Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Insunol

Datum vložení dotazu: 28.06.2023

Ptá se: Iva

Dotaz

Na internetu nabizeny prirodni lek na cukrovku, vyráběny v CR
věk: 73 let výška: 165 cm váha: 72 kg

Odpověď

Vážená paní Ivo, přeji dobrý den,

protože jsem zpaměti nevěděl jaké je přesné složení doplňku stravy Insunol, zadal jsem název do vyhledávače Google. Moje první překvapení bylo, že mě můj antivirový program nechtěl na většinu zobrazených stránek vpustit. Moje druhé překvapení pak bylo, když jsem se nakonec propracoval k příbalové informaci. Účinné látky tvoří taurin, extrakt z jinanu dvoulaločného (ginkgo), selen a chrom. U žádné ze složek není uvedeno v jakém je množství, v případě extraktu z jinanu není uvedeno o jaký typ extraktu se jedná, což je mimochodem mimořádně důležité. Informace o doplňku stravy začínají vyjádřením endokrinoložky s 27letou praxí, což je obvyklé v podobných reklamách. Dostala mě ale věta "Filmový obal produktu usnadňuje trávení a účinkuje 20 minut po konzumaci.", která je krystalickým nesmyslem, který může vznikat překladem pomocí počítačových překladačů. Vrcholem je pak tvrzení, že má 97% účinnost podle certifikátu kvality. Upozorňuji, že tak vysokou účinnost nemá žádný perorálně užívaný lék na cukrovku. Doplněk stravy také nemá kontraindikace, což je zajímavé, protože exktrakty z jinanu dvoulaločného, které jsou registrovány jako léky, např. Gingio, uvědějí jako kontraindikaci těhotenství.

Myslím, že není třeba nic dalšího dodávat. Já bych si Insunol nejen nekoupil, ale ani bych jej neužíval. Názor bych změnil jedině tehdy, pokud bych se dozvěděl kdo doplněk stravy vyrábí (není uvedeno), jaké je přesné složení (není uvedeno) a zda je pro ČR notifikovaný. Bližší informace o tom jako máte postupovat naleznete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv: https://www.sukl.cz/leciva/zakladni-pravidla-pro-nakup-leku-a-doplnku-stravy-na

S přátelským pozdravem

(odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

82 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, mám začínající diabetes 2. typu, koupila jsem si berberin jako doplněk na snížení cukru v krvi a snížení trochu zvýšeného cholesterolu. Nevyznám se jednak v dávkování, píší 1 tabletu 500 denně, ale na netu jsem našla, že dávkování je účinné v rozmezí 2 až 3 denně. Na to bych se tedy chtěla zeptat a ještě, jaký přípravek s berberinem je vhodný z toho množství, co je na trhu. Moc Vám děkuji. Magda

  Odpověď

  Vážená paní Magdo, přeji dobrý den,

  myslím, že jste se rozhodla správně, když jste si vybrala berberin na zlepšení kompenzace cukrovky, protože berberin vedle snižování glykémie a glykovaného hemoglobinu také snižuje LDL-cholesterol a krevní tlak. Účinná dávka je obvykle 500 mg 2krát denně. Doporučoval bych užívání zahájit dávkou 500 mg ráno a po 3-4 dnech při dobré toleranci bych dávku zvýšil na 500 mg ráno a večer. Vyšší dávky užívejte jen po předchozím souhlasu lékaře. Vybíral bych berberin, který je obsažen z extraktu z dřišťálu osinatého (Berberis aristata).

  Je nezbytné si uvědomit, že berberin je účinný přípravek má vedle pozitivních vlastností také některé lékové interakce, protože může ovlivnit osud jiných současně užívaných léků. O tom se můžete poradit v lékárně, např. v rámci konzultací, které řada lékáren bezplatně poskytuje a v některých řetězcích se na konzultaci můžete objednat cestou jejich webových stránek. Uvedu jen některé příklady léků, jejichž účinnost a bezpečnost může berberin ovlivnit: digoxin, dabigatran-etexilát, dextromethorfan, glimepirid, losartan, metoprolol, tamoxifen.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce:

  poradenství na téma interakce poskytuje řetězec BENU lékáren
  https://www.benu.cz/poradenstvi#toc-on-line-lekove-interakce

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Doporučil by jste užívat INSUNOL vedle metforminu, případně jen Insunol?

  Odpověď

  Vzhledem k tomu, že jsme se přípravkem Insunol již v jednom dotazu podrobně zabývali, posíláme Vám na něj odkaz https://www.cukrovka.cz/poradna/insunol-2.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Můžu užívat mettformin a diamizin gurmar dohromady a můžu vysadit mettformin. Martin

  Odpověď

  Vážený pane Martine, přeji dobrý den,

  Diamizin Gurmar má opravdu impozantní reklamu. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje extrakt z gymnemy lesní s 25 % gymnemových kyselin, tj. látek, které jsou nositeli hypoglykemického účinku. Metformin je registrovaný léčivý přípravek, který má vědecké důkazy, které prokazují snížení výskytu komplikací diabetu a snížení úmrtnosti u pacientů, kteří jej v příslušných studiích užívali. Metformin takovou reklamu jako Diamizin Gurmar mít nesmí, protože se jedná o registrovaný lék pouze na lékařský předpis. Diamizin Gurmar nenahrazuje a ani nemůže nahradit metformin, může ale být použit ke zlepšení účinku metforminu, hladinu krevního cukru nepochybně snižuje. Pokud budete Diamizin Gurmar užívat měl by jste tuto informaci sdělit svému diabetologovi, možná bude vhodné snížit dávku metforminu. Případným ukončením užívání metforminu by jste se připravil o prospěch, který jeho užívání přináší. Ještě si dovolím ekonomické porovnání metformin 150 tablet po 500 má cenu 255,27 Kč a je plně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, 150 tobolek Diamizin Gurmar má cenu 489,- Kč a není hrazen.

  Moje doporučení je užívat dále metformin, pokud jej hůře snášíte požádejte svého lékaře o možnost užívat metformin ve formě retardovaných tablet, které mají lepší toleranci. Nezapomínejte na to, že cukrovka je onemocnění, jejíž komplikace se projevují po 10 i více letech, zvláště pak při nesprávném léčení.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Chcem sa opýtať ak berieme Atorvastatin a súčasne aj Siofor 500 g 1-0-1 môžem užívať aj Glucea ? Ďakujem

  Odpověď

  Vážený pane Ladislave, přeji dobrý den,

  ptáte se, zda můžete současně užívat atorvastatin, metformin (přípravek Siofor) a doplněk stravy Gluea, který obsahuje extrakt z listů morušovníku a extrakt z gymnemy lesní. K tomu musím uvést, že z dosud publikovaných předklinických a klinických studií může extrakt z gymenmy zvýšit účinek metforminu (to je jistě důvod proč jej hodláte užívat), to je ale bohužel spojeno s mírným rizikem rozvoje hypoglykémie. Doplněk stravy Glucea tak může zvýšit účinek přípravku Siofor (v klinických studií u lidí vedlo podávání kombinace k průměrnému poklesu glykémie o 14 % a ke snížení glykovaného hemoglobinu o 10 %. Pacientům, kteří chtějí užívat doplněk stravy s extraktem z rostlin, který prokazatelně může snižovat glykémii proto doporučuji poradit se s lékařem, který jediný dokáže posoudit, zda je možné současné užívání bez potřeby změny dávky antidiabetik. Ze znalostí, které v současné době máme vyplývá, že doplněk stravy Glucea nemá negativní vliv na osud atorvastatinu ani na jeho účinek. Z mého pohledu současnému užívání nic nebrání, přesto doporučuji dotázat se lékaře, který by měl vědět, že jeho pacient užívá rostlinné přípravky snižující hladinu glukózy v krvi.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý deň, mamina má cukrovku a za rok a pol výrazne schudla, lebo si dáva veľký pozor na stravu, a to aj vtedy, keď má energetický výdaj. Pritom ani predtým nemala nadváhu. Chcel by som jej poradiť, nakúpiť niečo na experimentovanie a keď som narazil na fruktózu, tak sa pri nej píše, že nie je ideálna, pretože prispieva k obezite a ďalším nedobrým následkom. Moja otázka je, či fruktóza (prijatá pravidelne počas práce v záhrade, upratovaní a pod.) má negatívne účinky aj pre vyslovene chudého diabetika a či by ste na rýchle napravenie príliš nízkej hladiny cukru v krvi radili radšej potraviny s fruktózou alebo potraviny čo sa dajú kúpiť ako DIA. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď! Robert

  Odpověď

  Milý Róberte, fruktóza je běžná součást mnoha potravin, zejména ovoce. Chutná sladce podobně jako hroznový cukr (běžný cukr) a je rovněž kalorická. Při stejné dávce vyjádřené v gramech zvyšuje o něco méně glykémii, protože se po vstřebání ze střeva metabolizuje jenom z části na glukózu (krevní cukr), ale v podstatě má přibližně stejnou výživovou hodnotu a pro diabetika je nutné ji započítávat do celkového příjmu sacharidů.

  Proto slazení jídel pomocí fruktózy nedoporučuju, je to přibližně stejně zatěžující jako běžný cukr.

  Mnohem lepší je přijímat fruktózu ve formě ovoce, ale i zde musejí být diabetici opatrní, započítávat množství sacharidů, nejíst mnoho sladkého ovoce naráz a je lepší dávat přednost méně sladkému ovoci.

  Vy ve svém dotazu o své mamině prakticky nic nepíšete, jen to, že je štíhlá. Nevím ani, jak je léčená a podle vašeho popisu může mít diabetes 1. typu a užívat inzulín.

  Obecně osobám s diabetem 1. typu bez obezity doporučuji užívat prakticky normální dietu, která je vhodná pro i pro všechny zdravé osoby, které chtějí zůstat štíhlé a být fit. Je to strava v průměru asi s 200 g sacharidů celkem a je výhodné vyhýbat se vysloveně sladkým jídlům, protože ta příliš rychle zvyšují glykémii a pokud se mají vejít do denního rozpočtu sacharidů, tak jsou poměrně objemově malá a člověk se pořádně nenají. Součástí takového jídelníčku je i ovoce a tím pádem i ta fruktóza. Tu bych rozhodně navíc nepřidával, respektive bych se volně přidané fruktóze a vlastně všem ostatním cukerným náhradám vyhýbal.

  Chcete-li v rámci zpestření jídla pro svoji maminu - diabetičku - něco udělat, tak se spíše soustřeďte na kvalitu potravin, výběr dobrého masa a dobré zeleniny a ovoce, na dobré sýry a podobně. Především je ale důležité udržování glykémií ve správném rozmezí. K tomu je potřeba monitorovat si glykémie, znát složení potravin, které jíte a podle toho si správně upravovat léčbu. Ostatně, dobrou a vyváženou stravu vhodnou pro osobu s diabetem bych doporučoval i všem zdravým osobám a tedy i vám. Jídlo může v rozumné míře obsahovat i trochu sladkých potravin, ale je nutné s tím počítat, umět si udržet dobrou glykémii a dávat pozor na tloustnutí. Pokud by to bylo např. při delší fyzické zátěži, v podstatě se může nějaké menší dobré sladké jídlo i hodit. 

  Poznámka redakce:

  Fruktóza nebo glukóza? zajímavý článek Doc. Jiřího Bráta na stránkách stobklub.cz osvětlí co je co.

  informace k hypoglykémii naleznete zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-4

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!