Poradna

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

hypoglykémie a hroznový cukr

Datum vložení dotazu: 24.11.2021

Ptá se: Petra

Dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné při hypoglykémii podat jako rychlou pomoc hroznový cukr. Petra
věk: 79 let

Odpověď

Milá Petro,

hroznový cukr, dextróza, nebo také krevní cukr je v podstatě glukóza a běžně se používá jako rychlá pomoc při hypoglykémii. Prodávají se tablety, které se rychle rozpouštějí v ústech, může být také ve formě roztoku.

Podle stupně hypoglykémie a podle hmotnosti se podává v případě potřeby asi 10 g či více. Účinek se dostaví během několika minut, ale příznaky hypoglykémie mohou ještě přetrvávat, protože jsou vyvolané rozbouřenými hormony během tohoto stavu.

Podat lze také injekční glukagon do svalu, když pacient není schopen spolehlivě polykat, nyní je také k dispozici glukagon ve formě nosního spreje. Více se dočtete na našich stránkách na více místech, např. zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni

(odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

Další dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

59 dotazů

 • Dotaz

  Dobrý den, zajímala by mne možná souvislost se zařazením kravského mléka do jídelníčku kojeného dítěte a rizikem vzniku cukrovky 1.typu. V rodině se tento typ cukrovky vyskytuje (babička dítěte). Dítě kojené plně do 6 měsíců avšak nyní pediatr předepsal z důvodů dlouhodobějšího nepřibírání na váze jako doplněk umělou stravu Infatrini jež obsahuje i kravské mléko. Je kravské mléko v této podobě rizikové jako možný spouštěč nemoci pokud existuje genetická zátěž? Děkuji za odpověď. Iva

  Odpověď

  Milá Ivo, několik starších studií naznačovalo, že děti, které byly jen krátce kojené a brzy dostávaly výživu s kravským mlékem, měly mírně častější výskyt diabetu 1. typu. Tato souvislost se sice později nepotvrdila, ale určité podezření přeci jenom trvá. Ke vzniku diabetu 1 typu existují určité vrozené dispozice. Diabetes 1. typu se podle současných teorií rozvíjí, pokud se takto disponovaný jedinec později setká s nějakým vyvolávajícím faktorem. Tento faktor ale není do současné doby znám a je pravděpodobné, že takových faktorů existuje více.

  Je všeobecně známo, že přirozené kojení  je pro vývoj dítěte tou nejlepší variantou. Nicméně často se stává, že pokračovat v kojení není možné, nebo je nutné přidávat předčasně další výživu. Škodlivost přípravků s obsahem kravského mléka z hlediska rizika vzniku diabetu sice nebyla potvrzena, ale určitý stín podezření existuje. U malých dětí se do krve mohou dostávat některé složky kravských bílkovin a vyvolávat určité imunologické, netroufám si říci škodlivé, reakce. Proto bych já osobně doporučoval přípravky, které obsahují spíše tzv. hydrolyzované složky, kde jsou bíloviny kravského mléka rozštěpené a mohou být z hlediska rizika diabetu pro dítě bezpečnější.

  Doporučuji ale rozhodně, abyste se raději poradila s pediatrem a případně jej požádala o doporučení vhodného výživového přípravku. I u výrobků Infatrini existuje více možností a já se přiznám, že nevím, v čem se zásadně liší.

  Přikládáme ještě postřehy naší nutriční terapeutky Mgr. Beáty Bohnerové

  Dobrý den Ivo, 

  bohužel nepíšete, proč vaše dítě nepřibíralo na váze a proč se váš lékař rozhodl k předepsání přípravku Infatriny. Věřím, že k tomu důvod měl, přesto raději položím akademickou otázku. 

  Píšete, že vaše dítě je plně kojené v 6. měsíci. Jako optimální doba zavádění komplementární výživy je považován u prospívajícího dítěte konec 6. měsíce (ne dříve než před 16. týdnem, ne později než po 24. týdnu života). Proto se nabízí otázka, zda již svému dítěti zařazujete příkrmy a není jeho nízká váha a neprospívání způsobená pouze výlučným kojením a nedostatečným energetickým příjmem?

  zdroj: 

  untitled (pediatriepropraxi.cz)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, je mi 40 let, glykémii na lačno mám opakovaně přes 6 mmol/l, nad 7 nešla. Před 3 lety jsem rodila, celé těhotenství byla glykémie OK, horšit se začala až poslední dobou. V rodině máme četný výskyt DM II. typu, od poměrně mladého věku. 1.Můžete mi, prosím, doporučit nějaký doplněk stravy? Ideálně něco, co by mělo i příznivý vliv na cholesterol? (Kromě mě známých opatření-redukce váhy, zdravý životní styl..). 2. jednalo se o žilní odběry, jsou méně přesně, než kapilární? Děkuji Jana.

  Odpověď

  Milá Jano, já vás asi zklamu. Kromě vám již známých opatření nedokážu doporučit žádný speciální potravinový doplněk. Na našich stránkách je této probematice věnováno poměrně hodně materiálů, takže byste si z nich měla umět vybrat sama. Nejsem žádný nepřítel "přírodní léčby". Naopak, velmi ji doporučuji. Ale tou nejlepší přírodní léčbou je právě udržování přiměřené tělesné hmotnosti, a to prostřednictvím především diety, ale také fyzické námahy. Akumulace tuku v těle obecně zhoršuje účinnost inzulínu, ale také přímo poškozuje řadu tkání. Nadbytečný tuk se při nedostatečném efektu inzulínu ukládá, kam se dá. Tedy i do stěny cév, do jater a také do pankreatu, který pak špatně funguje a produkuje málo inzulínu. S věkem se tato porucha zhoršuje a udržování správné hmotnosti je tím důležitější.

  Existuje dnes řada léků, které toto zhoršování zpomalují a zlepšují fungování inzulínu. Většinou se ale používají až při zjevné poruše a jejich efekt, ačkoliv bývá dobrý, není lepší než efekt diety, pokud ji člověk opravdu dodržuje.

  Vaše glykémie je jenom lehce zvýšená a neodpovídá ještě diabetu. Právě proto byste s tím měla něco aktivně dělat, zvláště když k tomu máte rodinné dispozice. Jinak odběr ze žilní krve a stanovení v profesionální laboratoři je naopak správné. Vyšetření pomocí osobního glukometru je sice vynikající k dlouhodobému sledování, ale ke stanovení diagnózy diabetu nepostačuje.

  Na našich stránkách naleznete řadu přírodních léčiv, která podle tradice pomáhají. Nemají však zpravidla účinky vědecky prokázané. Pro nás lékaře je vždy důležité, aby toto domácí léky byly alespoň neškodné. Proto rozhodně nepodléhejte klamavé reklamě, které je nyní spousta. Podívejte se třeba na naše stránky na kapitolu Léčivé rostliny a cukrovka, tam si můžete bezpečně vybrat.

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Může mě pomocí alespoň na zvýšení imunity?

  Odpověď

  Odkazujeme na odpověď viz

  https://www.cukrovka.cz/poradna/existuje-diapromin-lek-na-cukrovku

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 75 let a již delší dobu mám špatný spánek.Mám zvětšenou prostatu,v noci musím 3-4 močit.V urolog.ambulanci mám vše v normě vzhledem ke zvětšené prostatě.Když jsem začal užívat L-tryptofan zvedl se mi cukr na 6,3.Jinak mám 4,9-5,5(ráno na lačno).Vážím 62kg,stravuji se dietně,mám hodně fyzických aktivit.Ošetřující lékařka na dibet. příliš nevysvětluje. Děkuji

  Odpověď

  Vážený pane Stanislave, přeji dobrý den,

  bohužel jste neuvedl, zda užíváte nějaké léky, což by pro posouzení Vašich potíží bylo velmi důležité.  L-tryptofan v krátkodobých experimentálních studiích u zvířat totiž působil snížení glykémie a měl tak přesně opačný efekt než uvádíte. Velmi zajímavé byly výsledky dlouhodobé čínské studie, ve které bylo sledováno více než 200 osob po dobu 10 let. Bylo zjištěno, že osoby, které mají zvýšenou koncentraci tryptofanu v krvi mají mírně vyšší riziko vzniku diabetu. To následně potvrdily další studie, z jejichž výsledků vyplynulo, že látky, které vznikají odbouráváním tryptofanu (kynurenin) mohou vyvolat snížení citlivosti tkání na působení insulinu. Akutní podání tryptofanu ve vysoké dávce (1,5 g nebo 3 g) pacientům s cukrovkou 2. typu nemělo vliv na hladinu krevního cukru, dávka 3 g podaná v nutričním nápoji vyvolala zpomalení vyprazdňování žaludku s opožděným nástupem vzestupu hladiny krevního cukru (chcete-li podrobnosti viz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7791097/pdf/41387_2020_Article_146.pdf). Nejeví se tak jako pravděpodobné, že by tryptofan vyvolával zvýšení glykémie, důvodem ale může být kombinace léčiv, které užíváte i za možného přispění tryptofanu.

  S přátelským pozdravem

  Detail dotazu
Zobrazit všechny dotazy z kategorie "Cukrovka a doplňky stravy"

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny

Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!