množství sacharidů a jednoduchých cukrů a vyšší obsah vlákniny v porovnání  s jinými výrobky. 

  MEYER, D. a J.-P. BLAAUWHOED. Inulin. In: F. Phillips, G. O. a William, P. A, editor. Handbook of hydrocolloids. 2009. Nantes: Woodhead Publishing. s. 829 –848.

  Bezpečnost potravin: Inulin [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné z: https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76616.aspx

  FOJTÍKOVÁ, Hana. Aplikace inulinu do dětských ovocných štáv. Zlín, 2012. Diplomová práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vedoucí práce Ing. Ladislava Mišurcová, Ph.D.

  pozn redakce.: omlouváme se za opožděnou odpověď

  (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Diaben, držím dietu, jsem nový pacient cukrovky 2. typu, ponalu hubnu, píchám si insulín a zakoupila jsem si tento podpůrný doplněk. Je to vhodné? Ještě 10 kg musím zhubnout. Děkuji Hodnoty glykémie dle tabulky výborné, ráno i během dne.
  věk: 65 let výška: 167 cm váha: 88 kg

  Odpověď

  Váš dotaz jsme omylem zaznamenali až nyní, omlouváme se za pozdní odpověď

  redakce  cukrovka.cz

  Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Diaben obsahuje 2 účinné rostlinné složky, které snižují hladinu cukru v krvi. Jedná se o exktakt z gymnemy lesní, standardizovaný na obsah gymnemových kyselin a dále extrakt ze skořice, který však standardizovaný není. Vedle toho obsahuje ještě kyselinu lipoovou, což je jeden z druhů vitaminů skupiny B, rozpustný v tucích. Napomáhá metabolismu řady látek (včetně glukózy), protože je součástí (říkáme tomu kofaktorem) řady důležitých enzymů. Používá se především při léčbě komplikací cukrovky, zejména tzv. diabetické neuropatie.

  Extrakt z gymněmy lesní je velmi dobré antidiabetikum se solidně doloženým účinkem. Z toho ale plyne, že v kombinaci s insulinem může vyvolávat vznik hypoglykemických příhod. Vždy proto doporučuji pečlivé monitorování krevního cukru a aoptimálně poradu s lékařem, aby byla správně určena dávka insulinu. Ta by se totiž mohla po zahájení podávání gymnemových kyselin, u částí pacientů, dokonce i snížit.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, děkuji za odpověď, dr. mi doporučil 500gr.mettforminu,můžu místo toho brát stravní doplněk diaben 60, děkuji, Vladimír
  věk: 74 let výška: 168 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Vážený pane Vladimíre, přeji dobrý den,

  léčba cukrovky je v současné době možná celou řadou léků, možné je také užívat některé doplňky stravy. Zásadní rozdíl mezi léky a doplňky stravy spočívá v tom, že účinnost a bezpečnost léků je velmi pečlivě prokazována a dokládána, zatímco v případě doplňků stravy se účinnost a bezpečnost prokazovat nemusí a sleduje se pouze jejich zdravotní nezávadnost. Lékař Vám doporučil užívat metformin, a to nejprve v dávce 500 mg 2krát denně. To je vskutku správné doporučení, protože je známo, že metfomin patří k lékům, které příznivě ovlivňují prognózu nemocných, neboť mají spolehlivý s dostatečně doložený účinek a u naprosté většiny pacientů je dobře tolerovaný. Je také detailně známo s jakými léky lze metformin užívat současně a které léky mohou vyvolat lékové interakce. S doplňky stravy je to jinak. Můžete si všimnout, že jejich výrobci žádné takové informace neuvádějí, nikoliv však proto, že by nebyly známy nebo že by neexistovaly. V současnosti jsou popisovány lékové interakce extraktů z gurmaru (gymnema lesní), ze skořice, z dřišťálu osinatého a celé řady další rostlin, které mají efekt při zvýšené glykémii. Vedle toho jaký je Váš aktuální zdravotní stav (např. funkce ledvin nebo jater) je proto velmi důležité vědět jaké další léky (např. na vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, atd.) užíváte. To může ovlivnit bezpečnost terapie, zejména výskyt nežádoucích účinků.

  Z výše uvedených důvodů bych se proto také přikláněl k výběru metforminu jako léku, který by pro Vás byl nejvhodnější. Případné užívání doplňků stavy, např. Diabenu je nezbytné posoudit v souvislosti s léky, které pravidelně užíváte. Rozhodně ale není vhodné bez konzultace s lékařem užívat současně léky na diabetes a doplňky stravy na diabetes, protože by to mohlo vyvolávat hypoglykemické příhody.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Užívání Omegy 3 je uváděno při cukrovce jako vhodné, může při denní dávce nad 2000 mg naopak cukr zvýšit? Při diabetu II užívám glimepirid, eucreas a nyní mi lékař nasazuje Lantus. Je možné užívat léčebnou kůru na cukrovku od INCA BOTANICA, co od ní mohu čekat? Svatava

  Odpověď

  Vážená paní Svatavo, přeji dobrý den,

  omega 3 mastné nenasycené kyseliny se používají jako doplněk stravy. Nemají vliv na onemocnění cukrovkou a mohou mírnit poruchy lipidů, zejména mohou mírně snižovat zvýšený (zlý) LDL-cholesterol a tzv. triglyceridy. Pokud máte zvýšenou hladinu těchto lipidů a zvýšení je významné, pak je vhodné poradit se s lékařem o použití léků, které dokážou jak LDL-cholesterol, tak i trigylceridy snížit skutečně významně, řádově o desítky procent. Taková terapie pak má smysl, protože snižuje riziko řady kardiovaskulárních onemocnění. Podle mého názoru je podávání omega 3 mastných kyselin dramaticky méně efektivní a navíc přináší jistá rizika z hlediska kombinace jejich podávání s jinými léky, protože může zpomalovat jejich odbourávání. V tomto ohledu jsem tedy skeptik, máte-li opravdu zvýšenou hladinu cholesterolu, pak musíte počítat s tím, že snížení jeho hladin pomocí omega 3 mastných kyselin nebude příliš významné. Co se týká léčebné kůry od INCA BOTANICA, přiznám že jsem ještě větší skeptik, protože ani z internetových stráněk samotného výrobce vůbec nevyplývá jak jednotlivé součásti použité v kůře fungují. Namísto odkazu na odbornou literaturu nebo klinické studie, videa obsahují povětšinou informace o širokém využití jednotlivých komponent u velkého množství nejrůznějších onemocnění. Přitom ale existují rostlinné přípravky, které jsou prokazatelně účinné u cukrovky, pro které máme dostupné vskutku kvalitní důkazy o účinnosti z klinických studií provedených u pacientů s cukrovkou. Jedná se např. o dřišťál osinatý, hořkou okurku nebo gymnemu lesní či pukol nádherný. V každém případě Vám doporučuji poradit se s lékařem před tím než budete rostlinné přípravky používat, protože jejich kombinace s léky na cukrovku může způsobit komplikace jako jsou hypoglykemické příhody. Uvádíte, že užíváte glimepirid a vildagliptin. Přitom právě glimepirid v kombinaci s mnoha přírodními léky může vést k závažné lékové interakci.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!