Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

100 dotazů

 • Dotaz

  Píchám si 3krat denně 15ml inzulinu. Můžu k tomu Diamizin?
  věk: 61 let výška: 162 cm váha: 105 kg

  Odpověď

  Pacient, který užívá inzulín by měl doplňky stravy určené ke snížení hladiny glukózy užívat jen po konzultaci s lékařem. Diamizin obsahuje gymnemové kyseliny, které mají solidní účinek na snížení glykémie, lékař by měl posoudit, zda nebude potřebné snížit dávku inzulínu a měl by pacienta poučit jak měřit glykémii při zahájení užívání Diamizinu.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  více odpovědí na dotazy týkající se Diamizinu naleznete zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=diamizin

  a také tady https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Proč to není v lekarnach když je tak účinný lék a Metformin spís zabíjí než léčí
  věk: 65 let výška: 170 cm váha: 70 kg

  Odpověď

  Na přípravek Dialine bylo již více dotazů, dovolujeme si vás odkázat na předchozí odpovědi https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine a vytvořit si tak vlastní názor. Současně doporučujeme k prostudování aktuality o metforminu na našich stránkách od profesora Saudka s názvem Proč mne lidi nemaj rádi

  PharmDr. Rostislav Šimek
  za redakci cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, může jako DM1 který posiluje užívat aminokyselinu s názvem glutamin ? Nebude to mít nějak závažný vliv na hladinu cukru v krvi ? Petr
  věk: 23 let

  Odpověď

  Milý Petře,

  jak asi víš, bílkoviny jsou základní stavební součástí živočišných buněk a mají v těle mnoho funkcí. Bílkovin je v těle mnoho druhů, ale společné mají to, že se skládají z řetězců tzv. aminokyselin, které jsou různě dlouhé. V lidském těle se vyskytuje celkem 23 různých aminokyselin a glutamin je jedna z nich, velmi hojně zastoupená.

  Bílkoviny jsou také součástí naší potravy a jsou zejména v mase. Ve střevě se tráví a vstřebávají se do krve v podobě aminokyselin. Naše tělo si některé aminokyseliny neumí samo vytvořit a musí je dostávat v jídle. Většinu aminokyselin se však naše tělo umí z jiných látek vytvořit i samo. Mezi takové patří i glutamin. Glutamin tedy nemusíme nezbytně dostávat v potravě (jakožto součást bílkovin), ale protože jde o aminokyselinu velmi hojnou v našem těle, tak je dobré, že ji získáváme i z potravin.

  Dá se říci, že pokud se stravujeme normálně a jíme i maso, máme glutaminu dostatek. Bílkoviny, které sníme, se v těle rozloží na aminokyseliny a pak se použijí k jednomu ze dvou účelů: použijí se jako stavební jednotky pro nové bílkoviny v našem těle, nebo se spotřebují jako zdroj energie, podobně jako třeba glukóza. Pokud jíme normálně a nejsme nemocní, tak si s tím tělo samo poradí a nijak nestrádá.

  Vy asi rád posilujete a těšíte se, že vám pěkně narostou svaly. Svaly se skládají z bílkovin a na jejich stavbu je potřebný glutamin. Proto byste byl rád, aby se glutamin co nejvíce používal na stavbu svalů a ne jako zdroj energie pro vaše cvičení. K tomu můžete přispět dvěma způsoby: budete jíst normální doporučené množství sacharidů a tím si zajistíte dostatek energie. Tělo pak glutamin, který si samo vytvoří nebo získá z jídla použije převážně pro stavbu vašich trénovaných svalů. Je ale také možnost, že si to „pojistíte“ a budete ještě extra jíst glutamin v podobě tablet nebo prášku – to aby vaše svaly měly určitě dost a mohly růst.

  Když ale nebudete příliš cvičit, glutamin se v těle spotřebuje na novotvorbu glukózy a také tuku. Glutamin totiž patří k aminokyselinám, ze kterých si tělo dokáže samo vyrábět glukózu a tím udržovat její správnou hladinu. A glukóza, když se nespálí cvičením, se pak mění za přispění inzulínu v glykogen v játrech a  tuk.

  Místo tohoto možná složitého výkladu tedy jen stručná rada pro vás:

  Můžete po cvičení užívat přiměřené dávky glutaminu. Glykémii vám to nebude zvyšovat, a když, tak jen málo a cvičení to vyrovná. Přispěje to asi k rychlejšímu růstu vaší svaloviny při cvičení. Máte-li diabetes, nedoporučoval bych vám ale užívat více než 10 – 20 g denně. Nejde zde jen o efekt na glykémii.

  Obecně tomu ale příliš nefandím. Myslím, že lepší  ve smyslu zdravotním i chuťovém je dát si přiměřenou porci zdravého masa, zvláště v mládí. A při cvičení dávat pozor na hypoglykémii – včas si upravit dávky inzulínu, případně průběžně sníst či vypít trochu cukru nebo něco malého v průběhu delšího cvičení sníst. I tím si ochráníte svůj glutamin, protože se nebude muset používat na tvorbu chybějící glukózy.

  Glutamin ve větší dávce, případně ještě další aminokyseliny, byste asi potřeboval, pokud byste se věnoval závodnímu sportu a nebo ještě spíše byl kulturista. Já lidem s diabetem doporučuji zejména aerobní cvičení (rychlý vytrvalejší pohyb). Zlepšuje to jejich kondici, přispívá to k lepší účinnosti inzulínu a hodí se to v běžném životě. Při delším trvání diabetu může být intenzivní kulturistika přímo nebezpečná.

  (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, ovlivňuje sladidlo maltitol u DM1 prudký vzestup glykémie? Uvažuji o koupi téhle náhražky Nutelly kde je místo sacharózy zastoupen maltitol: https://gymbeam.cz/proteinella-healthyco.html.

  Odpověď

  Údajně zdravější náhražka Nutelly se jmenuje Proteinella. Je oslazená maltitolem, který má přibližně 1/3 glykemického indexu ve srovnání s glukózou a přibližně polovinu glykemického indexu ve srovnání se sacharózou (tj. řepným nebo třtinovým cukrem). Maltitol je cukerný alkohol, který se vyrábí z maltózy hydrogenací. Maltóza se obvykle získává hydrolýzou škrobu.

  Všechny cukerné alkoholy (prosím nezaměňovat s alkoholickými nápoji, se kterými alkoholické cukry nemají nic společného) se vyznačují nižším vstřebáváním v trávícím ústrojím, z čehož ale vyplývá, že mohou v závislosti na podané dávce vyvolávat průjem, nižší dávky pak mohou způsobit nadýmání a plynatost s neobvyklé zvuky ve střevech (tzv. borborygmus). Ve všech zemích EU pro maltitol platí upozornění, že vyšší dávky mohou způsobit průjem. Maltitol se běžně používá v potravinářství, kde je označován jako E965.

  Na otázku, zda používat namísto Nutelly např. Proteinellu tedy lze odpovědět ano, pro diabetiky se jedná o šetrnější potravinu, která však rozhodně není bez rizika. Mohou vzniknout trávící obtíže, nadýmání, nebo i průjem, a to podle požitého množství.

  Jsou také dostupné výsledky experimentálních studií (u potkanů), ze kterých vyplývá, že maltitol snižuje vstřebávání glukózy v tračníku, avšak neovlivňuje glykémii. Autoři této studie naznačují, že maltitol nemusí být optimálním sladidlem pro diabetiky. Přehled vědeckých prací publikovaný v roce 2020 uvádí, že maltitol v nízkých dávkách může být používán jako bezpečné sladidlo pro diabetiky, ale při vyšších dávkách je pak pro riziko průjmu jako sladidlo nevhodný a může být dokonce i škodlivý, protože jím navozený průjem může způsobit ztrátu minerálů a vody, což se může negativně odrazit zejména u pacientů s onemocněním srdce.

  Já osobně bych nedoporučoval konzumovat více než 40-50 g maltitolu denně. Proteinella obsahuje 6,6 g cukrů na 100 g, z tohoto hlediska bych s obdobným krémem jako je Proteinella neměl problém, pokud bude její konzumace přiměřená.
  Krém podobný Nutelle (s minimen cukru v závislosti na typu přidané čokolády) si lze vyrobit i doma (např. https://www.jimejinak.cz/jak-udelat-domaci-nutellu/).

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den. Užíval jsem lék Diamizin. Chtěl jsem v léčbě pokračovat, ale v lékárně Dr. Max manželce prodali lék Glucea. Je to stejné nebo budu tělo testovar a zvykat na jiný lék? Děkuji
  věk: 57 let výška: 188 cm váha: 112 kg

  Odpověď

  Dobrý den,

  Diamizin i Glucea obsahují stejnou hlavní účinnou látku a ve stejném množství. Jedná se o 200 mg extraktu - výtažku z rostliny Gymnema sylvestre. V přípravku Glucea pak jsou navíc další látky používané při onemocnění cukrovkou. Gymnema sylvestre přispívá k normální hladině cukru v krvi, podporuje metabolismus tuků a glukózy, viz naše rubrika Léčivé rostliny a cukrovka, kde je uvedena většina přípravků obsahujících extrakt z gymnemy.

  Charakteristiky přípravků:

  Přípravek DIAMizin Gurmar (50 kapslí)
  obsahuje 200 mg extraktu z gymnemy v 1 kapsli.
  Doporučená dávka je 1 kapsle 1-3x denně po jídle.
  Cena na našem trhu v různých lékárnách je od 189 do 255 Kč za jedno balení po 50 kapslích (zjištěno na e-shopech)

  Přípravek Dr.Max Glucea (60 tablet)
  obsahuje 200 mg extraktu z gymnemy v 1 tabletě.
  Dále obsahuje: Extrakt z listů morušovníku 250 mg, L-arginin 200 mg, zinek 2 mg a chrom 20 µg
  Cena v lékárnách Dr.Max za jedno balení po 60 kapslích je 180 Kč (e-shop) 
  V každé tabletě je tedy navíc obsažen extrakt z listů morušovníku bílého (Morus alba L.), který rovněž přispívá ke správnému metabolismu glukózy a k udržení normální hladiny cukru v krvi. Aminokyselina L-arginin, která krom jiného také příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru, zinek a chrom přispívají k normálnímu metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

  Doporučené dávkování: 2 tablety denně, nejlépe po jídle.

  PharmDr. Rostislav Šimek
  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mám 65r, diabetes 2, silnou nadváhu. Beru léky na tlak, na otoky, dnu, štítnou žlázu, Metformin 1000mg, Apo parox, Objevila jsem Fleximed na kolena, dosti bolí. Váhou se zadýchávám, tak hledám i nějakou podporu ke snížení váhy, ať se mohu více pohybovat. Cukr mám v normě. Proto se ptám na Fleximed jestli ho mohu užívat, A doporučit něco na snížení váhy. Děkuji za odpověď. Marie
  věk: 66 let výška: 165 cm váha: 150 kg

  Odpověď

  Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

  doplněk stravy Fleximed má následující složení: glukosamin-sulfát 800 mg, kostní moučka z lososa atlantského (rybí výrobek) s obsahem vápníku 120 mg (15 % RHP*), plnidlo: mikrokrystalická celulóza, protispékavá látka: stearát hořečnatý, oxid hořečnatý s obsahem hořčíku 250 mg (66 % RHP), plnidlo: inulin, kyselina L-askorbová (vitamín C) 80 mg (100 % RHP), protispékavé látky: fosforečnan vápenatý, oxid křemičitý, zázvor mletý 25 mg, hydrolyzovaný kolagen typu II 10 mg, aroma vanilka/citron, síran manganatý s obsahem manganu 2 mg (100 % RHP), cholekalciferol (vitamín D3) 5 μg (100 % RHP), leštící látka: hydroxypropylmethylcelulóza, barviva: oxid titaničitý, měďnatý komplex chlorofylinu. Toto složení snad ani není třeba komentovat, protože představa kostní moučky z atlantského lososa ve mě nevyvolává pocit bezpečí a pohody. Důvod přítomnosti 25 mg mletého zázvoru je zcela nejasný. Tento doplněk stravy má pěknou reklamu, která je velmi přesvědčivá.

  O glukosamin-sulfátu je již dlouhou dobu známo, že má přiznivý efekt u osteoartrózy (degenerativního onemocnění kloubu, nejčastěji koleně), avšak jen u lehké a středně těžké formy. Glukosamin-sulfát je registrovaný jako léčivý přípravek (např. léčivé přípravky Artaxin, Bayflex, Dona, Flexove, Prubeven), většina z nich je volně prodejná bez receptu. Za zvážení by také stálo vyzkoušet užívání chondroitin-sulfátu, který je také registrovaný jako lék (Condrosulf) a který se dá kombinovat s glukosmin-sulfátem dohromady, což zvyšuje účinek.

  Pokud bych se měl rozhodnout, který přípravek užívat, pak bych volil takový, který je registrovaný jako lék, jehož účinek garantuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, má klinickými studiemi prokázaný účinek, jeho výroba probíhá za kontrolovaných podmínek a co je nejdůležitější, že dokonce často levnější než doplňky stravy.

  Hlavním problémem pacientů s osteoartrózou je však nadváha, která přispívá k dalšímu poškozování chrupavky, zejména kolenních kloubů. Mohou s ní souviset i další onemocnění, pro které užíváte další léky. Snažil bych se především snížit tělesnou hmotnost, což se lehce řekne, ale velmi nesnadno provede. Doporučil bych zeptat se svého diabetologa, zda by nebylo možné vyzkoušet účinek léku na cukrovku, které vedle toho, že snižují hladinu cukru, vede také ke snížení váhy, existuje jich hned několik. Také by stálo za to vyšetřit funkci štítné žlázy, která by při nedostatečné činnosti mohla být příčinou nadváhy. Také užívání hormonů štítné žlázy může být nesprávné a jejich účinek pak může být nižší. Hormony štítné žlázy se musí užívat ráno nalačno a zejména se nemají užívat současně s metforminem.

  Bohužel neznám přesně kterými léky jste léčená, a proto se k případným nevhodným kombinacím nemohu vyjádřit.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  je vhodné či možné léčit cukrovku oběma způsoby současně???
  věk: 74 let výška: 164 cm váha: 95 kg

  Odpověď

  Na téma léčby Dialine jsme již odpovídali vícekrát, doporučujeme proto podívat se na jednotlivé odpovědi zde https://www.cukrovka.cz/poradna?search=dialine

  redakce cukrovka.cz

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Mohu užívat chrom když mám cukrovku 2 stupně beru Glucophage 1000mg 2 X denně děkuji
  věk: 53 let výška: 162 cm váha: 80 kg

  Odpověď

  Problematice trojmocného chromu jako prostředku, který ovlivňuje hladinu krevního cukru (glykémii) se věnovalo velké množství odborníků a bylo zveřejněno mnoho vědeckých prací na toto téma. Dnes víme, že soli trojmocného chromu snižují rezistenci na izulín, jejich podávání snižuje hladinu krevního cukru a mírně snižuje tělesnou hmotnost. Jejich podávání však nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace diabetu. Soli trojmocného chromu lze užívat formou různých doplňků stravy, které obvykle obsahují 100 mikrogramů trojmocného chromu. Toto množství je ale také obsaženo v 10 dkg vlašských ořechů nebo v 1/2 kg rajčat. Pro "masožravce" důležité upozornění: maso obsahuje pouze kolem 3 mikrogramů trojmocného chromu v 10 dkg masa. Proč neustále zdůrazňuji, že se jedná o soli trojmocného chromu, protože soli šestimocného chromu (tj. chromany) jsou prudce jedovaté. Užívání solí trojmocného chromu bych se nebránil, je však třeba myslet na to, že s některými léky mohou soli trojmocénoh chromu vytvářet nerozpustné komplexy, které snižují vstřebávání těchto léků (jen málo), ale současně i vstřebávání trojmocného chromu (velmi značně). K takovým lékům patří tertacyklinová antibiotika a tzv. chinolony nebo i některé jiné léky, ale přípravek Glucophage k nim nepatří.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  Jedna tableta přípravku Chrom combi obsahuje 30 µg chromu, 9 mg zinku, 1,2 mg vitamínu B6. Zinek je vhodný u pacientů s DM 2. typu a vitamín B6, (pyridoxin) zase příznivě ovlivňuje diabetickou neuropatii. Dlouhodobá suplementace vitamínem B6 může projevy neuropatie oddálit .

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den dostala jsem doporučení na tyto probiotika koukala jsem že obsahují maltodextrin a fruktooligosacharid mám tehotenskou cukrovku můžu brát 1 tbl denně?
  věk: 34 let výška: 165 cm váha: 60 kg těhotenství: 26. týden

  Odpověď

  Vzhledem k tomu, že celkový obsah sacharidů v 1 tabletě činí 0,2 g a že doporučené užívání je 1krát denně 1 tabletu, lze považovat obsah sacharidů za zcela zanedbatelný a na diabetes by takový nízký příjem sacharidů neměl mít vůbec žádný vliv. Nadto maltodextrin je složený cukr, ze kterého se glukóza uvolňuje jen pomalu pomocí enzymů v tenkém střevě, takže v žádném případě nehrozí riziko zvýšené hladiny glukózy (zvýšené glykémie) po užití přípravku. Fruktooligosacharidy jsou obtížně vstřebatelné složité cukry, které se štěpí až v tlustém střevě, kde (velmi zjednodušeně řečeno) slouží jako potrava pro bakterie. Jejich vliv na kompenzaci diabetu je tak zcela zanedbatelný. Naopak tento typ cukrů zvyšuje životaschopnost "hodných" bakterií, které žijí v tlustém střevě. Není tedy třeba se obávat tento přípravek užívat, i když máte cukrovku.

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  poznámka redakce:

  uvádíme složení přípravku PRO 12

  Pro 12 obsahuje 1 miliardu bakterií v kapsli a disponuje dvojitým mikrozapouzdřením, které chrání bakterie před průchodem žaludkem znatelně účinněji než mnohé jiné produkty.

  Vybrané obsažené látky

  • 12 kmenů bakterií
  • Vláknina

  Oblasti použití: Pro dobré zdraví.

  Cílová skupina: Muži a ženy všech věkových kategorií.

  Důležité informace o účinných látkách
  Pro 12 Kapsle obsahují následujících 12 cenných bakteriálních kmenů:

  • Bifidobacterium Iongum
  • Bifidobacterium breve
  • Bifidum Bifidobacterium
  • Bifidobacterium infantis
  • Bifidobacterium lactis
  • Lactobacillus plantarum
  • Lactobacillus casei
  • Lactobacillus bulgaricus
  • Lactobacillus paracasei
  • Lactobacillus rhamnosus
  • Lactobacillus acidophilus
  • Streptococcus thermophilus

  Patent: Pro 12 Kapsle jsou díky svému speciálnímu složení patentovány. Číslo patentu: EP 2228067 A1.

  Doporučené dávkování: 1x denně 1 kapsle Pro 12, zapijte sklenicí vody.

  Upozornění: Nepřekračujte uvedené doporučené denní dávkování. Doplňky stravy nejsou náhradou pestrého a vyváženého stravování, které je spolu s dodržováním zdravého životního stylu důležité. Uchovávejte mimo dosah malých dětí. Skladujte v suchu, při pokojové teplotě. Dózu po otevření opět pevně uzavřete.

  Složení: Fruktooligosacharidy (40 %), kukuřičný škrob, obal kapsle (hydroxypropylmethylcelulóza), kultury bakterií (B. longum, B. breve, B.bifidum, B. infantis, B. lactis, L. plantarum, L. casei, L. paracasei, L. rhamnous, L. acidophilus, L. bulgaricus, S.thermophilus), maltodextrin, plnicí látka (mikrokrystalická celulóza), dělící prostředek (oxid křemičitý), barvivo (oxid titaničitý). Může obsahovat stopy laktózy a sóji.

  Nutriční hodnoty CFU* v 1 kapsli % NRV**
  Bifidus longum 9.6 x 107 ***
  Bifidus breve 7.6 x 107 ***
  Bifidus bifidum 7.6 x 107 ***
  Bifidus infantis 7.6 x 107 ***
  Bifidus lactis 1.1 x 108 ***
  Lactobacillus plantarum 1.1 x 107 ***
  Lactobacillus casei 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus paracasei 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus rhamnosus 1.1 x 108 ***
  Lactobacillus acidophilus 7.6 x 107 ***
  Lactobacillus bulgaricus 9.6 x 105 ***
  Streptococcus thermophilus 1.1 x 108 ***
  Vláknina 200 mg ***
   

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, V prosinci zemrela moje mama diabeticka. Zustalo mi vetsi mnozstvi pripravku Glucerna 1,5 kcal. Ja cukrovku nemam, jsem zdravy clovek. Mohu tento pripravek bez rizika uzivat? Dekuji predem za odpoved.
  věk: 46 let výška: 175 cm váha: 72 kg

  Odpověď

  Vážený pane, přeji dobrý den,

  potravina pro zvláštní lékařské účely Glucerna 1,5 kcal je sice specializovaná výživa vhodná pro diabetiky, protože obsahuje menší množství cukrů a navíc jsou cukry v podobě jen pomalu se odbourávaných cukrů, takže pacienti s cukrovkou nemají potíže se zvýšením hladiny cukru v krvi po konzumaci Glucerny. Glucernu však jako doplněk normální stravy mohou užívat i osoby, které cukrovku nemají. Glucerna je naopak vhodný doplněk výživy, protože je obohacená o vlákninu a současně obsahuje vyvážené množství vitaminů a minerálů, které jsou pro kohokoliv užitečné. Mohu Vám proto poradit, že pokud není přípravek prošlý, můžete jej užívat. U nediabetiků se mohou podat 2-3 lahvičky denně, přípravek se musí použít do 24 hodin po otevření.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!