Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

105 dotazů

  • Dotaz

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné při hypoglykémii podat jako rychlou pomoc hroznový cukr. Petra
    věk: 79 let

    Odpověď

    Milá Petro,

    hroznový cukr, dextróza, nebo také krevní cukr je v podstatě glukóza a běžně se používá jako rychlá pomoc při hypoglykémii. Prodávají se tablety, které se rychle rozpouštějí v ústech, může být také ve formě roztoku.

    Podle stupně hypoglykémie a podle hmotnosti se podává v případě potřeby asi 10 g či více. Účinek se dostaví během několika minut, ale příznaky hypoglykémie mohou ještě přetrvávat, protože jsou vyvolané rozbouřenými hormony během tohoto stavu.

    Podat lze také injekční glukagon do svalu, když pacient není schopen spolehlivě polykat, nyní je také k dispozici glukagon ve formě nosního spreje. Více se dočtete na našich stránkách na více místech, např. zde: https://www.cukrovka.cz/hypoglykemie-co-s-ni

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych věděla, jak je to s inulinem, pokud se vyskytuje ve v ýrobcích nějak tepelně upravených. Poslední dobou se na trhu objevuje řada výrobků, které na obalu deklarují nulový obsah přidaného řepného cukru a jsou "oslazeny" inulinem, tedy roslinnou vlákninou. Výsledný produkt často je spíše nesladký. Já si tyto výrobky oblíbila, například od firmy Emco - granola, sušenky, tyčinky...Nedávno jsem se ale dočetla, že při zahřívání inulinu například při pečení (bylo asi prováděno v laboratorních podmínkách za tzv. suchého zahřívání) se značná část inulinu rozpadla na jednotlivé molekuly fruktózy. Zajímalo by mne tedy, zda se toto děje i pokud je inulin přidáván mezi další suroviny, které se následně zahřívají při pečení - třeba právě sušenky, granola...? Nejsem diabetik, tyto produkty preferuji zejména pro jejich nepřeslazenost, zajímalo by mne tedy, zda tím něco dělám i pro své zdraví a jím ve výrobku vlákninu nebo cukr. Děkuji.

    Odpověď

    Nejdříve o inulinu z webu Bezpečnost potravin:

    Inulin je zásobní látka (podobně jako škrob), která se vyskytuje v řadě rostlin, nejvíce v cibulovinách, kořenu čekanky a artyčoku (něco zcela jiného je hormon inzulin zodpovědný za štěpení glukózy v krvi). Inulin se nejčastěji získává z kořene čekanky a používá ve formě jemného bílého prášku téměř bez chuti a bez zápachu.

    Patří mezi tzv. nestravitelné oligosacharidy, tzn. že jeho konzumací se nedodává téměř žádná energie. Odolává agresivním žaludečním kyselinám i trávicích enzymům, a tak prochází trávicím ústrojím v podstatě nezměněn. Téměř se nevstřebává do krevního oběhu, a proto přímo nezasahuje do metabolických pochodů v těle. V nezměněné formě se dostává až do tlustého střeva, kde funguje jako zdroj živin (prebiotikum) pro příznivou (probiotickou) střevní bakteriální mikroflóru (bifidobakterie a laktobacily), která je schopna bránit pomnožení nežádoucích bakterií. Kromě toho ve spojení s vlákninou pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, posiluje imunitní systém, zlepšuje trávení, reguluje vyprazdňování a tlumí pocit hladu. Pomáhá předcházet infekčním průjmům. Inulin se tak nepřímo podílí na boji proti střevním zánětům i nádorovým onemocněním tračníku. Dostatečný příjem vede k úpravě konzistence i pravidelnosti stolice, tzn. je účinný i jako lék proti zácpě.

    Inulin je stabilní až do teplot 140 °C v rozpouštědlech v blízkosti neutrálního pH, může být proto zpracováván ve všech potravinářských aplikacích. Rozkládá se při teplotách nad 140 °C. V práškové formě je inulin tepelně stabilnější než v podobě sirupu. Produktem úplné hydrolýzy inulinu jsou glukóza a fruktóza. 

    Po vystavení inulinu vyšším teplotám opravdu dochází k jeho úbytku. Avšak velmi záleží na dané teplotě, době záhřevu a také na celkovém obsahu sacharózy či fruktózy v dané potravině. 

    Dovoluji si tvrdit, že pozitivní vlastnosti inulinu v tepelně zpracovaných potravinách převyšuje zmíněný fakt, že dochází při tepelném zpracování k jeho mírným ztrátám a rozpadu na jednoduché sacharidy. 

    Vždy záleží na celkovém složení daného produktu, tedy pokud podle tabulky energetických hodnot má opravdu nižší množství sacharidů a jednoduchých cukrů a vyšší obsah vlákniny v porovnání  s jinými výrobky. 

    MEYER, D. a J.-P. BLAAUWHOED. Inulin. In: F. Phillips, G. O. a William, P. A, editor. Handbook of hydrocolloids. 2009. Nantes: Woodhead Publishing. s. 829 –848.

    Bezpečnost potravin: Inulin [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné z: https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76616.aspx

    FOJTÍKOVÁ, Hana. Aplikace inulinu do dětských ovocných štáv. Zlín, 2012. Diplomová práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vedoucí práce Ing. Ladislava Mišurcová, Ph.D.

    pozn redakce.: omlouváme se za opožděnou odpověď

    (odpovídá Mgr. Beáta Bohnerová, StefaMed, s.r.o.)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Diaben, držím dietu, jsem nový pacient cukrovky 2. typu, ponalu hubnu, píchám si insulín a zakoupila jsem si tento podpůrný doplněk. Je to vhodné? Ještě 10 kg musím zhubnout. Děkuji Hodnoty glykémie dle tabulky výborné, ráno i během dne.
    věk: 65 let výška: 167 cm váha: 88 kg

    Odpověď

    Váš dotaz jsme omylem zaznamenali až nyní, omlouváme se za pozdní odpověď

    redakce  cukrovka.cz

    Vážená paní Marie, přeji dobrý den,

    doplněk stravy Diaben obsahuje 2 účinné rostlinné složky, které snižují hladinu cukru v krvi. Jedná se o exktakt z gymnemy lesní, standardizovaný na obsah gymnemových kyselin a dále extrakt ze skořice, který však standardizovaný není. Vedle toho obsahuje ještě kyselinu lipoovou, což je jeden z druhů vitaminů skupiny B, rozpustný v tucích. Napomáhá metabolismu řady látek (včetně glukózy), protože je součástí (říkáme tomu kofaktorem) řady důležitých enzymů. Používá se především při léčbě komplikací cukrovky, zejména tzv. diabetické neuropatie.

    Extrakt z gymněmy lesní je velmi dobré antidiabetikum se solidně doloženým účinkem. Z toho ale plyne, že v kombinaci s insulinem může vyvolávat vznik hypoglykemických příhod. Vždy proto doporučuji pečlivé monitorování krevního cukru a aoptimálně poradu s lékařem, aby byla správně určena dávka insulinu. Ta by se totiž mohla po zahájení podávání gymnemových kyselin, u částí pacientů, dokonce i snížit.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, děkuji za odpověď, dr. mi doporučil 500gr.mettforminu,můžu místo toho brát stravní doplněk diaben 60, děkuji, Vladimír
    věk: 74 let výška: 168 cm váha: 78 kg

    Odpověď

    Vážený pane Vladimíre, přeji dobrý den,

    léčba cukrovky je v současné době možná celou řadou léků, možné je také užívat některé doplňky stravy. Zásadní rozdíl mezi léky a doplňky stravy spočívá v tom, že účinnost a bezpečnost léků je velmi pečlivě prokazována a dokládána, zatímco v případě doplňků stravy se účinnost a bezpečnost prokazovat nemusí a sleduje se pouze jejich zdravotní nezávadnost. Lékař Vám doporučil užívat metformin, a to nejprve v dávce 500 mg 2krát denně. To je vskutku správné doporučení, protože je známo, že metfomin patří k lékům, které příznivě ovlivňují prognózu nemocných, neboť mají spolehlivý s dostatečně doložený účinek a u naprosté většiny pacientů je dobře tolerovaný. Je také detailně známo s jakými léky lze metformin užívat současně a které léky mohou vyvolat lékové interakce. S doplňky stravy je to jinak. Můžete si všimnout, že jejich výrobci žádné takové informace neuvádějí, nikoliv však proto, že by nebyly známy nebo že by neexistovaly. V současnosti jsou popisovány lékové interakce extraktů z gurmaru (gymnema lesní), ze skořice, z dřišťálu osinatého a celé řady další rostlin, které mají efekt při zvýšené glykémii. Vedle toho jaký je Váš aktuální zdravotní stav (např. funkce ledvin nebo jater) je proto velmi důležité vědět jaké další léky (např. na vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, atd.) užíváte. To může ovlivnit bezpečnost terapie, zejména výskyt nežádoucích účinků.

    Z výše uvedených důvodů bych se proto také přikláněl k výběru metforminu jako léku, který by pro Vás byl nejvhodnější. Případné užívání doplňků stavy, např. Diabenu je nezbytné posoudit v souvislosti s léky, které pravidelně užíváte. Rozhodně ale není vhodné bez konzultace s lékařem užívat současně léky na diabetes a doplňky stravy na diabetes, protože by to mohlo vyvolávat hypoglykemické příhody.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Užívání Omegy 3 je uváděno při cukrovce jako vhodné, může při denní dávce nad 2000 mg naopak cukr zvýšit? Při diabetu II užívám glimepirid, eucreas a nyní mi lékař nasazuje Lantus. Je možné užívat léčebnou kůru na cukrovku od INCA BOTANICA, co od ní mohu čekat? Svatava

    Odpověď

    Vážená paní Svatavo, přeji dobrý den,

    omega 3 mastné nenasycené kyseliny se používají jako doplněk stravy. Nemají vliv na onemocnění cukrovkou a mohou mírnit poruchy lipidů, zejména mohou mírně snižovat zvýšený (zlý) LDL-cholesterol a tzv. triglyceridy. Pokud máte zvýšenou hladinu těchto lipidů a zvýšení je významné, pak je vhodné poradit se s lékařem o použití léků, které dokážou jak LDL-cholesterol, tak i trigylceridy snížit skutečně významně, řádově o desítky procent. Taková terapie pak má smysl, protože snižuje riziko řady kardiovaskulárních onemocnění. Podle mého názoru je podávání omega 3 mastných kyselin dramaticky méně efektivní a navíc přináší jistá rizika z hlediska kombinace jejich podávání s jinými léky, protože může zpomalovat jejich odbourávání. V tomto ohledu jsem tedy skeptik, máte-li opravdu zvýšenou hladinu cholesterolu, pak musíte počítat s tím, že snížení jeho hladin pomocí omega 3 mastných kyselin nebude příliš významné. Co se týká léčebné kůry od INCA BOTANICA, přiznám že jsem ještě větší skeptik, protože ani z internetových stráněk samotného výrobce vůbec nevyplývá jak jednotlivé součásti použité v kůře fungují. Namísto odkazu na odbornou literaturu nebo klinické studie, videa obsahují povětšinou informace o širokém využití jednotlivých komponent u velkého množství nejrůznějších onemocnění. Přitom ale existují rostlinné přípravky, které jsou prokazatelně účinné u cukrovky, pro které máme dostupné vskutku kvalitní důkazy o účinnosti z klinických studií provedených u pacientů s cukrovkou. Jedná se např. o dřišťál osinatý, hořkou okurku nebo gymnemu lesní či pukol nádherný. V každém případě Vám doporučuji poradit se s lékařem před tím než budete rostlinné přípravky používat, protože jejich kombinace s léky na cukrovku může způsobit komplikace jako jsou hypoglykemické příhody. Uvádíte, že užíváte glimepirid a vildagliptin. Přitom právě glimepirid v kombinaci s mnoha přírodními léky může vést k závažné lékové interakci.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Existuje Diapromin ,nebo je to podvod?
    věk: 77 let

    Odpověď

    Vážený pane, přeji dobrý den,

    Diapromin je doplněk stravy a není lékem. Tvrzení na webových stránkách https://brooklyncoffee.co.uk/cs/diapromin/#sostav "Diapromin je jedinečný lék, který pomáhá nemocným lidem zbavit se cukrovky. Lék má komplexní účinek na tělo a má jedinečné složení." je tak nutné považovat za nepravdivé. Nadto aktuálně neexistuje ani žádný lék, který by pacienta zbavil cukrovky. Používané léky léčí diabetes, snižují hladinu krevního cukru a snižují riziko vzniku komplikací diabetu, avšak cukrovku vyléčit nemohou. Cukrovka je totiž dána nedostatečnou (diabetes 2. typu) nebo úplnou ztrátou (cukrovka 1. typu) sekrece vlastního (tzv. endogenního) insulinu. Slibům na vyléčení cukrovky tak v žádné případě nedoporučuji věřit, protože jsou jen tvrzením, ale není možné je splnit. Více nemá smysl se této tématice věnovat, snad jen je třeba uvést upozornění z webových stránek Státního ústavu pro kontrolu léčiv (https://www.sukl.cz/leciva/webove-stranky-s-nelegalnimi-nabidkami-leciv), kde je Diapromin uváděn mezi nelegálně nabízenými a neschválenými léky. Já bych jej v žádném případě neužíval.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Můžou bylinky nahradit léky na cukrovku 2. typu?
    věk: 63 let výška: 172 cm váha: 109 kg

    Odpověď

    Dobrý den paní Dagmar,

    i když se látka z jestřabiny lékařské stala předlohou pro lék metformin a mnohé rostliny vykazují hypoglykemické účinky, není možné jimi nahradit klasickou terapii DM2. Bylinná léčba slouží jako přídavná léčba ke stávající terapii, je možné ji užívat u prediabetu, nebo k oddálení nástupu sekundárních komplikací DM2. Látky obsažené v rostlinách mají komplexní charakter, účinkují na více úrovních a tím umožňují zasahovat do mnoha problémů spojených s DM2. Obvykle mírně snižují hladinu cukru v krvi, působí antioxidačně a protektivně na tkáně, které jsou postižené přemírou cukru, podporují hojení a třeba snižují i hladinu cholesterolu. Na druhou stranu mají tyto látky obvykle účinek slabší než konvenční léky. Další roli hraje fakt, že většina bylin je zpracována do formy čajů, případně potravních doplňků a takto se k nim i přistupuje. Jsou to pouze prospěšné potraviny. Jen minimum z nich je upraveno do formy registrovaných přípravků, u kterých můžeme definovat léčebný účinek. Ze zkušenosti víme, že vhodně nastavená bylinná léčba, která je konzultována s lékařem, pomůže snížit terapeutické dávky konvenčních léků, zabraňuje zhoršení cukrovky, zpomalí vznik neuropatie, nefropatie, retinopatie, pomáhá u obézních pacientů, ale u rozvinutého DM2 nemůže nahradit zavedenou konvenční terapii.

    Poznámka redakce:

    Doporučujeme podívat se do naší rubriky Léčivé rostliny a cukrovka

    (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Mám cukrovku 2. stupně, jsem po operaci nádoru v prsu. Syn mi koupil "Wobenzym 800". Zdá se mi, že mám vyšší hodnotu při měření cukru. Může mít na wobenzym vliv na vyšší hodnoty.

    Odpověď

    Vážená paní, přeji dobrý den,

    lék Wobenzym má celou řadu pozitivních účinků a používá se především při léčbě různých zánětlivých onemocnění, otoků nebo lymfedému. Vcelku běžně jej užívají i diabetici. To však neznamená, že by tento lék nemohl mít nežádoucí účinky. Výrobce sice zvýšenou hladinu krevního cukru v příbalovém letáku jako nežádoucí účinek neuvádí, avšak z některých klinických studií vyplývá že užívání Wobenzymu může vzácně vyvolat zvýšení hladiny krevního cukru, zajímavé přitom je, že prakticky stejný výskyt zvýšení hladiny krevního cukru byl pozorován i u pacientů, kteří užívali placebo (tedy neaktivní kontrolní tablety). Wobenzym totiž obsahuje kukuřičný škrob, který se ve střevě tráví za vzniku glukózy, záleží tedy i na tom, jakou užíváte dávku a kdy Wobenzym užíváte a jakými léky cukrovku léčíte. Zvýšení hladiny krevního cukru může být způsobeno mnoha různými vlivy. Pokud pozorujete, že se Vám hladina cukru zvýšila, je dobré Wobenzym vysadit a nějakou dobu vyčkat (např. týden) a sledovat, zda se hladina cukru sníží. Pokud ne, může se jednat o zhoršení cukrovky, které nemá s užíváním Wobenzymu žádnou souvislost.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den. Mohu kombinovat Eucreas, Gingio, hořčík a Dialevel? A v případě nutnosti použít Ibalgin, nebo Paralen? Děkuji
    věk: 47 let výška: 179 cm váha: 81 kg

    Odpověď

    Vážený pane, přeji dobrý den,

    čím více užíváte léků a potravinových doplňků, tím více hrozí možnost, že může docházet k nevhodným kombinacím. Pokud jste léčen přípravkem Eucreas, pak je vždy potřeba přistupovat velmi opatrně k užívání dalších léků, které mohou snížit hladinu krevního cukru, mám tím na mysli doplněk stravy Dialevel, ten dokonce obsahuje hned tři složky, z nich každá snižuje glykémii. Obecně je možné léky na cukrovku kombinovat s přírodními doplňky stravy, může to být i výhodné, vždy ale doporučuji, aby pacienti vše konzultovali s lékařem. Nelze totiž obecně určit riziko vzniku hypoglykémie, lékař, který zná Vás zdravotní stav nejlépe, to ale dokáže. Může se to zdát alibistické, ale je známo opravdu velké množství případů popsaných v odborné literatuře, kdy přírodní produkty, které snižují hladinu krevního cukru vyvolaly u pacientů s cukrovkou vážné hypoglykemické příhody. Abych byl konkrétní uvedu jeden příklad, diabetik odjel na dovolenou, v rámci all inclusive si oblíbil salát, který obsahoval opuncii, těšil se ale z jeho konzumace jen dvakrát. Opuncie totiž snižuje hladinu krevního cukru a pacientovi salát tak chutnal, že si přidával. Výsledkem byla hospitalizace pro těžkou hypoglykémii.

    Pokud by jste měl vybírat mezi použitím Ibalginu nebo Paralenu, tak pro diabetiky je výhodnější Paralen, protože Ibalgin, který obsahuje ibuprofen, může také zvyšovat účinek léků na cukrovku, zejména je-li podáván ve vyšších dávkách. Paralen tento efekt nemá.

    Užívání hořčíku je možné a lze jej doporučit, také užívání přípravku Gingio obsahujícího extrakt z jinanu dvoulaločného nepřináší obvykle žádné problémy (pokud neužíváte léky na "ředění krve", kde může docházet ke zvýšení rizika krvácení).

    Co by ale určitě stálo za zvážení je užívání nízkých dávek vitaminu D, který obecně v naší populaci chybí, případně je možné zvážit užívání kombinace vitaminu B6, B12 a kyseliny listové.

    S přátelským pozdravem

    (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

    Detail dotazu
  • Dotaz

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda byste doporučili konzumaci náhradních sladidel dětem a těhotným ženám + případné zdůvodnění. Předem děkuji za odpověď. Julie

    Odpověď

    Milá Julie, já osobně nikomu umělá sladidla příliš nedoporučuji. Považuju za nejlepší, když se člověk smíří s tím, že slazená jídla jíst nebude. Volný cukr vůbec je výdobytek až posledních pár století ve vývoji lidstva a dlouho byl výsadou jen bohatých. Působí obezitu, podporuje tvorbu zubního kazu, no a samozřejmě přispívá ke vzniku diabetu. Tím nechci říci, že by se neměl vůbec používat, ale neměla by se z něho dělat modla, bez které se pořádný oběd či večeře neobejde. Za zvláště nevhodné pak považuji slazené nápoje, kdy množství spořádaného cukru nebo jeho stejně kalorických a ještě méně zdravých náhražek může být úctyhodné. Tím mám na mysli např. sladkou Coca Colu a podobné nápoje.

    Naopak v malém množství cukr podle mého názoru neškodí, a to ani pacientům s diabetem, ani dětem a těhotným ženám. Jenom je potřeba cukr započítávat do celkového množství sacharidů v dietě a počítat také s jeho kaloriemi. Často si lidé také neuvědomují, že řada sladkého pečiva či zákusků obsahuje sice trochu přidaného cukru, ale zejména obsahuje spoustu dalších sacharidů např. ve formě mouky. Tzv. „dia“ zákusky opravdu nejsou příliš „dia“.

    Ale nyní k těm umělým sladidlům: většina z nich podstoupila řádné hodnocení a příslušné komise, např. v USA FDA je uznaly za vyhovující. Mám na mysli např. aspartam a sukralózu. U těhotných žen se nedoporučuje sacharin pro (vzdáleně) možné riziko karcinomu močového měchýře u plodu a zejména cyklamát, ten např. v USA není povolen vůbec.

    Pro děti a těhotné považuji za lepší používat malé dávky normálního cukru a nápoje pokud možno nesladit ničím. Jinak je ale podle dostupných ukazatelů bezpečné používat v přiměřené míře aspartam, stéviové glykosidy a sukralózu. Pokud mají sklon k nadváze a sladké prostě musejí, tak je to v takovém případě asi lepší, než aby popíjely (děti a těhotné ženy) přeslazené limonády a tloustly.

    Také doporučuje, abyste si vždy před nákupem nějakého sladidla pečlivě přečetla, co vlastně obsahuje. Přirozená sladidla jsou často málo sladivá, a proto se do nich přidává ještě ten cyklamát nebo sacharin. Tak je tomu např. s řadou stéviových produktů.

    Měla jste zájem asi o více odborné vysvětlení. To najdete na našich webových stránkách v rubrice Náhradní sladidla.

    (odpovídá Prof. MUDr. František Saudek, DrSc., Klinika diabetologie, IKEM Praha)

    Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!