Poradna

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!

Cukrovka a doplňky stravy

100 dotazů

 • Dotaz

  J Na jak dlouho vydrží 1bal. Insunol 30ml. při užívání 40 kapek denně a kolik balení je třeba na účinnost léčby?
  věk: 73 let výška: 150 cm váha: 78 kg

  Odpověď

  Dobrý den Jaroslavo,

  tomuto tématu jsme se již věnovali, a tak si dovolím dát Vám na přechozí odpověď ve věci Insunolu odkaz: https://www.cukrovka.cz/poradna/insunol-2

  (odpovídá PharmDr. Rostislav Šimek, Panax Co, s.r.o. Praha)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  jE MOZNE SOUCASNE UZIVAT LEKY Lomano A Diaben Jiří
  věk: 69 let výška: 175 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,

  jestli dobře rozumím Vaší otázce, užíváte léčivý přípravek Lonamo, který obsahuje léčivou látku sitagliptin, a k tomu chcete užívat doplněk stravy (tedy nikoliv léčivý přípravek) Diaben, který obsahuje extrakt z gymnemy, skořice a kyselinu lipoovou. Předně užívat Lonamo s Diebenem můžete, ale je třeba mít na paměti, že může docházet ke zvýšení hypoglykemického účinku, což poznáte na své glukometru a u citlivých osob byly dokonce zaznamenány i případy hypoglykemických příhod.

  Výše popsaný efekt na glykémii byl popsán již v roce 2010 ve studii u pacientů s diabetem 2. typu, u kterých došlo při současném podávání po dobu 3 měsíců k poklesu glykémie o 14 % a poklesu glykovaného hemoglobinu o 10 %. Ve studii ale byly pozorovány případy hypoglykemických příhod, i když sám sitagliptin (léčivo Lonamo) hypoglykemické příhody prakticky nevyvolává. Pokud by jste pozoroval vyšší vliv na glykémii, měl byste se poradit se svým lékařem, který zváží další postup.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Na internetu jsem narazil na "zázračné léky"? Gluconol a Diafrom+ . Jsou tak skvělé ,nebo jde o podvod ?Děkuji Zdenek
  věk: 68 let výška: 175 cm váha: 74 kg

  Odpověď

  Vážený pane Zdenku, přeji dobrý den,

  Gluconol a Diaform+ nejsou léky a už vůbec nejsou zázračné. Jedná se o rostlinné extrakty z takových rostlin, které skutečně mohou snižovat hladinu krevního cukru, o tom není pochyb. Problém je, že se nelze dozvědět v jakém množství je extrakt obsažen a o jaký typ extraktu se jedná. Aby jste si udělal obrázek o "kvalitě" informací, které jsou uvedeny na oficiálních internetových stránkách: uvádí se tam v části složení  "Jeho účinné složení obsahuje: extrakt z banánových listů, extrakt ze skořice, extrakt z Gymnema Sylvestre, Ginkgo Bilobu, prášek z řas (Haematococcus pluvialis).", problém ale spočívá v tom, že výrobek neobsahuje extrakt z banánových listů, ale z rostliny, které se říká banaba, jejíž latinský název je Lagerstroemia speciosa. Latinský název pro banánovník je přitom Musa acuminata nebo Musa balbisiana. Netvrdím, že je vše podvod, k tomu nemám žádné důkazy, je ale mimořádně podezřelé, když si na oficiálních internetových stránkách pletou rostliny. Užívat doplňky stravy na diabetes 2. typu, za situace, kdy není známo kolik účinných látek z rostlin je v doplňku obsaženo nedoporučuji.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, mam jiz delsi dobu diabetes 2, leceny metforminem 1000 mg denne, a k tomu jsem jeste vyzkousel silny extrakt z rostliny Gymnema Sylvestre. Postsprandialni hodnoty glykemie zatim zmerene nemam, nemam totiz po te rostline vubec chut k jidlu, a to vubec ne na jakekoliv jidlo. Vsechno mi chutna tak nejak plechove. Takze postsprandialni glykemii nema cenu merit kdyz vubec nic nejim uz 3 dny. Jen piju cistou vodu. Muj dotaz je jestli je tato rostlina bezpecna ? Dekuji s pozdravem Jiri.

  Odpověď

  Dobrý den, Jiří,

  nevím, co si mám představit pod pojmem silný extrakt. Na přípravcích je běžně uvedeno množství extraktu a občas i standardizace na účinnou látku. Vždy je tam doporučeno dávkování, kterým je třeba se řídit. Pokud nevím, jakou dávku berete, nemohu Vám sofistikovaně poradit. Každopádně to definujete dobře, je to z Vaší strany experiment, který dle toho, co píšete, má a může mít neblahé následky na Vaše zdraví. Doporučuji v samoléčbě nepokračovat.

  Poznámka redakce:

  Na našem trhu existuje více doplňků stravy obsahujících extrakt ze zmíněné rostliny, viz například na našich stránkách https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka a další.

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Je mi 87 let, vážím 91 kg a naměřil jsem si 6,2 cukru v krvi. Můžete mi navrhnout nějaké přírodní tablety na snížení cukru? Jinak žádné problémy nemám. Vláďa
  věk: 87 let výška: 182 cm váha: 91 kg

  Odpověď

  Dobrý den pane Vláďo, musím Vám pogratulovat k požehnanému věku a pevnému zdraví. Pokud si ho budete chtít udržet pomocí bylinné terapie, doporučila bych Vám přípravky s obsahem gymnémy lesní. Tato rostlina má vědecky potvrzený účinek, pomáhá jak s cukrovkou, tak i s redukcí hmotnosti, léčba je dobře snášena a nevykazuje vedlejší nežádoucí účinky. Pokud budete chtít více informací, odkáži Vás přímo na stránky cukrovky (https://www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar). Přípravek si vyberte takový, u kterého je uvedena standardizace na obsah gymnemových kyselin - to Vám poradí v lékárně. A nezapomínejte na pravidelné sledování glykémie. Přeji hezké dny! 

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobry den, jiz drive jsem popisoval sve problemy, kdy glykemie na lacno byva u mne skoro vzdy v norme pod 5 mmol, ale hodinu po jidle byva cca 10 mmol. Opet jsem udelal mensi test, misto cokoladove tycinky tentokrat ale normalni houska s maslem a salamem. Pred zahajenim konzumace mereni glukometrem: 4.6mmol, tedy na lacno. Potom jsem tedy zkonzumoval tu pripravenou oblozenou housku a k tomu jsem jeste vypil velmi silny a horky odvar z rostliny Galega Officinalis. Za hodinu jsem si zmeril glykemii a byla jen 5.7mmol, cekal jsem vic, pod takovem podobnem jidle mivam pres 10. Je mozny nejaky ucinek te lecive rostliny ? Jiri

  Odpověď

  Vážený pane Jiří, přeji dobrý den,

  nejprve odpovím na Vaší otázku: ano je to možné. Rostlina Galega officinalis (česky Jestřebina lékařská) obsahuje látku pojmenovanou jako galegin. Podle této látky byl vymyšlen lék na cukrovku 2. typu, který se jmenuje metformin. Na rozdíl od metforminu je galegin poměrně toxický a od jeho používání se upustilo a také výrobci doplňků stravy, která obsahuje jestřabinu varují před překročením doporučené dávky. Rostlin jako je jestřabina je ale více a některé z nich jsou dokonce ještě účinnější a mají lepší toleranci bez toxicity při zvýšení dávky.

  Každý pacient, který má diabetes 2. typu by rostlinné přípravky měl používat po konzultaci s lékařem. Řada rostlinných přípravků má totiž dosti silné působení a jejich užití by mohlo vést k hypoglykemickým příhodám. V takovém případě lékař obvykle na základě měření glykémie doporučí snížení dávek antidiabetik.

  S přátelským pozdravem

  Poznámka redakce:

  na našich stránkách se o léčivých bylinách dočtete zde: https://www.cukrovka.cz/lecive-rostliny-a-cukrovka

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o informaci, zda byste doporučil používat doplněk stravy DIA PLUS stabil forte tbl.50 v případě, že na nocnoc užívám Glucophage XR 500 mg. Případně jiný volnš prodejný přípravek. Moc děkuji za ochotu. Petr

  Odpověď

  Vážený pane Petře, přeji dobrý den,

  doplněk stravy DIA PLUS stabil forte můžete určitě bezpečně užívat. Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o pivovarnické kvasnice, které obsahují zvýšené množství vitaminu skupiny B a dále stopové prvky jako jsou zinek, selen, chrom nebo mangan, Nemůžete však počítat s tím, že by mohlo dojít k zásadní změně v kompenzaci diabetu 2. typu. Podání chromu může snížit glykémii, ale nemá vliv na hladinu glykovaného hemoglobinu, který je ukazatelem dlouhodobé kompenzace glykémie.

  Žádný volně prodejný přípravek použitelný k léčbě diabetu 2. typu neexistuje. Dostupných je však řada doplňku stravy právě jako je DIA PLUS stabil forte nebo různých extraktů z rostlin. Z nich má podle mého názoru pozoruhodné postavení extrakt z dřišťálu obsahující především alkaloid berberin. Berberin nejen že snižuje glykémii, ale i glykovaný hemoglobin a současně zvyšuje účinek přípravku Glucophage.

  S přátelským pozdravem

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Jaký vliv má na cukrovku 2 typu a cholesterol spirulina?

  Odpověď

  Spirulina je známá svým vysokým obsahem bílkovin (60 %), esenciálních aminokyselin a nenasycených mastných kyselin. Přítomny jsou také vitamíny B-komplexu, vitamín E, beta-karoten, zeaxanthin, železo, mangan, selen, vápník, hořčík, draslík, zinek a fenolické látky. Klinická hodnocení podporují užití spiruliny pro snížení tělesného tuku, obvodu pasu, indexu tělesné hmotnosti (BMI) a chuti k jídlu, protože spirulina zlepšuje celkový cholesterol, hodnoty LDL, triglyceridů a HDL cholesterolu. Spirulina také zlepšuje inzulínovou rezistenci, hladinu glukózy v krvi a krevní tlak. Navíc vykazuje antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Přínosný je také fakt, že u žádné použité dávky (1 až 10 g/den po dobu 2 až 12 měsíců) nebyly hlášeny žádné nežádoucí účinky. Spirulina je tedy doporučována v léčbě metabolického syndromu a dosažené vědecké výsledky naznačují, že pravděpodobně zlepšuje metabolismus glukózy a příznivě upravuje lipidové parametry.

  (odpovídá PharmDr. Alice Sychrová, Ph.D., Farmaceutická fakulta Masarykova univerzita Ústav přírodních léčiv)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Dobrý den, mám začínající diabetes 2. typu, koupila jsem si berberin jako doplněk na snížení cukru v krvi a snížení trochu zvýšeného cholesterolu. Nevyznám se jednak v dávkování, píší 1 tabletu 500 denně, ale na netu jsem našla, že dávkování je účinné v rozmezí 2 až 3 denně. Na to bych se tedy chtěla zeptat a ještě, jaký přípravek s berberinem je vhodný z toho množství, co je na trhu. Moc Vám děkuji. Magda
  věk: 44 let výška: 164 cm váha: 90 kg

  Odpověď

  Vážená paní Magdo, přeji dobrý den,

  myslím, že jste se rozhodla správně, když jste si vybrala berberin na zlepšení kompenzace cukrovky, protože berberin vedle snižování glykémie a glykovaného hemoglobinu také snižuje LDL-cholesterol a krevní tlak. Účinná dávka je obvykle 500 mg 2krát denně. Doporučoval bych užívání zahájit dávkou 500 mg ráno a po 3-4 dnech při dobré toleranci bych dávku zvýšil na 500 mg ráno a večer. Vyšší dávky užívejte jen po předchozím souhlasu lékaře. Vybíral bych berberin, který je obsažen z extraktu z dřišťálu osinatého (Berberis aristata).

  Je nezbytné si uvědomit, že berberin je účinný přípravek má vedle pozitivních vlastností také některé lékové interakce, protože může ovlivnit osud jiných současně užívaných léků. O tom se můžete poradit v lékárně, např. v rámci konzultací, které řada lékáren bezplatně poskytuje a v některých řetězcích se na konzultaci můžete objednat cestou jejich webových stránek. Uvedu jen některé příklady léků, jejichž účinnost a bezpečnost může berberin ovlivnit: digoxin, dabigatran-etexilát, dextromethorfan, glimepirid, losartan, metoprolol, tamoxifen.

  S přátelským pozdravem

  poznámka redakce:

  poradenství na téma interakce poskytuje řetězec BENU lékáren
  https://www.benu.cz/poradenstvi#toc-on-line-lekove-interakce

  (odpovídá PharmDr. Josef Suchopár, DrugAgency, a.s., Klokotská 833/1a, 142 00 Praha 4 Libuš)

  Detail dotazu
 • Dotaz

  Doporučil by jste užívat INSUNOL vedle metforminu, případně jen Insunol?
  věk: 87 let výška: 163 cm váha: 71 kg

  Odpověď

  Vzhledem k tomu, že jsme se přípravkem Insunol již v jednom dotazu podrobně zabývali, posíláme Vám na něj odkaz https://www.cukrovka.cz/poradna/insunol-2.

  (odpovídá redakce, )

  Detail dotazu

Napsat dotaz

Uveďte prosím co nejjednodušeji několika slovy, případně upravujeme redakčně

Na stránkách se zobrazí pouze Vaše jméno, nikoliv příjmení

Týká se osoby, jejíž problém je řešen

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazena

Na stránkách nebude zobrazen

bude přístupný pouze redakci

Pro případ upřesnění dotazu

Zveřejňujeme pouze dotazy srozumitelné, dotazy opakované a podobné neuvádíme. Zadáním dotazu souhlasíte s Pravidly poradny a zpracováním osobních údajů.

Doporučení a pravidla poradny: Dříve než nám zašlete svůj dotaz, vyhledejte si prosím, zda stejný nebo velmi podobný dotaz nepoložil jiný čtenář či čtenářka před vámi. Doporučujeme vepsat do obdélníčku "Hledat v poradně" klíčová slova týkající se vašeho dotazu a prohlédnout si starší odpovědi na stejné či podobné téma. Upozorňujeme, že položené dotazy budou zveřejněny stejně jako odpověď na ně. V odpovědi uvedeme pouze vaše křestní jméno, rok narození, tělesnou hmotnost a výšku, jelikož tyto parametry s odpovědí většinou souvisí. Pokud bude k dotazu přiložena fotografie nebo video, odpovídající lékař zváží její zveřejnění. Velmi děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám přinášíme užitečnou službu v daném oboru medicíny. Upozorňujeme, že tyto internetové stránky slouží pouze jako informační zdroj. V žádném případě nenahrazují lékařskou či jinou odbornou péči!