Prevence
Pracoviště: Interní klinika 2. LF UK a FN v Motole
Vloženo: 14. 6. 2017
Dojde-li ke vzniku zvředovatění kůže (ulceraci) na noze pacienta, tak i při úspěšném vyhojení zůstává pacient ve zvýšeném riziku recidivy vzniku defektu. Z hlediska prevence recidivy u vyhojeného pacienta, ale i u pacienta, který dosud defekt neměl, je nesmírně důležité důsledné informování a vzdělávání (edukace) a prevence. Ač je prevence nezbytnou součástí péče o diabetika, často zůstává na okraji zájmu lékařů o diabetiky pečující.
Základem prevence je tedy edukace pacienta. Edukaci odstupňujeme podle stratifikace pacientů, tj. rozdělení do skupin podle přítomného postižení a rizika vzniku či progrese defektu.
Stratifikace pacientůStupeň 1 - zdravá noha (Obr. 1) |
Obr. 1 zdravá noha u pacienta s diabetes mellitus
Obr. 2 noha ve vysokém riziku vzniku defektu
Obr. 3 noha s ulcerací
Obr. 4 infikovaná ulcerace
Obr. 5 nekrotická noha s gangrénou
Obr. 6 nezachránitelná noha
V rámci prevence se budeme zabývat pacienty ze skupiny 1 a 2, tj. s bez ještě manifestního (nebo naopak již vyhojeného) defektu. Principem je zabránit vzniku ulcerace.
Velmi důležité je určit, v jak velkém riziku vzniku ulcerace se pacient s diabetes mellitus nachází, co zajímá lékaře?
1. V anamnéze nás zajímá především délka trvání onemocnění diabetem, způsob jeho léčby a dlouhodobá úroveň metabolické kompenzace. Ptáme se rovněž na přítomnost orgánových komplikací diabetu a další přidružená onemocnění, která mohou zvyšovat riziko vzniku defektu a zhoršovat hojení defektu, jako jsou poruchy zraku, chronická ledvinná nedostatečnost, malignity, jaterní cirhóza, revmatické choroby, podvýživa (malnutrice) aj. Zajímá nás i kouření (ateroskleróza), nadměrné pití alkoholu či případné užívání jiných návykových látek a rovněž sociální zázemí a psychický stav pacienta (vysoké riziko vzniku defektu bude mít osaměle žijící depresívní jedinec ve špatné sociální situaci…).
2. Provádíme základní screeningové vyšetření pacienta s diabetes mellitus, zejména s ohledem na přítomnost či nepřítomnost neuropatie s poruchou citlivosti nohou, ischémie - poruchy periferního prokrvení, či závažnějších deformit.
3. Velmi důležitá je pravidelná kontrola nohou a obuvi !, ve které pacient přišel, při každé návštěvě diabetika u lékaře. Bylo prokázáno, že pokud přichází pacient do ordinace zutý, lékař mu zkontroluje nohy v 65-72% případů, pokud zůstane obutý, proběhne kontrola nohou jen ve 12-19%.
4. Je možné provést další specializovaná vyšetření, zaměřená zejména na přítomnost deformit či poruch došlapu a chůze, například vyšetření plosek nohou na pantoskopické desce (Obr. 7 a Obr. 8), vyšetření dynamiky chůze na pohyblivém pásu (Obr. 9) či vyšetření statického a dynamického zatížení jednotlivých částí nohy na pedobarografické desce (Obr.10 a Obr. 11).
Obr. 7
Obr. 8
Obr. 9
Obr. 10
Obr. 11
Stadium 1
zdravá noha u pacienta s diabetes mellitus
Pacient nemá přítomné rizikové faktory vzniku ulcerace, tj. nemá neuropatii, nemá poruchu periferního prokrvení ani deformitu nohy. Edukaci v tomto případě zaměříme na nutnost dobré péče o nohy, zejména na pravidelné provádění pedikúry a ošetřování kůže. Poučíme ho rovněž o výběru vhodné obuvi (…či spíše v tomto případě jde o vyloučení zcela nevhodných typů obuvi…). Pacient by měl dále vědět, co má dělat a kam jít, kdyby vznikl problém na noze a znát základní první pomoc při problému na noze. Velmi důležité je zdůraznit vhodnost pravidelného preventivního vyšetření rizikových faktorů pro vznik ulcerace, a to 1x ročně.
Stadium 2
noha ve vysokém riziku vzniku defektu
Pacient má přítomen některý z rizikových faktorů pro vznik ulcerace na noze a nebo již syndrom diabetické nohy měl a ulceraci má v současné době již vyhojenou. Nezbytnou součást prevence tvoří edukace, protože až v 80% ulcerací je způsobeno vnějším traumatem - nedokonalou péčí o nohy a nošením nevhodné obuvi. Pacienty je proto třeba soustavně poučovat o zásadách péče o nohy, vyžadován je soustavný a razantní přístup. „Mechanická“ kontrola zahrnuje poučení o výběru vhodné obuvi, ponožek, možnosti ovlivnění přítomných deformit, ošetření hyperkeratóz a kalusů, suché lomivé kůže a ragád. V případě přítomnosti závažné ischémie je důležitá i vaskulární kontrola s rozhodováním o případné revaskularizaci. Důležitá je i metabolická kontrola s důrazem na dobrou kompenzaci diabetu, hodnotu krevního tlaku, krevních lipidů, poučení o zanechání kouření atd.
Deset doporučení diabetikům při prevenci syndromu diabetické nohy
|
Požadavky na výběr obuvi u rizikového pacienta:
Obuv by měla mít:
- tuhou podrážku (prevence propíchnutí!) mezi patou a metatarzofalangeálními klouby, umožňující souhyb s flexí nohy a snižuje tlak na plosku nohy
- pružnou vložku, tlumící nárazy a přizpůsobující se deformitám
- podpatek maximálně 2 cm
- rovný mediální okraj k zabránění vzniku vbočených palců a stlačení prstů
- dostatek prostoru ve špičce
- měly by být dostatečně dlouhé a široké, dostatečně prodyšné
- optimálně by měly mít protiplísňovou úpravu, neměly by mít vnitřní švy
- měly by mít adjustabilní zapínání v případě otoku
- pacient by měl obuv střídat, nenosit 2 dny po sobě stejnou
- pantofle jsou nevhodné i pro domácí obutí
- nákup obuvi by měl proběhnout v odpoledních hodinách (odpoledne možnost otoku!)
- měly by mít vyjímatelné stélky s antibakteriální úpravou
- je možné použít i stélky speciální, například z tepelně tvarované pěny, které umožňují přizpůsobení se deformitám a nenásilně odlehčují přetížené oblasti či silikonové stélky k redukci střižných sil.
většinu těchto požadavků splňuje i sportovní obuv, což je významné zejména pro pacienty mladších věkových kategorií.
Poznámka redakce: doporučujeme prohlédnout si internetové stránky www.diabota.cz, kde získáte informace o vhodné obuvi pro diabetiky. |
Závěrem
Syndrom diabetické nohy je jednou z nejzávažnějších komplikací diabetu a může vést k celoživotním následkům. Důslednou edukací diabetiků a časným rozpoznáním komplikací u rizikových skupin diabetiků lze vzniku ulcerace zabránit.