Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

100 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den pane doktore/ paní doktorko, ráda bych se zeptala, jak je to s dlouhodobým užíváním Diamizinu. Mám DM 2 typu na PAD, dilatační kardiomyopatii a poruchu štítné žlázy. Užívám léky Letrox, Nebilet, Tritace, Furon, VErospiron, Kapidin, Procoralan, Mertenil, Forxiga, Gluhophage 500mg 0-0-1 Diamizin užívám již pár měsíců, cítím se lépe a tak myslím, že má na mě také dobrý vliv. Pravidelně si měřím cukr a kolem 6-7 mám. Manžel také trpí DM stejně jako já, i hodnoty po měření má podobné s tím rozdílem, že někdy po ránu má hrozné výkyvy a cukr si naměří klidně i 17, druhý den ho má už třeba zase na 8-9. Jeho diabetolog mu předepsal Metformin XR 1000mg 0-0-2 a užívání již zmíněného doplňku stravu mu nedoporučil s tím, že je to pouze reklamní tahák, který stejně ani není vhodné dlouhodobě užívat, protože způsobuje kardiologické potíže. Naši diabetologové se prostě jak v dávkování léků, tak v názoru na Diamizin absolutně rozcházejí. Ráda budu vědět Váš názor. S pozdravem Kristina
    věk: 48 let

    Odpověď

    Milá Kristino, ptáte se na můj názor na přípravek Diamizin. Nejsem si jist, zda se ptáte přímo mě, ale když už to tak dopadlo, že se dotaz dostal ke mně, tak vám svůj názor sdělím.

    Nejdříve se ale pořádně nadechnu, 3x se otočím dokola a mezi tím se mi to v hlavě srovná.

    Především vám doporučím velmi hezkou a vstřícnou odpověď na podobný dotaz, která se už na našich stránkách objevila. Nejdete ji zde: CUKROVKA A DOPLŇKY STRAVY

    Nyní můj názor: váš manžel může s klidem užívat Diamizin v běžném doporučeném dávkování. Dělá radost vám a cítíte se po něm lépe, může pomoci i jemu. Pokud ale má ráno někdy poměrně hodně zvýšenou glykémii, nebude na to tento lék stačit. Jako první opatření (kromě již uvedeného Metforminu XR) bych mu doporučil omezit večeře a zejména omezit příjem sacharidů k večeři klidně téměř až k jejich vynechání a samozřejmě nedávat si ani žádnou sacharidovou "druhou" večeři, což se diabetikům druhého typu stále ještě někdy doporučuje. Pokud by ani toto nestačilo, musel by pak dostat nějaký další účinný lék, možná malou dávku inzulínu na noc.

    Diamizin je ale každopádně přípravek pouze podpůrný. K léčbě diabetu rozhodně nepostačuje. Pro vás oba je důležitá dieta s omezením sacharidů a kalorií. Dále byste měli mít v pořádku krevní tlak a hladiny krevních tuků, měli byste se pravidelně každý den pohybovat, a to minimálně 30 minut.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Četl jsem, že výluh či čaj z této rostliny má vliv na snížení hladiny cukru. Na tomto webu o tom není ani zmínka, tak nevím co je pravda. Děkuji za odpověď. Alois
    věk: 72 let

    Odpověď

    Milý Aloisi, bohužel vás zklamu, protože o účincích této rostliny, o jejíž existenci jsem se díky vám dozvěděl, nic nevím. V literatuře jsem zjistil, že působí pozitivně na kde co, včetně na diabetes. Tím se řadí k další asi stovce rostlin, o kterých se tvrdí podobné věci a z mého pohledu považuji za nejdůležitější, aby se člověk nemohl takovou látkou otrávit.

    Rostlinu může pěstovat, kdo chce, a zodpovědnost za případné poškození při jejím požívání pak nese jen a jen pacient. Dost podobně je to i s různými kapkami z této rostliny připravenými. Jedná se o doplňky stravy, které nemusejí být nijak testovány.

    Já tedy věřím, že se jedná o látku bezpečnou, ale stejně bych vám ji nedoporučoval.

    Proč nevěřit zdravému rozumu? Základem léčby diabetu 2. typu je prostě dieta a pohybový režim. V tom má většina lidí veliké rezervy, jenomže to dá námahu a starost.

    Kromě toho je k dispozici řada osvědčených léků, které byly náležitě testovany v laboratoři, na zvířatech a nakonec na tisícových souborech lidí.

    Věřte, že pokud nějaká rostlina má skutečně léčivé účinky, vědci si toho všímají, příslušnou látku v ní obsaženou zkoumají a když je nadějná, experimentálně ji využijí a později otestují.

    Tím nechci nikomu kazit radost ze zelené lékárny. Mělo by to pak být alespoň chutné a působit radost. Je možné, že Kalisie mezi takové sympatické rostliny patří, a já poprosím pana redaktora, aby pro vás sehnal ještě nějakou odbornější odpověď od někoho, kdo se v rostlinách vyzná lépe.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    poznámka redakce:

    Po konzultaci s PharmDr. Alicí Sychrovou, odbornicí z Ústavu přírodních léčiv z oddělení farmakognozie a fytochemie FaF VFU Brno jsme zjistili, že relevantní vědecké studie o této rostlině neexistují. Autority typu (EMA – European Medicines Agency), nebo uznávané učebnice se o ní rovněž nezmiňují. Dostupné informace jsou na hobby webech a slibují účinky v neověřených indikacích, proto její užívání vzhledem k nedostatku informací nedoporučujeme.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na přípravek Suganorm, zda má nějaký účinek při léčbě cukrovky, nebo se jedná jen o marketing bez prokazatelných účinků? Gabriela

    Odpověď

    Vážená paní Gabrielo, každý potravinový doplněk je nezbytné vždy počlivě prozkoumat z hlediska složení, které by mělo odpovídat zamýšlenému použití, v tomto případě "zachránit od cukrovky". Již jen příslib, že Vás potravinový doplněk zachrání od cukrovky je silně podezřelý. Ze složení výrobku SugaNorm, ale nevyplývá, že by si mohl s cukrovkou poradit. Co mě ale dokonale přesvědčilo, abych Vám důrazně doporučil výrobek SugaNorm nepoužívat respektive nekupovat je následující věta z webových stránek (www.eu-sale.com): "Šupinatost v přípravku SugaNorm umožňuje normalizovat krevní tlak v důsledku mírného žluči a diuretického účinku.". Tato věta je naprostý nesmysl, jak po stránce českého jazyka, tak zejména po stránce odborné. Na oficiálních webových stránkách (www.suganorm.site) je pak dále uvedeno o skořici: "Díky obsahu polyfenolů a flavonoidů, snížuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů, zvyšuje úroveň lipoproteinů s vysokou hustotou, ředí krev, má antioxidantní účinek. Na 18% je z fenolu, což napomáhá zastavit a předejít mnohým zánětlivým procesům při cukrovce.". Každý myslím dobře ví, že skořice není na 18 % z fenolu, protože to by znamenalo, že by byla skořice prudce jedovatá. Nehledě na to, že fenol nemá naprosto žádné příznivé efekty u cukrovky. Doporučuji Vám poradit se s lékárníkem nebo lékařem, který konkrétní přípravek ze skupiny doplňku stravy by pro Vás byl nejvhodnější ve vztahu k případným dalším potížím nebo onemocněním.

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, Interakční akademie DrugAgency, a.s.)

    Poznámka redakce:

    Doporučujeme podívat se do rubriky Léčivé rostliny a cukrovka, kde naleznete mnoho různých potravinových doplňků vhodných právě u onemocnění cukrovkou, či jako prevenci, s ověřenými popisy obsahových látek i jejich účinků.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Prosím je pro diabetika vhodný čekankový sirup? Děkuji Blanka

    Odpověď

    Dobrý den Blanko,

    tato otázka již byla řešena v naši poradně. Posílám Vám odkaz na tento dotaz: 

    Jaký cukr při cukrovce 1. typu používat? Je lepší xylitol nebo čekankový sirup? Prosím o radu

    Pokud Vás zajímají sladidla pro diabetiky, doporučuji podívat se na odkaz Náhradní sladidla.

    S pozdravem

    Vaše redakce

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla jsem se jenom zeptat jestli muzu uzivat pripravek Glucea, když nemam cukrovku, ale mám Glukózu v seru 5,8 a S-cholesterol 6.

    Odpověď

    Glucea je doplněk stravy, který obsahuje některé vitamíny, stopové prvky a rostlinné extrakty, který bývá doporučován jako podpůrný přípravek pro léčbu diabetu 2. typu nebo lehčích poruch metabolismu glukózy. Také na našem webu se vyskytnul dotaz na její působení, odpověďi můžete porovnat zde:

    Glucea

    Glucea nebo Diamizin

    Je Glucea vhodnů při léčbě štítné žlázy?

    Další odkaz na článek o látkách v Glucei obsažených je v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka,

    Dále pak v článcích Morušovník, Zinek a Chrom.

    Podle složení přípravku se domnívám, že v běžných dávkách nehrozí žádné nebezpečí, a proto jej jistě můžete užívat.

    Osobně bych však od jeho působení nic zvláštního neočekával. Základem léčby při porušené glukózové toleranci a u lehkých forem diabetu 2. typu je dieta, zejména se snížením celkových kalorií. Přípravek Glucea může vaše úsilí podpořit, ale dietu nenahradí.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Syn, je mu 25let - diabetik 1. typu, je po akutní operaci nádoru varlete. Může užívat Wobenzym pro urychlení hojení operační rány? Děkuji za odpověď. Marcela.

    věk: 25 let

    Odpověď

    Milá Marcelo, pro vašeho syna bude z hlediska diabetu důležité, aby měl co nejlépe vyrovnané glykémie a přijímal normální stravu. Měl by si určitě pravidelně měřit glykémie nejméně 4x denně a případně používat senzor, aby jeho hodnoty byly pokud možno v rozmezí 4,5 - 10 mmol/l. To dává dobré předpoklady pro hojení.

    Lék Wobenzym určitě užívat může, průběh diabetu to nijak neovlivní. Udržování dobrého vyrovnání diabetu je ale mnohem důležitější, a proto bych peníze vynaložené na nákup tohoto poměrně drahého léku mnohem více doporučoval investovat do pomůcek na měření glykémií.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Poznámka redakce:

    V doporučených indikacích Wobenzymu je nejblíže Vaší ozázce doporučení podpůrné léčby některých pooperačních stavů. Je zde také uvedeno, že působí proti otokům, zánětům, zlepšuje krevní oběh v drobných cévách a tím usnadňuje hojení.

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Je mi 58 let a mám cukrovku II. stupně. Byl mi nasazen Metformin 500 mg. Beru 2 tablety denně. Cukr při posledním měření 7,2. Oční lékař mi předepsal Gingio 80 /1 tabletu denně/. Po 14 dnech užívaní se mi zvedl cukr na 9,2. Myslíte si, že to může mít souvislost ? Děkuji za odpověď. Petr
    věk: 58 let

    Odpověď

    Milý Petře, přípravky obsahující výtažky z gingo biloba se používají jako pomocné léky u nemocí krevního oběhu, při špatném prokrvení, ke zlepšení paměti či funkce centrálního nervového systému a také u očních chorob. Jsou považovány skutečně za léky doplňkové, nehodí se k léčbě závažnějších poruch. Mají dobrou toleranci a málo nežádoucích účinků. Glukózovou toleranci nezhoršují, často jsou naopak podávány při diabetu, i když příliš velký účinek od nich očekávat nelze.

    Nemyslím si proto, že by vaše lehce zhoršená glykémie byla vyvolána tímto lékem.

    Při diabetu glykémie kolísají a závisejí na příjmu potravy, pohybu a samozřejmě na léčbě.

    Metformin je základním lékem při diabetu 2. typu. Zlepšuje citlivost tkání vůči působení inzulínu a snižuje novou tvrobu glukózy v těle ze zásobních látek v játrech. Jeho dávkování je poměrně široké, od 500 do 2000 mg, někdy i 3000 mg denně. Způsob léčby se určuje podle hodnot glykémií na lačno i po jídle a podle hodnoty glykovaného hemoglobinu. Nejlepší je, když má pacient osobní glukometr a glykémie si sám kontroluje. Pak může sám vypozorovat, zda dostatečně dodržuje léčebný režim a zda jeho léky dobře fungují. Většinou při tom zjistí, že kolísání hodnot může být dost velké a z jednoho měření se toho nedá moc vyvodit, leda že je léčba zcela špatná, když náhodná hodnota je velmi vysoká.

    Jako první opatření bych ve vašem případě volil omezení sacharidů v dietě a z dlouhodobého hlediska vůbec snížení kalorického příjmu. Také byste se měl pravidelně pohybovat, nejlépe aspoň po dobu 150 minut týdně tak, abyste přitom byl zadýchaný a nechtěl si při tom povídat. Pokud by vám hodnoty neklesaly na lačno pod 6 mmol/l, měl byste určitě zvýšit dávku metforminu a případně přidat ještě některý s řady dalších dostupných léků. Velmi by vám pomohlo monitorování glykémií, i když u osob, které nejsou léčené inzulínem, pojišťovny hradí jen omezený počet testačních proužků. Vyplatí se si sám dokupovat další a být si jist, že se léčíte dobře.

    Gingio bych ale ze zhoršení nevinil, je v tom nevinně. Pokud by mi ale testační proužky připadaly drahé, tak bych si je koupil místo přípravků z gingo biloba, za které se také musí platit, ale jejich pozitivní účinky nejsou příliš prokázané.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, dcera je od října 2018 stále ve fázi prediabetu - diagnostikován diabetes I., kdy má pozitivní autoprotilátky. Snažíme se beta buňky co nejvíce šetřit a zajímalo by mne, zda by mohlo proces vývoje diabetu I. zpomalit užívání gelu Aloe Vera LR. A případně v jaké dávce dceři podávat, dcera má 13 let, váha 48 kg. Mockrát Vám děkuji za posouzení a odpověď. Lucie
    věk: 13 let

    Odpověď

    Milá Lucie, diabetes mellitus 1. typu je způsoben postupným poškozením a zánikem beta buněk pankreatu, v nichž se tvoří životně důležitý hormon inzulín. Poškození beta buněk provádí tělu vlastní imunitní systém. Mechanizmus poškození beta buněk je nyní celkem dobře popsán, ale není dosud známo, jaká je toho příčina.

    Do současné doby se testovala řada postupů, jak již diagnostikovaný a pomalu se rozvíjející diabetes 1. typu zastavit, aby nedošlo k úplné destrukci beta buněk. Některé léky se ukázaly jako účinné, ale způsobovaly vedlejší nežádoucí účinky, které zatím neospravedlňovaly použití těchto léků mimo kontrolované klinické studie. Trvání účinku bylo navíc jen dočasné a po ukončení léčby za určitou dobu pokles produkce vlastního inzulínu nadále pokračoval.

    Kromě vědecky odůvodněných a dobře kontrolovaných klinických studií, pacienti sami, nebo různí léčitelé zkoušeli různé metody, jak rozvoj diabetu zastavit. Tyto postupy ale nebyly nikdy věrohodně doložené, takže jejich výsledkům nemůžeme věřit.

    Produkty aloe vera patří, alespoň z hlediska bezpečnosti, k dlouhodobě používaným léčivým prostředků. Nejedná se vesměs o skutečné léky, jejichž používání je kontrolováno a regulováno odbornými komisemi a legislativou, ale o tzv. dietní doplňky. Je na ně povolena reklama a výrobci nemusejí vědecky dokládat jejich účinnost a bezpečnost. O tom, že by produkty aloe vera skutečně nějakým způsobem pomáhaly léčit diabetes 1. typu, neexistují žádné přesvědčivé doklady a z odborného hlediska k tomu neexistují ani žádné opodstatněné předpoklady.

    Zvláště pak dítěti bych rozhodně nic podobného nepodával. Pravděpodobně by mu to nijak neuškodilo, ale zbytečně by to odvádělo pozornost od nutnosti přijmout rozvíjející se nemoc, se kterou se bude muset vyrovnat. Monitorování glykémií a technické prostředky pro aplikaci inzulínu jsou dnes na vynikající úrovni. Dítě by se s nimi mělo hned naučit dobře pracovat a mělo by vědět, že udržovat dobré glykémie je nejen nutné, ale také proveditelné.

    V současné době probíhají některé nové intervenční studie, jejichž cílem je na vědeckém základě usilovat o zpomalení ztráty beta buněk. Jsou zpravidla tzv. kontrolované, to znamená, že určitým způsobem je léčena jen část účastníků, zatímco jiní dostávají tzv. placebo, aby bylo skutečně možné poznat, zda má léčba nějaký efekt. Jinými slovy to ale znamená, že se ještě nejedná o skutečnou léčbu, ale o výzkum. Pacienti se takových studií účastní po získání podrobných informací, jak studie probíhá a jaká může přinášet rizika. Vstup do studie je zcela dobrovolný, u dětí je nutný souhlas rodičů. Účast ve studii většinou ale nemůže zatím mít pro konkrétní osobu skutečný přínos. Hlavní přínos spočívá v tom, že se pokud možno bezpečným způsobem testuje nová hypotéza a pokud se ukáže jako správná, může přinést prospěch pro další pacienty.

    Ale abych nebyl k Aloe nespravedlivý: výtažky z této rostliny používá lidstvo již po tisíce let k nejrůznějším kosmetickým, renenerativním a léčebným účelům. Působí hojivě, zklidňuje kožní záněty a uvádí se, že potencuje účinky antidiabetických léků u pacientů s diabetem 2. typu. I na našich stránkách se této rostlině z hlediska použití při diabetu věnujeme v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, mám Cukrovku 2. typu, neberu léky, ani inzulin, jsem jenom na dietě. Chtěla bych se zeptat, jestli mohu užívat Inca Collagen. Bojím se, aby se mi nezhoršil cholesterol nebo glykémie, mám ji dlouhodobě v pořádku, ale v poslední době se mi zhoršila kvalita vlasů, našla jsem na internetu protichůdné rady. Děkuji Ivana

    Odpověď

    Milá Ivano, to je dobře, že si při léčbě diabetu vystačíte jen s dietou. Přesto si své výsledky pravidelně kontrolujte, snažte se být štíhlá, jezte dostatek zeleniny a vitamínů, dejte si také zkontrolovat funkci štítné žlázy. Zdravá nízkokalorická dieta je důležitá nejen pro udržení dobré léčby diabetu, ale také pomáhá správnému růstu vlasů.

    Osobně si myslím, že kolagen přijímaný ve formě tablet či prášku účinkuje jen omezeně. Pokud se zdravě stravujete, nemusela byste jej potřebovat. Kolagen je přirozená bílkovina a ve střevě se štěpí trávicími enzymy a pak se vstřebává. Obsahuje hojně aminokyselin (složek bílkovin), které jsou potřebné pro správnou stavbu vaziva, které představuje velkou součást těla. Tyto aminokyseliny jsou také obsažené ve vlasech. Za normálních okolností jich však není v těle nedostatek, zejména pokud nejste vegetariánka.

    Přípravek Inca Collagen můžete v doporučených dávkách v klidu užívat. Nemělo by vám to nijak škodit, zvyšovat glykémii ani hladinu cholesterolu. Za důležitější ale považuji správnou kontrolu diabetu a pro jistotu ověřit funkci štítné žlázy. Její porucha se často pojí s diabetem 2. typu a může být spojena s poruchou růstu vlasů.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mohu při cukrovce užívat Pharmaton geriavit na posílení organizmu po prodělaném zápalu plic?

    Odpověď

    Milá Hanko, Geriavit je jistě kvalitní přípravek obsahující převážnou většinu vitamínů, které lidé potřebují, a k tomu ještě jednak některé další důležité doplňky potravy, jako je např. železo, vápník, lecitin a mnoho jiných látek. Obsahuje také podíl ženšenu, o kterém se říká, že „posiluje organismus“ a „zlepšuje imunitu“. Nemá zásadní kontraindikace, což by znamenalo, že se nemá za určitých okolností podávat. O možných příznivých účincích ženšenu si můžete přečíst také na našich stránkách v rubrice Léčivé rostliny a cukrovka, odkaz Ženšen pravý (Panax Ginseng).

    Dávky vitaminů a dalších látek jsou v přípravku Geriavit přiměřené a odpovídají zhruba denní potřebě dospělého člověka, takže pokud byste užívala 1 kapsli denně, nebude vám hrozit předávkování žádným vitamínem. Jde o přípravek s velmi dobrou reputací, takže vzbuzuje důvěru, že deklarované látky tam opravdu jsou a to v uvedeném množství. Ženšen je tam jako přídavek. Tradičně se např. v Číně používá „proti stárnutí“, a proto bylo složení Geriavitu upraveno tak, aby vyhovovalo spíše starším osobám. Geriavit je také spíše dražší, než jiné vitamínové doplňky potravy, ale zato poskytuje jistotu, že budete mít zajištěný každodenní přísun vitamínů a jiných důležitých látek.

    Osobně si myslím, že pokud je vaše strava dostatečně pestrá a obsahuje dostatek ovoce a zeleniny, vápníku a železa, tak byste žádný podobný přípravek užívat nemusela. Máte-li ale pochybnost, že tomu tak skutečně je, může být Geriavit pro vás velmi vhodným doplňkem. Podobné doporučení bych vám také dal, pokud byste např. dodržovala vegetariánskou dietu, redukční dietu nebo trpěla nějakým střevním onemocněním, které může vstřebávání některých látek zhoršovat.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM, Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!